Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Regal Raptor 250 Ateşleme'de Sorun!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Regal Raptor 250/Mondial 151RS
    Merhabalar. Öncelikle forumda yeni değilim uzun zamandır bilgilerden faydalanıyorum.
    Regal Raptor 250'de şu sorunla uğraşıyorum 2 gündür :
    bujilere dolayısıyla ateşleme bobinlerine kesinlikle elektirik gelmiyor , depoyu, seleleri, akü kutusunu sökerek tüm kablo hattını takip ettim , statör ve statör tetikleyicisini , kablo uçlarını fişleri kontrol ettim hiçbir temassızlık yok temizler. Bu durumda neyin arızalı olduğunu nasıl bilebilirim ?

(Aküyü yeni şarj ettim , marş basıyor , farlar yanıyor , bujiler ve buji kabloları yeni , yedek ateşleme bobiniyle'de denedim)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Bobine elektrik gelmiyorsa ya beyin bozulmuştur yada stator yanmıştır

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum bir avometre al. yoksa ya al ya elektrikçiye git.

önce konjektöre gelen 3 sarı kablo var motor çalışır durumdayken onları bi ölçtür. 3 ünde de aynı gerilim varsa onu konjektöre geri tak, aküye tak avometreyi. rölantide 12.5 devir yükseldikçe 14.5 arası değişiyorsa sorun beyinden - cdi unit yanlış bilmiyorsam. çıkışların bobine gittiği dikdörtgen parça ( yedek bobin de kullandım aynı diyorsun)

kolay gelsin.

Motosikleti
    dostum öncelikle teşekkürler.
    Ana hattan bobinlere gelen 3 adet kablo var , ikisi Yeşil diğeri Sarı-Siyah. Sarı-Siyah kablo 2 adet bobine ortak bağlı.
    Yani bobin fişleri Yeşil ve Sarı-Siyah renkte ikişer adet uç.
    Avometre ile ölçmeyi denerim ama avometreyi hangi mod'a alıp ölçmem gerekir?

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum selam.

ben bobine geleni değil konjektöre gireni söylemiştim. bobin en son kısmı işin.

konjektörü bul motorunda. orda bir fiş vardır 3 sarı kablonun olduğu. önce avometreyi aç !!! burası önemli avometreyi yakma!!! statörden gelen akım AC dir. AC moda al 200 sanırım yeterlidir. 100 varsa o da olur. 80 küsürlü bişeyler ölçmen gerekiyor.

eğer her 3 kabloda da aynı değeri alıyorsan bu sefer aküye bağla avometreyi !!! dikkat bu sefer de DC ye geçeceksin. 20 ye alsan olur. rölantide 12,5 devir yükseldikçe 14,5 a kadar bir değer ölçmen gerekiyor.

eğer bu değerleri bulamıyorsan sorun sende değil konjektörde

yok bu değerleri de bulduysan o zaman önce bobinlerini değiştir. yine olmadı CDI denen ateşleme ünitesi arızalıdır.

kolay gelsin.

Motosikleti
    haklısın. ben konjektörle endüksiyonu birbirine karıştırdım
    konjektör ve akü yakın zamanda değişti, statör sargıları'da sağlam ve toz bile yoktu dolayısıyla bu ikiliden şüphenlemedim
    büyük ihtimalle CDI arızalı diyordum. yarın CDI'yı kargodan alıp bağlıycam. eğer gene olmazsa konjektöre gelen akımları kontrol ederim. teşekkürederim

Alıntı intension adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısın. ben konjektörle endüksiyonu birbirine karıştırdım
    konjektör ve akü yakın zamanda değişti, statör sargıları'da sağlam ve toz bile yoktu dolayısıyla bu ikiliden şüphenlemedim
    büyük ihtimalle CDI arızalı diyordum. yarın CDI'yı kargodan alıp bağlıycam. eğer gene olmazsa konjektöre gelen akımları kontrol ederim. teşekkürederim
    Kardeş aynı sorun benim motorsikletimde de mevcut. bobinlere elektrik gelmiyor bir türlü. sen sorunu nasıl çözdün. biraz konuyu hortlattım ama. bilgi verirseniz sevinirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)