Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter son dişli (redüksiyon) yağı kafa karışıklığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Genellikle ilk bakımda ve sonrasında belirtilen periyotlarda değişmesi tavsiye edilir.

Spacy alpha scooter'ımın kullanma kılavuzunda yer alan tek bilgi ise, iki senede bir değişmesi gerektiği. Herhangi bi viskozite değeri de verilmemiş. İki sene beklemek işime gelmiyor. Değiştirmek istiyorum ama hangi yağı koymam gerek bilmiyorum. Motor şu an 8500 km'de.

Son zamanlarda Yamaha scooterler'da, motor yağıyla aynı viskozite'de dişli yağlarının kullanıldığını biliyorum. Bende onlardan mı alıp koysam? Yoksa 80w90 gibi biraz kalın dişli yağı mı koysam bilemedim?

Sizlerin bu konudaki tecrübeleri nelerdir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alfonse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cevap lütfen arkadaşlar...

Ben motul 80w90 dişli yağını kullandım. Sonraki değişimde yağın çamur gibi olduğunu gördüm. Yani kalın geldi bence. Daha sonra yamalube 10w40 dişli yağını temin edip onu kullandım. Ama bi sonraki periyotta değiştirip gözlemleyemeden motoru sattım.

Yine aynı motorun sıfır km olanını aldım. 10w40 yamalube ile devam etmeyi düşünüyorum.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    motosiklet servisinde calismis olarak diyebilirimki spacylere 80 numara motulun disli yagini kullaniyorduk.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Sizin motor için dişli yağı belirtilmemiş, yamaha delight içğn 12.000 km de bir değiştirin diyor 10w30 yağ ekleyin diyor.Yani 10w40 yağ koyabilirsiniz.Bi ustamız araba için 10w40 yağ koyuyordu benzinli araçlar içün olandan castrol marka.Ayrıca scooterların oralarında sorun olmaz yani redüksiyon dişli kutusunda yağ eksilirse eklenir km geldiyse değiştirilir.İki seneden kasıt yağı kullansanızda kullanmasanızda özelliğinin kaybolma ihtimali olabileceğinden değiştirin yazar.Motor yağı içinde 1 sene yazar genelde.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)