Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Teknik Soru: Benzin stabilizatörü kullanımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Arkadaşlar merhaba.

Uzun süre kullanılmayan benzinli araçların içindeki benzinin homojenize yapısının bozulmaması (bayatlamaması) için stabilizatör ler mevcut.

Bunu benzine uygun oranda karıştırınca benzinin 12 aya kadar kullanılabilir yapıda kalmasını sağlıyormuş.
    Buraya kadar bir sorun yok.

Ama benim sorum başka bir türlü olacak. Şuanda halihazırda 3 aydır hiç çalıştırılmamış, garajda örtü altında yatan bir motosiklet var. Motosiklet arkadaşımın. Aküsünü kış başında söktük evde arada şarj ediyoruz. Haliyle motosikleti hiç çalıştırmadık. En az 2-3 ay daha bu motosiklet hiç çalıştırılmadan garajda duracak gibi. (evet kabul, aşırı tembeliz, aküyü takıp çalıştırmamız nisanı bulacak gibi )

Depodaki benzin 3 ayda bayatlamış mıdır? yada şuanda yakıt stabilizatörü alıp benzine karıştırsak benzinin bayatlamasını engellemiş olur muyuz? Yani bayatlamaya başlamış dahi olsa stabilizatörü eklesek benzin ilk yapısına döner mi?

(benzini boşaltıp dökmeye elim varmıyor, malum pek de ucuz bir şey değil bu meret )

Fikirlerinizi merak etmekteyim,

Tekerinize taş değmesin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Aküyü sökmek yerine motoru haftada 3 defa 10 dk çalıştırsan daha iyi olurdu.Ayrıca depodaki benzin dursada birşey olmaz hatta daha iyidir sonuçta benzin dinlenmiş.Depodaki benzini boşaltma bir yerden duyduğuma göre depoda paslanma yapıyormuş
    SuleymanE bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    3 ayda ciddi değişiklik olmaması lazım. Ama bir dahaki sefere öncesinden koyun stabilizoru. Sonradan koymanın faydası yok bildiğim kadarıyla.
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aküyü sökmek yerine motoru haftada 3 defa 10 dk çalıştırsan daha iyi olurdu.Ayrıca depodaki benzin dursada birşey olmaz hatta daha iyidir sonuçta benzin dinlenmiş.Depodaki benzini boşaltma bir yerden duyduğuma göre depoda paslanma yapıyormuş
    valla hocam o kadar tembeliz ki örttük bıraktık motoru öyle. dediğin doğru keşke arada çalıştırsaydık ama böylesi daha kolayımıza geldi

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 ayda ciddi değişiklik olmaması lazım. Ama bir dahaki sefere öncesinden koyun stabilizoru. Sonradan koymanın faydası yok bildiğim kadarıyla.
    İçim rahatladı hocam, fikir için teşekkürler. Ben en kısa sürede benzinin yapısı bozulmadan stabilizatörü ilave edeyim en iyisi. Evet kış başında eklemek lazımdı ama o iş de tembelliğimize kurban gitti

sonra alır ekleriz, yok haftaya alıp ekleriz derken 3 ay geçmiş valla

Eğer ... motosiklet yüksek sıkıştırma oranına sahip ise ! ( sanırım 10 üzeri ) oktan arttırıcı kullanın eser miktarda , değil ise pek sorun çıkartacağını sanmıyorum.

Duruma örnek : 11:5.3 oranlı motorum , benzin seçerdi belli başlı kaliteli yerler dışında kullandığım benzin yüzüden stop edip yolda kaldım depoyu tamamen boşaltıp ( neyseki toplamda 6.7 litre idi ) iyi benzin konduğunda aslan gibi kükrüyordu .

Yedek parça ve birtakım durumlatdan ötürü 2 ay yatan motorum çalışmadı , hava aşırı sıcakan mütevellit sanırım oktan bozuldu , aynı şekilde depoyu sıfırlayip yeni benzin ile çaliştı ,

Çıkan benzini muhitteki Cg'ci gençlığa bağışladım , canavar gibi sıkıntisiz kullandılar , ogün bugündür Cg'ci gardaşlarım abe emret basalım yıkalım mahvedelim varmı yamık yapan derler , kafa mkmeyin gece devirsiz sürün başka ihsan istemem derim hep , gençlığh işte :p
    SuleymanE bunu beğendi.

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    6 ay yatan motosikleti sorunsuz kullandım ama titreşim ve motor sesinde gariplik sezdim,
    Taze benzin alınca bu sorunlar düzeldi,
    SuleymanE bunu beğendi.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Öyle 6-7 ay 1 yılda benzin motor çalışmayacak kadar bozulmaz. Rahat olun
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    Demek ki ortak fikire göre benzin (kaba tabirle) bayatlasa bile bozulmuyor 5-6 ayda. Buda güzel bir haber oldu benim için, içim rahatladı.

Aslında benimde duyumlarım o yöndeydi ama bizzat tecrübe etmiş kişilerden duymak daha sağlıklı oluyor, sağ olun arkadaşlar.

Ben yine de biraz katkılar falan ilave edeyim de kafam rahat olsun, motor gıpraşımsız çalışsın ilkbaharda

Merhaba. Sırf cevap vereyim diye üye oldum. Yakıt motoru çalıştırabilir ama... Tortu oluşursa sisteminizi kirletir. Tıkar. Tıkanmış sistemde düzgün performans sağlamayacaktır. O yüzden ileride yüzlerce lira tamir temizlik masrafı yapmak yerine yenisini koyun gitsin.
    SuleymanE bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Mucit23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle 6-7 ay 1 yılda benzin motor çalışmayacak kadar bozulmaz. Rahat olun
    Karburatorlu motosikletlerde karburator tamamen bosaltilmazsa kalan benzin jellesip sorun cikarabiliyormus, 3 ay kadar kisa surede bile... Enjeksiyonlu motorda nasildir bilemiyorum. Bu arada benzin malum asiri aktif bir sivi. Taze benzin ile 6 ay beklemis benzin ayni degil.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek ki ortak fikire göre benzin (kaba tabirle) bayatlasa bile bozulmuyor 5-6 ayda. Buda güzel bir haber oldu benim için, içim rahatladı.

Aslında benimde duyumlarım o yöndeydi ama bizzat tecrübe etmiş kişilerden duymak daha sağlıklı oluyor, sağ olun arkadaşlar.

Ben yine de biraz katkılar falan ilave edeyim de kafam rahat olsun, motor gıpraşımsız çalışsın ilkbaharda
    Malum stabilizor nispeten yeni populerlesen bir sey. Yeni motosikletin manuelinde de (enjeksiyonlu), cim bicme makinasinin manuelinde de (karburatorlu), eger 3 aydan uzun sure bekleyecekse stabilizor ekleyin diyor.
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Eskotek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Sırf cevap vereyim diye üye oldum. Yakıt motoru çalıştırabilir ama... Tortu oluşursa sisteminizi kirletir. Tıkar. Tıkanmış sistemde düzgün performans sağlamayacaktır. O yüzden ileride yüzlerce lira tamir temizlik masrafı yapmak yerine yenisini koyun gitsin.
    Hocam cevabınız için teşekkür ederim.

Tecrübeli arkadaşlara kulak vermek lazım. İşi garantiye almak için gittim Liqui Moly marka benzin stabilizatöründen aldım.

Ölçek sistemine hasta oldum, adamlar süper yapmış. (gerçi ilk 5 dk maymun gibi şişeyi salladım, ters çevirdim, sağa sola vurdum, garip garip şeyler denedim o ölçeğe yakıt doldurabilmek için ama nafile... meğersem çok basitmiş, jetonum sonradan düştü)

Aha buda meşhur ölçek sistemli aldığım ürün:

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Benzin öyle 3-5 ayda bozulmaz. Kullanacağın zaman depoyu taze benzinle tamamla ( günümüz tabiriyle " fulle " ) . Sıkıntı olmaz. Sıkıntı sadece 2 zamanlı motorların deposunda yağla karıştırılmış benzinde olur. Yağlı benzin 1 ayda kullanılamaz hale gelir.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Motoru çalıştıracağınız zaman benzini boşaltıp taze benzin koyun.
    Boşalttığınız benzini 2-3 veya daha fazla seferde taze benzinle karıştırıp kullanın.
    Hem risk almamış, hem de benzini ziyan etmemiş olursunuz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler