Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Lastik hava basınçları

Motovento
    REKLAM ALANI

Ön Lastik: 2,50-17
    Arka Lastik: 3.00-16

bu lastiklere kaç basayım arkadaşlar ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cem_bloodz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jawa250, CGL2003, CGL2005, GT250, Bajaj, YBR
    michelin commander lastik aldım 160 70B 17 fakat üstünde maksimum basınç yazmıyo acaba kaç basmalıyım (s&t gt250)

Motosikleti
    V-Strom 650
    Alıntı cometgt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla bi motor ustasından öğrendim ben mesela ne kadr doğru bilmiyorum ama her lastiğin kendine has bi basıncı oluyo eğer lastik yanaklarını incelerseniz kullandığınız lastiğin ne kadar basınçla şişireleceğini yazıyo mesela bende hyosung gt 250 comet var dunlop quolifer lastik kullanıyorum lastik yanağında yazan değerler 42 psi ben böle şişriyorum.çok değilmi diyeceksiniz önceden bende 29-32 basıyodum fakat motor hep bitarafa çekiyodu ve tekerlekler sürekli kayıyordu şimdi 42 psi basıyorum ve yol tutuşu olarak ve gidiş olarak gayet güzel sizde lastik yanaklarını mutlaka kontrol edin mutlaka ne kadar basınç alacağı yazıyodur.biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımcı olabildiysem ne mutlu
    hocam aman diyeyim. lastiğin yanında yazanlar maksimum basınç değeridir. yani yanakta 42 yazıyorsa, "42'den fazla hava basmayın" demektir bu. 42 çok fazla, lastiğin tabanı yumurta gibi ovalleşir, normalde basacağından çok daha azı yere basar.f

lastik hava basınçları lastiğin değil, motosikletin modeline göre belirlenir. bu da kullanma kılavuzunda yazar. arka maşaya da çıkartma yapıştırıyorlar. motorun yüküne göre, öne arkaya hangi aralıkta hava basağınızı buradan görebilirsiniz.

lastik havalarını hiç değilse 2 haftada bir, lastikler ısınmadan önce (en fazla 1-2 km sürmeden) kontrol edin. 2 haftada bir, 1-2 psi hava kaçırmış olabilir.
    metinkilic bunu beğendi.

xcom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750s
    Yeni konu açmayı düşünüyordum konu varmış...
    Sorum ise şöyle...
    Şimdi cbr 250 orj irc lastik var kitapçıkta diyorki
    tek kişi 29-29
    Çift 29-33
    Peki ben lastik değiştirirsem mesela rosso2 yada pilot activ, avon yada metzeller orjinal stock boyutlarında lastik alınca aynı basınçta mı devam etmem gerekir? Yoksa lastik marka ve modeline göre ps değişiyor mu?

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Motorun kullanma klavuzu ne diyorsa o olmalıdır, USTANIN SÖYLEDİĞİ GEÇMEZ-KLAVUZA ÜRETİCİYE GÖRE SÖYLEMİYORSA, tamircinin söylediğide geçmez, bilindik bir lastikçi benim 28 olması gereken ön lastiğime 37 hava basmıştı ısrarla gerizekalı, yapanlar yanlış biliyormuş, ön taraf buzda gider gibi etki yapmıştı , yere yapışmak an meselesidir fazla şişik lastikle, lastik balansı yaparken canta ağırlık yapıştırırken cantı silmeyen adamdan ne hayır gelirki...

Kesinlikle kullanılmadan motosiklet, lastikler soğukken basınçları ölçülmelidir, veya benzinciye çekilip 20 dk bekledikten sonra benzincinin hava saati doğruysa oradan değerleri girip lastik şişirilmelidir...Soğukken lastik basınç ölçerlede ölçülüp eksik olan hava basılır veya fazlası alınır.

xcom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750s
    Anladığım kadarı ile jantların çapına ve genişliğine uygun lastik markası ve modeli farketmeksizin motosikletin kitapçıkta yazandan devam.. Teşekkürler bilgi için...

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Honda Shadow 600 için konuşmam gerekirse Ön 29 Arka 34

(Lastiklerim Metzeler ME888 Marathon Ultra)

Saygılarımla.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

mucoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    Alıntı xcom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni konu açmayı düşünüyordum konu varmış...
    Sorum ise şöyle...
    Şimdi cbr 250 orj irc lastik var kitapçıkta diyorki
    tek kişi 29-29
    Çift 29-33
    Peki ben lastik değiştirirsem mesela rosso2 yada pilot activ, avon yada metzeller orjinal stock boyutlarında lastik alınca aynı basınçta mı devam etmem gerekir? Yoksa lastik marka ve modeline göre ps değişiyor mu?
    Orijinal lastikleri değiştirdiyseniz yeni lastiğin basınç değerlerini girmelisiniz. Pirelli Diablo Rosso2 orijinal lastikle aynı basınç değerindedir.
    Michelin için buradan: https://www.metzeler.com/site/com/
    Metzeller için buradan: https://www.metzeler.com/site/com/ motosiklet modelini seçip uygun lastik basınç değerlerini öğrenebilirsiniz. PSİ yerine Bar yazar. 1 Bar= 14,5 PSİ'dir.

derdalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya arkadaş bende suzuki vanvan var ön için de arka için de 18 psi yazıyor benimki niye bu kadar düşük böyle? şambrelli diye mi acaba?

Motosikleti
    ALMAK ÜZERE
    Harley davidson iron 883 xl2 hava basıncı ne olmalı arkadaslar lastik ebatları ön 100/90-19 57H
    Arka 150/80-B16 71H

ben arkaya 60 vuruyorum.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Hep bu kadar eski bir konu hortlatmak istemiştim ..

Soğuk havalar sonrası lastik basınçlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim .. malum soğuk havada ya da soğuk zeminde lastik basınçları ciddi derecede düşmekte ..

Karın yağdığı geçtiğimiz günlerde 8-9 gün kadar motosikletim garajdaydı, garajın zemini beton, içeriye de hafif dışarının havası giriyor .. Ön 36 Arka 42 bıraktığım lastik 18 psi değerine kadar düşmüştü ..

Gerçi gidonun manevra kabiliyetini yitirmesinden bir sıkıntı olduğunu anlıyorsunuz ancak bu durumu gözden kaçırmak ciddi sorunlara sebebiyet verebilir ..

Bilgi olarak bırakmak istedim, hadi selametle ..
    tommygun bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sase'nin uzerinde bir yerlerde de yazar.

Bazi arabalarda kapi icinde yaziyor malum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hep bu kadar eski bir konu hortlatmak istemiştim ..

Soğuk havalar sonrası lastik basınçlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim .. malum soğuk havada ya da soğuk zeminde lastik basınçları ciddi derecede düşmekte ..

Karın yağdığı geçtiğimiz günlerde 8-9 gün kadar motosikletim garajdaydı, garajın zemini beton, içeriye de hafif dışarının havası giriyor .. Ön 36 Arka 42 bıraktığım lastik 18 psi değerine kadar düşmüştü ..

Gerçi gidonun manevra kabiliyetini yitirmesinden bir sıkıntı olduğunu anlıyorsunuz ancak bu durumu gözden kaçırmak ciddi sorunlara sebebiyet verebilir ..

Bilgi olarak bırakmak istedim, hadi selametle ..
    Bizim kullandığımız 30/40 civarı PSI değerleri için, her 5,5C'de 1 PSI fark eder.

Sizin örnekte (ön lastik farzediyorum) 36 - 18 = 18 PSI farketmiş. Sıcaklık farkından olsa 18 x 5,5 = 99C fark olması lazım!? Yani lastikleri şişirdiğinizde sıcaklıkları ile son ölçüm yaptığınızdaki sıcaklıkları arasında 99C fark olmalı. Bu pek mümkün olmadığına göre sizin lastikler / jantlar veya supaplar ciddi oranda hava kaçırıyor diyebiliriz.

Benim lastiklere 1 ay dokunmuyorum, ilk şişirdiğim ile arasında 1-2 PSI ya oynuyor ya hiç oynamıyor. (İlk ve son ölçümler arasında hava sıcaklığında aşırı farklar olmadığı sürece...)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Bu nasıl başlık kitapçıkda ne yazıyorsa odur

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim kullandığımız 30/40 civarı PSI değerleri için, her 5,5C'de 1 PSI fark eder.

Sizin örnekte (ön lastik farzediyorum) 36 - 18 = 18 PSI farketmiş. Sıcaklık farkından olsa 18 x 5,5 = 99C fark olması lazım!? Yani lastikleri şişirdiğinizde sıcaklıkları ile son ölçüm yaptığınızdaki sıcaklıkları arasında 99C fark olmalı. Bu pek mümkün olmadığına göre sizin lastikler / jantlar veya supaplar ciddi oranda hava kaçırıyor diyebiliriz.

Benim lastiklere 1 ay dokunmuyorum, ilk şişirdiğim ile arasında 1-2 PSI ya oynuyor ya hiç oynamıyor. (İlk ve son ölçümler arasında hava sıcaklığında aşırı farklar olmadığı sürece...)
    Muhtemelen haklısındır dostum, benim söylemek istediğim sürüş kaybı yaşanabileceği .. ancak her hafta hava basan biri olarak daha önce hiç 18 psi görmedim, hava kaçırdığını sanmıyorum zaten siboplarım dahi çelik l sibop ama şu olmuş olabilir ..

Sonuçta benzincide basıyorum havayı 18psi ile başlıyor bir saniye sonra 24, sonra 32, sonra 37 falan derken 36 da dengeliyor .. yani gerçek anlamda 18 psi olmamış olabilir tabii ya da soğukta makine şaşmış da olabilir, sağlıklı ölçemiyor da olabilir .. ama ben farkı frenden ya da gidon ağırlığından anlıyorum açıkçası ..

Bir de konu ile alakası yok ama madem karşılıklı diyalog kurduk sorayım Cyan nicki isminin Cihan olmasından mı geliyor ? ya da ne bileyim Çıyan demenin espirili bir şekli mi ? Ya da Siyan yani kara çamur, kötü kokulu çamur falan mı demek ? ( Böyle abuk subuk şeylere takılan biriyim de, aklıma takılıyor " acaba ne ? " diye, sonra uyuyamıyorum )
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Bn125
    Lastik hava basıncını kontrol etmek için 15 20tlye satılan bir alet var. Çok pinpirikli olanlara duyrulur Ben ön 29 arka 31 basıyorum ve her hafta düzenli hava bastığımdan kafam rahat.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen haklısındır dostum, benim söylemek istediğim sürüş kaybı yaşanabileceği .. ancak her hafta hava basan biri olarak daha önce hiç 18 psi görmedim, hava kaçırdığını sanmıyorum zaten siboplarım dahi çelik l sibop ama şu olmuş olabilir ..

Sonuçta benzincide basıyorum havayı 18psi ile başlıyor bir saniye sonra 24, sonra 32, sonra 37 falan derken 36 da dengeliyor .. yani gerçek anlamda 18 psi olmamış olabilir tabii ya da soğukta makine şaşmış da olabilir, sağlıklı ölçemiyor da olabilir .. ama ben farkı frenden ya da gidon ağırlığından anlıyorum açıkçası ..

Bir de konu ile alakası yok ama madem karşılıklı diyalog kurduk sorayım Cyan nicki isminin Cihan olmasından mı geliyor ? ya da ne bileyim Çıyan demenin espirili bir şekli mi ? Ya da Siyan yani kara çamur, kötü kokulu çamur falan mı demek ? ( Böyle abuk subuk şeylere takılan biriyim de, aklıma takılıyor " acaba ne ? " diye, sonra uyuyamıyorum )
    Tabi lastik havaları çok mühim ve hangi sıcaklıkta dolum yaptığınız da önem arzediyor. Hava sıcaklığında anlamlı değişiklikler olduğu zaman mutlaka kontrol edip şişirmek (veya duruma göre indirmek) gerekecektir.

Bende güzel manometre vardı, benzinlik manometrelerine güvenmediğim için hep bununla kontrol ederdim. Sonra kendime bir tane Mi Taşınabilir Elektrikli Hava Kompresörü aldım, artık yola çıkmadan önce bununla kontrol edip şişiriyorum. Bütçesi yeten, özellikle uzun yol yapan herkese %100 tavsiye ederim, şu güne kadar benzinliklerde kaybettiğim zamana yanıyorum. Ufacık bir şey olduğu için uzun yolda yanınızda da bulundurabiliyorsunuz...

Cyan -> camgöbeği / türkuaz renk adından geliyor.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler