Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

O-ringsiz Oringsiz zincir bakımı nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Arkadaşlar merhaba,

Foruma baktım ve net bir başlık ve anlatım bulamadım, umarım yoktur da burada boşa böyle bir başlık açmamışımdır

Motorum msx 125 ve zinciri oringsiz, ilk defa oringsiz zincir kullanıyorum, 400 km de bir yağlıyorum, zaten bu zincirlerin doğal yapısı gürültü çıkartıyor, daha kısa ömürlü ve sürekli uzayabiliyor, fakat ucuzlar da.

O-ringsiz zincirler hakkında iyi bilgisi veya deneyimi olan arkadaşlara soruyorum bu zincirlerde o-ring olmadığı için benzin, tiner, balata spreyi gibi o-ringli zincirlerde kesinlikle kullanılması tavsiye edilmeyen yağ çözücüler kullanılabilir mi?

mantık olarak arada bu oring denen plastik parça yoksa, bu tip plastiği kurutan çözücülerin sadece metalden oluşan zincire bir zarar vermeyeceğini düşünüyorum, wd-40, tiner vs. yağ çözücü ve asitli olmayan her şey bu zinciri temizler diyerek boşa motosiklet zincir temizleyicilerine para vermek istemiyorum.

Bu konuda yardımınızı bekliyorum tecrübeli teknik bilgisi olan arkadaşlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    oringsiz zincir kullanıyorum. tel fırça tiner vs dan dun girişiyorum. gaz yağı mazot vs de olur önemli olan temiz olması. oringe zarar verecek diye bri korku yok.
    Metela bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Bu konuda en vurdumduymaz benim sanırım. Hiç temizlemem. Elimle bi yoklarım elime yağ az bulaşıyorsa alırım yağdanlığı 10 numara yağı basarım geçerim. Giderken biraz sağı solu kirletir o kadarda önemli değil.
    Metela ve roadmaster bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Benim cbfte de o ringsiz var. Dün wd40 ile temizledim. Kiri kılı tüyü aktı. Sonra üzerindeki wd40 ı süzdüm sildim. Würth dry lube vardı bende. Onla da yağladım. Arada çok ses yapınca yağlıyorum. O ringli zincirde değişen tek şey gaz yağı ile temizliyosun. Bi de zincir daha yeni olmasına rağmen yersiz yersiz esnemiş, freeplay denilen oynama mesafesi kimi yerde 2cm kimi yerde 3-5cm. Param olsun kaliteli bi şey almayı düşünüyorum.
    Metela bunu beğendi.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oringsiz zincir kullanıyorum. tel fırça tiner vs dan dun girişiyorum. gaz yağı mazot vs de olur önemli olan temiz olması. oringe zarar verecek diye bri korku yok.
    düşündüğüm gibiymiş, yalnız kaç km'de bir yağlıyorsunuz?

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda en vurdumduymaz benim sanırım. Hiç temizlemem. Elimle bi yoklarım elime yağ az bulaşıyorsa alırım yağdanlığı 10 numara yağı basarım geçerim. Giderken biraz sağı solu kirletir o kadarda önemli değil.
    süpermiş, ben valla takıntılıyım , geçen bir defa atlamışım, zincirin ömrü gidiyor diye üzülüyordum

Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim cbfte de o ringsiz var. Dün wd40 ile temizledim. Kiri kılı tüyü aktı. Sonra üzerindeki wd40 ı süzdüm sildim. Würth dry lube vardı bende. Onla da yağladım. Arada çok ses yapınca yağlıyorum. O ringli zincirde değişen tek şey gaz yağı ile temizliyosun. Bi de zincir daha yeni olmasına rağmen yersiz yersiz esnemiş, freeplay denilen oynama mesafesi kimi yerde 2cm kimi yerde 3-5cm. Param olsun kaliteli bi şey almayı düşünüyorum.
    herhalde ben de wd40 la temizleyeceğim, eski motorum o-rinlig zinciri olduğundan gaz yağı alışkanlığım vardı ama gaz yağı ile uğraşmak istemiyorum,zaten baya bir gaz yağı kullandım uğraştırıyor, wd 40 ile temizleyim güzelce silerim, ben de würth dry lube kullandım ancak zaten zincir çok ses çıkartıyordu dry lube sanki o sesi yağsızken çıkacak ses gibi değiştirmiyor diye motul aldım, sanki ses biraz azaldı gerçi psikolojik de olabilir, würth dry lube gerçekten çok kaliteli bir yağ, ilk sefer yağ temizleyicisi aldım sanmıştım ayrıca dediğiniz gibi zinciri biraz yağlamayı unutun zincir uzuyor, 1100 km kamp gezi yaptım bir sefer yağlamıştım baya zincir esnedi, şimdi artık 250-300 km de bir yağlayacağım. belki sonra did zincir alabilirim ya da ucuz olduğu için aynen oringisize devam edebilirim, bilemiyorum.
    MSMorkan bunu beğendi.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    400km de bir bazen 500 oluyor çok kasmıyorum. ama yağmurda tüm gün sürdüysem hemen yağlarım.
    Metela bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)