Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Regal Raptor DD 150 Depo Deliği

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Herkese merhabalar. Motor 2016 haziran çıkışlı. Yani motor yeni (ya da bana öyle kakalandı).
    Arkadaşlarım, abilerim. Sizlerin engin olan tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.
    Öncelikle DD 150 (ya da Regallerin hepsinde de olabilir bilmiyorum) sahibi olanlar bilir depo kapağını açtıklarında deponun içinde resimlerde elimde göreceğiniz ufak bir demir boru görecekler. Hah işte o boru diğer resimde delik olan kısımdan kırılmış. Ben de onu oradan depoyu boşaltıp ters çevirip zorla da olsa çıkartabildim. Nasıl kırıldığı hakkında fikrim yok, benim için mühim olan oradan benzin kaçırması. O boru da sanırım tahliye için. Ustaya götürdüğümde bana yeni depo alman şart dedi (700₺ ). Ben de kaynak olsa olmaz mı dedim depoyu yaracaklar sonra onu kaynatacaklar sonra depoyu kaynatacaklar sonra da boyayacaklar ki rengini de genelde tutturamazlar dedi. Ben de derdimi o deliği direkt kapatmakla çözmek istiyorum. Gelelim can alıcı sorulara:
    1- Resimde görmüş olduğunuz o delik kapanırsa ne olur?
    2- Kapanırsa depoyu yarmadan kaynak ile kapatılabilir mi? Ya da alternatif başka bir şey ile kapatabilir miyim?
    3- Kaynak ile kapatılırsa ileride sorun çıkarır mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Saglam yapistiricilarla kapatilabilir ama o borunun gerekliligi hakkinda bi fikrim yok

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Ben de öyle düşünüyorum ama işte acaba kapatsam deliği bir şey olur mu diye de düşünüyorum. Bakalım diğer arkadaşların yorumlarını da bekliyorum.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    O parça benzinin buharını atmak için mi yapılmış acaba.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O parça benzinin buharını atmak için mi yapılmış acaba.
    Aslında benim de aklıma o geldi ama depoların kapakları da aynı görevi üslenmez mi ki?

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Depoda delik varsa sunfix yapıştırıcı ile dıştan deliği kapat

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Peki o delik dışta nereye gidiyor.Dıştan resim çekersen belki tecrübeli arkadaşlar sana ne olduğunu söylerler.

Motosikleti
    Mondial 250 MCT
    Sağlam demir yapıştırıcıları var, iki farklı kısmı olan, birbirine belirli oranlarda karıştırıp kullandığın. Hırdavatçı gibi yerlerde bulabilirsin, 10 TL kadar bir fiyatı vardı, o deliği de kapatmadan halletmiş olursun. Ama benzin zamanla o yapıştırıcıyı söker mi bilmem, araştırmak lazım.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Depoda delik varsa sunfix yapıştırıcı ile dıştan deliği kapat
    Kapatsam sorun olmaz değil mi? Bana bir sıkıntı çıkartmaz umarım.

Peki o delik dışta nereye gidiyor.Dıştan resim çekersen belki tecrübeli arkadaşlar sana ne olduğunu söylerler.
    Hocam deliğin devamı hemen deponun altında serçe parmağının yarısı kadar bir uzantıda çıkmış durumda ve direkt bloğa akıtacak şekilde konumlanmış. Yani o orada öylece duruyor. Ne bir hortum bağlı ne de başka bir şey. Direk dışarı atıyor. Az çok canlanmıştır gözünde. Resmini çekmem için ise depoyu sökmem lazım tekrar ama sökersem eğer çekip atacağım buraya.

Alıntı griatmaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağlam demir yapıştırıcıları var, iki farklı kısmı olan, birbirine belirli oranlarda karıştırıp kullandığın. Hırdavatçı gibi yerlerde bulabilirsin, 10 TL kadar bir fiyatı vardı, o deliği de kapatmadan halletmiş olursun. Ama benzin zamanla o yapıştırıcıyı söker mi bilmem, araştırmak lazım.
    Hocam yeter ki benzini atmasın ve yapıştırıp orayı tıkayınca bir sorun çıkarmasın bana tek isteğim o. 50 tl de olsa alırım

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    o delik deponun altında boşta duruyor hortum ile depo kapağına kadar gidiyor deponun hava alması için depo hava almaz ise benzin aşşağı nasıl incek

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Depoyu iyice boşaltıp sökün. Bu tahliye borusundan çok az daha ince bir boru bularak bir demirciye götürün. Bu ince borunun bir tarafını ısıtarak genişletin, gerekli uzunlukta keserek ince tarafı deponun altındaki delikten sokup geniş tarafı buraya oturtacak kadar çekiçleyip kaynakla sızdırmaz hale getirsinler.

Zamanında benzer bir sorun için geliştirdiğimiz benzer bir çözümden esinlendim. Üstatlar olur/olmaz diye yorumlasınlar.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Benim aklıma da şöyle bir yöntem geldi.Kırılan borunun aynısından bir tane yeni yapın ucu bu şekilde kıvrık olsun.Sonra deponun altında kalan kısa parçayı kesip yeni yaptığınız boru capından 0,2 0,3 mm büyük matkapla delin.Matkap bulamazsanız aynı çapta delip boru rahat geçecek şekilde eğe ile rahatlatın.Alt delikten tel yada şiş benzeri bir şey uzatarak depo deliğinden çıkarın boruyu tele geçirip boruyu deldiğiniz deliğe geçirin.Alttan kaynatın.Biraz meşekkatli olsada becerilebilir.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o delik deponun altında boşta duruyor hortum ile depo kapağına kadar gidiyor deponun hava alması için depo hava almaz ise benzin aşşağı nasıl incek
    Deponun altında hiç boşta duran bir hortum yok ama.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

Benim aklıma da şöyle bir yöntem geldi.Kırılan borunun aynısından bir tane yeni yapın ucu bu şekilde kıvrık olsun.Sonra deponun altında kalan kısa parçayı kesip yeni yaptığınız boru capından 0,2 0,3 mm büyük matkapla delin.Matkap bulamazsanız aynı çapta delip boru rahat geçecek şekilde eğe ile rahatlatın.Alt delikten tel yada şiş benzeri bir şey uzatarak depo deliğinden çıkarın boruyu tele geçirip boruyu deldiğiniz deliğe geçirin.Alttan kaynatın.Biraz meşekkatli olsada becerilebilir.
    Benim sıkıntım şu ki oraya bağlı bir hortum yok

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Tam anlamasam da sanki depodaki oluşan yakıt buharını ve tankta oluşacak vakumu gidermek için yapılmış bir parça bu.O zaman buna bir hortumun bağlı olmaması normal.

Motosikleti
    KAWASAKİ-R6
    Önce bir kaynakcı bul ve durumu izah et, sonra depoyu söküp 1 gün havalandır ve deterjanlı şu ile yıka ve kaynakcıya götür, oraya sarı kaynak yapacak başka yolu yok, o deliği tıkarsan çalkalanan benzin basıncından karbüratöre fazla benzin gider, o boru depo içi ve dış ortam atmosfer basıncını dengelemek için konmuştur, arabalarda bile vardır yoksa sıcaktan depo şişer ve en zayıf noktadan patlak verir.
    Alt kısımdan kaynatacak dış boyaya zarar gelmez boya derdin olmaz.

saykem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 600
    inshroud nickli arkadaş doğru yolu göstermiş.Bu şekilde yaparsan sorununu çok ucuza halledebilirsin.O boru her depoda, deponun hava alması için gereklidir.Deliği direk kapatırsan depo hava almadığı için düzgün benzin akışı sağlanamayacak ve motor benzin gelmediği için duracaktır.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Arkadaşlar aklıma çok güzel bir fikir geldi. İş yoğunluğumdan bakamadım cevaplara.
    Öncelikle Sun-Fix Sıvı Kaynak aldım ve onunla şöyle bir şey yapmak istiyorum: Deponun altından çıkan deliğe bir çubuk sokup elimdeki kırılan parçayı da o delikten soktuğum çubuğa geçirerek sabit durmasını sağlamak ve birleştiği noktaya o sıvı kaynağı sürmek olacak. Hem ben tutmamış olacağım hem de o sabit kalacağı için düzgün bir şekilde yapıştırıcı sayesinde kaynaklanmış olacak.
    İnternette araştırdığım kadarıyla gerçekten çok güçlü bir yapıştırıcı kaynak. Hem ucuz hem pratik olması işimi kolaylaştıracak diye düşünüyorum. Bu işlemleri yaparken de resimlerini ya da videosunu buraya koyacağım ki başkalarına da fikir olsun. İyi geceler hepinize.

Motosikleti
    Regalraptor dd150
    Selam Mrclak. Nasıl halledebildiniz mi regalraptorun depo sorununu? Aynı şey benim başıma geldi şu an. Paylaşırsanız sevinirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)