Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Xciting 250Rİ yağ sızıntısı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Xciting 250R
    Arkadaşlar selam

Dün kafama esti yola koyuldum, Ümraniye'den çıktım Yalıköy'e gittim.

Yolda herşey güzeldi hatta motoru parkedip sehpaya aldığımda da herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim. Ancak dönüş için motora binmek üzereyken orta alt kısımdaki grenajın kapağının yanında yağ sızıntısı gördüm. Yağı kontrol ettim normal seviyede gibi.
    Eve döndüm otoparkta kapağın civatasını söküp kontrol ettiğimde alt taraf komple yağ içinde ciddi bir sızıntı var.

Motoru alalı çok olmadı, bakımlarınıda yeni yaptırdım, motor soğuduktan sonra yağını kontrol ettiğimde çok az kaldığını gördüm. Hepi topu 300 km yol gittim. Yolda da zorlayacak derecede hızım olmadı hep devirliydim. Dönüş yolunda gözüm yağ ikaz lambasındaydı ancak hiç yanmadı. Belli ki bir basınç sıkıntısı mevcut.

Sorum şöyle ki ; Bu konuyu ben çözebilir miyim ? Kontrol etmem gereken noktalar nedir ?
    Yoksa yağı tamamlayıp servisin yolunu mu tutmalıyım ?

Teşekkür ederim.

Murat

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    bu konularda pek bilgili degilim. basima benimde geldi honda cbr 150 kullanicisiyim. servise goturdum komple motoru sokup butun yag ile ilgili ne varsa degistirdiler. umarim sizinki daha basit birseydir. bilen arkadaslar mutlaka yardimci olacaktir.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum motoru yeni aldıysanız, götürün yetkili servisine baksınlar. ellemeyin garanti dışı kalır.

kolay gelsin.

Motosikleti
    Xciting 250R
    2013 model 2.el hocam

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Alıntı giestik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2013 model 2.el hocam
    hocam yapabilirim diyorsan sorunun kaynağını bulmaya çalış. yağ sızıntısı anlaşılamayacak bişey değildir. nerden geldiği belli olur.

eğer yağ tapasından akıtıyorsa yeni bir pul alarak eski yağ tapasındaki pulu değiştir, yeni yağı koy, zorlamadan kısa mesafelerle deneme yaparak kontrollü git.

eğer contadan kaçırıyorsa (ki su soğutmalı motor öyle olsa soğutma suyu da kaçırması lazım yağda da belli eder kendini) yine belli olur yağın nereden geldiği. eğer contadan kaçırıyorsa servise siz uğraşmayın.

buradan bu şekilde ancak bu kadar yardımcı olunabilir. isterseniz fotoğraf çekin bakalım yağ nersden geliyorsa bir fikir yürütelim.

kolay gelsin.

Motosikleti
    Xciting 250R
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam yapabilirim diyorsan sorunun kaynağını bulmaya çalış. yağ sızıntısı anlaşılamayacak bişey değildir. nerden geldiği belli olur.

eğer yağ tapasından akıtıyorsa yeni bir pul alarak eski yağ tapasındaki pulu değiştir, yeni yağı koy, zorlamadan kısa mesafelerle deneme yaparak kontrollü git.

eğer contadan kaçırıyorsa (ki su soğutmalı motor öyle olsa soğutma suyu da kaçırması lazım yağda da belli eder kendini) yine belli olur yağın nereden geldiği. eğer contadan kaçırıyorsa servise siz uğraşmayın.

buradan bu şekilde ancak bu kadar yardımcı olunabilir. isterseniz fotoğraf çekin bakalım yağ nersden geliyorsa bir fikir yürütelim.

kolay gelsin.
    teşekkür ederim, bugün yağ değişimini gerçekleştiririm. Fotoğrafla paylaşımda bulunacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

Şuanki durum ayrıca yağ adına birşey kalmamış alt taraf yağ içinde ,şase bile yağ içinde . Gündüz daha detaylı bakacağım

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı giestik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim, bugün yağ değişimini gerçekleştiririm. Fotoğrafla paylaşımda bulunacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

http://i65.tinypic.com/2mq9f6p.jpg
    Şuanki durum ayrıca yağ adına birşey kalmamış alt taraf yağ içinde ,şase bile yağ içinde . Gündüz daha detaylı bakacağım
    Sana peker motor ayrıca motofull servislerini googleye yaz telden ulan tandevü al ve oraya git şuan yetkili servis deyiler sanırım ama kymco aleminde istanbulda ilgili usta olarak söylenir bilinirler ve senin bu derdine en iyi onlar çözümler söylersin beni faceden kymco gürübündan sana yönlendirdiler

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

Kymco kulanıcıların bir çoğu face kymco türkiye gurubunda ben gibi nadir şahıslar bura ve orayı kulanıyorlar malum bilgi her alanda lazım oluyor sen gibi mesala
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    Xciting 250R
    Motorun yağını değiştirdim ardından seleyi söküp farklı birşey gözüme çarpacakmı diye inceledim. Hava filtresinde çıkan bir borunun boşta sallandığını gördüm, ardından kulbütörün kapağında(yanılmıyorsam) bir çıkış vardı boruyu buraya bağladım. Doğru yer olmalı ki cuk diye oturdu. Ancak bu boru ne işe yarar çözemedim.

Mantık yürüttüğümde hava girişi doğru ise , bu boru yerinden çıktığından basınç yükselmiş ve motor yağ kaçırmış olabilir mi ? Buarada seleyi kaldırınca gördüm her taraf yağ içindeydi. Komple temizledim.
    Velhasıl, motoru toplayıp 150-200 m deneme sürüşü yaptım, yağ kaçağı ve ya farklı bir durum yok.

Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)