Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akü Meselesi (Yuasa-Unibat-VLM)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Herkese selamlar,

NC700x'imin aküsü ömrünü tamamen doldurdu. Bir kaç kez araçtan takviye yaptık ancak artık hiç marş almıyor.

Şimdi sorum;

Akü almam gerek ancak ne alacağım? Nc700x'e uyumlu model "YTZ12S-BS"

Yuasa'da 500-600 arası
    Unibat'da 400-500 arası
    VLM'de 260-300 arası fiyatlar var.

İnternetten alamıyorum geldiği zaman şarj etme imkanım yok.

Mağazalara sorduğumda internet fiyatlarından epey yüksek fiyatlar veriyorlar ve ellerinde genellikle Yuasa, Unibat var. Bir aküye 500-600 lira vermek bu sıkışıklıkta zor geliyor.

Özellikle NC kullanan arkadaşlar akünüzün marka-modeli nedir? YTZ12S-BS den başka bir akü takıp başarı ile çalıştıran var mıdır?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    sym de orijinal akü olarak yuasa kullanılıyor,
    önceki makinede ömrü 7 sene oldu,
    zorlasam daha da giderdi.

o zamanlar anladığım kadarı yuasa gayet kaliteli ve yeterli,
    fiyatı da ona göre.

akü olabildiğinde önemli bir parça (motorun diğer parçaları gibi).
    konuya tam hakim olmayan bir kullanıcı olarak yuasadan ya da üreticinin belirttiği markadan şaşmamak lazım.
    diğer markalar hakkında bilgim yok.

hasanpaşada sordun mu ?

Orjinalini alamıyorsanız bs marka tavsiye ederim. Kma'da satılıyor.

Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Alıntı Blackhoney adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orjinalini alamıyorsanız bs marka tavsiye ederim. Kma'da satılıyor.
    KMA BS'ye 470 TL fiyat veriyor. Yuasa ile eşdeğer neredeyse.

@The Dude tabi ki önemli dediğiniz gibi ancak benim için katlanılması zor bir masraf olacak. Bir de lastik takımı almam gerek Hasanpaşa'da bir kaç yerde bulmuştum onlarda VLM'ye bile 300, Yuasa'ya 600 çektiler.
    Yarın olmayacak gibi kullanırsan yarın olmaz.

Ben YTX7L-BS modelini 160 liraya almıştım. Sizinki pahalıymış.

Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    12V 11Ah sanırım en pahalı çeşit zaten. 45ah bile 250 lira. Kamyon aküsünden pahalı maşallah.

Ama aküler kalite crosstourer de kullandık. Spacy Alpha'da da ben kullanıyorum. Artık siz bilirsiniz. Spacy Alpha orjinal aküsü yuasa 400 küsür liraydı. Benim işime geldi. Fazla fiyat farkı olmasaydı orjinal tercih ederdim.

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    http://www.motobatt.com/MBTX9U?search=MBTX9U

https://urun.n11.com/aku/motobatt-mbtx9u-12v-105ah-motosiklet-akusu-P228045810

2 tane alsan bile diğerlerinden karlı kullanıyoruz başarılı ürün gönderttirmeden ölçtürüp,şarjlı alınabilir.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Maalesef motosiklet aküleri çok pahalı, kendinden 3-4 kat büyüklükteki oto aküleri bile daha ucuz.

Bana hiç lazım olmadığı halde bir ara fiyatlarına bakıp kahrolmuştum

Kullanmadığım zamanlarda sık sık akümü şarja bağlıyorum ki ölmesin.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    tam 2 sene önce 8 amperlik VLM akü almıştım banditime... 70 TL bişeydi... sizinki 12 amperlik de olsa 2 senede bu kadar pahalanmış mı bee...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ktm 690 duke
    +1 yuasa tavsiye olunur.

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    Cbf 600 için Bosch akü almıştım 3 sene önce 100 liraya. Şu anda fiyatı nedir bilmiyorum.
    Diğer markalar çok pahalı gelmişti, bunu almıştım.
    Yaklaşık 1 sene sorunsuz kullandım motoru satana kadar.

Bir aküyü kaliteli yapan nedir? Bir tarafta 500 - 700 liralık aküler, bir tarafta 50 - 100 liralıklar.

Aküyü neye göre seçmeliyiz?

vişneçürüğü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio beverly 300
    Skyrich diye bir marka daha var. O da lityum olduğu için performansı 3 kata kadar arttırıyor. Daha küçük ve hafif diğerlerine göre.
    “Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok.”

Motosikleti
    XT660Z Tenere 2014 ve XRV750 Africa Twin 1998
    Meraktan soruyorum piyasada 80-90 liraya da motosiklet aküleri var kuru tip. bunlarla bu 400 dediğiniz akülerin farkı ne bunları kullansak da olmuyor mu

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Aku alirken soguk marş gücü (cca) degerlerine dikkat edin.orjinali ile Ayni amper ve cca degerlerine yakin akulerden uygun fiyatlisini alin derim
    chetaq bunu beğendi.

KTM250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Benimde akü bozuldu,markası yuasa ytx5bs sanırım.Bizim motorlarda bir gezide 100-150 sefer marşa bastığımız için akü en büyük sıkıntımız.5-6 ay gibi bir sürede bozuluyor.Ben bu sefer akü almadım. Farklı bişey deneyeceğim. Lithium akü üretilmiş bizim motorlara ancak 5 amper akü 400-500 lira.
    Bende aliexsten yeni teknoloji 3.2v 5a pil sipariş ettim.108tl. 12v 20amper küçük ebatlarda ve çok daha uzun ömürlü bir akü yapacağım.

Bu akü 3 kat daha hafif boyutları daha küçük ve 4 kat daha güçlü ayrıca 5yıl sorunsuz kullanabiliryorsunuz.
    Takipte kalın bu işlemi yaparken video çekip olayı anlatacağım.
    SADECE ENDURO @YOUTUBE

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı macAs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Meraktan soruyorum piyasada 80-90 liraya da motosiklet aküleri var kuru tip. bunlarla bu 400 dediğiniz akülerin farkı ne bunları kullansak da olmuyor mu
    Onlar 7 amper, genelde küçük motorlar için. Büyük motorlara 11-12 amper gerekiyor, 12 amper verdiğini iddia eden ucuz akü olsa da insan şüpheleniyor.

Her an bir dağ başında bırakabilir, gerçi manuel vitesli motoru en kötü vurdurursun ama otomatik olanlar aküye dikkat etmeli.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı KTM250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde akü bozuldu,markası yuasa ytx5bs sanırım.Bizim motorlarda bir gezide 100-150 sefer marşa bastığımız için akü en büyük sıkıntımız.5-6 ay gibi bir sürede bozuluyor.Ben bu sefer akü almadım. Farklı bişey deneyeceğim. Lithium akü üretilmiş bizim motorlara ancak 5 amper akü 400-500 lira.
    Bende aliexsten yeni teknoloji 3.2v 5a pil sipariş ettim.108tl. 12v 20amper küçük ebatlarda ve çok daha uzun ömürlü bir akü yapacağım.

Bu akü 3 kat daha hafif boyutları daha küçük ve 4 kat daha güçlü ayrıca 5yıl sorunsuz kullanabiliryorsunuz.
    Takipte kalın bu işlemi yaparken video çekip olayı anlatacağım.
    Lityum pil mi aldınız? Şarj devresini nasıl napacaksınız? Lityum pili çok boşaltır veya çok doldurursanız kısa sürede ömrü biter. Ters durumlarda yangın ihtimali de mevcut. Koskoca Samsung'un bile başına geldi. Dikkat edin bence.

Bir de özellikle düşük sıcaklıklarda lityum pillerin performansı acaip düşüyor.

KTM250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 300 EXC 2017
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lityum pil mi aldınız? Şarj devresini nasıl napacaksınız? Lityum pili çok boşaltır veya çok doldurursanız kısa sürede ömrü biter. Ters durumlarda yangın ihtimali de mevcut. Koskoca Samsung'un bile başına geldi. Dikkat edin bence.

Bir de özellikle düşük sıcaklıklarda lityum pillerin performansı acaip düşüyor.
    Hayır lithium değil.Lifepo4 pil diye geçiyor bunlar.Motorda zaten hali hazırda bir şarz devresi var. Maximum voltaj hiç bir zaman 13.3v'u geçmiyor.Ama tabi piller dolduğunda şarzı kesiyormu onu kontrol etmem gerekiyor.Daha piller henüz gelmedi.Eğer şarzda sorun yaşarsam.Onun için devre satın alırım.
    SADECE ENDURO @YOUTUBE

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)