Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anahtar ve immobiliser sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikletimle ilgili bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Motoru satın alırken tek anahtarla almıştım. Motorda immobiliser olduğunu düşünerek maliyetli olur diye yedek anahtar yaptırmadım. Ama bir yandan da aklımı kurcalamıyor değildi.

Motorun anahtarı sanırım çok uzun süre kullanıldığı için dişleri erimiş ve motor çalışırken yani kontak açıkken anahtarı yerinden rahatlıkla çıkarabiliyorum. Öyle ki, çantadan bişey almam gerektiğinde motoru durdurmadan anahtarları çıkarıp çantadan alacağımı alıyor sonra anahtarı yerine takıyorum

Geçenlerde şeytan dürttü, kontağı açık konuma getirip marşa basmadan anagtarı çıkardım ve cebime koydum. Sonra marşa bastıığımda motor çalıştı. Bu durumda motordaki immobiliser iptal edilmiş mi demektir yoksa kontağı ilk çevirirken zaten beyne sinyali göndermiş midir?

Eğer immo iptal ise ucuz yolla yedek anahtar yaptırabilirim, hatta kilit setini değiştirip anahtar çıkmayacak şekilde sıfır sisteme geçebilirim. Tabi immo iptal ise güvenlik zafiyeti de doğurur. Yorumlarınızı alabilir miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kontaktan çıkarırken kanittirarak mi çıkarıyorsun ?

Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kontaktan çıkarırken kanittirarak mi çıkarıyorsun ?
    Hayır sadece çekiyorum ve çıkıyor. Ama anahtara bakınca köşelerin aşındığı belli, sivri diş yok üstünde

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Servisler komple kontak değişmeli der ama
    kontak içinde "kontak kilit sekmanı" diye bir parça var, ince ataça benzer ufak bir pim.
    5-10tl bir şeydir onu değiştirmeniz yeterli.
    Kontağın anahtar üzerinde iken darbe alması (scooter de olur genelde diziniz çarpar) veya anahtara sert müdahale sonucu olur.
    Immo bunu beğendi.

Alıntı astrofizik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Servisler komple kontak değişmeli der ama
    kontak içinde "kontak kilit sekmanı" diye bir parça var, ince ataça benzer ufak bir pim.
    5-10tl bir şeydir onu değiştirmeniz yeterli.
    Kontağın anahtar üzerinde iken darbe alması (scooter de olur genelde diziniz çarpar) veya anahtara sert müdahale sonucu olur.
    Daha önce arka çantanın kilidini söküp içindeki pimlerle oynayarak motor nahtarıyla açılacak hale getirmiştim ama iş kontak olunca tırsıyorum. Kilit seti komple elimde kalır mı acaba

Peki immobilizer hakkında bilginiz var mı? İptal midir sizce?

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Pim derken o değil bu başka ,
    Bir link ekliyorum, en aşağıdaki soldaki iki parça 4-5 TL fiyatları var.
    Takması biraz zihni-sinir tarzı insanı gıcık eden cinsten.
    Kendi motorunuza uygun olandan alıp servise danışın derim.

https://www.motopit.com.tr/kategori/...onik-parcalari
    Immo bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Anahtarın dişleri aşındıysa yeni kopyalatacağınız anahtar da aynısı olacak, keşke anahtar aşınmadan kopyalatsaydın.

İmmobilizer konusuna gelince, kontağı açınca mesafe yakın olduğu için kodu okuyordur belki.

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anahtarın dişleri aşındıysa yeni kopyalatacağınız anahtar da aynısı olacak, keşke anahtar aşınmadan kopyalatsaydın.

İmmobilizer konusuna gelince, kontağı açınca mesafe yakın olduğu için kodu okuyordur belki.
    Motoru alalı 6 ay olmadı daha. Yani aldığımda da öyleydi. Bu durumda immobilizer olmadan bir kopyalatıp deneyeceğim. Bakalım iptal edilmiş mi.

Aklımdaki soru şu, immobilizer kontağı çevirirken mi devreye girer yoksa ateşleme için marşa basarken mi etki eder?

JuxtaCrucem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 390 ABS
    Alıntı Immo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru alalı 6 ay olmadı daha. Yani aldığımda da öyleydi. Bu durumda immobilizer olmadan bir kopyalatıp deneyeceğim. Bakalım iptal edilmiş mi.

Aklımdaki soru şu, immobilizer kontağı çevirirken mi devreye girer yoksa ateşleme için marşa basarken mi etki eder?
    2. el motor almaya gittiğimde motorun kontağında sıkıntı vardı.
    Anahtar ve immobilizer ayrı ayrıydı. Anahtarı takıp kontağı açtığında motorun paneli vs. çalışıyordu fakat marş'a bastığında sanki akü bitikmiş gibi hiçbir şekilde marş almıyordu. İmmobilizeri kontağa yaklaştırıp 1-2 saniye bekleterek çalıştırılabiliyordu. İmmobilizer yakında olmasa bile motoru kapatana kadar çalışıyordu. Motor CBR600F'di bu arada.
    Immo bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    İmmobilizer marş motoru ve yakıt pompasını tetikliyor diye biliyorum.
    Immo bunu beğendi.

anahtarı folyolayıp, sinyal alışı engellenebilir
    Immo bunu beğendi.

Alıntı JuxtaCrucem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. el motor almaya gittiğimde motorun kontağında sıkıntı vardı.
    Anahtar ve immobilizer ayrı ayrıydı. Anahtarı takıp kontağı açtığında motorun paneli vs. çalışıyordu fakat marş'a bastığında sanki akü bitikmiş gibi hiçbir şekilde marş almıyordu. İmmobilizeri kontağa yaklaştırıp 1-2 saniye bekleterek çalıştırılabiliyordu. İmmobilizer yakında olmasa bile motoru kapatana kadar çalışıyordu. Motor CBR600F'di bu arada.
    Bu bilgiye göre ateşleme sırasında immobilizer çipinin kontağa yakın olması gerekiyor. Aksi halde marş basmıyor.

Bende ise kontağı çevirip anahtarı tamamen çıkardıktan sonra bile marş basıyor.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    20 saniye kadar basabilir.20 saniyeden biraz daha fazla bekleyip deneyin birde.
    Immo bunu beğendi.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 saniye kadar basabilir.20 saniyeden biraz daha fazla bekleyip deneyin birde.
    Mesajınızı görünce hemen denedim, 20s saniye değil 1 dk bekledim ama çalıştı... Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim

Konuya son noktayı koymak için yazıyorum.

Geçen gün herhangi bir anahtarcıda bir kopya ayptırdım. Kontak dönüyor ama ateşleme olmadı. Bu durumda immobiliser kontağı ilk çevirdiğimizde kodu beyne iletiyor. Sonra anahtarı çıkarıp marşa bassak bile ateşleme sorunsuz gerçekleşiyor.

Kısacası artık çipli bir yedek anahtar yaptırmam lazım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)