Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Demircilikten anlayanlar bir bakın hele

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar, bu günümü tamamı ile motora ayırdım, plasti dip boyalar aldım, bir kaç parçada renk değişimi planlıyorum, eskimiş, çatlamış bir kaç parçayı da değiştireceğim. Bunlara el atmışken ayak demiri aklıma takıldı.

Motora babamın bindiği zamanlarda, apartmanın önüne girerken, sol ayaklık demirini basamağa vurması ile, ayaklık hafif şekilde arkaya doğru eğilmiş. Kullanımda bir sıkıntı yok ama görsel olarak kafama takılıp duruyor. Sökmeden bu demiri düzeltmenin bir yöntemi var mı acaba? Hani biraz bişeyle ısıtıp, hafiften çekiçlesem olur mu ki? Sökmek gerekiyor ise illaki, 35-40 lira verip yenisini alacağım. Bir el atarsanız sevinirim.

Bu arada baktım maddi durum kolay kolay yeni motor almaya el vermeyecek, ben de elimdekini ufak dokunuşlarla biraz canlandırayım istedim. Bu gün bujiyi, hava filtre lastiğini değiştireceğim. Diş macunu ile far camını parlatacağım. Plasti dip ile, basamak braketlerini, zincir koruma plastiğini ve top case in üst bagajını motorun gövde rengine boyayacağım. Ha çok apaçi işi olursa geri sökerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Isıtmana gerek yok yumuşak demiri doğrudan kuvvet uygulayarak düzeltebilirsin. Isıtmaya çalışırsan hem adam gibi yapamazsın hemde boyasını yakarsın. Eğer boyasını sökecek kadar hasar verirsen paslanmaması için tekrar boya yapman gerekir. Yamukluğun şeklini bilmiyorum ama çekiç yerine boru anahtarıyla bükmek daha iyi olur sanki.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isıtmana gerek yok yumuşak demiri doğrudan kuvvet uygulayarak düzeltebilirsin. Isıtmaya çalışırsan hem adam gibi yapamazsın hemde boyasını yakarsın. Eğer boyasını sökecek kadar hasar verirsen paslanmaması için tekrar boya yapman gerekir. Yamukluğun şeklini bilmiyorum ama çekiç yerine boru anahtarıyla bükmek daha iyi olur sanki.
    2 cm gibi bişey eğiklik. Şimdi doğrudan kuvvet uygulamak ilk aklıma gelen, fakat alttaki vidalı bağlantı noktalarına hasar vermesi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Avatarımda gördüğünüz motosikletimi geçen yaz tamamen plasti dip ile boyamıştım. Şunu öğrendim ki, plastik parçalardan plastidip kolay sökülüyor. En sağlam kısım benzin deposu oldu. Hala hiçbir soyulma belirtisi yok. Ama grenajlarda yanlardan ufak kalkmalar başlamıştı birkaç hafta içinde.

Sonra heryeri sticker kapladım. Rahatladım

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 cm gibi bişey eğiklik. Şimdi doğrudan kuvvet uygulamak ilk aklıma gelen, fakat alttaki vidalı bağlantı noktalarına hasar vermesi.
    2 tane boru anahtarı al ve yamukluğun olduğu noktanın iki ucundan tutarak bük. Böylece sadece yamuk noktaya kuvvet uygulamış olursun.

Konu ile ilgili muhteşem paint çizimim

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 tane boru anahtarı al ve yamukluğun olduğu noktanın iki ucundan tutarak bük. Böylece sadece yamuk noktaya kuvvet uygulamış olursun.

Konu ile ilgili muhteşem paint çizimim
    https://image.prntscr.com/image/pSc4...ojtIWG4bDw.png
    Eyvallah, biraz denedim de, anahtarla falan mümkün değil, baya bi kalın ve sert.

Bu arada plasti dip uygulamasını layıkı ile yapamadım. Şunu öğrendim ki, uygulama yapılacak yerde hava sirkülasyonu olmayacak ve ilk (astar) kat iyi atılacak.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Isıtmak iyi olur. Sanayide bi eksozcuya gidersen o oksijenle ısıtıp halleder.

Gitmem dersende bi tahta koy araya. Çekiçle vurup düzelt.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)