Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

grenaj boyama

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    suzuki inazuma 250f
    olayı baştan anlatayım inazuma f sahibiyim motoru arkadaşıma verdim. duvara yakın park etti ama ayaklığı tam açmamış. gözümüzü önünde motor yana devrildi. normalde takoz koruyacaktı grenaj yere dokunmayacaktı ama devrilirken kafa grenajı duvara sürttü. mercedes serviste tanıdık vardı. dedi ben bunu boyarım. verdim boya gayet güzel oldu ama ortadaki suzuki kabartma amlemi bantla kapatmışlar. o da damar damar boya almış kenarlardan. internette gezinirken şöyle bi konuya rastladım(http://www.motoaktuel.com/blog/index.php/grenaj-boyama). bu işe girişme niyetindeyim. o damarlı yapıyı temizlemem lazım (nasıl?). ayrıca boyama sırasında orayı korumam lazım (nasıl?) (belli ki bant çekmek sağlam bir çözüm değil).
    bir de silikon bazlı- aklirik bazlı ne farkı var hangisini tercih etmeliyim ?
    tavsiyelerinizi bekliyorum.
    teşekkürler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Vay be o makaleyi 2007 de mi yazmışım?

Senin sorununu belki pasta yapmak çözebilir, tekrar boyamana gerek olmayabilir. O usta kadar iyi boyayamayacağına da emin olabilirsin.
    adem2727 bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    suzuki inazuma 250f
    boyadım bile adım adım fotoları atıyorum

ince zımpara ile başladım

beni bu işe iten suzuki yazısının içindeki damarlar ve çerçeve çizgileriydi (önceki boyamada bant çekilmiş boya bol bol kullanılmış normalde kabartma olan sticker çukur haline gelmişti)

1-2 saat 800 numara zımpara ile yumuşak yumuşak zımparaladım.

bir yerdeki ufal zedelenmeyi düzlemek için uzun uzun uğraşmam sonucu eski boyayı kaldırdım.

sonrası soğan kabuğu gibi ama yavaş yavaş geldi tüm eski boyayı yüzdüm.

tekrar zımparaya giriştim ama bu sefer 1200 lük kullandım. olabildiğince sakince-sabırla zımparaladım

sıra boyamaya geldi: kırmızı boyayı aldım elime

kırmızı olacak yerleri elimden geldiğince homojen şekilde boyadım.

kurumaya bıraktım

sonrasında kırmızı olacak yerleri uzun uğraşlar ve el emeği ile bantla kapladım (normal bant değil boyayı aldığım yerden aldım kağıt bant gibi bişey boyayı kaldırmıyor-sızdırmıyor) siyah boyamaya geçtim.

3. kat sonunda siyah boya da bitti boyama tamamlandı (altında kırmızı 1-2 kat yani toplam 4-5 kat oldu)

kurumaya bıraktım sonra kağıtları özenle kaldırdım. ve sonuç (şimdilik)

köşedeki beyaz şen bantın ucu onu da sonra çıkardım. gayet memnun oldum çıkan üründen.
    şimdi eve getirdim. boş bi odaya boyalı yerler hiçbiryere dokunmayacak şekilde 2 günlüğüne kurumaya bıraktım.
    2 gün sonunda (şuan aklımdaki fikir -yanlışım varsa lütfen düzeltin-) 2500 zımpara ile yumuşak yumuşak okşayıp ufak pürüzlerini alıp. sonra da su ile yıkayıp, kurutacağım. ardından sprey vernik son nokta.

bu arada polisan marka boya (aklirik)kullandım
    umarım birilerinin işine yarar

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

son olarak suzuki yazısını üstündeki eski verniği kaldırdım stickeri sağlam şekilde söktüm hemen bantın yapışkan olmayan tarafına yapıştırdım. 2 gün sonra stickeri eski yerine yapıştırıp üstüne vernik çekeceğim

Motosikleti
    gt250r
    İyi güzel emek vermişsin fakat boyaların kalitesinden midir bilmem çok ölü duruyor.
    adem2727 bunu beğendi.

Motosikleti
    suzuki inazuma 250f
    Alıntı kahraman1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi güzel emek vermişsin fakat boyaların kalitesinden midir bilmem çok ölü duruyor.
    sanırım telefonun kalitesinden o daha vernik çekecem hem

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:51 ----------

o değil inazuma diye çıktım magneto oldu resmen kağıtları sökünce farkettim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:56 ----------

bu arada verniklemeden önce 2500 numara zımpara mı uygun olur yoksa sert bulaşık süngeri mi ? bi videoda görmüştüm adam bulaşın süngerinin sert tarafıyla yapıyodu

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Keşke orjinal boyayı kaldırmasaydın, çünkü onun altında plastik astarı vardrı ve boya da plastiğe tutunsun diye katkılı olabilir.

İnşallah olmaz ama gelişi güzel boyanıp da sonradan kabuk kabuk boyası dökülen şahin tamponları vardır ya, öyle bir görüntü olabilir.

Eline sağlık, 2000 ya da 2500 zımpara ile çok haffif üstünden geç. Amaç boyayı zımparalamak değil, üzerine yapışan toz kir vs yi temizlemek ve siyah ile kırmızının geçiş kısımlarını yumuşatmak.

Verniği kesinlikle tozsuz bir ortamda yap, havalandırma olsa çok iyi olur.

Kolay gelsin.
    adem2727 bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    suzuki inazuma 250f
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Keşke orjinal boyayı kaldırmasaydın, çünkü onun altında plastik astarı vardrı ve boya da plastiğe tutunsun diye katkılı olabilir.

İnşallah olmaz ama gelişi güzel boyanıp da sonradan kabuk kabuk boyası dökülen şahin tamponları vardır ya, öyle bir görüntü olabilir.

Eline sağlık, 2000 ya da 2500 zımpara ile çok haffif üstünden geç. Amaç boyayı zımparalamak değil, üzerine yapışan toz kir vs yi temizlemek ve siyah ile kırmızının geçiş kısımlarını yumuşatmak.

Verniği kesinlikle tozsuz bir ortamda yap, havalandırma olsa çok iyi olur.

Kolay gelsin.
    sökülen boya orjinali değil. zaten önceden 1 kere boyanmıştı. onu söktüm
    tavsiyen için teşekkür ederim. evde boş odam var 1 tane gazete falan serip orada yapacam bu akşam ya da yarın sabah

hakan_czy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 S
    vernikten sonra nasıl olacak bakalım.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende merak ettim şimdi bitince görelim

Motosikleti
    suzuki inazuma 250f
    ufak bi aksaklık oldu sprey vernik yarına kaldı. fotoları atacağım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:34 ----------

vernik attım. önce 1 spreyi ince ince 25-30cm mesafeden attım ama neden bilmiyorum parlamadı. sonra 1 tüp vernik daha aldım onu bu sefer biraz daha yakından uyguladım güzel kapladı ama 1-2 yerde damla benzeri toplanma yaptı. suzuki stickerini de orjinali gibi verniği atmadan yapıştırdım. saç kurutma makinası ile iyice yapıştırdım. sonuç olarak çıkan iş profesyonel olmadı ama eskisine göre çok çok iyi. fotografları kuruyunca ekleyeceğim.

sormak istediğim bir şey var şimdi bu kuruyunca üstüne koruyucu pasta-cila vb. bişey uygulamam gerekir mi ? gerekirse ne kullanmalıyım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:30 ----------

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Vernikten sonra pasta uygulamalısın, yüzeydeki portakal görünümüne bakılırsa uygun hava sıcaklığında yapmamışsın uygulamayı.

iskender123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    eline sağlık çok güzel olmuş

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)