Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Marş motoru sorunu - videolu

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Geçenlerde başlık açmıştım motor çalışmıyor diye, marş basıyor ama marş motoru sanki akü bitmiş gibi dönmüyordu. Tabiki ilk olarak aküye baktım, hatta başka aküyle de denedim, aküde sorun yok. Marş rölesi de sağlam, hatta direk elektriği marş motoruna verdim sonuç yine aynı, çok yavaş dönüyor ve duruyor. Marş motorunun bozulduğuna kanaat getirdim ve söktüm, elektriği verdim ama açıkta iken dönüyor. Sorun nedir acaba?

(Krank dönüyor bu arada, onu da kontrol ettim)

İlk video marş motoru motor üzerindeyken, ikincisi de açıkta iken.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Marş motorunu dağıtın, ama dikkatli olun toplamak işkence olabiliyor bazı motorların kömürleri çok zor takılıyor ilk kez deneyen birisi için, kömürlerine bakın kömürleri bittiyse düşük performansla çalışabilir. Bir de videodan tam anlayamadım, marş motoru motosiklete takılıyken elektriği farklı bir aküden direk marş motoruna vermeyi(motosikletin tesisatıyla hiç bir bağlantısı olmayacak şekilde direk aküden +- ile) denediniz mi? Birde ilk videoda elektriği verdiğinizde sanki boştaymış gibi dönüyor dişlileri takılı değil miydi?

Motosikleti
    Alıntı thepope adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marş motorunu dağıtın, ama dikkatli olun toplamak işkence olabiliyor bazı motorların kömürleri çok zor takılıyor ilk kez deneyen birisi için, kömürlerine bakın kömürleri bittiyse düşük performansla çalışabilir. Bir de videodan tam anlayamadım, marş motoru motosiklete takılıyken elektriği farklı bir aküden direk marş motoruna vermeyi(motosikletin tesisatıyla hiç bir bağlantısı olmayacak şekilde direk aküden +- ile) denediniz mi? Birde ilk videoda elektriği verdiğinizde sanki boştaymış gibi dönüyor dişlileri takılı değil miydi?
    Kömürlere bakiyim o zaman, bi tek o kaldı zaten. O da değilse içeride bi sıkıntı vardır.
    İki videoda da motoru tesisatından bağımsız, başka aküden denedim.
    İlk videodaki boşta dönüyoru anlamadım, dönmüyorki
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    --
    İlk videoda elektriği verdiğiniz anda bir ses geliyor sonra kesiliyor ya o ses dönme sesi mi yoksa dönmediği için zorlanıp çıkardığı ses mi? Bir de motor boştayken dönmesiyle yük altında dönmesi arasında çok fark var, normalde belirmeyen sorun yüke bindiğinde ortaya çıkabilir. Siz kömürlere bakın dediğim gibi zaten 2 tane vida var gördüğüm kadarıyla onları sökünce yavaşça ayırın ama dikkat edin orta kısımda manyetik alan olduğu için takarken ve çıkarırken biraz zorluk yaratır.

Motosikleti
    Alıntı thepope adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk videoda elektriği verdiğiniz anda bir ses geliyor sonra kesiliyor ya o ses dönme sesi mi yoksa dönmediği için zorlanıp çıkardığı ses mi? Bir de motor boştayken dönmesiyle yük altında dönmesi arasında çok fark var, normalde belirmeyen sorun yüke bindiğinde ortaya çıkabilir. Siz kömürlere bakın dediğim gibi zaten 2 tane vida var gördüğüm kadarıyla onları sökünce yavaşça ayırın ama dikkat edin orta kısımda manyetik alan olduğu için takarken ve çıkarırken biraz zorluk yaratır.
    söktüm ve kömürler normal, yanmış-bozulmuş bir yer de görünmüyor.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    --
    Öyleyse sorunu marş motorunda aramayın, marş sisteminin tamamen incelemeniz lazım. Marş debriyajı/rublesinden kaynaklı olabilir.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    marş motorunun kömürlerinden yada motorun kendisinden bir problem olduğunu düşünmüyorsanız, volanın olduğu kapağı söküp dişlileri inceleyebilirsiniz.

marş motorunun ucundaki ufak dişli, bir vasat(aracı dişli) ile volana bağlanıyor. bu üç dişliden birinde problem olabilir buda marş motorunu mekanik olarak engelliyor olabilir.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum mars motoru donuyor zaten neden soktun bir daha onu

mars motorunun krank a baglanti zinciri ve dislisinde sikinti olabilir. oralari bir kontrol edin

kolay gelsin.
    allegromod bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    söktüm ve kömürler normal, yanmış-bozulmuş bir yer de görünmüyor.
    Normal derken boyları normal mi? Kömüre basan yaylar sağlam basıyor mu? Endüvi burçları sağlam mı? Değilse kaçak elektrik kullanabilir. Bu da aynen böyle güç düşümü yaşatabilir.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    xv250
    krank dönüyor demişsin nasıl test ettin ayak marşı ile veya vurdurarak mı çalıştırdın. problem marş rublesinde olabilir eğer krank zarar görmediyse

Motosikleti
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal derken boyları normal mi? Kömüre basan yaylar sağlam basıyor mu? Endüvi burçları sağlam mı? Değilse kaçak elektrik kullanabilir. Bu da aynen böyle güç düşümü yaşatabilir.
    boyları normal, yaylar da sağlam.
    endüvi burcu nedir bilmiyorum
    kaçak elektrik olabilir ama bulamadım birşey

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:38 ----------

Alıntı allegromod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    krank dönüyor demişsin nasıl test ettin ayak marşı ile veya vurdurarak mı çalıştırdın. problem marş rublesinde olabilir eğer krank zarar görmediyse
    ön varyatörü elle çevirdim.

Motosikleti
    xv250
    iyiymiş krankta sorun yok o halde. marş rublesi sorunlu gibi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)