Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha XCITY250. Servis Ön amortisör yayı değişecek diyor. Ama?

Motovento
    REKLAM ALANI
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Ön amortisörde bir süredir sertleşme olmuştu. Motorum kazalı falan değil. Geçen sene bir ustaya göstermiştim. Hiç bir şey yok demişti. Bir süre böyle kullandıktan sonra Bir de Yetkili Servise gideyim dedim. Usta şöyle bir eliyle gidonu bastırıp bıraktıktan sonra ön amortisör yayı, keçe ve yağ değişecek bakım yapılacak dedi. Yay yur dışından gelecekmiş. Peşinat alıp sipariş verdiler. Fakat sorduğum arkadaşlar yanlış yaptın diyor. Sadece ön amortisör bakımı(keçe-yağ değişimi vs.) ile işin hallolurdu diyorlar. Servise tekrar gidip tereddütümü anlattım. "36 bin km de zaten metal yorgunluğu olmuştur. Yaylar değişecek. Aynı şey arka amortisörler için de geçerlidir." dediler.
    Açıkçası kafam iyice karıştı. Peşinat da vermiş olduğum için cayma şansım yok. Boşuna 600TL ye yakın fatura ödemek istemiyorum.
    Fikirlerinize ihtiyacım var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Madem parça siparişi verdiniz parçayı alın sizde dursun ileri bi zamanda gerçekten değişmesi gerekirse o vakit değiştirirsiniz
    acemi60 bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    hocam moralinizi bozmak istemiyorum ama 36 bin km de yaya birşey olmaz. yağ ve keçe değişimi yeterli olurdu...

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    2kere x City m oldu güzel motordur fakat o motorun ön amortisörlerinde proses hatası olduğunu ben kabul ettim artık tüm x City lerin ki bu şekilde ama sertleştiğini hiç görmedim.sesli çalışması bazen can sıkıyordu

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2kere x City m oldu güzel motordur fakat o motorun ön amortisörlerinde proses hatası olduğunu ben kabul ettim artık tüm x City lerin ki bu şekilde ama sertleştiğini hiç görmedim.sesli çalışması bazen can sıkıyordu
    Benimkinde orijinalde şikayet konusu olan ani frende ve bazen çukura girmede yaptığı o takırtı kalmadı fakat süspansiyon sertleşti. Ben orijinaldeki gibi çok yumuşak ön süspansiyonu istiyorum. O takırtıya da razıyım.

R3d - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Usta eldekı malzemeyı tamır etmeye, yetkılı servıs garantı kapsamına gırıyorsa degıstırmeye aksı halde "kıtlemeye" programlıdır. Herkes ustune dusenı yapmıs.

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    X City nin ön süspansiyon esneme aralığı 100mm arka ise 105mm dir. Üzerine binince bi 40mm daha iner kalır size 60mm. Sizinki acaba komple tüm mesafeyi bitirdi sona mı dayandı ondan mı sert yoksa daha esnemeye payı olduğu halde mi esnemiyor. Eğer süspansiyon komple dibe dayandıysa ustanız haklı olabilir, diğer şık ta ise tamir edilebilir diye tahmin ediyorum
    Thesinner83 bunu beğendi.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yay bozulurmu yaaa o usta kaç tane x city yay değiştirmiş bozulduğu için yağ sızdırıyorsa keçe bozuktur yoksa keçenin başka neresi bozulur sadece yağını değiştir yumuşak olması için yağını biraz az koyarsın 60cc gibi git paranı geri al siparişi iptal ettir
    (yeni gelicek yay daha yumuşak olucaksa diyeceğim yok)

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Sonuç şu; Ben özel bir ustaya sadece yağ ve keçe değişimi yaptırmayı tercih ettim. Ne yazık ki amortisörler istediğim yumuşaklığa gelmedi. Tesellim bakım öncesine göre daha iyi olması. Fakat yetkili servisin amortisör yayı değişikliği tesbiti doğruymuş. Çünkü yaylar biraz çöktüğü için esneme payı azalmış. İstediğim kadar yumuşak olmasa da ön amortisörler bakım sonrası daha iyi. Şimdilik bu sayfayı kapattım.
    Yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler. Bir daha servise gittiğimde haklıymışsınız derim artık.

Motosikleti
    Mondial MH Drift 125
    Arkadaşlar merhaba,modialmh drift 125 kullanıcısıyım. Yeni aldım motorumu ve benden önceki arkadaş motoru basık yapmış. Motorcuya yükseltmek için gittim ve bana amartisörün içinden sökülen yayları ilk sahibinden istememi söyledi,sahibini aradım ama satmış oda. Amartisörlerimi değiştirmek çok fazla tutacaktır zaten amartisörler yarinde duruyor bir tek yayları yok önünde arkanında. Ben bu yayları nerden bulabilirim acil yardımcı olurmusunuz. Başka bir motor amartisör yayı benim motoruma uyumlu olurmu yay almak varken ön arka amartisör takımı değiştirmem 350-400TL civarı tutuyor. Yardımlarınızı belliyorum. Şimdiden teşekkür ederim herkese.

Motosikleti
    Honda SES 150 Dylan
    Hocam eğer bütçenizi çok zorlamayacaksa alın yayları. Eğer yay bozuk olsa dahada yumuşar. Gittikçe sertleşmez. Sertleşmesi yayların eskiyip kısalarak oynama mesafesini azaldığı için olabilir eğer içindeki yağ eskimiş ve azalmışsa amortisör tam yukarı çıkamayıp esneme mesafesini azaltabilir. Vede amortisöre fazla yağ koyuncada oynama mesafesi azalıyor. Bence alın yayları eğer hala sert geliyorsa daha ince amortisör yağı ile yumuşatabilirsin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)