Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2001 CBR 600F hakkında yardım lazım arkadaşlar.

Motovento
    REKLAM ALANI
    habili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2001 CBR 600F4i
    Motorum da viteste iken 3 bin devirin altında ani gaz verdiğimde boğuluyor örnek veriyorum 2 bin devirde iken birden gaz açarsam her viteste sanki motor boğulmuş gibi devir artmıyor yığılıyor yavaş yavaş 3 bine geliyor 1-1.5 saniye gibi bir sürede sonrasında normal şekilde devirleniyor motorumun mekanik bir kusuru olduğunu düşünmüyorum çünki bu sorun haricinde hiç bir anormal durum yok her viteste kesiciye kadar normal şekilde çıkıyor ve motor şuanda 100 km de 10 litre yakıyor ve normalinden biraz daha fazla titreşim var özellikle düşük devirlerde.Senkron ayarına bakıldı sorun yok egzantirik zincir + gergi değişti + debriyaj balata saç yay set olarak değişti bujileri 6 ay önce değiştirmiştim bununla alakalı olabilirmi emin değilim motoruda 2001 - 2003 modelinde oksijen sensörü olmadığı söyleniyor fakat net bir bilgi yok 2001 - 2006 arası aynı olduğunu biliyorum elektirik tesisatına baktığımda oksijen sensörünün takılacağı soket yok motor vites boşta iken normal gaz yiyor devir gazı çevirdiğim gibi yükseliyor fakat viteste 3 bin devir altında yığılıyor ve çok yakıyor sorunum bu ( neredeyse 2 katı kadar yakıyor ) yardımcı olucak fikir verebilecek arkadaşlar varsa yazarsa çok makbule geçer.(eğer oksijen sensörü orjinalin de yok ise ecu beyin hava yakıt ayarını neye göre yapıyor ve fazla yakıt ve hava gidiyorsa düşük devirde yığılmaya neden olabilir mi ?)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    @habili; Aşağıda sizin motorun tamir kılavuzu var. Baktığım kadarı ile sizin motorda oksijen sensörü yok, diyaframlı klasik karbüratör var.
    Oksijen sensörü genellikle egzoz hattının üzerinde olur.
    Sayfa 5-23 de karbüratörün detayları verilmiş. Bence ECU sadece kelebeğin pozisyonunu algılıyor. Sayfa:(5-26)
    Kılavuzun sizin motorun mu olduğunu tam bilmiyorum, kontrol edin.
    Sanırım karbüratörden anlayan iyi bir tamirci sorununuzu çözer.

https://tbbracingdotcom.files.wordpr.../cbr600-f4.pdf

Motosikleti
    2001 CBR 600F4i
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @habili; Aşağıda sizin motorun tamir kılavuzu var. Baktığım kadarı ile sizin motorda oksijen sensörü yok, diyaframlı klasik karbüratör var.
    Oksijen sensörü genellikle egzoz hattının üzerinde olur.
    Sayfa 5-23 de karbüratörün detayları verilmiş. Bence ECU sadece kelebeğin pozisyonunu algılıyor. Sayfa:(5-26)
    Kılavuzun sizin motorun mu olduğunu tam bilmiyorum, kontrol edin.
    Sanırım karbüratörden anlayan iyi bir tamirci sorununuzu çözer.

https://tbbracingdotcom.files.wordpr.../cbr600-f4.pdf
    Bu 1999-2000 model olanın karburatörlü sistemin ki F4 diye geçiyor benim motorum da enjektörlü çift farlı 2001 modeli F4i diye geçiyor servis manueline baktığımda 2004 ve 2006 modeli için bulabildim onlarda da oksijen sensörü var fakat benim 2001 model için servis manueli bulamadım bu yüzden olup olmadığınada emin olabmıyorum fakat oks,jen sensörü yok ise beyin oranı nasıl ayarlıyor enjektörler için.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    İ-enjektörlü olduğunu belitiyor, kaçırmışım.
    Sensör için egzoz borusuna veya susturucudan önceki kısımlara baktın mı? Emin misin olmadığından?
    Kılavuz olsaydı bakardık.

Motosikleti
    2001 CBR 600F4i
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İ-enjektörlü olduğunu belitiyor, kaçırmışım.
    Sensör için egzoz borusuna veya susturucudan önceki kısımlara baktın mı? Emin misin olmadığından?
    Kılavuz olsaydı bakardık.
    Dün motorun grenajlarını söktüm depoyu kaldırdım tesisatı gözden geçirdim normalde oksijen sensörünün soketinin olması gereken yerde herhangi bir şey yok yani iptal bile edilse oraya bir direnç gibi bir şey bağlanması gerekiyor soketin orda olması lazım F1 ışığı yakmaması için fakat hiç bir şey yok alt kısımda da sensör yok normalde egsoz borusunun birleştiği yerde olması gerekiyor var ise fakat benim egsoz devil açık egsoz değiştirilmiş haliyle de ara boruda farklı oksijen sensörü için yer var fakat orjinalinde olmayabilir.Hiç bir ustada net cevap veremedi bir kaç yere sordum sorunu bi türlü çözemiyoruz.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    http://campaigns.hondampe.com.au/Mot...0CBR600F4i.pdf
    Burada kullanım kılavuzu var ama net değil. Elektrik şemasından baktım ama okunmuyor. MAP sensörü var, manifoltun basıncını okuyan. Ama oksijen sensörü var mı okuyamadım. Son sayfalar şemalar.
    Temiz kullanım kılavuzu bulursan şemadan bakarak bulunur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:56 ----------

Sizin motorda lambda sens. orjinalde var galiba. Amazonda falan satıyorlar lambda'yı.
    Aşağıdaki eleman soketi bulmuş, direnç ekleyerek hata kodunu kapatmış.

habili bunu beğendi.

Motosikleti
    2001 CBR 600F4i
    Bende baktığımda ebay da falan görüyorum satanları fakat bir kaç kişi o modelde olmuyor dedi kafam karıştı net bilgi bilen birisi yok olduğuna emin olsam kablo tesisatının bantlı kısmını açıp bakıcam bişi eklenmişmi diye senör alıp takıcam ama olup olmadığını bilmiyoruz çünki soketi yok benim motorumda.Orjinalinde varsa soketi iptal edip kabloya bişi bağlayıp demetin içine geri sarmışlardır.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    En azından okunur bir kullanım kılavuzu bulmak lazım.
    habili bunu beğendi.

Motosikleti
    2001 CBR 600F4i
    Az önce 2001 - 2003 servis manuelini buldum 490 sayfalık ingilizce fakat sensörün olduğu şemasında görülüyor biyerden temin edip deneyeceğim.
    emremm bunu beğendi.

Motosikleti
    2001 CBR 600F4i
    Bu gün farklı bir 2001 F buldum komple orjinal bi motor fakat onda da oksijen sensörü yok hatta takıldığı yer bile yok sanırım sorunum sensörle alakalı bir durum değil ama sensör yok ise ecu yakıtı neye göre ayarlıyor.Alet 100 km de 10 litre yakıyor ve 3 bin devirin altında boğulurcasına çöküyor sert gaz verdiğimde.Yakınlarda honda servisi de yok yakındaki ustalarda kimisi var kimi yok dedi güvenemedim bahane edip fuzuli masraf çıkartırlar diye.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı habili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gün farklı bir 2001 F buldum komple orjinal bi motor fakat onda da oksijen sensörü yok hatta takıldığı yer bile yok sanırım sorunum sensörle alakalı bir durum değil ama sensör yok ise ecu yakıtı neye göre ayarlıyor.Alet 100 km de 10 litre yakıyor ve 3 bin devirin altında boğulurcasına çöküyor sert gaz verdiğimde.Yakınlarda honda servisi de yok yakındaki ustalarda kimisi var kimi yok dedi güvenemedim bahane edip fuzuli masraf çıkartırlar diye.
    Hocam bursadaysan sana önerebileceğim baya samimi olduğum bir usta var. Ozel mesajdan numaranı bırak ararım seni.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)