Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Japon karbüratör nereden bulabilirim?

Motovento
    REKLAM ALANI
    redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Merhaba arkadaşlar. Benim bu karbüratörden çekeceğim var belli oldu. Hiç uğraşmadan japon malı karbüratöre geçeceğim ancak ne alacağımı ve nereden alacağımı bulamadım.

Motorumun kodu 169fmm.Sanırsam bildiğimiz hava soğutmalı 230cc tek silindir 2 valf 4 zamanlı cg250 motoru. Üzerindeki karbüratörü nette arattım bir bilgi bulamadım. Nelere bakmam lazım çapı nedir, püskürtmeli ne demek başa tipi mi var bilmiyorum. Aşağı resimleri ekliyorum en azından teknik detaylarını söyleyebilirseniz ebay vs bulabilirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Görünüşe göre konuya hiç bir şekilde vakıf değilsin ama nereden duyduysan bir Japon karbüratör alıp nasıl olduğunu bilmediğin bir şekilde motora takınca bütün sorunlarının yok olacağını düşünüyorsun. Bu motordan kaç tane satıldı bu memlekette? Hepsinde bu karbüratör sorunu (her ne ise) var mı? Diğer kullanıcılar ne yapmış? Hepsi Japon karbüratörle mi değiştirmiş? Nereden bulmuşlar?

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hic bir yerde bulamassın bu japon diye çin malını çakarlar ( cünkü üzerinde made in japan yazıyor)

Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı etarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görünüşe göre konuya hiç bir şekilde vakıf değilsin ama nereden duyduysan bir Japon karbüratör alıp nasıl olduğunu bilmediğin bir şekilde motora takınca bütün sorunlarının yok olacağını düşünüyorsun. Bu motordan kaç tane satıldı bu memlekette? Hepsinde bu karbüratör sorunu (her ne ise) var mı? Diğer kullanıcılar ne yapmış? Hepsi Japon karbüratörle mi değiştirmiş? Nereden bulmuşlar?
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...tor-ayari.html

Bak bakayım konunun sahibi kim.

Bu arada sorunun sebebi olabilecek bujiyi değiştirdim ve subap ayarını yaptım.Tek ihtimal karbüratör kaldı yani.

Ayrıca çinli motorlar için özel karbüratör tasarlamaz kimse mevcut tasarımdaki motorları kullanırlar yukarıda motor kodunu kazdım.

Biraz daha araştırırsan çinli motorlardaki en büyük sorunlar genelde karbüratörden kaynaklanır.

Japon karbüratör terimi bu karbüratörler japon motorlarının ucuz kopyalarıdır. Üzerlerinde bile standard of japan yazar. Üretimdeki hatalardan dolayı bunlar çıkabilir (STATISTICAL QUALITY CONTROL FOR INDUSTRY dersini yeni verdim ucl,lcl,usl,lsl,cl vs tüm terimleri tek tek sıralarım sana)

Şimdi bu karbüratörü sana takmadan uza. Daha motoru yok laf etmeye çalışıyor.
    sarph35 bunu beğendi.

Karbüratör gördüğüm kadarı ile püskürtmeli tabir edilen cins, diğerleri vakumlu/diyaframlı diye ayrılmakta.

Söz konusu muadil karbüratör aramak olunca, en önemli etken kaç milimetre olduğudur.

28-30-32-34-36 mm diye veyahut farklı olarak besleme yaptığı çıkışın iç yanak ölçüsüdür, buna ulaşırsan , yani karbüratörün kaçlık olduğu bilgisine bulmak kolaylaşır.

Tüm bu koşullardan bağımsız, karbüratörün motora uyumu sağlayan içsel parçalarıda etkendir, meme/jetler gibi , yani aynı çap bulunsa dahi iç koşullardan dolayı randıman alınamayabilinir.

Ancak illa japon ise maaliyet katlanır malum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:35 ----------

Muhtemelen 30mm , (muhtemelen!!!) bu durumda japon'dan evvel mutlaka PZ30 denemelisin , pz30'da rüşdü isbad etmiş bir karbüratör diye okuyorum bazen , büyük şehirde isen bulman kolay olur sanırım.

Dikka edilecek husus, ayar vidalarının ulaşımı eskisi gibi pratik olup olmadığı.

En önemlisi ise bağlantı/boğaz/manifold uyumu.

İstanbul'da isen , SerkanADH ustaya bir danış derim.
    redlion999 bunu beğendi.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Karburatoru söküp,
    Hava giriş ve çıkış AĞIZLARINI ÖLÇMELİSİN VE ÖYLE ARAMALISIN,

Yoksa Olmaz,,,
    redlion999 bunu beğendi.

Motosikleti
    BMW R1250R
    biri 30 diğeri 31(kumpasla ölçtüm). Bu arada sökecekler depo bağlantılarını kontrol etsinler ben musluğu kapattım bitti sandım. Engel bir hortumu sökünce durdurana kadar yarım litre aktı.

Bir sorun göremedim ancak geri takınca sorunun büyük kısmı azalmış geldi. Önceden jikleyi açınca stop etmiyordu mesela şimdi direk stop ediyor. Yarın biraz daha ayar çekeceğim olmazsa sipariş geçerim.

Bu arada benim karbüratör pd serisi pz farkını çözemedim ancak adı daha çok geliyor. Linkini bulabilirseniz atar mısınız acaba direk alıp deneyeyim. Benim bulduklarım doğru olan mı emin olamadım

Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biri 30 diğeri 31(kumpasla ölçtüm). Bu arada sökecekler depo bağlantılarını kontrol etsinler ben musluğu kapattım bitti sandım. Engel bir hortumu sökünce durdurana kadar yarım litre aktı.

Bir sorun göremedim ancak geri takınca sorunun büyük kısmı azalmış geldi. Önceden jikleyi açınca stop etmiyordu mesela şimdi direk stop ediyor. Yarın biraz daha ayar çekeceğim olmazsa sipariş geçerim.

Bu arada benim karbüratör pd serisi pz farkını çözemedim ancak adı daha çok geliyor. Linkini bulabilirseniz atar mısınız acaba direk alıp deneyeyim. Benim bulduklarım doğru olan mı emin olamadım
    Uzaktan tsbit pek mümkün değil , bu yüzden senin karbüratörü söküp , pz30 satan yerlere gidip mukayese etmek en iyisi , hatta İstanbul olmasa bile hemen tüm yurtta kolaylıkla bulunurdiye tahmin ediyorum , Cg dünyasının yakınen bildiği bir karbüratör (modifiye vs dolayısı ile).

Burada en önemli hususlar , bağlantı manifoldlarının uyumu , daha önemlisi iç memeler/jetlerin ebadı , bağlantı uyarsa meme/jetlerde benzer ölçülerde temin edilebilir sanırım, bayaa popüler bir model pz30.

Özetle bulunduğun yerdeki parçacılara uğrayıp sordurun , almadan evvel kolayca uyup uymadığı anlaşılır.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Kalyoncu motordan Cg 250 karbüratör alsanız yüzde 99.9 ihtimalle uyacaktır. Benim karbüratörün aynısı var sizin motorda da bu arada. Japon karbüratör nasıl olur bilmem ama Kalyoncu motordan aldığım Deltaforce marka Cg 250 karbüratörün mükemmel bir performansı var.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Hoşuna gitmeyen gerçeklerle kafana vurulunca hemen terbiyesizleşme. Kaliteni ortaya böyle safça dökme. Sen daha proje halinde değilken ben motor kullanıyor olabilir miyim diye biraz düşün, eğer düşünme aletin mevcutsa.

Ha bu arada, senin aldım diye kubara kubara bir hal olduğun dersleri verenlerden biri de olabilirim bu arada...

Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı etarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoşuna gitmeyen gerçeklerle kafana vurulunca hemen terbiyesizleşme. Kaliteni ortaya böyle safça dökme. Sen daha proje halinde değilken ben motor kullanıyor olabilir miyim diye biraz düşün, eğer düşünme aletin mevcutsa.

Ha bu arada, senin aldım diye kubara kubara bir hal olduğun dersleri verenlerden biri de olabilirim bu arada...
    Önceki mesajlarına baktım da, internette insanları aşağılamaya çalışarak mastürbasyon yapan nesildensin. İnsanlara zekice laf sokmaya çalışıyorsun ancak olmuyor, o kelimeleri seçemiyorsun. Yapabildiğin şey mahalle aralarındaki dedikodu seviyesi laf taşımayı geçemiyor.

Bu kadar zaman motosiklet kullanınca kim motosikletten anlıyor, kim boş laf yapıyor anlaşılıyor. 2 cevabında da motosiklet ile ilgili en ufak bir terimin yok yani konu hakkında tam takır kuru bakırsın.

O dersleri veren insanlardan biri olma olasılığın başvurmadığım mars seyahatine kabul edilme oranı ile aynı.

Sonuç olarak; yazı kurallarına dikkat etmeye çalışıyorsun bu iyi. Ancak narsizm başlangıcın var. Ya bir yardım al yada bulunduğun ortamdan kendini soyutla. Normal biri kendine harcayacağı vakti internette tanımadığı kişilere laf etmeye çalışarak harcamaz. Sadece küfür etsen sorun olmazdı o bir rahatlama yöntemidir, ancak kelimeleri seçmeye çalışmak, o biraz daha büyük bir soruna işaret.

Peki ben niye böyle uzun uzun yazdım.1- pz30 u aliexpressten almayı planlıyorum hala araştırıyorum. 2-4 gün sonra tez teslimim var paraphrase yapmayı bitirmedim aşırı sıkıcı. Var mı paraphrase yapabilecek insan şu kula yardım etsin
    UNdocab bunu beğendi.

Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1- pz30 u aliexpressten almayı planlıyorum
    Almaaa almaaa , tecrübe etmeden alma diye diye tüybitti , bağlantı cıvata yatakları uyumlu olmayabilir, üst yapısı fazla büyük olup , montajda sıkıntı yapabilir, bu yüzden herhangi bir yedek parçacıdan rica edip senin sökmüş olduğun ile mukayese ediver, boşuna masraf etme, pz30 sadece bir önerme, mutlak uyumlu olup olmadığını bilmiyorum/uz , zarar etmeni istemiyorum kardeşim almadan tecrübe etmenin yolunu bulmaya çalış.

Motosikleti
    BMW R1250R
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almaaa almaaa , tecrübe etmeden alma diye diye tüybitti , bağlantı cıvata yatakları uyumlu olmayabilir, üst yapısı fazla büyük olup , montajda sıkıntı yapabilir, bu yüzden herhangi bir yedek parçacıdan rica edip senin sökmüş olduğun ile mukayese ediver, boşuna masraf etme, pz30 sadece bir önerme, mutlak uyumlu olup olmadığını bilmiyorum/uz , zarar etmeni istemiyorum kardeşim almadan tecrübe etmenin yolunu bulmaya çalış.
    Dur hocam sakin İstanbul ataşehirde cg parçacısı bulma ihtimalim kaçtır onu düşünüyorum Dediğim gibi motor ölü değil 1 hafta falan araştırırım, baktım bulamıyorum gider sipariş veririm. Olmadıysa da yarı fiyatına satarım sahibinden. Bizim rus elemanlar çok kurcalıyor bu motoru. Az biraz rusçam olsa onları araştırıcam. Mengü arkadaşımız ile aynıymış hiç riske girmeyip delta force ta söyleyebilirim gibi.

KinqEmpires4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 UAG (209 cc ), Honda CBR 250r HRC 2014
    Arkadaşlar

Bu shengwey karbüratörler japon malı diye biliyordum doğru mudur ? Yazın takmayı düşünüyorumda.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı KinqEmpires4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar
    http://i.hizliresim.com/2ZNV7O.png
    Bu shengwey karbüratörler japon malı diye biliyordum doğru mudur ? Yazın takmayı düşünüyorumda.
    Japon olsa inkuza puzamura falan olur bu çinli gibi

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Kardeşim bizde aynı motordan yaptık cg 200 karbüratörü al sorunun çözülsün orda yoksa ben göndereyim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)