Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

karbüratör hava ayarı nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 180 Z-one S
    daha öncede böyle konular açılmış hepsini okudum ancak pek tatmin olmadım açıkcası.

evet nasıl yapılır? yapmayı denedim de sanırım olmadı çünkü soğuk havada jikleyi tamamen açtığımda stop ediyor tamamen açmasam da bir işe yaramıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Yorgunum dostlarım yorgunum yorguuun...
    Carbondioxid ve BatuhanK bunu beğendiler.

Bir demet yasemen, aşkımın tek hatırası , bitmiyor ayrılık, dinmiyor gönlümün hicran yarası....

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Benim motorun ayar yeri çok sakat. Yani motor çalışırken yapılmıyor.

Söktüğümde tamamen sıktım. 2.5 tur çevirdim zengin karışım olmuş (forumdan okuduklarımdan biliyorum) eksoz patırdıyordu. Sonra ikinci söküşümde 3.5 tur çevirdim çok iyi oldu.

Jikle sorunu bendede var. İlk çalıştırmada jikle ile çalıştırırım gaz verince stop eder. Gaz vermeden biraz bekleyip sonra jikleyi kapatırım. Biraz gaz verip ısıtırım. Sonra devam.

Motosikleti
    Mondial 180 Z-one S
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motorun ayar yeri çok sakat. Yani motor çalışırken yapılmıyor.

Söktüğümde tamamen sıktım. 2.5 tur çevirdim zengin karışım olmuş (forumdan okuduklarımdan biliyorum) eksoz patırdıyordu. Sonra ikinci söküşümde 3.5 tur çevirdim çok iyi oldu.

Jikle sorunu bendede var. İlk çalıştırmada jikle ile çalıştırırım gaz verince stop eder. Gaz vermeden biraz bekleyip sonra jikleyi kapatırım. Biraz gaz verip ısıtırım. Sonra devam.
    zengin veya fakir karışımı anlamanın yolları neler? egzoz patırdaması dışında? bir yerden okumuştum motor kesiciye güzel giriyorsa iyidir diye doğru mudur?

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    O kadar detayı bilmiyorum. Dört zamanlı benzinli motor hakkında hiç bir fikrim yoktu yeni yeni öğreniyorum söke taka.

Motorun markası ne? Kesici mi varmış?

En güzel yolu kendi kulağın. Ritim güzelse sesi güzel geliyorsa doğru ayar odur işte.

Motosikleti
    Mondial 180 Z-one S
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar detayı bilmiyorum. Dört zamanlı benzinli motor hakkında hiç bir fikrim yoktu yeni yeni öğreniyorum söke taka.

Motorun markası ne? Kesici mi varmış?

En güzel yolu kendi kulağın. Ritim güzelse sesi güzel geliyorsa doğru ayar odur işte.
    mondial z one s

kesici olduğunu zannetmiyorum. neyse cevabın için sağol

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    önce motoru ısıt. bi kaç tur dolaş.

hava ayar civatasını sonuna kadar sık.

sonra yavaş yavaş hava ayar civatasını açmaya başla.

en güzel gaz yediğini düşündüğün yerde kalsın.

motorunu tanımıysan tamirciye git.

Motosikleti
    honda cbf 150
    hava ayarı yapmak için önce motoru biraz ısıtman lazım.sonra hava ayarını tam olarak yapabilmek için önce hava ayarını bozman lazım.yani vidayı sağa yada sola çevir.kaç tur çevirdiğini muhakkak bak.motorun sesi değişmeye başlayacaktır.boğuldu boğulacak durumuna gelince kaç tur çevirdiysen aynen tekrar eski yerine getir vidayı.sonra tekrar diğer yöne(ilkinde sağa çevirdiysen ikincisinde sola)motor boğuldu boğulacak durumuna gelene kadar çevir vidayı.kaç tur çevirdiğine dikkat et.sonra hem sağa hem sola kaç tur çevirdiysen tam arasına getir.örn.sağa 3 tur sola 2 tur çevirdin diyelim.3+2= 5 tur yapar.tam ortası 2,5 tur.bu kadar.yok yapamazsan youtube de videoları var iyice bak.onuda yapamazsan motoru olan bilen birisine yada en son ustaya götür.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)