Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Topcaseye led takıyoruz, Moto Elektriği Ustaları bi gelin hele :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Evet Forumun yüce kadim bilgilere sahip ustaları, Sizlere sesleniyorum!
    Bi gelin hele şu yüce konseyi toplayalım ve birlikte bir beyin fırtınası yapalım.
    Bilinmezleri bilinir, zoru kolay, karanlığı aydınlık yapalım!
    Derdim şudur ki ben de çağımızın son dönem hastalığı olan topcaseye şerit led döşeme hevesine kapıldım

Aldığım led: Kırmızı renk 3 Çipli dış ortam(silikonlu) şerit led.

Ledleri topcaseye uygun şekilde kestim, uçlarını lehimleyip sıcak silikonla da kapladım:

Ardından topcasenin reflektörü altındaki yuvalara silikonla yapıştırdım:

En son reflektörleri de takıp denedim, sorunsuz çalışıyor:

Buraya kadar herşey normal. Ancak bir arkadaşım dedi ki "olm bu ledler motorun elektrik aksamına yük bindirip sorun çıkarmasın sakın?"

Ve benim içime kurt düşmüş oldu

Şimdi bu ledleri park veya stop lambasına paralel bağlasam acaba hatta ne kadar bir yük bindirmiş olurum?

Motorum Xmax250 scooter. Malum scooterlarda akü her şey. Akü biterse game over.

Aldığım üç çipli (5050 model) şerit led özellikleri:
    60led/mt , 1mt için 1,5 Amper akım, 1mt için 18 watt güç tüketimi varmış.

Benim topcaseye taktığım led toplamda 48 adet.
    Yani 48/60= 0,8 mt şerit led kullanmışım.

Sistemden çekeceğim akım 1,2 Amper, Güç tüketimi= 14,4 watt olacak.

İlk sorum şu: Tüm ledler yanacak şekilde parklara bağlasam sorun olur mu?

İkinci soru olarak ise: Ben bu ledlerin yarısı (üst sıra) sürekli yanacak şekilde, alt kısım ise frene basınca yanacak şekilde direkt olarak arka stoplardan kablo çeksem, sizce elektrik aksamına hala çok yük binmiş olur mu?
    Bu yaptığım işlem uzun vadede bana ne gibi dertler çıkarabilir?

Evet ustalar, nedir sizin yorumunuz??
    Akias ve polemos bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Tamamını direkt parklara takıp yaksanda bir sıkıntı çıkacağını sanmam, ama bir kısmını parka, bir kısmını da stopa bağlarsan daha kullanışlı olur.
    SuleymanE ve polemos bunu beğendiler.

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Usta değilim ama fikir olsun.
    Ben arka çantamın altına f1 stop lambası taktım. Tesisatı direk fren ve park lambalarından aldım. Güç tüketimini bilmediğim için bir şey diyemem ama 1 yıldır herhangi bir sorun olmadı. 14 wattlık elektriğin kimseye yük olacağını sanmam, keyfinize bakın
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamını direkt parklara takıp yaksanda bir sıkıntı çıkacağını sanmam, ama bir kısmını parka, bir kısmını da stopa bağlarsan daha kullanışlı olur.
    Olcay üstad, sen sorun olmaz diyorsan gönül rahatlığıyla bağlayabilirim artık

Dediğiniz gibi yarısını parka yarısını da stop lambasına bağlayayım.Hiç değilse sürekli tüketim yüzde 50 düşmüş olur.

Araya şunu da ekle diyeceğiniz (sigorta vb) bir donaım öneriniz var mıdır? Yoksa direkt bağlasam kafi midir?

Alıntı efemontana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta değilim ama fikir olsun.
    Ben arka çantamın altına f1 stop lambası taktım. Tesisatı direk fren ve park lambalarından aldım. Güç tüketimini bilmediğim için bir şey diyemem ama 1 yıldır herhangi bir sorun olmadı. 14 wattlık elektriğin kimseye yük olacağını sanmam, keyfinize bakın
    Teşekkür ederim hocam. İçim rahatladı, ben yarı yarıya(park,fren) bağlayayım en iyisi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    İiiiçbişeycik olmaz beya...
    Dileeiğin gibi kullan,sorun olmaz ,ama çiftli bağlasan daha hoş görünür gibime geliyor.
    Aslında tamamı zayıf yanarken yine tamamı sadece frene basınca parlak yanan bir bağlantı şekli var ama. Bulamam şimdi..

Motosikleti
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İiiiçbişeycik olmaz beya...
    Dileeiğin gibi kullan,sorun olmaz ,ama çiftli bağlasan daha hoş görünür gibime geliyor.
    Aslında tamamı zayıf yanarken yine tamamı sadece frene basınca parlak yanan bir bağlantı şekli var ama. Bulamam şimdi..
    Samet hocam senin dediğin aslında çok daha güzel olur, önce hafif sönük yanacak frene basınca güçlü yancak falan, misss. Ama onun içinde sanırsam direnç falan bağlamak lazımmış. O iş şimdilik beni aşar ben en iyisi çiftli bağlayayım.

Yarısı hep yansın yarısı da frene basınca yansın ki daha dikkat çekici olsun

manofsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Bende yapmıştım bir aralar direk stop lambasına yarma attım oradan aldım hiçbi sıkıntı çıkmadı.[IMG][/IMG]
    SuleymanE bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)