Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hararet Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba değerli motosiklet sever dostlar.
    İşi bilen ustalardan bir takım bilgilere ihtiyacım var. Motosikletimle geçen ay yapmış olduğum kazadan sonra, motosikleti anca toplamaya karar verdim. Kaza kırmızıda geçen bir aracın bana sağdan çarpmasıyla oldu. Çok şükür bir şey yok bende. Tek sorun motorda. Egzozun tüpü koptu. Böylede çalışıyor tabi katalizör olduğundan fazla sıkıntı yok. Grenajları zaten yenisini alacağım. Tek sorunum motosikletle bu haliyle biraz gezeyim dedim. Kısa sürede hemen hararet yapıyor. Baktım radyatör yamulmuş. Fanda çalışmıyor. Bugün fırsatım oldu motosikleti söktüm. Radyatör sıvısı tamdı bir sorunu yoktu. Sökmeden önce baktım. Söktükten sonra tüm radyatör kanallarını kontrol ettim, her kanal açık yamulmaktan dolayı tıkanmada yok. Fanı düz aküye bağladım şu an fanda çalışıyor. Radyatörü geri takıp sıvısını koyup tekrar çalıştırdım motoru, hava yapmasın diye çalışırken de su ilave ettim. Yine hüsran, yine hararet yaptı. Devir daim hortumlarının radyatöre bağlantısına bakıyorum, su borulardan geçiyor. Yani borular baya sıcak hani geçmese radyatör ve hortumlar nasıl ısınacak anlayacağınız durum baya kafamı karıştırdı. bana yardımcı olabilecek bir babacan usta aranıyor bu konuda Şimdiden teşekkürler.

EK:- Motosiklet marka modeli: CF MOTO 150NK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kimse yardımcı olamayacak sanırım 😩

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    1 kova ve boru ile radyatörü devre dışı bırakıp devir-daim girişine kovadaki suyu ver.
    Suyun girip tekrar çıktığını gözlemle.
    Tamam ise motor kısmında sıkıntı yok..

Radyatörün girişinden ver suyu çıkışında geleni gözlemle.. Gerekirse basınçlı su ile yap bunu testi. Musluktan bir hortum çek dene.

Yine sorun yoksa fanı tetikleyen hararet müşürünü söküp değiştir.
    Müşürü takmadan test etmek için kontağı açıp kaynamış suya ucunu sokarak fanı gözlemleyebilirsin.
    bfrossa bunu beğendi.

Teşekkür ederim cevabınız için. Şuan için radyatörü biraz zorlayarak, motor üstünde düzelttim. Kapağı açıktı su koydum. Radyatörün borularından birinin çok az sıkışık olduğunu gördüm. Onu radyatörü düzeltirken açısına göre düzelttim. 'Blog blog' diye su sesi geldi. Herhalde havasını tam alamadım daha önce. Şuan için hararet ortaya geliyor ama ilerisine geçmiyor. Fan çalışıyor düşüyor. İzmirde yaşıyorum. Burda sıcaklık 15 - 25 arası şuan akşam test ettim. 10 derece gibi hava soğukluğunda hararetin ortaya gelmesi doğal mı ?

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Su 100°C de kaynar.
    Genelde göstergelerin ortası 90°C yi işaret eder.
    Ortaya gelmesi normaldir.
    bfrossa bunu beğendi.

oh be desene yırttık 700 liradan :D teşekkür ederim dostum yardımın için tekerine daş değmesin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)