Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyajsız vites değiştirmenin zararı?_

Motovento
    REKLAM ALANI
    orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    Debriyajı sıkmadan vites değiştirmem vites kutusunu bozar mı?

Eğer doğru şekilde yapılırsa hayır. Arabaların aksine, motosiklet vites kutularında senkromeç bulunmaz. Gaz ayarını motoru ne hızlanacak ne de yavaşlayacak şekilde ayarlayın. Bu durumda vites kutusu üzerinde yük oluşumu engellenecek, dişliler zorlanmadan şafta bağlanıp ayrılacaktır. Ama ayarı tutturamazsanız, vites kutusundaki çarkların dişlileri aşınacağından bir süre sonra yeni vites kutusu aramaya başlayabilirsiniz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    bence kesinlikle zararlı yahu öyle değiştirlseydi adamlar debriyaji neden yapma ihtiyacı duysunlar vardır bi bildikleri...
    Eğleniyor muyuz?

orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    Zaten zararsızda demiyorum sadece motorda arabalarda bulunan senkromaç olmadığından özellikle düşük devirde vites düşürmenin hiç bir zararı yoktur ama sen yüksek devirde vitesi düşürmeye calışırsan işte o zaman motora zararı vardı

McA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vitello Life 80
    Değiştirmişliğim var gerçi sadece yukseltirken debriyaj kullanmadıgım oldu.. Ancak zararlı oldugunu herkes soyluyor. Bence haksız da sayılmazlar.. Zaten debriyaj kullanırken kaybedilen 2-3 saniyenin olağan dışı haller dışında çok da onemli bir kayıp olmadıgını dusunuyorum.
    -McA-

SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Denedim arabada vites değişiyor az bi hızla giderken vitesi 1 e attım mık demeden geçiverdi
    büyük para büyük araba büyük kalçalı kızlar, tek düşündüğüm yalnız bunlar(üstü açık mercedes içi kız dolu)

seLam

merhaba arkadasLar ben burda yenıyım ewet bende debriyajsız vıtes gecıyorum ama hakketten zararLı orası dogru ama ben gaz kesmeden vıtess attımgım ıcım her zaman zaman kaybetmıyorum :D

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    By_NeFReT, dostum hoşgeldin.. güzel bir başlıkta güzel bir giriş yapmışsın..
    CBR 600F Honda,

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Kullanın debriyajı yaw. Zararsız olurmu zararlı tabiki. Şanzıman dişlilierinin anası ağlıyor haberiniz yok.
    Vakit kaybetmiyorum diyosanız kaybedeceğiniz 2sn. zaten kaybetsen ne kazansan ne?
    Biryere bişey mi yetiştiriliyor?

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı
    Kullanın debriyajı yaw. Zararsız olurmu zararlı tabiki. Şanzıman dişlilierinin anası ağlıyor haberiniz yok.
    Vakit kaybetmiyorum diyosanız kaybedeceğiniz 2sn. zaten kaybetsen ne kazansan ne?
    Biryere bişey mi yetiştiriliyor?

yok hocam ya biz sadece zararını sormuştuk.. sakin oln.. yapmayız bundan sonra kızmayın siz yeterki..
    CBR 600F Honda,

nautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GRAND EAGLE 250
    Alıntı PcKopatGhostRider adlı üyeden alıntı
    warmıdır acaba?_

Bunu düşünüp kafa yormaya gerek var mı arkadaşım?sıkıver debriyajı olsun bitsin kafan rahat olsun.

Forumdan Uzaklaştırıldı DevilRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SaRı ŞeYTaN MonDi
    kerım cok tembelsın bı debrıyaja basmaya usenıyon

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı PcKopatGhostRider adlı üyeden alıntı
    yok hocam ya biz sadece zararını sormuştuk.. sakin oln.. yapmayız bundan sonra kızmayın siz yeterki..
    Bak benim motosikletim 50 yaşında. Düzgün kullanın sizinde olsun.
    Geçen ay şanzımanı indirdik vallahi pırılpırıldı. Debriyaj balatası henüz bitmemişti ama değiştirdik yinede. Motosikletler otomobil gibi değil 3 tane parçası var zaten. Onlara da iyi bakarsanız yıllarca o da size hizmet eder.

EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP
    debriyaj varsa niye kullanmıyosunuzki

zararı elbette belli sürede olucaktır

Alıntı volkanmet86 adlı üyeden alıntı
    bence kesinlikle zararlı yahu öyle değiştirlseydi adamlar debriyaji neden yapma ihtiyacı duysunlar vardır bi bildikleri...

race motorlarda adam vites atarken debriyaja basıp çekiyo 1cm bi basmıyo. zaman kaybetmemek için. ben tv de izlerken gördüm. yarım saniye bile almıyo adamın vites değiştirmesi.

yani bu tip motorlarda debriyajı, sadece motoru hareket ettirmek için kullanıyorlar galiba. debriyaj motoru kaldırmaya yarıyo yani.

bide bence debriyajı kullanmadan vites atmak bence debriyaj balatalarına zarar vermez. daha çok dişlileri aşındırır ve zamanla dişlileri kırabilir. balata bence yarı otomatik motorlarda da olur vitese basılı veya debriyaja basılı tuttuğunda zarar görür. zaten balataya zarar versede balata ucuz bişe (gerçi motora göre değişiyo) mesela kanuni recer ın ki 20ytl, kanuni tiger ın 3ytl(komik dimi 3 ytl). yani genelde 10ytl civarı.

Forumdan Uzaklaştırıldı DevilRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SaRı ŞeYTaN MonDi
    semtuluce sen kesın debrıyaja basmadan gıdıyosundur eger bıldıysem bana bı yemek ısmarlıyacakssın tamamamı???

dostum benim motor yarı otomatik yani elden debriyaj yok. yani bu durumda sen bana yemek ısmarlayacaksın.

hmm ilginç bir soru ya aslında pek motosikletlerle alakalı değil ama okul yıllarımda servişçi abimizi değiştirdiğini biliyorum arabasını servisten almış ama debriyajı ayarlamadıklarını fark etmiş ve tutmadığını anlamıştı ilk defa debriyajsız vites değiştiğini hatta ve hatta bütün servisi debriyajsız tamamlandığını gördüm ama motor için bişey söyliyemiyeceğim mutlak zararı vardır
    Kask tak!

servis aracı peugout J9 muydu
    enteresan bi araçta o yüzden sordum. bizim serviscide bırak debriyajsız debriyajlı bile atamıyodu. .

MNY46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Multistrada1200 , xt 660x
    bencede debrıyassız vıtes degıstırmenın yararı yok.. ama dogru devırde degıstırıldıgınde.. bırde devrıyajsız vıtes degıstıremenın yararı da vardı cunku debrıyaja bastıkca yenen debrıyaj plakası debrıyajsız olunca yemez.. genelde racınglerde vıtes yukseltılırken oldukca cok uygulanan bır yoldur...

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Alıntı semtuluce adlı üyeden alıntı
    zaten balataya zarar versede balata ucuz bişe (gerçi motora göre değişiyo) mesela kanuni recer ın ki 20ytl, kanuni tiger ın 3ytl(komik dimi 3 ytl). yani genelde 10ytl civarı.
    ya hoja bana servis 12 bin bakımda deiştirilebileceğini ve bu balatanın fiyatının yaklaşık 200 ytl olduğunu söylemişti.. motor honda cbr 125..
    CBR 600F Honda,

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler