Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyaj Balatası Değişimi Ardından Kaçırma

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 250 MCT
    Mondial 250 MCT model motosikletimin debriyaj balata değişimini kendim yaptım.Debriyaj balatalarını, göbeğini, sacları ve yaylarını, yani komple göbeği sipariş edip taktım. Öncesinde araştırma yaptım, birçok video izledim. Motosikletimle birebir aynı debriyaj balatası düzeneğine sahip olan modellerin videolarını izleyerek tekrar tekrar denedim ancak sorunum şu:
    Motosiklet boş boş vitesteyken kendi kendine ara ara gaz veriyor, zaten viteste sürmeye cesaret de edemedim, birinci viteste kavrasa da boğulur gibi ses çıkararak kavrıyor, egzozdan gelen ses çok daha tok, gaz verince de aynı şekilde. 2 viteste çok az hızlanınca tıkırtılar geldiği için hemen durdum. Üzerinde 12 yıllık balatalar olduğu için değiştirmenin iyi olacağını düşünüp bu işe kalkıştım, motosiklet kalkarken çok kötüydü ve çok az debriyaj kaçırma problemi vardı. Her şeyi birebir aynı yapmama rağmen, 2-3 kez denememe rağmen bu sorunun kaynağını bulamadım.
    Balatalar bir sac bir balata olacak şekilde dizili, en altta balata, en üstteyse sac var. Kontrol ettim, üzerindeki balatalar da böyle dizilmişti. İçinde 2 adet metalden contaya benzer, eğimli çember şeklinde parça çıktı. İzlediğim videolarda bu sadece en üstünde ince balata olan modellerde kullanılıyor, ancak bu balatalarda öyle bir şey olmamasına rağmen konmuştu, bu çemberleri ellemedim, en üstte, balatayla göbeğin kapağının arasında duruyor, ufak bir boşlukta. Ne yapacağımı bilmiyorum, forumdan gelen cevabı bekleyeceğim şu anda.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Motorun servis manuel kitabı varsa ordan bakarak takman daha doğru olur.

Motosikleti
    Mondial 250 MCT
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun servis manuel kitabı varsa ordan bakarak takman daha doğru olur.
    Malesef yok.

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Eski göbekte yapmıyorsa, eski debriyaj göbeğini komple takın sadece balataları değiştirip öyle deneyin, sorununuzu tam anlayamadım ben boşta motosikletin ara gaz vermesinin onunla alakalı olacağını sanmıyorum balatalar veya göbek bir yere sıkışmıyorsa tabi.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Balatanı takmadan önce yağda beklettin mi?
    fireblade e bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 250 MCT
    Alıntı thepope adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski göbekte yapmıyorsa, eski debriyaj göbeğini komple takın sadece balataları değiştirip öyle deneyin, sorununuzu tam anlayamadım ben boşta motosikletin ara gaz vermesinin onunla alakalı olacağını sanmıyorum balatalar veya göbek bir yere sıkışmıyorsa tabi.
    Ben de en son bu şekilde deneyeceğim sanırım.

Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balatanı takmadan önce yağda beklettin mi?
    Evet beklettim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

Motorun üzerinde burada 2 numarayla gösterilen, sabitleme rondelası isimli parça yoktu, bolluk benim de dikkatimi çekti hatta ama bir türlü çözemedim.
    Ayrıca servis kılavuzu olarak Honda Rebel'in servis kılavuzunu buldum, ki debriyaj grubu birebir aynı.

Alıntı griatmaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de en son bu şekilde deneyeceğim sanırım.

Evet beklettim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

http://i63.tinypic.com/o71ws8.jpg
    Motorun üzerinde burada 2 numarayla gösterilen, sabitleme rondelası isimli parça yoktu, bolluk benim de dikkatimi çekti hatta ama bir türlü çözemedim.
    Ayrıca servis kılavuzu olarak Honda Rebel'in servis kılavuzunu buldum, ki debriyaj grubu birebir aynı.
    debriyajlarında mı grubu var akülerdeki gibi falan? eğer öyleyse nerden anlıyoruz? benim motorada sadece bir tas alıcamda ucuza getirmek istiyorum
    insta: veli_montana_

Motosikleti
    Mondial 250 MCT
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyajlarında mı grubu var akülerdeki gibi falan? eğer öyleyse nerden anlıyoruz? benim motorada sadece bir tas alıcamda ucuza getirmek istiyorum
    Sadece debriyaj tası alabilirsiniz eğer tasta bir sorun varsa, debriyaj grubu derken debriyaj kapağının altındaki parçalar demek istemiştim, sitesinde de böyle geçiyordu Mondial'in.

Bu arada sorunu çözdüm, iki gece boyunca uğraştıktan sonra sorunun debriyajdan olmadığını, bir tıkanıklık olduğunu gördüm. Motor çalışıp ısındıktan sonra sorun düzeldi. Ancak motor 3-4 günden fazla bekleyince bu sorunu hep yapmaya başladı, karbüratörde bir sorun olduğunu, şamandırada arıza olduğunu düşünüyorum, bu da silindire devamlı benzin gitmesine neden oluyor. Ancak bu konu dışı, bu başlıkta belirttiğim sorun düzeldi. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler