Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Statör Niye Bozulur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Enduro motoruma MZ alt takım takmıştım. Onada scooter manyetolu ateşleme sistemi taktım. Yani soracağım soru çin malı tesisat üzerine.

Birkaç gün önce akşam gezerken ateşlemeyi kesti. Biraz uğraşınca düzeldi. Az gittim bu sefer komple gitti. Beyin bobin buji vs herşeyi değiştirdim yolun kenarında. Ne yaptıysam düzeltemedim ve sabah statörde sorun olduğunu buldum. Statörü değiştirince düzeldi.

Ve bugün yine eve gelirken ateşlemeyi kesti. Biraz bekleyince geldi ve zar zor eve yaklaştım. Sonra yine gitti ve itekleyerek eve geldim. Sorun yine statörde diye tahmin ediyorum.

Statör niye bozulur? Aküm ölü bu arada. Beyin sıfır bobin sıfır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Akü ölü olduğu için bozulabilir. Statör hem ateşlemeye güç verip hem de aküyü şarj etmeye çalıştıkça zorlanır, ısınıp yanar.

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    Bende Mondial Mash'de 2 kere değiştirdim. 3.de sorunsuz buldum. Muhtemelen taktıkların bozuktu abi veya tesisat çok fazla elektrik çektiği için statörü yakıyorda olabilir.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum kolay gelsin.

mz enduro projeni merakla takip ediyorum

aku motor tesisatinda bir direnc gorevi gorur. bitik, olmayan, bozuk aku, 14, 15 voltlara cikan akimlarin konjektorden direk sasiye verilmesine, bunu direnc seklinde aku gibi sarj olmak icin uzerine alacak eleman bulamayinca tesisat uzerinde dolasir durur. ya fari patlatir, ya konjektoru yakar, ya statoru bozar. mantik su. hic bir sey yoktan var olmaz, vardan yok olmaz. bir enerji baska bir seye donusmeli.

sahsi fikrim akunu degistirip, duzgun bir aku takarsan sikintin gececek. tabi burada taktigin statorun senin motoruna uygunlugu da cok onemli. eger sarim degerleri, uretecegi gerilim, senin motoruna uyumsuz ise ayni sorunu tekrar yasarsin.

kolay gelsin.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Teşekkürler arkadaşlar. 60 lira verdiğim statör yalan oldu yani.

Artık yarın bi akü birde statör alınacak.

Elektirik tesisatında MZ'e dair birşey yok. Manyeto kısmı scooterin. Elektirik tesisatını kendim çektim. Konjektör orjinal tesisatın yani oda çinli. Beyini ve bobinide yeni almıştım onlarda çinliye uygun. Birtek buji MZ bujisi. Oda çin malı gerçi.

Birde sinyal sabit yanıyor. Dıt dıt öten parça (Adı birden aklıma gelmedi) o bozulmuştur diye değiştirmiştim hala sabit yanıyor. Yanıp sönme işi yok yani. Motor rölantideyken yada stop halindeyken hiç yanmıyor. Buda aküden sanırım.

Motosikleti
    Peugeot 103
    Sigortalariniza baktirmanizi oneririm. Sinyal surekli yaniyorsa "röle"si bozulmus olabilir.

motosero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial xtreme max 200
    Extra bir sey bagladinizmi tesisata?.hatta watt i yuksek ampul staroru bozabiliyor.ornek 35 yerine 55 wat ampul benim basima gelmisti.sizin projeyide yakindan takip etmistim.cozersin insallah.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Zaten bir tane sigorta var orda akünün artı ucunda. Ondada sigorta erimiş ama patlamamış halde. Hep öyleydi zaten. Yüksek amper takmış benden önceki sahibi. Bende hiç ellemedim öyle çalışıyor uzun zamandır. Evet o değiştirdiğimin adı röle. Ama hala sabit yanıyor.

Extra birşey yok. Ama far orjinal değil. Taksi farı takmıştım. 6-7 aydır öyle duruyor daha önceden bi sıkıntı olmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:45 ----------

Sorunu nokta tespit yapabilmemin bir yolu var mı peki? Şimdi akü ve statör alırım yeniden bozarsa yazık olur.

Motosikleti
    xv250
    stator zorlanmaz stator aynı işe yapar akü dolsu veya dolmasın. statoru dğeiştirirken okuyucuyu değiştirdin mi ? mıknatıs olan parça

orta devirlerde 70-80v üretmesi gerekiyor doğru üretiyor mu? bu arada yolun kenarında beyin buji falan nasıl değiştirdiniz :S

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı allegromod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    stator zorlanmaz stator aynı işe yapar akü dolsu veya dolmasın. statoru dğeiştirirken okuyucuyu değiştirdin mi ? mıknatıs olan parça
    Evet zaten takım olarak satılıyor o

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:52 ----------

Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orta devirlerde 70-80v üretmesi gerekiyor doğru üretiyor mu? bu arada yolun kenarında beyin buji falan nasıl değiştirdiniz :S
    O tümden ayrı bi macera. Motorcu bi arkadaşla beraber diğer motorcunun yanına çay içmeye gidiyorduk. Kafeler caddesi yani memleketimin en merkezi yerlerinden birinde ateşlemeyi kesti. Motoru oraya kilitleyip diğer motorla devam ettik ki Aksaray'ın hiç alışık olmadığı bi manzaraydı. (ekipmanlı artçı)

Gece 12 gibi atölyeden takımları alıp geldik. Tüm grenajı söküp elektirik tesisatına daldım. Gece saat 2 gibi ise sorunu bulamayınca diğer motora bağlayıp eve çektik.

O güne dair en güzel şeylerden biride devriye gezen polisin gelip " bende motorcuyum bi ihtiyacınız var mı?" diye sormasıydı.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

gecenin bir vakti karanlık soğuk alet edevat yolun kenarı falan çok zor olur, ben geçende yolda kaldığımda sigortadan olmasına rağmen hiç bakmadan eve çektik tabi eve sokarken alt grenajları kırdım neyse

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Biz pek gocunmuyoruz. Her durumda eğlenecek gülecek birşey çıkarıyoruz. O günü hala anlatıp güleriz. :D

Sorun statörden değilmiş. Statörden çıkan kablo ezilip şase yapmış. Onu düzeltince sorun geçti. Yinede bi akü ayarlayacam

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)