Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Subab ayarmi tutmuyor ne

Motovento
    REKLAM ALANI

Abiler ablalar merhabalar bı 50 lik cup aldık Mondial başımıza bela oldu 100 e çevirme subab ayarı istiyor tık tik vuruyor yaptırdım birine yaptım diye para aldi başkasına götürdüm olmamış ötüyor dedi ayar tutmuyor olabilir dedi piyanolar falan dedi masraflı yani motor daha 5 binde değişmeyen parça kalmadı böyle sürmenin sesten başka bişey yapmıycagkn belirtti ne düşünüyorsunuz teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı DoğanayA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abiler ablalar merhabalar bı 50 lik cup aldık Mondial başımıza bela oldu 100 e çevirme subab ayarı istiyor tık tik vuruyor yaptırdım birine yaptım diye para aldi başkasına götürdüm olmamış ötüyor dedi ayar tutmuyor olabilir dedi piyanolar falan dedi masraflı yani motor daha 5 binde değişmeyen parça kalmadı böyle sürmenin sesten başka bişey yapmıycagkn belirtti ne düşünüyorsunuz teşekkürler
    Belkide egzantrik zinciriniz problem oluşmuş olabilir, egzantrik zinciride aynı şekilde subap sesi gibi ses yapar. Subap ayarı yapılırken üst kısmın yani egzantrik milininde sentede olması gerekmektedir aksi halde ayar tutmayacaktır, eğer bu konuya video atabilirseniz size daha çok yardımcı olabiliriz.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ustalar da çoluk çocuk besliyor. Daş mı yesinler?
    Onlar da mtv'den sigortadan kaçınan uyanıkları kerterek yollarını bulacaklar tabi.

Buyrun videosu https://youtu.be/13UkOxgCB3Y?si=6vcDvuNluipt_BLZ

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:53 ----------

Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belkide egzantrik zinciriniz problem oluşmuş olabilir, egzantrik zinciride aynı şekilde subap sesi gibi ses yapar. Subap ayarı yapılırken üst kısmın yani egzantrik milininde sentede olması gerekmektedir aksi halde ayar tutmayacaktır, eğer bu konuya video atabilirseniz size daha çok yardımcı olabiliriz.
    En sonunda kendim söktüm egzoz subabini full sıktım motor çalışmadı mesela piyanosunun bozuk olma ihtimali varmı

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Eksantirik zinciri ve dişlisininde 100 cc için varsa ondan takılmalı tutturamazsınız ayar.Bir motorcu dost tavsiyesi eski haline çevirmeniz ve başka birşey yapmamanız.Çalışsada sorunlu çalışacak...Motorunuzun hızı artmaz torku artar ve hiçbir cc büyültültülen motor ayar tutmuyor...Sıkıntı..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Subap ayarı motor tam soğukken yapılmalıdır. Yani atıyorum motoru akşam ustanıza bırakın ve sabah sentil çakısı kullanarak subap ayarını yapsın.

Motor "tam" soğuk değilken yapılan iş sizi yanıltır, sentil çakısı yokken yapılan işi sizi yanıltır. Bence sıkıntınızın kaynağı yukarıdaki 2 duruma dikkat edilmemeden kaynaklı olabilir.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bu ses subap sesi ve gevşek, 0.05 mm gevşekliğinde her iki subapı ayarlayın, tabiki bunu yaparken krankı ve üst kapağı senteyi almalısınız aksi halde subap ayarınız yine ayar tutmayacaktır.

R4DON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende yakın zamanda bu ayarda bir cub alıp servisinde 110cc'ye çevirttim. Bu iş nasıl olur diye araştırırken öğrendiğim bir şey, bu çinden alınan 110cc kitlerin 50 cc bloklara tam uymadığı. Piston tepesi 1-2 milim kadar uzun kaldığı için silindirin en yukarı noktasına geldiğinde subaplara çarpmasına neden oluyor. Yani piston gövdeye sığmıyor o yüzden ne kadar subap ayarı yaparsan yap sıkıntı devam ediyor. Bizim burdakiler buna çözüm olarak ya piston tepesinin üstünden 1-2 mm tornalıyor ya da silindir gömleğinin motor bloğuyla birleştiği yere 1 yerine 2 adet conta koyarak mesafeyi kurtarıyor. Senin kiti takanlar bu ikisini de yapmamış olabilir.

Alıntı R4DON adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende yakın zamanda bu ayarda bir cub alıp servisinde 110cc'ye çevirttim. Bu iş nasıl olur diye araştırırken öğrendiğim bir şey, bu çinden alınan 110cc kitlerin 50 cc bloklara tam uymadığı. Piston tepesi 1-2 milim kadar uzun kaldığı için silindirin en yukarı noktasına geldiğinde subaplara çarpmasına neden oluyor. Yani piston gövdeye sığmıyor o yüzden ne kadar subap ayarı yaparsan yap sıkıntı devam ediyor. Bizim burdakiler buna çözüm olarak ya piston tepesinin üstünden 1-2 mm tornalıyor ya da silindir gömleğinin motor bloğuyla birleştiği yere 1 yerine 2 adet conta koyarak mesafeyi kurtarıyor. Senin kiti takanlar bu ikisini de yapmamış olabilir.
    Herhangi bir performans kaybı olmadığı için ben çarptığını düşünmüyorum usta

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Egzantrik yada piyanolar bozuksa sentille doğru ayar yapılamaz , boşluğu elle hissedip ayarı tamamlamak gerekir , buda tecrübe isteyen bir metod , fazla sıkı olursa subap açık kalır kompresyon kaçırır çalışmaz , egzoz subapı pistona çarpıp yamulabilir , doğru şekilde yapılırsa performansında belirgin şekilde artar..

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzantrik yada piyanolar bozuksa sentille doğru ayar yapılamaz , boşluğu elle hissedip ayarı tamamlamak gerekir , buda tecrübe isteyen bir metod , fazla sıkı olursa subap açık kalır kompresyon kaçırır çalışmaz , egzoz subapı pistona çarpıp yamulabilir , doğru şekilde yapılırsa performansında belirgin şekilde artar..
    Elle yapıyorlar zaten hep bizim ustalar ama bor türlü yapamadilar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)