Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kış geldi, aküler bozulmasın

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    demek ki kolay kolay bitecek gibi değil.
    o yüzden bence sıkıntı olmaz.
    haftada bir 10 dakika rölantide çalıştırırım, zaten en fazla 2-3 hafta yatar motor,
    bi haftasonu alır 1-2 saat gezer yine bırakırım garaja
    Sıkıntı olmadığı sürece dediğiniz doğru iken ufak sıkıntılarda akü hemen yan çizebiliyor Sizin ..."zaten en fazla 2-3 hafta yatar motor,bi haftasonu alır 1-2 saat gezer yine bırakırım garaja..." durumunda zaten akü dolacaktır, ancak o "...haftada bir 10 dakika rölantide çalıştırırım.." kısmını yapmasanız da olur, hatta yapmasanız daha iyi olur, ondan bahsediyorum: TAbi sizin motorunuz, sizin keyfiniz, en iyisini siz bilirsiniz.
    İyi yıllar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EmirhanCoskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-10
    Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alternatör yani motosikletin elektrik üreteci doğrudan kranka bağlı, yani motor çalıştığı zaman alternatör de çalışır aküyü şarj eder. Ha şu var daha yüksek devirde daha fazla elektrik üretilir aküyü şarjı daha kolay olur.
    Bundan dolayı sürmek gerek denmiş olabilir. ama alternatör kranka bağlı.
    öğrenmiş olduk
    Youtube Kanalım -- Youtube.com/bilemir1

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Thermosifon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    jel akünün bakımı nasıl yapılır arkadaşlar.Bunun konusunu da sabah açıp akümün fotografını yüklemiştim yardımcı olabilir misiniz.
    Senin akünün bakımı olmaması lazım. Şarjı %100 civarı olsun, sorun olmaz. Bir de aklında çok takılıyorsa aküyü söküp eve dükkana bir yere koyabilirsin

Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıkıntı olmadığı sürece dediğiniz doğru iken ufak sıkıntılarda akü hemen yan çizebiliyor Sizin ..."zaten en fazla 2-3 hafta yatar motor,bi haftasonu alır 1-2 saat gezer yine bırakırım garaja..." durumunda zaten akü dolacaktır, ancak o "...haftada bir 10 dakika rölantide çalıştırırım.." kısmını yapmasanız da olur, hatta yapmasanız daha iyi olur, ondan bahsediyorum: TAbi sizin motorunuz, sizin keyfiniz, en iyisini siz bilirsiniz.
    İyi yıllar.
    hocam size özel mesaj attım bakar mısınız?

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi yıllar.
    enjeksiyonlularda 1 ayda çalışmasa sıkıntı olmayabilir, ama karbüratörlü ve hava soğutmalı motorlarda uzun süre çalışmayınca ilk çalışmada sıkıntı olabiliyor.

Motosikleti
    Duke 200
    Birisi konuya tam olarak açıklık getirebilir mi aralıklı olarak motorsikleti çalıştırmak aküyü şarj eder mi yoksa illa hareket mi ettirmek lazım. Şarj dinamosu nerde acaba

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesele akünün sürekli tam şarjlı olması. İster çıkarıp harici şarj cihazı ile şarj edersin, ister motoru çalıştırarak ya da daha güzeli sürerek...

Akü durduğu yerde kendi kendine boşalır/deşarj olur (günde yaklaşık %1 gibi) Akü çok uzun süre (yıllar boyu falan değil, aylar boyu) yarı şarjlı veya boş olursa içindeki kurşun plakalar bozulur, ya çok daha az şarj tutar veyahut hiç şarj tutmaz. Bu yüzden kurşun-asit tipi aküler daima %100 şarda veya %100'e çok yakın şarjda tutulmalıdır.

Yeni nesil motorlarda şarj dinamosu yerine alternatör var o da motorun yan kısmında hareketi doğrudan kranktan alır:

(bakır renkli kısım alternatör yani elektrik üreteci)

Motoru olduğu yerde çalıştırırsan devir 1000-1500 civarı olacaktır. Sürerken ise ortalama 3000-4000 devir civarı olur. Devir artarsa alternatör (yani üreteç) daha fazla elektrik üretir, aküyü daha çabuk şarj eder.

Bir de hava soğutmalı motorda 10dk'dan fazla olduğu yerde çalıştırırsan aşırı ısınmadan ötürü motor gidebilir. Özellikle de yazın.

Bu iki sebepten ötürü adam 5-10dk sür daha iyi demiştir
    Doğanaybars bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    2 hafta kadar motora binmemiştim bu hafta motora bineyim dedim ama akü bitmiş çalıştıramadım daha sonra ayak marşı ile çalıştırdım 3 yere gittim gittiğim 3 yerde de kontağı kapattığım için düğme ile çalışmadı tam bir rezillikti 2 gün sonra aküyü söktüm meğerse akünün suyu bitmiş aküye suyu koydum motoru yine ayakla çalıştırdım artık bir yerden dursam bile motor düğme ile çalışıyor aküyü 1-2ayda bir kontrol etmek lazım

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Enjeksiyonlu makineyi ayda 1 çalıştırdım. Akü bitti şimdi çalışmıyor. Geçen kış sıkıntı çıkarmadı. Kışın mutlaka hafta da 2 defa 5 dk çalıştırın

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaşlar imkanı olan akıllı şarj aletlerinden alsın, zaman zaman 24 saat şarjda tutsun en güzel koruma ve kötü sürpriz engelleyici o yani.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)