Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Led Ampül Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    WarriorAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Turkuaz 125 NT
    Abilerim ben 12-24V 100W Led Ampül Aldım bunu direk 12V adaptörle denediğimde dehşet yanıyor. Ben sinyallarin yuvasına takdığımda hem çok sönük kısık yanıyor hemde yanıp sönmüyor birde benim elektrik tesisatı yanmıştı elektrik tesisatı kablolarını değiştim ama flaşör çart çurt elektrikli aksamları değişmedim ama onlardada sorun var sadece kabloları değiştim. Bu Led Ampulü satan adam şu bilgileri yazmış. giriş: 900 +-30mA geniş voltaj, akıllı sabit akım sürücü IC yüksek parlak 900-950lm, düşük güç tüketimi, gerçek tüketimi 9-10 W her sis lambası 20x5 W Cree Cips Led'ler benimsenmesi, Anma Gücü 100 W ben bu led ampule direnç vb. kullanmalıyım kullanıcaksam tam adını yazarsanız çok mutlu olurum ve Led için flaşör varmış oda standartsa alırım onuda Şimdiden çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    YAMAHA XJ6N 2014 - HONDA CRF250L 2013
    Anladığım kadarıyla sinyal rölesinin gücü yetmediği için bu durum oluşuyor. Söylediğiniz gibi yüksek güçlü, yükten bağımsız yanma sönme hızını ayarlayan röleler var. Elektronik röle, flaşör diye de geçer. https://tr.aliexpress.com/item/High-...608.0.0.UPFrS6 Ben arkayı led sinyal ve stop yapmıştım ve bunu kullandım. İşinize yarayabilir.
    WarriorAngeL bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial Turkuaz 125 NT
    Bende şu ikisini sipariş ettimn artık hangisi işe yararsa tekrar tekrar beklemiyim diye 2 sini birden aldım.

https://tr.aliexpress.com/item/New-Electronic-LED-Flasher-Relay-3-Pin-12V-Car-Or-Motorcycle-Turn-Adjustable-Flasher-Signal-Relay/32637201495.html

https://tr.aliexpress.com/item/Free-Shipping-New-Arrival-M126-Universal-Motorcycle-LED-Halogen-Turn-Signal-Light-Flasher-Blinker-Relay-3/32641854924.html

yani ben bunlardan birine bağlayınca yanıp sönme hızı dışındaki en önemli etken çakmak ışığından daha beter yanması :D
    yani bu 1800Lümen civarı yani evde kullanılan ampullerin yaklaşık 2 - 3 katı ışık gücüne sahip ama söyledigim gibi çakmak ışığı gibi yanıyor yanıp sönme hızı dışında bu flaşör parlaklığınıda düzeltir mi ?

Motosikleti
    Röleler sadece lambalara giden elektriğin anahtarlamasını yapar. Yani gerilimin sağlanması onun görevi değil. Ancak rölenin gücünün kaldıramayacağı bir yükte lamba varsa, röle düzgün aktarım yapamayacağı için sizdeki durum oluşabilir. Tabi başka sebepler de bulunabilir. Sizin motordaki diğer durumları bilmiyorum.
    WarriorAngeL bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial Turkuaz 125 NT
    Peki abi gerilim sağlaması onun görevi değilse gerilimi ne sağlıyor yada gerilim sabitmi sabit değilse neden sabit değil mesela 12v 32amperlik bi trafoya 10-20 amper çeken led taktığımızda bu ledler ihtiyaçı kadar çekiyor, motosiklette böyle değilmi standart ampüle göre ayarlanmış bir akımmı var ? örneğin bu led için üretilmiş flaşörlerde Max 150W yazıyor. benim taktığım Ledlerin gerçek wattıda 9-10 watt bu flaşördeki watt onumu temsil ediyor yani max takabilecegimiz toplam ampül wattınımı ?
    esbabsız bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı WarriorAngeL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki abi gerilim sağlaması onun görevi değilse gerilimi ne sağlıyor yada gerilim sabitmi sabit değilse neden sabit değil mesela 12v 32amperlik bi trafoya 10-20 amper çeken led taktığımızda bu ledler ihtiyaçı kadar çekiyor, motosiklette böyle değilmi standart ampüle göre ayarlanmış bir akımmı var ? örneğin bu led için üretilmiş flaşörlerde Max 150W yazıyor. benim taktığım Ledlerin gerçek wattıda 9-10 watt bu flaşördeki watt onumu temsil ediyor yani max takabilecegimiz toplam ampül wattınımı ?
    Senin sorular bölüm sınav sorularına döndü. Gerilimi sağlayan motosikletin aküsüdür. Akünün voltajı sabittir. Şimdi led aslında bir çeşit diyottur. Diyot akımı bir yöne geçiren diğer tarafa ise geçirmeyen parçadır. Led de light emitting diode yani üzerinden akım geçince ışık saçan diode çeşidir. Ancak ledin akımı geçirmesi ve ışık saçabilmesi için belli bir threshold yani sınır voltajının uygulanması gerekir. Bu da zaten o ledin kaç volt ile çalıştığını söyler. Ledlere istediği voltajı uygulayınca ışık saçar ve ısınmaya başlar ve ısındıkça daha fazla akım çekmeye çalışırlar. Yani ledler kendiliğinden sabit akım çekmez yanana kadar daha fazla akım çekmek isterler ve dayanabilecekleri belli bir akım seviyesi vardır. Dolaysıyla ledleri entegrelerle sabit akımda çalışacak şekilde sürmek gerekir. Senin aldığın ledde zaten bu sabit akım sürecek IC(entegre) ile beraber geldiğini söylüyor mesela. Güç olayı ise bir başka konudur. Ama dediğin az çok doğru takabileceğin ampüllerin toplam gücü 150W olabir o röle için. Ledler akım çekerken röle üzerinden akım geçtiği için rölenin kontrol edebileceği maksimum güç vardır. Her ledin bir yükü yani direnci vardır ve çektiği akımın karesi ve direnci ile doğru orantılı olarak güç çeker. Aynı gerilimi uyguladığın iki led için direnci az olan daha fazla akım çekecektir. Mesela 10 ohm ve 20 ohm dirençlere sahip iki lede 20V uygularsak. Sırayla 2A ve 1A akım çekerler. Sonuç olarak ilki 2^2*10 = 40 w ve diğeri 1^2*20 = 20 w güce sahip olur. Zaten bu yüzden normal ampülü söküp led takınca daha fazla gücü kontrol edecek bir röle gerekiyor. Çünkü ledlerin direnci daha düşük. Neyse daha fazla kafa şişirmeyeyim. Analogçu değilim hatalarım varsa affola, elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.
    WarriorAngeL ve gursus bunu beğendiler.
    yolda...

Motosikleti
    Mondial Turkuaz 125 NT
    Alıntı esbabsız adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin sorular bölüm sınav sorularına döndü. Gerilimi sağlayan motosikletin aküsüdür. Akünün voltajı sabittir. Şimdi led aslında bir çeşit diyottur. Diyot akımı bir yöne geçiren diğer tarafa ise geçirmeyen parçadır. Led de light emitting diode yani üzerinden akım geçince ışık saçan diode çeşidir. Ancak ledin akımı geçirmesi ve ışık saçabilmesi için belli bir threshold yani sınır voltajının uygulanması gerekir. Bu da zaten o ledin kaç volt ile çalıştığını söyler. Ledlere istediği voltajı uygulayınca ışık saçar ve ısınmaya başlar ve ısındıkça daha fazla akım çekmeye çalışırlar. Yani ledler kendiliğinden sabit akım çekmez yanana kadar daha fazla akım çekmek isterler ve dayanabilecekleri belli bir akım seviyesi vardır. Dolaysıyla ledleri entegrelerle sabit akımda çalışacak şekilde sürmek gerekir. Senin aldığın ledde zaten bu sabit akım sürecek IC(entegre) ile beraber geldiğini söylüyor mesela. Güç olayı ise bir başka konudur. Ama dediğin az çok doğru takabileceğin ampüllerin toplam gücü 150W olabir o röle için. Ledler akım çekerken röle üzerinden akım geçtiği için rölenin kontrol edebileceği maksimum güç vardır. Her ledin bir yükü yani direnci vardır ve çektiği akımın karesi ve direnci ile doğru orantılı olarak güç çeker. Aynı gerilimi uyguladığın iki led için direnci az olan daha fazla akım çekecektir. Mesela 10 ohm ve 20 ohm dirençlere sahip iki lede 20V uygularsak. Sırayla 2A ve 1A akım çekerler. Sonuç olarak ilki 2^2*10 = 40 w ve diğeri 1^2*20 = 20 w güce sahip olur. Zaten bu yüzden normal ampülü söküp led takınca daha fazla gücü kontrol edecek bir röle gerekiyor. Çünkü ledlerin direnci daha düşük. Neyse daha fazla kafa şişirmeyeyim. Analogçu değilim hatalarım varsa affola, elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.
    Abi sen adamsın yaw uğraşıp yazdığın için teşekkür ederim. Fazla sıktıysam kusura bakma ama bazı değinmek istediğim yerler var. Mesela benim gerilimi sağlayan akünün gücünün yetmemesi için hiçbir sebep yok 26 amper Jel akü olduğu için :D o yüzden gerilimin yetmemesi sadece aküden kaynaklıysa onu es gecelim. Diğer olay ise role max 150w diyor benim taktığım ledin ışık gücü 100w fakat gerçek anma gücü 9-10 watt yazıyor hangisini esas almalıyım. Diğer bi olayda Ledin sönük olma sebebi rolenin verebildigi güclemi alakalı yoksa role anahtardan başka birşey değilmi yani sönük olma ve yanıp sönmeme nedeni role ise roleyi değişince bu 2 sorun çözülürmü yoksa role sadece anahtarlamayamı yarıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:15 ----------

ve ek olarak başka bir sitede ki abi role yani flaşör dışında 10 ohm 50watt alüminyum direnç bağlamalısın demişti. Bu gerçekten gereklimi yoksa role yani flaşörü değiştirince sorun kalmazmı bu 10 ohm 50 watt alüminyum direnç neye yarar nasıl bağlamalıyım nereye bağlamalıyım.
    gursus bunu beğendi.

Motosikleti
    O 100w vereceği ışık gücü olarak söyleniyor. Yani 100W güç çeker gibi bir durum yok. Genelde led ampüle geçince yükü çok düşürdüğümüz için 2 şey oluyor. Ya hyper flash denen çok sık yanıp sönme ya da sürekli yanma ki bu da zaten gözün algılayamayacağı kadar çok hızlı yanıp sönmeden oluyor. Bu sürekli yanma durumunda kısık yanıyor. Benim tahminim senin başına gelen bu 2. durum. O direnç bağlama işi ledlerin düşük direncine paralel direnç bağlayarak normal standart rölenin sanki normal ampül takılı gibi yük görerek çalışmasını sağlar. Ama bu elektronik röleyi takarsan onlara ihtiyacın olmaz çünkü elektronik röle düşük yüklerle de çalışabiliyor. Direnç bağlayarak da denemek istiyorsan her sinyal lambasının artı ve eksi ucu arasına yani paralel olarak takmalısın. Yalnız bu dirençlerin termal soğutmalı ya da taş direnç denen ısıya dayanıklı olması gerekir çünkü neredeyse bütün akım onların üzerinden geçer ve çok ısınırlar. Dediğim gibi gücün kaynağı röle değil ama röle üzerinden akım geçtiği için rölenin gördüğü yüklerin gücüne dayanabilmesi gerekir. Mesela ben ilk direnç takarak denemiştim. Sağ ve sol sinyaller düzgün yanıp sönüyordu ama 4lü yanmıyordu. Çünkü taktığım dirençler 50wlık ve hepsi birden yanmaya çalışınca röle kitleniyordu. Bu elektronik röle bence senin işini görür ama denemek istersen dirençleri bağla bir dene.
    gursus ve WarriorAngeL bunu beğendiler.
    yolda...

Motosikleti
    Mondial Turkuaz 125 NT
    Alıntı esbabsız adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O 100w vereceği ışık gücü olarak söyleniyor. Yani 100W güç çeker gibi bir durum yok. Genelde led ampüle geçince yükü çok düşürdüğümüz için 2 şey oluyor. Ya hyper flash denen çok sık yanıp sönme ya da sürekli yanma ki bu da zaten gözün algılayamayacağı kadar çok hızlı yanıp sönmeden oluyor. Bu sürekli yanma durumunda kısık yanıyor. Benim tahminim senin başına gelen bu 2. durum. O direnç bağlama işi ledlerin düşük direncine paralel direnç bağlayarak normal standart rölenin sanki normal ampül takılı gibi yük görerek çalışmasını sağlar. Ama bu elektronik röleyi takarsan onlara ihtiyacın olmaz çünkü elektronik röle düşük yüklerle de çalışabiliyor. Direnç bağlayarak da denemek istiyorsan her sinyal lambasının artı ve eksi ucu arasına yani paralel olarak takmalısın. Yalnız bu dirençlerin termal soğutmalı ya da taş direnç denen ısıya dayanıklı olması gerekir çünkü neredeyse bütün akım onların üzerinden geçer ve çok ısınırlar. Dediğim gibi gücün kaynağı röle değil ama röle üzerinden akım geçtiği için rölenin gördüğü yüklerin gücüne dayanabilmesi gerekir. Mesela ben ilk direnç takarak denemiştim. Sağ ve sol sinyaller düzgün yanıp sönüyordu ama 4lü yanmıyordu. Çünkü taktığım dirençler 50wlık ve hepsi birden yanmaya çalışınca röle kitleniyordu. Bu elektronik röle bence senin işini görür ama denemek istersen dirençleri bağla bir dene.
    Abi sen varya 6 - 7 forumların içindeki en büyük adamsın çok teşekkür ederim Allah Razı Olsun sağolsın eyvallah biliyorum çok aşırı soru sordum özür dilerim hakkını helal et.

Motosikleti
    Alıntı WarriorAngeL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi sen varya 6 - 7 forumların içindeki en büyük adamsın çok teşekkür ederim Allah Razı Olsun sağolsın eyvallah biliyorum çok aşırı soru sordum özür dilerim hakkını helal et.
    Ne hakkı dostum bilgi paylaşacağız ki doğruya ulaşalım ve faydalanalım. Forumlar bunun için. Kolay gelsin.
    WarriorAngeL ve diablof bunu beğendiler.
    yolda...

siyahus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN - RR DD250- GV 250 - Yamaha MT-25
    Arkadaşım senin aldığın ampuller giriş: 900 +-30mA , tüketimi 9-10 W. Yani her ampülün yaklaşık 1 Amper çeken 9-10 wattlık ampuller. Işık değeri 900 Lümen yani 100 wattlık ampul kadar verdiğini söylüyorlar . Ama aslında çektiği güç senin orjinal ampullerinden daha düşük. Dolayısıyla ya temassızlık yada bir kısa devre vardır. Kontrol et.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)