Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hareket halinde debriyaja basınca gelen ses

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Herkese merhaba,

Öncelikle yeni üye olarak soru sorduğum için kusura bakmayın sanki işim düşünce gelmiş gibi oldum Aslında uzun zamandır arada ziyaret ediyorum ama tecrübem çok az olduğu için katkı sağlayacak durumum yoktu.
    Konuya gelirsem 2015 pulsar ns200üm var ve kalkışta uğultu sesi yaptığı için ustaya götürdüm ve balatalar çok yıpranmış diyerek değiştirdi (bir de yağı değiştirdi). Deneme sürüşü yaptığımda uğultu gitti ama bana göre daha beteri geldi. özellikle 2. ve 3. viteste giderken debriyajı çekerek yavaşladığımda ve vites küçülttüğümde bloğun altından ön dişli taraflarından takır tukur ses geliyor ve hafif sarsıntı yapıyor. Vurma gibi böyle şakır şakır darbeler. Debriyajı bırakınca her şey yerine geçiyor heralde normale dönüyor. Olayın faili usta zincir ayarından dedi. Gevşetti olmadı gerdirdi olmadı sonra zincir seti değişcek dedi gerisini hatırlamıyorum oralara pek girmeyim moralim çok bozuluyor Konuyla ilgili benzer başlıklar buldum ama ne çözümü gördüm ne de başlıkları açanlara ulaşabildim.
    Yardımcı olabilecek arkadaşların tavsiyelerine çok ihtiyacım var
    Cuma7 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Debriyaj ayarını değiştirmeyi denedin mi ? Balatalar tam ayrılmayınca ses yaptırıyor olabilir.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Debriyaj ayarı dediğiniz debriyaj telinin motora bağlandığı yerdeki dik küçük somunların ayarıysa eğer biraz uğraştım. Ön taraftakini sıkmaya çalıştım ama yeterinde sıkılmış galiba, vidaya yalama yaptırdım nerdeyse sıkılmıyor. çok hafif oynattım galiba ama denedim tekrar yine aynı sorun devam

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

Alıntı charzem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj ayarı dediğiniz debriyaj telinin motora bağlandığı yerdeki dik küçük somunların ayarıysa eğer biraz uğraştım. Ön taraftakini sıkmaya çalıştım ama yeterinde sıkılmış galiba, vidaya yalama yaptırdım nerdeyse sıkılmıyor. çok hafif oynattım galiba ama denedim tekrar yine aynı sorun devam
    Debriyaj manetinde de hafif boşluk bulunmakta

Motosikleti
    --12 R1 Crossplane

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

Debriyaj manetinde de hafif boşluk bulunmakta
    Debriyaj manetinin uç kısmı 3-5 mm oynaması gerekiyor, hafif boşluktan kastın buysa normal. Siz motoru orta sehpaya kaldırıp, boş viteste arka tekeri çevirin ses çıkmıyorsa, vitese takıp debriyajı sıkıp çevirin. Diğer türlü yolda giderken sesin nerden geldiğini anlamak zor olur.
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj manetinin uç kısmı 3-5 mm oynaması gerekiyor, hafif boşluktan kastın buysa normal. Siz motoru orta sehpaya kaldırıp, boş viteste arka tekeri çevirin ses çıkmıyorsa, vitese takıp debriyajı sıkıp çevirin. Diğer türlü yolda giderken sesin nerden geldiğini anlamak zor olur.
    Tamamdır yarın deneyeceğim

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Şimdi "özellikle 2. ve 3. viteste" derken bunu netleştirmek lazım. Çünkü sorunu sadece 2 ve 3'te yapıyorsa debriyaj değil daha ciddi bir dişli sorunu olabilir ama her debriyajda yapıyorsa bu sorun debriyaj balatası ve ayırma ile ilgili sorun.. Geçmiş olsun.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Sağolun cevaplar için de teşekkürler. Belki yüksek viteslerde de yapıyordur ama gürültüden duymuyor olabilirim sorunu daha netlestirerek güncelleme yapacağım.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Arkadaşlar tekrar merhaba,

Öncelikle vites boştayken herhangi bir anormallik göremedim. İki video göstereceğim size.
    Şu videoda https://www.youtube.com/watch?v=rytHqCdu39k 2. viteste kavrama halindeyken debriyaja tamamen basarak başlattım kaydı. Gördüğünüz gibi sonradan kavramalar yapıyor atlıyor falan kendi kendine. İlk bahsettiğim tıkırtı bunlar. Daha yüksek hızlarda daha sert oluyor.
    Şu videoda da https://www.youtube.com/watch?v=B1B4oKhY8gM 3. ve diğer viteslerde zincirin halini göstermek istedim, böyle atlama gibi sekmeler yapıyor.
    Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Gösterdiğim ustalar malesef çözüm üretemiyorlar

Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Arkadaşlar tekrar merhaba,

Öncelikle vites boştayken herhangi bir anormallik göremedim. İki video göstereceğim size.
    Şu videoda https://www.youtube.com/watch?v=rytHqCdu39k 2. viteste kavrama halindeyken debriyaja tamamen basarak başlattım kaydı. Gördüğünüz gibi sonradan kavramalar yapıyor atlıyor falan kendi kendine. İlk bahsettiğim tıkırtı bunlar. Daha yüksek hızlarda daha sert oluyor.
    Şu videoda da https://www.youtube.com/watch?v=B1B4oKhY8gM 3. ve diğer viteslerde zincirin halini göstermek istedim, böyle atlama gibi sekmeler yapıyor.
    Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Gösterdiğim ustalar malesef çözüm üretemiyorlar
    Problem zincirden olabilir. Bunu anlamak için zincirin bütün baklalarını tek tek elle kontrol etmen lazım, bazıları eğilip bükülürken zorlanıyorsa, zincir hızlı dönmeye başlayınca sarsıntı yapar, ses yapar. Bunun kısa yollu kontrolünüde şöyle yapabilirsin, arka tekeri yavaş yavaş çevirirken bir elinle de zinciri gerdir, zincir tam tur dönene kadar gerginlik farkı varsa zincir baklalarında sorun vardır.
    Bu kontrolden sonra zincir sağlamsa ki videoya göre zincirinde sıkıntı var, dişlileri kontrol et yamulmuş olabilir.
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Problem zincirden olabilir. Bunu anlamak için zincirin bütün baklalarını tek tek elle kontrol etmen lazım, bazıları eğilip bükülürken zorlanıyorsa, zincir hızlı dönmeye başlayınca sarsıntı yapar, ses yapar. Bunun kısa yollu kontrolünüde şöyle yapabilirsin, arka tekeri yavaş yavaş çevirirken bir elinle de zinciri gerdir, zincir tam tur dönene kadar gerginlik farkı varsa zincir baklalarında sorun vardır.
    Bu kontrolden sonra zincir sağlamsa ki videoya göre zincirinde sıkıntı var, dişlileri kontrol et yamulmuş olabilir.
    Hocam zincirden olsa boşta da yapmaz mıydı? Boşta elle çevirebildiğim kadar hızlı çevirdim öyle sarsıntı zıplama yapmıyor. Dediğiniz gerdirerek kontrolü de şimdi yaptım fark göremedim. Zincir olduğundan emin olabilsem hemen değişimini yaptıracağım da işte en kötü ordan başlayacağım galiba

Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Hocam zincirden olsa boşta da yapmaz mıydı? Boşta elle çevirebildiğim kadar hızlı çevirdim öyle sarsıntı zıplama yapmıyor. Dediğiniz gerdirerek kontrolü de şimdi yaptım fark göremedim. Zincir olduğundan emin olabilsem hemen değişimini yaptıracağım da işte en kötü ordan başlayacağım galiba
    Zincirin sağlam olduğu kesinse, dişlileri kontrol et. Buda sağlam çıkarsa sorun şanzıman olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Ha birde zincir maşaya çarpmasın diye koyulan plastik bir parça var onada bak belki ucu çıkmıştır ona çarpıyordur zincir Hiçbirinde sorun yoksa yeni zincir dişli seti al 200 tl senin motor için

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Zincirin sağlam olduğu kesinse, dişlileri kontrol et. Buda sağlam çıkarsa sorun şanzıman olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Ha birde zincir maşaya çarpmasın diye koyulan plastik bir parça var onada bak belki ucu çıkmıştır ona çarpıyordur zincir Hiçbirinde sorun yoksa yeni zincir dişli seti al 200 tl senin motor için
    Eyvallah hocam bakacağım inşallah öyle plastik falan küçük bişey çıkar. Bir de bu şekilde kullanmam çok sorun yaratır mı sizce? şanzıman bile olsa mesela yorum alayım da ona göre bineceğim

Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Eyvallah hocam bakacağım inşallah öyle plastik falan küçük bişey çıkar. Bir de bu şekilde kullanmam çok sorun yaratır mı sizce? şanzıman bile olsa mesela yorum alayım da ona göre bineceğim
    Şanzımanda sıkıntı varsa, o şekilde kullanman daha büyük sorunlara neden olabilir. Ama zincirin o şekilde zıplaması ya dişliden yada zincirdendir. Sen bir boşluk bulunca zinciri bol gaz yağı kullanarak iyice bir temizle bakalım yine sorun yapacak mı?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Tamamdır sağol hocam gelişmeleri yazacağım
    54RR bunu beğendi.

Kardeşim öncelikle eğer ki sorun zincir dese yokuş baya dik bir yer bul asfalt . Assagiya doğru 1. Vites 6 . Devre çık ve birden gazı bırak fren yapma eğer ki arka tekerlek tak tak ses geliyorsa zinciri değiştir
    Ama sıkıntı yoksa başka bir usta ya git böyle böyle de soktun balatanin yaylarini çok sikmislar ayarlasi .

Motosikleti
    ns 200
    Ben de bir 200 ns kullanicisiyim. Ayarlanabilir debriyaj maneti mevcut motosikletimde. Ayari en dusuge getirdigimde debriyaj tam olarak ayirmiyor ve bahsettiğiniz takir tukur ses geliyor on disli tarafindan. Debriyaj ayarinizi iyi bir ustaya kontrol ettirmenizi oneriyorum. Debriyaj ayar somununun lacka oldugundan bahsetmissiniz. Boyle bir durumda debriyaj ayarinizin duzgun olmasi imkanlar dahilinde degil gibi duruyor.

Merhaba, aynı sorundan ben de muzdaripim. Her zaman olmamakla birlikte ara sıra benim ns 200 de de oluyor. Bir çözüm bulabildiniz mi?

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    kardeşim aynı sorunun birebiri bende vardı. sorun debriyaj telindeydi bende. debriyaj teli çok bollaşmış debriyaj neredeyse ucundan çalışıyordu ondan oluyormuş. hatta motosiklet boşa çok zor geçiyordu,hareket halindeyken kolay motor sabit vaziyetteyken çok zordu boşa atmak.debriyaja bastığında önce çok boşluk varsa kolda kauçuk malzemeyi sıyırıp debriyajın oradaki aksamı sıkılaştırırsan sorun çözülür.
    bu sorunu ben çok aramıştım zamanında bir konu bulamamıştım ancak dediğin gibi sanki motor bloğunun duvarlarına çarpan bir şeyler var gibi ses geliyordu tak tuk debriyaj telini ayarlayarak çözdüm 1 aydır sorun yok.

Merhaba, benim sorun telden değil sanırım. Çünkü teli sıksam da gevsetsem de aynı problem devam ediyor. Ayrıca bendeki ara sıra oluyor. Mesela 10 vites gecisinde 1 defa oluyor gibi. Telden olsa sürekli yapar diye tahmin ediyorum. Debriyaj plakaları tam ayrılmıyor diye mi yapıyor acaba mekanik sıkıntıyı tam anlayabilsem çok güzel olacak

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Alıntı polis1222 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, benim sorun telden değil sanırım. Çünkü teli sıksam da gevsetsem de aynı problem devam ediyor. Ayrıca bendeki ara sıra oluyor. Mesela 10 vites gecisinde 1 defa oluyor gibi. Telden olsa sürekli yapar diye tahmin ediyorum. Debriyaj plakaları tam ayrılmıyor diye mi yapıyor acaba mekanik sıkıntıyı tam anlayabilsem çok güzel olacak
    Eğer motor boşta çalışırken de benzer sesler geliyorsa ve debriyaj sıkıldığında kesiliyorsa debriyaj tasından olabilir. Ortasındaki somun gevşediğinde bu şekilde vuruntular yapar. Eğer debriyaj sıkıldığında vuruntu geçiyorsa büyük ihtimal debriyaj tasıdır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)