Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu

3 yıldır (6 oldu) usta usta dolaşan motorum.. Siz olsanız ne yaparsınız?

Motovento
    REKLAM ALANI
    myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    öncelikle geçmiş olsun. bizdeki ustalık anlayışı da, tüketici olarak ustadan beklentimiz de yanlış.
    elinde kılavuz, yazılı döküman ve çizim olmadan bu işin altından kalkmak zor. ezberden iş yapmakla veya söktüğün şeyi (hafızan yanıltmazsa) aynı sırayla takmakla çözülemeyecek bir noktaya gelmişsin, senin sorununu ne alaylı, ne mektepli bir usta elinde doküman olmadan çözemez.

kararlıyım ve bu motoru adam edeceğim diyorsan,
    yabancı dilin varsa, hiç değilse teknik resimden anlıyorsan,
    bu makinenin servis el kitabını temin etmeni tavsiye ederim. marka, model adı ve yılıyla google'dan aradığımda aşağıdaki linki buldum.

https://haynes.com/en-us/kawasaki-vulcan-700-vulcan-750-motorcycle-1985-2006-service-repair-manual

ebay'le aşina olmuş ve epeyce parça satın almış durumdasın zaten. yerinde olsam kendim kolları sıvar ve kitapçıktaki resimler ve açıklamalar doğrultusunda makineyi komple yeniden toplarım. civataları burada verilen tork değerinde sıkarak, sübap boşlukları, ateşleme avansı gibi ayarları burada verilen değerlere göre yaparak sonuç almaman mümkün değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sebasti adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Enteresan.. Mete usta yı ilk kez duydum.. merak etmeyin elbet günü gelir onada gider.. şuradan (son bıraktığım yerden) bir sonuç çıksın bakalım..
    Mete usta maalesef geçtiğimiz aylarda intihar etti.

Edit: Ankara'da yetkili servis dışında en profesyonel çalışan yer Ulusan'dır. Kaprisli bir yer biraz ama sahibi ile iyice konuşarak bırakabilirsiniz. Ustaları pahalı da olsa işi kitabına göre yapan biri. Yanlış bilmiyorsam garantide veriyorlar yaptıklarına

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Allah sabır versin, başlığı güncelledim. Bilginiz olsun.
    pea bunu beğendi.

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Okuduğum kadarıyla anladığım şu senin motorunun orjinal parçaları usta usta gezmekten kaybolmuş! asıl sorun burda aslında. O sökülen parçaların yerine takılan yan sanayi malzeme ne kadar düzen tutar ki?

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sabır taşı olsa çatlardı şimdiye kadar.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    geçmiş olsun gerçekten duruma çok üzüldüm,şahsi fikrim motosiklet blokları daha kompleks bir yapıda olduğu için ve ustaların ufak tefek işlerden kazandıkları paraların daha çok olması hasebiyle bu durumdasınız,bir araba motoru rektefiye edilecek olduğunda motorcu motor bloğunu söker,üzerindeki enjektör buji ıvır zıvır sökülür,üst kapak açılır ve üst kapakla motor bloğu rektefiyeciye gider,rektefiyeci malzeme listesi çıkarır sonrasında gereken işlemleri yapar motoru toplayıp motorcuya geri gönderir,motorcu silindir kapağı ve bloğu belirtilen torkla sıkıp extraları takıp araca oturtur,ancak motosikletler maalesef böyle değil,motosiklet şanzımanları vs bloğun içerisindedir ve genelde motosiklet tamircileri kendileri rektefiye eder daha doğrusu etmeye çalışır,maalesef ülkemizde motosiklet bloklarını rektefiye eden ayrı yerler yok,bugün küçük bir şehirdeki rektefiyeci bile günde en az 5 motor çıkarırken edindiği tecrube paha biçilemez fakat büyük şehirlerdeki en iyi motosiklet servisleri bile yılda en çok 10-15 motor rektefiye ediyordur,düşünsenize otomobil motoru rektefiye eden adamın 3 günde edindiği tecrubeyi motosiklet ustası 1 senede ancak edinebiliyor,tavsiyem motosikletinizi daha önce rektefiye yaptığı bilinen ve gerçekten bu durumdan kaçınmayan bir ustaya götürmeniz.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu bir gerçek.Sana bu motoru satan şerefsizin yatacak yeri yok.Keşke ayıplı mal sattığı için savcılığa suç duyurusunda bulunsaydın.O göt korkusundab sana vaz geç sıfırını vereyim derdi.

Motosikleti
    Kawasaki Vulcan 750, Asya Scooturk, KTM 50 cc
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle geçmiş olsun. bizdeki ustalık anlayışı da, tüketici olarak ustadan beklentimiz de yanlış.
    elinde kılavuz, yazılı döküman ve çizim olmadan bu işin altından kalkmak zor. ezberden iş yapmakla veya söktüğün şeyi (hafızan yanıltmazsa) aynı sırayla takmakla çözülemeyecek bir noktaya gelmişsin, senin sorununu ne alaylı, ne mektepli bir usta elinde doküman olmadan çözemez.

kararlıyım ve bu motoru adam edeceğim diyorsan,
    yabancı dilin varsa, hiç değilse teknik resimden anlıyorsan,
    bu makinenin servis el kitabını temin etmeni tavsiye ederim. marka, model adı ve yılıyla google'dan aradığımda aşağıdaki linki buldum.

https://haynes.com/en-us/kawasaki-vu...-repair-manual

ebay'le aşina olmuş ve epeyce parça satın almış durumdasın zaten. yerinde olsam kendim kolları sıvar ve kitapçıktaki resimler ve açıklamalar doğrultusunda makineyi komple yeniden toplarım. civataları burada verilen tork değerinde sıkarak, sübap boşlukları, ateşleme avansı gibi ayarları burada verilen değerlere göre yaparak sonuç almaman mümkün değil.
    Öncelikle yazınız için teşekkür ederim.. Service Manuel her gittiğim ustaya verdiğim bir kitapçık.. lastik şişirerek para almayı yeğlediler her zaman.. kimse tam anlamıyla ilgilenmedi.. sanırım parayı peşin vermek her defasında yaptığım ortak hataydı..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:08 ----------

Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu bir gerçek.Sana bu motoru satan şerefsizin yatacak yeri yok.Keşke ayıplı mal sattığı için savcılığa suç duyurusunda bulunsaydın.O göt korkusundab sana vaz geç sıfırını vereyim derdi.
    Geçti artık 😊

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun gerçekten duruma çok üzüldüm,şahsi fikrim motosiklet blokları daha kompleks bir yapıda olduğu için ve ustaların ufak tefek işlerden kazandıkları paraların daha çok olması hasebiyle bu durumdasınız,bir araba motoru rektefiye edilecek olduğunda motorcu motor bloğunu söker,üzerindeki enjektör buji ıvır zıvır sökülür,üst kapak açılır ve üst kapakla motor bloğu rektefiyeciye gider,rektefiyeci malzeme listesi çıkarır sonrasında gereken işlemleri yapar motoru toplayıp motorcuya geri gönderir,motorcu silindir kapağı ve bloğu belirtilen torkla sıkıp extraları takıp araca oturtur,ancak motosikletler maalesef böyle değil,motosiklet şanzımanları vs bloğun içerisindedir ve genelde motosiklet tamircileri kendileri rektefiye eder daha doğrusu etmeye çalışır,maalesef ülkemizde motosiklet bloklarını rektefiye eden ayrı yerler yok,bugün küçük bir şehirdeki rektefiyeci bile günde en az 5 motor çıkarırken edindiği tecrube paha biçilemez fakat büyük şehirlerdeki en iyi motosiklet servisleri bile yılda en çok 10-15 motor rektefiye ediyordur,düşünsenize otomobil motoru rektefiye eden adamın 3 günde edindiği tecrubeyi motosiklet ustası 1 senede ancak edinebiliyor,tavsiyem motosikletinizi daha önce rektefiye yaptığı bilinen ve gerçekten bu durumdan kaçınmayan bir ustaya götürmeniz.
    Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.. yeni ulaştırdığım adamdan olumlu bir sonuç almazsam mantıklı önerinizi uygulayacağım..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:12 ----------

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah sabır versin, başlığı güncelledim. Bilginiz olsun.
    Teşekkür ederim 👏🏼

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mete usta maalesef geçtiğimiz aylarda intihar etti.

Edit: Ankara'da yetkili servis dışında en profesyonel çalışan yer Ulusan'dır. Kaprisli bir yer biraz ama sahibi ile iyice konuşarak bırakabilirsiniz. Ustaları pahalı da olsa işi kitabına göre yapan biri. Yanlış bilmiyorsam garantide veriyorlar yaptıklarına
    Mete usta için Allah affetsin ve Allah rahmet eylesin.. 😔

Ulusan mantıklı.. bu sene bir çözüm olmazsa kışın götüreyim onlara..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu 2015, öncesi süreç 3 yıl. ne etti 6ncı yıl kutlu olsun. istanbul-ankara kazıklamayan servis kalmamış
    Aynen kardeş.. ama bendede gerivites yok.. yaptırıp bineceğim 40 yolda geçse..☺

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

Alıntı rebeka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okuduğum kadarıyla anladığım şu senin motorunun orjinal parçaları usta usta gezmekten kaybolmuş! asıl sorun burda aslında. O sökülen parçaların yerine takılan yan sanayi malzeme ne kadar düzen tutar ki?
    Benim motorun parçaları pek bulunamıyor.. rağbet gören yada kolay bulunan bir model için parçaları işlerine yaramıyor. Parçaları ben eBay dan topluyordum.. bana söylüyorlardı yani..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:31 ----------

Alıntı mterayes26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor dağınık halde değil galiba ama olay motoru toplamak değil parça bulmak. Benimki bile yatıyor kıçı kırık bir yağ lifteri yüzünden
    Parça bulmak benim için zor olmuyor evay dan.. mesele burun yerine karaciğer ameliyatı yapmaları..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun abicim...
    zamamında ben de iskitlerden eski model bir suzuki almıştım...
    siz gene alırken bakıp 1 m de olsa binmişsiniz... ben o kadarını bile yapamadımççç bozuk halde gösterdiler.... tamir ederiz cillop olur dediler...
    tamam dedik parayı verdik... satışı aldık... öyle yaparlar olmaz böyle yaparlar olmaz...
    en son aldım götürdüm motoru eve... ankarada 3-4 ustaya götürdüm... hiç biri de bakmadı...
    sonra ben uğraşmaya başladım... her ay başı maaşı alınca, tamire başlarım... conta kestir, buji al, elektrikçi vs her defasında 150-200 harcardım...
    dedim bu iş böyle olmaz... kardeşime ne kadar anahtar takım taklavat varsa getir parçalayalım su motoru dedim...
    ne var ne yok söktüm dağıttım... istanbula ankaraya orduya 7-8 parça sattım... paranın 10\4 ünü kurtardım... hala evde bir sürü parçası durur...
    şimdi mi? ben tamirhane açacak kadar tecrübeliyim
    Ya üstadım benim her türkü alet edevat yer be istersen var.. madem Anakradasın uğraşalım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış anlaşılmasın ama her usta size giydirmiş. ustalarla konuşmadan görüşmeden tanımadan her ustaya motor gönderirseniz bu olanlar normal. bir ustaya motor bırakmadan önce iyice oturun konuşun öncesini sonrasını anlatın . sizi ikna ederse bırakın.
    Hepsinin ikna yeteneği iyi.. hep bir umuttu.. yaşayan bilir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:39 ----------

Alıntı HONDAANTALYA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu hort dicem konu sahibi burda 2015 ten 2018 e kadar çözülmemiş. Taş olsa çatlardı wallahi. Antalyada çini sokmayan Motorcu Dostlarım var, sürekli büyük makinalarla ugraşıyolar.Özelden numarasını atabilirim.
    Buradan önerilen her yeri denedim.. sırada 2-3 kişi daha var.. onlarıda deneyelim benim vaktim var.. 😊

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:41 ----------

Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enteresan olay;
    kelle motoru topladıktan sonra ne sorun çıkıyor?
    oem parçamı kullanılmıyor veya tedarik edilemeyen parçamı mevcut nedir?

ne kadar arızası olursa olsun değişmesi gereken parçalar temin edildikten sonra motoru yerde çalıştırsan olur..

bu ne iştir tuhaf doğrusu..
    yerinde olsam şöyle yaparım.

dağınık halde olan tüm motor parçalarını liste halinde kayıt altına alırım.
    kelle motor olarak eğer eksik parça varsa temin ederim.
    daha sonra bu motoru yerde toplayarak çalıştıracak bir servise sandık içinde gönderirim.

maliyet konusunda ise zerre tereddüt etmem ve geçmiş öyküsünüde unuturum..

eğer servis ve usta konusunda isim istiyorsan tüm türkiyede tek geçerim.
    Kawasaki Aydın Kuşadası Yetkili Servisi - Ziyattin Göktepe

kendisi kawasaki de uzmandanda ötedir.

Not aldım.. teşekkür ederim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bi ustada ben tavsiye edeyim diyeceğim ama o kadar çok usta gezmişsin ki küfür eder gibi usta tavsiye etmek istemiyorum. Yinede gidecek başka usta kalmadıysa Ümitköy de behzat usta var bi şansını dene derim 😔

Motosikleti
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi ustada ben tavsiye edeyim diyeceğim ama o kadar çok usta gezmişsin ki küfür eder gibi usta tavsiye etmek istemiyorum. Yinede gidecek başka usta kalmadıysa Ümitköy de behzat usta var bi şansını dene derim 😔
    Estağfirullah ne demek.. yardımcı olmaya çalışıyorsunuz çok teşekkür ederim. Duygularımı anlayan derdime ortak olan yardımcı olanlara.. motor olsun, buradan bana yazan herkese bi tur vereceğim..😁

Ankara Ümitköy mü? Işıklardaki?
    ramazan_06 bunu beğendi.

Tek sıkıntınız işin ehli bir usta, yoksa parça her türlü bulunur yurtdışından ,aslında tamirat işlerine biraz merak salsaydınız, bu zamana kadar kendi motorunuzu tamir ederdiniz birazda buradaki arkadaşların tecrübesiyle motoru halletmiştiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı Sebasti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Estağfirullah ne demek.. yardımcı olmaya çalışıyorsunuz çok teşekkür ederim. Duygularımı anlayan derdime ortak olan yardımcı olanlara.. motor olsun, buradan bana yazan herkese bi tur vereceğim..😁

Ankara Ümitköy mü? Işıklardaki?
    Örnek moto servis behzat usta
    Ustalığınada adamlığınada güvenmesem tavsiye etmem hiç yüzümü kara çıkarmadı.
    Facebooktada Örnek moto service diye sayfası var bi incele istersen yaptığı işleri ara ara atar oraya.

2661/3. Sk. No:10, Çayyolu Mahallesi, 06810 Yenimahalle/Ankara

Motosikleti
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Örnek moto servis behzat usta
    Ustalığınada adamlığınada güvenmesem tavsiye etmem hiç yüzümü kara çıkarmadı.
    Facebooktada Örnek moto service diye sayfası var bi incele istersen yaptığı işleri ara ara atar oraya.

2661/3. Sk. No:10, Çayyolu Mahallesi, 06810 Yenimahalle/Ankara
    Not aldım. Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek sıkıntınız işin ehli bir usta, yoksa parça her türlü bulunur yurtdışından ,aslında tamirat işlerine biraz merak salsaydınız, bu zamana kadar kendi motorunuzu tamir ederdiniz birazda buradaki arkadaşların tecrübesiyle motoru halletmiştiniz.
    Sanırım motoru aldıktan sonra ikinci aptallığım hep bir dahaki sefere kendim uğraşacağım diyip bir umutla ertelememdir..

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Ben usta tavsiye etmiyorum, elimden geldigimce kendimiz tamir edelim diyorum ankarada cok methedilen ustanın yaninda ise basladim 1 hafta sonra istifa ettim tek dertleri para, dolandırıcı olmayanı çok nadir, bu ne abi konuyu okurken ben darlandım.
    Sözümde ciddiyim acariz manualini okur yapariz.

Götürdüğün ustalar, motorun sentesinden ve elektriğinden anlamıyor olmalı. Birkaç km sürüşte conta yanıyor,motosiklet tek subap çalışıyor. Karbüratörlü motosiklet tamiri bu kadar zor olmamalı , devir daim pompası düzgün çalıştıktan sonra sıkıntı çıkartmaması gerekiyor. En kötü oto ustaları bile, aracı iyi tamir edemese bile en azından aracı çalışır vaziyette verebiliyor geri kalan düzensizlikleri başka ustada halledebiliyorsunuz. En basitinden senteyi tutturduktan sonra bujide ateşleme varsa motorun çalışması gerekiyor, fakat devir daim pompası çalışmazsa conta yakar. Anladığım kadarı ile bir usta motorun biryerini tamir ederken başka bir yerini bozuyor. Yarım doktorun ameliyat etmesi gibi birşey olmuş sizinkisi.

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Şu adamdaki sabır,bırakın yerleri,göklerde bile yoktur.
    Z moto ile konuşup,tamir ettirseniz,işi resmiyete dökmek şartıyla ,noter tasdikli
    Fiyat ne isterler,sizdeki sabiri görmek isterdim

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    bence bu motor senin cennete girmene vesile olacak kardeşim.

Motosikleti
    Alıntı ramazan_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben usta tavsiye etmiyorum, elimden geldigimce kendimiz tamir edelim diyorum ankarada cok methedilen ustanın yaninda ise basladim 1 hafta sonra istifa ettim tek dertleri para, dolandırıcı olmayanı çok nadir, bu ne abi konuyu okurken ben darlandım.
    Sözümde ciddiyim acariz manualini okur yapariz.
    Sizi ekliyorum..👍🏼

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence bu motor senin cennete girmene vesile olacak kardeşim.
    😊İnşallah kardeş.. vesilelere ihtiyacımız var..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:06 ----------

Alıntı fz6_fazer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu adamdaki sabır,bırakın yerleri,göklerde bile yoktur.
    Z moto ile konuşup,tamir ettirseniz,işi resmiyete dökmek şartıyla ,noter tasdikli
    Fiyat ne isterler,sizdeki sabiri görmek isterdim
    Derdi veren sabrında veriyor.. yıllar önce aramıştım. O kadar uğraşamayız demişlerdi görmeden..

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Selamlar... 3 seferdir msj yazıyorum... biraz uzun sanirim telefon donuyor... o kadar yazdığım da boşa gidiyor... neyse.. ne zaman isterseniz iletişime geçebiliriz... Ankaradayim ben...

Motosikleti
    xv250
    aga onu bunu bilmem ama bu motor nazar değmeye musait çok güzel biblo gibi inşallah yaptırırsın

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler