Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

4 SENEDİR OTOPARKTA YATAN MOTORU ADAM ETME.

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba;
    Arkadaşlar benim eski patrondan cbr 125 2005 model bi motor aldım para vermedim motora motor çalışmıyodu depo falan pas tutmustu depoyu özel malzemeyle temizledik depo pırıl oldu karb. falan değişti motor çalıştı çok şükür ama şimdi bu sabah jikleyi çekip çalıştırdım sabah soguk diye 1 2 dk çalıştı stop etti tekrar jiklesiz çalıştırdım gaz verdim hafif yine çalıştı ama gazı bıraktığım an motor stop ediyo sizce sorun nedir hava filtresinden olabilirmi bide 2015 model cbr ın hava filtresiyle 2005 modelinki aynımı şimdiden herkese teşekkürler bu arada motor 28 binde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sorduğun spesifik soruyla alakası da yok, belki yaptın bilmiyorum ama, motordaki bütün sıvıları değiştir.
    Benzinden yağa hidroliğe soğutma suyuna..
    Depoyu temizlediğin için yeni benzin vardır diye düşünüyorum ama boşa gitmesin diye eski benzini koyduysan o da düzgün çalışmamasına neden olur.

Hocam benzini tabiki değiştim motor yagini değişmedim temiz gözüküyor soğutma suyunu falan koydum hava filtresine bakamadım bı

GLADiUSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    16'' Bajaj Pulsar 200NS & 91'' MZ ETZ 251
    Herhangi bir motor yağı veya bilimum diğer sıvıların ömrü 4 yıl değildir hatta 1 yıl bile değildir

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Buji? Bujiyi de değiştir belki kafası kurum tutmuştur düzgün ateşleme yapmıyor olabilir.

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200
    Ben de geçen ay 1 yıldır yatan bir ramzey scooter aldım, karbüratör temizliği ve buji değişimiyle tek marşta çalıştı. Çıkan buji rezil durumdaydı. Mutlaka değiştir

Ateşleme de sorun yok ya tek marsta ateşliyor zaten ama stop ediyor işte motor yağını nasıl bosalticam icindekini

banno1957 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran Xv 250(Satıldı) - Yamaha R25
    Merhaba , karbüratör hava ayarı ile ilgili olabilir , o yüzden stop ediyordur , hava ayarını bu videoda ki gibi ayarlayabilirsiniz.

Motor yağını değiştirmekte kolay youtube da bulabilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=2WuBeQMJc60
    riedka bunu beğendi.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Bujiyi değiştir. Karbüratörü temizle, hava filterisini değiştir, yağını değiştir. Lastiklerde ölmüştür dışarıdan güzel gözükse bile sertleşmiştir değiştir.

@banno1957 yarın denicem hocam çok saolun çok iyi oldu bu havadan olabilir hava filtresi kesin tıkandığı için hava akışı düzgün saglanmıyor olabilir ama ozaman jikleyi çekinçede çalışmaması gerekmezmi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    a dan z ye çalışsın çalışmasın tüm sıvılar değişicek hocam.anlıyorsan kendinde yaparsın ama bence git bir honda ustasına sor ne lazım git al dışarıdan ver ustanada sadece işçilik parası verirsin tertemiz binersin

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bujiyi değiştir. Karbüratörü temizle, hava filterisini değiştir, yağını değiştir. Lastiklerde ölmüştür dışarıdan güzel gözükse bile sertleşmiştir değiştir.
    @matrax33 hocam dediğiniz gibi lastikler çok güzel gözüküyor pirellinin dediğiniz gibi sert aciliyeti varmı sizce okadar[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:37 ----------

Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    a dan z ye çalışsın çalışmasın tüm sıvılar değişicek hocam.anlıyorsan kendinde yaparsın ama bence git bir honda ustasına sor ne lazım git al dışarıdan ver ustanada sadece işçilik parası verirsin tertemiz binersin
    hocam zaten sırf depoyu temizlemek için 70 lr lık ilaç aldım pas tutmuştu içi gözükmüyordu 100 lr aku 100 lr ustaya verdim karb.temizlesin diye 300 lük olduk şimdiden şimdi elimden geldiğince kendim yapmaya çalışıyorum sizinde yardımınızla Allah razı olsun hepinizden[COLOR="Silver"]

banno1957 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran Xv 250(Satıldı) - Yamaha R25
    Alıntı riedka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @banno1957 yarın denicem hocam çok saolun çok iyi oldu bu havadan olabilir hava filtresi kesin tıkandığı için hava akışı düzgün saglanmıyor olabilir ama ozaman jikleyi çekinçede çalışmaması gerekmezmi.
    Rica ederim , ayrıca söylemeyi unuttum rölanti ayarın çok düşük olabilir o yüzden stop ediyordur. Rölanti ayarını da video daki gibi yaparsan düzelecektir. Motor stabil çalışacak konumda olmalı.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    @matrax33 hocam dediğiniz gibi lastikler çok güzel gözüküyor pirellinin dediğiniz gibi sert aciliyeti varmı sizce okadar[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:37 ----------

hocam zaten sırf depoyu temizlemek için 70 lr lık ilaç aldım pas tutmuştu içi gözükmüyordu 100 lr aku 100 lr ustaya verdim karb.temizlesin diye 300 lük olduk şimdiden şimdi elimden geldiğince kendim yapmaya çalışıyorum sizinde yardımınızla Allah razı olsun hepinizden[COLOR="Silver"]

Ben minimal yapman gerekeni yazdım yapıp yapmamak sana kalmış. Sertleşmiş lastikler yol tutmaz. Islak zeminde, frenlemelerde, virajlarda başına bela açar. Karbüratürüde ayarlamayla düzeltmeyle uğraşma. İçine tortu birikmiştir sök güzelce tinerin içinde beklet biraz.

Hava filtresini de değiştir. 4 senelik beklemiş yağ güzel görünüyor diyosun değiştir...

Bu kadar cimrilikle nasıl motor kullanıcaksın anlamıyorum..

Ben minimal yapman gerekeni yazdım yapıp yapmamak sana kalmış. Sertleşmiş lastikler yol tutmaz. Islak zeminde, frenlemelerde, virajlarda başına bela açar. Karbüratürüde ayarlamayla düzeltmeyle uğraşma. İçine tortu birikmiştir sök güzelce tinerin içinde beklet biraz.

Hava filtresini de değiştir. 4 senelik beklemiş yağ güzel görünüyor diyosun değiştir...

Bu kadar cimrilikle nasıl motor kullanıcaksın anlamıyorum..
    Hocam motoru üzerime alamıyorum ruhsat bende ama polis çevirdiği zaman direk bağlar oyuzden fazla masraf yapmak istemiyorum parayı çöpe atmak gibi bişey olur en az masrafla kaçınmak istiyorum öyle uzun yol yapmicam zaten 3 4 km evden işe götürsün yeter.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    iyi o zaman niye başlık açtın ki ne yapmam lazım diye. motor yürüyosa bin tepesine eşşeğe biner gibi götürsün getirsin. şanzımanada koy ay çiçek yağını oda yağ sonuçta motor yürüyo mu yürüyor. BenZinede %20 oranında mazot at ordanda kâr edersin.

iyi o zaman niye başlık açtın ki ne yapmam lazım diye. motor yürüyosa bin tepesine eşşeğe biner gibi götürsün getirsin. şanzımanada koy ay çiçek yağını oda yağ sonuçta motor yürüyo mu yürüyor. BenZinede %20 oranında mazot at ordanda kâr edersin.
    Motor yürümüyor sorun orda işte ve kinayeli konusmaniza gerek yok ve cimriliklede alakası yok öğrenci adamiz parti time maaşla geçiniyoruz zaten param olsa 0 motor alırım gidip ne urasicam.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Motor yürümüyor sorun orda işte ve kinayeli konusmaniza gerek yok ve cimriliklede alakası yok öğrenci adamiz parti time maaşla geçiniyoruz zaten param olsa 0 motor alırım gidip ne urasicam.
    motorun yürümesi için minimal ihtiyaçlarını yazdım. Bunlardan birini eksik yaparsan ya yolda kalırsın yada yürümez. Sana demedim performans eksozu tak en iyi lastiklerden olsun.

Yapacağın şey

20 liralık yağ almak
    10 liralık buji
    hava filtersini hadi değiştirme temizle kullan.
    Karbüratörü söküp temizlemek kendi el emeğin.
    Şöförlüğüne güveniyosanda lastiklerini değiştirmezsin. Eline para geçince değiştirirsin.

30 liralık ihtiyaç sence makul değil mi ? 30 lirayı tartışmaya açman ölücülükten başka bişey değil. 30 liranda yoksa binme motora.
    riedka bunu beğendi.

blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    uzun süre yatan karbüratörlü motorlar calisirken baya nazlanir.

jikleyi ac,3-4 dakika toplasin kendini motor.

gaz yeme islevi duzeldikten sonra kullanmaya baslayabilirsin.

yagi,bujiyi mutlaka degistir.
    riedka bunu beğendi.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    4 yil boyunca calismayan motorun karburatorunde bekleyen benzin kendi halinde bi delik bulur ve buharlasir, geriyede kahverengi macun gibi bir kalinti birakir. Katburator temizligi sart olur ki bunu da bilgin ve tecruben yoksa yapamazsin. Yapmaya kalkarsan astari yuzunu gecer. Hava filtresi ise son birakildigindan bu yana kemiklesmistir. Temiz olsa bile basa bela hale gelir. O filtre degisecek hic sansi yok. Yag ise kesinlikle degistirilmelidir. Bujiyi sadece kontrol et kablosunda gevreklik yoksa, kendisinde korozyon yoksa sadece memesini ve karsiligini kaziyarak temizle, meme ile tirnak araligini 0.7 kalem ucu giricek kadar duzelt. Gerisi tamam. Bir sure yuksek devirde calisip motor kirini pisini atinca kendine gelir. Zinciri de iyi bir bakimdan gecir.. lastiklere dikkat et, yanaklarda catlak varsa o motora 20 km hiz ustunde binme
    riedka bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler