Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hangisi hava ayar vidası ? ( Resimli)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pulsar 200NS-Yamaha R25-Xmax 250-Fz6 Fazer
    Arkadaşlar selamlar , yeni aldığım sym gts 250 scooterda sürüş esnasında düz yolda problem yok fakat yokuş aşşağı gazı bırakınca egzostta ufak bir patırdamalar oluyor , düz yolda hızı yüksek fakat yokuş olduğunda motor güçlü değil. gazı zor yiyor bana hava ayarı kötü gibi geldi . Motorun orjinal karbüratörü sorunluymuş önceki sahibi honda cbf 250'nin karbüratörünü takmış , sağında solunda hava ayar vidası bulamadım en aşşağıda sağda var bitane ama oda boğaza yakın olmadığından değildir diye düşünüyorum. Karbüratörün motora giren monifold kısmında en altta bir vida var aklıma o vidadır diye geliyor ama oraya tornavida sokmak imkansız , birde karbüratör vitesli motordan çıkma olduğu için belki hava ayarı boğazın altındadır diye düşünüyorum yani o vidadır diye düşündüm

bunlar dıştan bir iki foto

Bu kırmızı ok ile işaretlediğim yer karbüratörün en alt kısmındaki haznenin orada bir vida yani oradanda hava iğnesini açıp kapatması çok zor diye tahmin ediyorum

burada sarı kutucukların içi boş yok yani , kırmızı ile işaretlediğim boğazın altında kalıyor eğer o ise hava ayarı yapmam hayli zor , karbüratörün cbf 250den çıkma olduğu ihtimalini düşünürsek hava ayarını sağda solda olması yerine aşşağıda olmasıda normal gibi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    bingo.

evet o kırmızı ile işaretli olan yer hava ayar vidası. commuter motor için üretilen karbüratör olduğundan altındaki boşluktan ayar yapılır diye oraya koymuşlar. ama orada nasıl ayar yapılır onu hiç bilemiyorum dostum.

kolay gelsin.

karbüratör piston valfini kontrol ettiniz mi? bende de benzer sorun vardı

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc

kırmızıyla işaretledim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:25 ----------

bi sukuter forumunda da daha detaylı işaretlemişler

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

o karbüratörün cbf 250 ait olduğunu sanmıyorum
    06Serhat bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bingo.

evet o kırmızı ile işaretli olan yer hava ayar vidası. commuter motor için üretilen karbüratör olduğundan altındaki boşluktan ayar yapılır diye oraya koymuşlar. ama orada nasıl ayar yapılır onu hiç bilemiyorum dostum.

kolay gelsin.
    Cevap için çok teşekkürler oraya nasıl bir takımla girişirim bilmiyorum çok garip bir yerde ulaşılması zor :/
    Alıntı ee85 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karbüratör piston valfini kontrol ettiniz mi? bende de benzer sorun vardı
    Yok açıkcası ilk motorumda karbüratör ayarını kendim yapıyodum , karbüratörü felan değiştirmiştim ama bunda yeni olduğu için hemen o kadar girişmeye çekimserim parçalarıda pahalı olunca )
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://i.hizliresim.com/p0dX6n.jpg

kırmızıyla işaretledim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:25 ----------

https://i.hizliresim.com/37mvz5.jpg

bi sukuter forumunda da daha detaylı işaretlemişler

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

o karbüratörün cbf 250 ait olduğunu sanmıyorum
    Selam bu attığınız karbüratör daha çok çinli scooterlarda kullanılıyor gy6 motor tiplerinde 125-150cc scooterlar için. Bendeki karbüraör farklı motor 250cc biraz daha büyük karbüratör. Model olarak hangi motordan çıkma bilmiyorum ama tahminimce scooter için değil gibi geldi

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    eğer cbf 250 karbüratörü ise

şemadaki f13 numara olması gerek

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:50 ----------

olmazsa söküver 2 tane kelepçe tutuyo hepi topu evire çevire bakarsın

Motosikleti
    https://www.bike-parts-honda.com/thu...00/E__1801.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:50 ----------

Cevap için çok teşekkürler f13 nolu yerde vida var ulaşımı daha kolay fakat o hava ayarı değildir diye düşündüm yanılmıyorsam

Motosikleti
    https://www.bike-parts-honda.com/thu...00/E__1801.jpg

üstadım f13 rölanti gibi geldi bana. bildiğim kadarıyla senin verdiğin diagramda 5 numara hava ayar kısmı.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstadım f13 rölanti gibi geldi bana. bildiğim kadarıyla senin verdiğin diagramda 5 numara hava ayar kısmı.
    rolanti civatası 6 numaradaki büyük yaylı civata

5 numaradaki yakıt memesi şamandıranın içinde kalıyor zaten

5 numaranın açılıma bakıcam dışarda kalıyo olabilir

sanırım 5 numara hava ayar civatası screw diye kodlamışlar meme olsa jet diye kodlarlardı

Motosikleti
    rolanti civatası 6 numaradaki büyük yaylı civata

5 numaradaki yakıt memesi şamandıranın içinde kalıyor zaten

5 numaranın açılıma bakıcam dışarda kalıyo olabilir

sanırım 5 numara hava ayar civatası screw diye kodlamışlar meme olsa jet diye kodlarlardı
    screw vida demek diye biliyorum abim , 5 numara banada hava ayarı gibi geliyor , 6 numara rölanti zaten diğer tarafta kalıyor. 5 olan boğazın tam altında bir ulaşmayı deniycem şimdi bakalım

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı Emre Fırat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    screw vida demek diye biliyorum abim , 5 numara banada hava ayarı gibi geliyor , 6 numara rölanti zaten diğer tarafta kalıyor. 5 olan boğazın tam altında bir ulaşmayı deniycem şimdi bakalım
    ufak topuz tornavidalar var onlardan bulmalısın

Motosikleti
    ufak topuz tornavidalar var onlardan bulmalısın
    Normal tornavida ucu ile denedim şimdi parmak uçlarımla denedim el girmiyor derinde baya 2 3 cm ara var yok orada ::

Motosikleti
    çıkarılıp değiştirilebilir tornavida uçları tek çözüm. benim kotun çakmak cebinde her daim olur

kolay gelsin.

Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı Emre Fırat adlı üyeden alıntı Mesajı göster

diablof bunlardan bahsediyo. Matkap ucu apex diye geçiyor hırdavatcılardan bulursun.

penseyle de yatay şekilde çevirebilirsin bi ihtimal.
    diablof bunu beğendi.

Motosikleti
    Cevaplar için çok sağolun abilerim bunlardan mevcut hemen hemen her türlü malzemem var bunu orda parmak ucuyla çeviremedim çok zor kargaburnu yetişmiyor :( uzun ince ucu 90 derece cırcırlı lokma gibi bişey bulmam lazım çeyrek tur kadar çevirdim bir miktat tork ve ivmelenme arttı gibi şuan ama egzosta hafif patırdama ve çiğ benzin kokusu hala var :(

Motosikleti
    honda cbf 150
    cbf 150 de hava ayar vidası yok.sadece rolanti ayar vidası var.cbf 250 de de aynen olmasın.hava ayar diye rolanti çıkmasın . cbf 250 hakkında bir bilgim yok.söylediklerim tamamen fikir.

Motosikleti
    Hava ayarı alttaki rolanti ise sol tarafta arkada kalıyor

Birde karburatorun enalt kisminda yine hava ayari vidasina benzer bi vida var o neyin nesi acaba...? Bilgi verecek arkadas varsa cok iyi olur o vida ya baktim tam kapali konumda sonuna kadar oylemi olmali sizce

Motosikleti
    benzin tahliye musluk vidasi sanirim o dostum. altinda da siyah bir boru varsa eger odur.

kolay gelsin.

Motosikleti
    Motoru sattım arkadaşlar r25 aldım , karbüratörden verim alamayınca çinden yeni karbüratör sipariş etmiştim bahsi geçen motoruma

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)