Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yamaha cygnus rs aktarma problemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus RS - PCX 150
    öncelikle selamlar olsun, motorun bilgilerini paylaşarak başlıyorum;

yamaha cygnus rs 125 cc 2008 model 31.200 km. arkadaşlar motorumu sakin kullanırım yılda 5 ila 7 bin arası yol yaparım, yazları kullanırım ,yormam üzmem, genel anlamda hırpalamam sürekli aynı şekilde binerim sürüş sabittir.Hava filtresini düzenli ayda 1 kere kompresor ile temizlerim. lastik basıncına bakarım yağını kontrol ederim.

soruna gelirsek;
    Motor fazla yakmaya başladı ve bunu sürekli tam depo benzin aldığım için yaptığım kilometreden kolayca farkettim. ölçümler 2.5 / 2.9 arası iken zaman içinde 3.0 3.2 3.4 oldu .sorundan önce 2 kişi dahi şehir içi 3 litreyi geçmiyordu. önce motorun kayışını ve bujisini 30.000 km'dir değiştirmemiştim. kayış eskidi sanırım diyerek orjinal japon malı (şase nosu verilerek servis tarafından getirtilmiş) kayış ile değiştirdim. bujiside değiştirildi oda orjinal ile değişti. NGK'nın bujisi (ama ondada bir farklılık var aşağıya resim ekleyeceğim), Kayışı ve bujiyi değiştirdiysem de yakıt zaman içinde artmaya devam etmeye başladı. 3.4 3.6 ve son olarak şu an itibariyle 4 litre yakıyor. Şehirler arası ancak 3.5 litreye düşüyor. subap ayarlarıda yapılmıştı. ancak biraz sıkı yaptılar sanırım gaz kesince motor akmıyor. Motor önceleri kalktıktan sonra düşük devirde kalkar ve daha sonra 45 km/h civarı vites atar gibi bir noktaya gelir motor sesi değişerek hızlanmasını tamamlardı. Şimdi bildiğiniz mobilet gibi hep aynı şekilde bağırarak kalkıyor ve hızlanıyor. Daha önce verdiğim gaz ile rahatça hızlanırken şu anda aynı gaz ile yavaş şekilde daha düşük sürate çıkabiliyor. Bugün başka bir ustaya giderek durumu anlattım usta kayışa baktı ve bol olduğunu söyledi, arka varyatörün tam olarak kayışı aşağı noktaya kadar indiremediğini söyledi. ön varyatöründe yıpranmış olduğunu söyledi. sadece tasın aşınmış olabileceğini bunun da kayış bolluğu ile birleşince fazla devire sebep olacağını haliyle fazla yakacağını söyledi. Bugün resim ve video çekme imkanım oldu. Birde siz bakın arkadaşlar. ilk gittiğim servise de durumu anlattım ama onlar bugün gittiğim ustadan farklı olarak bana arka debriyaj setinin zamanla aşınacağını 30.000 km de bunun normal olduğunu kavrama uç noktalarının aşınmadan dolayı kavrama tasına değmek üzere daha fazla devir çevirerek o noktaya erişebileceğini sebebin bu olduğunu söyledi. Bugün gittiğim usta ise bana kayış bol diyor ön varyatör yıpranık diyor. Ön varyatör - arka varyatör - kayış

Bunlar bir şekilde sorunlu ama hangisi/hangileri.Resim ve videoyu ekledim, deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

bunlar çektiğim videolar
    https://youtu.be/pY-cY1fyIkg
    https://youtu.be/PGDrmRIwioE

arka varyatör ve varyatör grubunun dışarıdan genel görünüşü

varyatör kapağının içindeki durum

kayışın genel durumu (1500 km)

ön varyatörün durumu ve kayış pozisyonu

arka varyatör kayışı dışarıya mı taşıyor?

Katalogda yazan buji. C7ER (HSA) olarak çıktı karşıma

yabancı forumlarda gördüğüm buji C7HSA olan tip

motora takılan orjinal NGK buji C7HSA değil. Bu beni düşündürüyor kafası içine gömük. Böyle mi olmalı?

satın aldığım kayış

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Kayış bol değil.
    Zamanla kavrama yapan balatalar aşınır doğru ama bunu kalkışlardan sonra hissetmemeniz lazım.
    Sorun varyatör içindeki bagalardan gibi duruyor.
    Zamanla aşınma dolayısıyla işlevini,ağırlığını kaybederler.
    Rahat çalışmayan varyatör daha geç devir değiştirir yada belli yerden sonra son noktaya ulaşamaz..
    Bagaları kontrol edin,gerekirse değiştirip sistemi komple temizleyin,çalışmasına ve tutukluk yapan yer olup olmadığına bakın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kayış bol değil.
    Zamanla kavrama yapan balatalar aşınır doğru ama bunu kalkışlardan sonra hissetmemeniz lazım.
    Sorun varyatör içindeki bagalardan gibi duruyor.
    Zamanla aşınma dolayısıyla işlevini,ağırlığını kaybederler.
    Rahat çalışmayan varyatör daha geç devir değiştirir yada belli yerden sonra son noktaya ulaşamaz..
    Bagaları kontrol edin,gerekirse değiştirip sistemi komple temizleyin,çalışmasına ve tutukluk yapan yer olup olmadığına bakın.
    selamlar cevabınız için teşekkürler;
    ön varyatör tası içinde bagaların şeklinde olumsuz bir bulguya rastlamadık, yuvarlak ve temiz duruyor , bagalar yuva içinde de rahat hareket ediyor ama ağırlık kaybeder mi zaman içinde ? yani düzenli sürtünme ile etrafındaki daireden ağırlık bırakır mı? videoya çekemedim şu var; tam gaz verdiğimde arka varyatör içinde kayış en aşağı kadar inmiyor, ortalarda geziniyor , tam gaz düzde 110 km ye kadar çıkıyordu 100 km ye ancak çıkabiliyor. acaba bagalar bu kadar farkettirebilir mi?

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    bagalar ilk kavramada kendini daha çok hissettirir.
    ama varyatörde veya balata tarafında bir tutukluk,çapak,yay tansiyonunun azalması v.s olabilir,tam hareketi sağlamasına engel olabilir.
    kayışın üzerindeki numaralar ve ölçü aynı ise sorun olmaz zaten.
    eski kayışla yeni kayışın ölçülerini yan yana getirerek de kontrol edin.
    yanlardan aşınma ölçüyü değiştirir.kalınlık da aynı şekilde tabi..
    belli olmaz ama çok küçük bir ölçü büyüklüğü taslar değişimi sağladığı halde kayış uzunluğundan da sistemi son noktasına çekemeyebilir.

Motosikleti
    Motoran TORRO 100
    bunların içinde bilya oluyordu bi kontrol edin net bilgim yok

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Benim kafada kulanıcı görme ne ka güzel anlatamam

Sente ayarını sıkı yapmış usta onu normal rahat haline çevir işlenmiş bir metal parçasını sıkı hale getirip çalışmasını sağlamak kadar ona yapılabilicek en büyük kötülüktür bence

Yolda yokuş aşağıya yavaşlayıp saldığında motorun boşta eskisi gibi rahat gidiyormu kontürol et

Eski sökülen kayışını bulman mümkünse bul ve ya ölçülerine ulaş köntürolerini yap dediğin gibi yanlardan geniş olma ihtimali olabilir

Varyatörün bu kadar sök tak yaparken 10 tl bi wd40 alıp havayla temizleyip her yerine sık bilya misketlere kadar iyi edersin

debraj balatalarınıda hazır gözden geçir bence 30 bin km rede az deyil birdaha uğraşmasın

İçimden bi ses senin kayış senin aletinkayışıyla bire bir aynı deyil veya subab ayarını yapan usta çok sıkı yaparak aleti mekanik anlamda kasmış bu 2 sorun şuandada ceyran edebilir belki

Ayrıca karbürotör temizliği yapılması makbül olur ama bu zamanda güvenilir birini bulup yaptırmakta söz könüsü ben olsam shell gibi benzin istasyonun da satılan benzine koyulup karbirötör temizliğide yapıp silindir piston egzoz da ne var ne yok dışarı atıyor denir çevre yola çıkar kökler öyle temizlerdim

Ayrıca kışın motorlar havanın soğuk olma hesebiyle biraz fazla yakarlar soğuk motor ısınması için oto jikle süresi uzuyor ve kısa molalar motoru çalıştırınca bile jikle ısıtıyor aleti ben şuan kısa mesafe kulanınca benzinimin çoğunu motor ısınsın diye kulanıyorum nerdeyse
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bagalar ilk kavramada kendini daha çok hissettirir.
    ama varyatörde veya balata tarafında bir tutukluk,çapak,yay tansiyonunun azalması v.s olabilir,tam hareketi sağlamasına engel olabilir.
    kayışın üzerindeki numaralar ve ölçü aynı ise sorun olmaz zaten.
    eski kayışla yeni kayışın ölçülerini yan yana getirerek de kontrol edin.
    yanlardan aşınma ölçüyü değiştirir.kalınlık da aynı şekilde tabi..
    belli olmaz ama çok küçük bir ölçü büyüklüğü taslar değişimi sağladığı halde kayış uzunluğundan da sistemi son noktasına çekemeyebilir.
    ilk bakımı yapan serviste arka debriyaj balatasına gres değmişti, son gittiğim kayışa bol diyen usta balata spreyi ile her yerini temizledi kalkışta titreme falan kalmamıştı. debriyajın üst uç noktalarını güzelce zımparalamış ve temizlemişti. bir daha da titreme sorunu kalmadı şu an gayet normal. kalkışta bagalarda pek bir his algılamadım yalan olmasın, balanssız ya da geç kavrama yada boş yere bağırma yok. eski kayışı bulup ölçülerine tekrar bakacağım, kalınlığı serviste ölçmüşlerdi ama bir de ben bakayım. sizide burdan tekrar bilgilendiririm.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:01 ----------

Alıntı CilginCup adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunların içinde bilya oluyordu bi kontrol edin net bilgim yok
    o bilyeleri daha önce kontrol etmiştik birşeye rastlamamıştım. tekrar onlarada bakacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim kafada kulanıcı görme ne ka güzel anlatamam

Sente ayarını sıkı yapmış usta onu normal rahat haline çevir işlenmiş bir metal parçasını sıkı hale getirip çalışmasını sağlamak kadar ona yapılabilicek en büyük kötülüktür bence

Yolda yokuş aşağıya yavaşlayıp saldığında motorun boşta eskisi gibi rahat gidiyormu kontürol et

Eski sökülen kayışını bulman mümkünse bul ve ya ölçülerine ulaş köntürolerini yap dediğin gibi yanlardan geniş olma ihtimali olabilir

Varyatörün bu kadar sök tak yaparken 10 tl bi wd40 alıp havayla temizleyip her yerine sık bilya misketlere kadar iyi edersin

debraj balatalarınıda hazır gözden geçir bence 30 bin km rede az deyil birdaha uğraşmasın

İçimden bi ses senin kayış senin aletinkayışıyla bire bir aynı deyil veya subab ayarını yapan usta çok sıkı yaparak aleti mekanik anlamda kasmış bu 2 sorun şuandada ceyran edebilir belki

Ayrıca karbürotör temizliği yapılması makbül olur ama bu zamanda güvenilir birini bulup yaptırmakta söz könüsü ben olsam shell gibi benzin istasyonun da satılan benzine koyulup karbirötör temizliğide yapıp silindir piston egzoz da ne var ne yok dışarı atıyor denir çevre yola çıkar kökler öyle temizlerdim

Ayrıca kışın motorlar havanın soğuk olma hesebiyle biraz fazla yakarlar soğuk motor ısınması için oto jikle süresi uzuyor ve kısa molalar motoru çalıştırınca bile jikle ısıtıyor aleti ben şuan kısa mesafe kulanınca benzinimin çoğunu motor ısınsın diye kulanıyorum nerdeyse
    uzun uzun yazmışsınız çok teşekkürler.

subap ayarlarıyla şu an fazla yakmasının direkt olarak ilgisi yok çünkü subap ayarı yapılmadan önce başladı durum. ama subapları düzgün ayarlanmadığı için şu an eminim ki yakıtı etkiliyordur haklısınız. dün ustaya söyledim tekrar ayarlayacak onuda. eski kayışı bulup tekrar kontrol edeceğim, servis kontrolünü yapmıştı ama bende bir yapayım. varyatör kısmı temizdi ama açmışken neden olmasın elbette temizlik iyidir.katkı maddesi kullanmadım, denemedim. debriyaj balataları temizlenmiş ve kalkışta titreme sorunu da giderilmişti ama ömrü ne kadardır bilmiyorum. arka freni sıkıp denediğimde her şey düzgün görünüyordu. bir yerde bir aksilik var ama bulamıyorum. karburatoru bir sorun olmadan elletmek istemiyorum..internette genelde insanlar sonrasında hep sorun yaşamışlar. kışın motor fazla yakıyordu evet ama 2.9 yakıyorsa 3.1 oluyordu bende çok farketmiyordu bu. şu an bariz 1 litre fazla yakıyorum. gidip şu eski kayışı bulayım. resimlerini burdan paylaşırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:11 ----------

arkadaşlar eski kayışı da buldum henüz motoru söküp kıyaslama imkanım olmadı, kayışlar üzerinde yazanlar;

eski kayış ; 5MH E7641 00
    yeni kayış ; 5ML 17641 00

ama şöyle durum var, bu sorun kayış değişimnden önce ortaya çıkmıştı. iyice kafam bulandı..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:00 ----------

C7ER yerine aldığım C7HSA buji

İki buji arasındaki paso farkı

ön varyatörün sağlık durumu

kayışlar arasındaki boyut farkı

ağırlık burcundaki aşınma

eski kayışın varyatördeki pozisyonu ve yeni kayışın pozisyonu. bariz şekilde yeni kayış dışarıya taşıyor

ve buda usta ile yaptığımız kontrol

https://youtu.be/fEMlIPfB8MI

Motosikleti
    Ben bu kodları araştırdım yeni aldığın kodla ilgili yamaha da herhangi bir bulguya raslamadım sanki tabiri caizse imitasyon sana şey etmiş ler gibi geldi

İmkanın varsa aldığın ve sana orjinal diye verene iadesini yapabilirsen yap

Ayrıca motorun gaz verince hıçkırma gibi bi gaz alır almaz muhabeti yaparsa bujin eskiye nazaran kıza olduğu için ateşlerken yetişmeye bilir yanma odasına şuan sorun yok olabilir ama buji kurum bağladığında hisede bilirsin bu bilgiyide bi kenara yaz başına böyle birşey gelirse eski buji ne yakın bir buji alır yoluna bakarsın

Ayrıca bujinin 10 bin km den fazla kulanma üzerinde oluşan kurumlar motor buloğunda sıkıntı yapmasın bende 7 binde veya 10 binde bir değişiyorum saten 15 tl bir şey

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ben bu kodları araştırdım yeni aldığın kodla ilgili yamaha da herhangi bir bulguya raslamadım sanki tabiri caizse imitasyon sana şey etmiş ler gibi geldi

İmkanın varsa aldığın ve sana orjinal diye verene iadesini yapabilirsen yap
    valla bende bilmiyorum nasıl oldu bu iş.internette biraz gezinince parça kodu çıkıyor aslında ama bilmiyorum nedir ne değildir ..sipariş verip getirten servise gideceğim bu resimleri ve videoyu paylaşacağım bakalım görünce ne diyecekler artık. bana komple ön varyatör takımı şart oldu sanırım.

Motosikleti
    Alıntı megaladon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla bende bilmiyorum nasıl oldu bu iş.internette biraz gezinince parça kodu çıkıyor aslında ama bilmiyorum nedir ne değildir ..sipariş verip getirten servise gideceğim bu resimleri ve videoyu paylaşacağım bakalım görünce ne diyecekler artık. bana komple ön varyatör takımı şart oldu sanırım.
    30 bin km az deyil misketlerini yenile debraş balatanı tazele yani ila seni yolda bırakmasını bekleme 30 binde bir 500 tl masraf yapıp beni bi 30 bin daha götürsün daha ne isterimki

Ayrıca motorun gaz verince hıçkırma gibi bi gaz alır almaz muhabeti yaparsa bujin eskiye nazaran kıza olduğu için ateşlerken yetişmeye bilir yanma odasına şuan sorun yok olabilir ama buji kurum bağladığında hisede bilirsin bu bilgiyide bi kenara yaz başına böyle birşey gelirse eski buji ne yakın bir buji alır yoluna bakarsın

Ayrıca bujinin 10 bin km den fazla kulanma üzerinde oluşan kurumlar motor buloğunda sıkıntı yapmasın bende 7 binde veya 10 binde bir değişiyorum saten 15 tl bir şey

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    30 bin km az deyil misketlerini yenile debraş balatanı tazele yani ila seni yolda bırakmasını bekleme 30 binde bir 500 tl masraf yapıp beni bi 30 bin daha götürsün daha ne isterimki

şu an için daha sessiz çalışıyor , ama şöyle bir durum var , subap ayarlarını yaptıktan sonra (sentil ile değil el ile) egzost patlama sesi çok oluyor. normal seyirde gazı bırakınca yavaşalrken pat pat pat arada sayıyor. sanırım subap ayarları hala oturmadı. buji içinde dedğinizi aklımda tutarım eski buji çıktığında pek bir problem yoktu aslında ama belli olmaz elbet. bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Motosikleti
    Alıntı megaladon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu an için daha sessiz çalışıyor , ama şöyle bir durum var , subap ayarlarını yaptıktan sonra (sentil ile değil el ile) egzost patlama sesi çok oluyor. normal seyirde gazı bırakınca yavaşalrken pat pat pat arada sayıyor. sanırım subap ayarları hala oturmadı. buji içinde dedğinizi aklımda tutarım eski buji çıktığında pek bir problem yoktu aslında ama belli olmaz elbet. bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.
    El ile ayar yapılır sa daha çok duyarsın pat patı düzgün çalışan aletini bozmuş mubarek ler yazık günah sentil subab ayarını yaptırmaya bak bujinde orjinaline yakın bulursan al kenarda tut ne olur ne olmaz lazım olunca hemen bulunmaz meret

Ben serviste buji değişirken çıkanı aldım takılanla eşleştirdim iyi iyi kötü birbirine benziyo diyerek taktırdım şanzıman yağınıda önlem amaçlı değiştirim dedim kimse scooterın şanzıman yağını değişmez 200 ml yağ alıyor lavuk bldiğin hem açık tıraktör yağı gibi birşey koydu 1 hafta içim içimi yedi gittim 90 numara şanzıman yağı alarak kendim değiştim

Normal yağını kendim kaliteli yağla değişmeye bakarım hava filtresini söker temizlerim yakında bujiyi tak sök işlerinede başlarım ufak ufak ilk motorumu kobay yapıyorum kendime ilerde nasipse tecrübe olur

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    El ile ayar yapılır sa daha çok duyarsın pat patı düzgün çalışan aletini bozmuş mubarek ler yazık günah sentil yaptırmaya bak bujinde orjinaline yakın bulursan al kenarda tut ne olur ne olmaz lazım olunca hemen bulunmaz meret
    valla küçük yerde yaşayınca malesef her tür imkan olmuyor haklısın.yakın illere gidince artık bakacağım bir usta ordan.bu yeni taktığım kısa paso olan zaten yabancı forumlarda orjinal ölçü olarak verilmiş bir sıkıntı yapacağını sanmıyorum ama eski buji hala elimde olmadı onu geri takarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:15 ----------

arkadaşlar tavsiye edeceğiniz yamaha orjinal parçası satan yer var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

güncelleme;

eski kayışı ve kısa paso bujiyi taktıktan sonraki 60 km ortalama 2.9 Litreye indi. Eski kayışı iade ettim, şimdi yeni kayış ve ön varyatör alacağım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)