Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

3 yıldır (6 oldu) usta usta dolaşan motorum.. Siz olsanız ne yaparsınız?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Öncelikle geçmiş olsun olan olmuş. Bundan öncekine yorum yapacak olsam direk suçlu sizi gösterirdim. Sebebi de 3 yıl da bir motor yapılmaz mı arkadaş. Ne arızaymış. Neyse...

Burdan alınacak dersler ne satıcıya ne tamirciye güvenmeyeceksin. Yıllardır bu forumda yazarım ve defalarca da tekrar etmişimdir. En son çare ustaya gitmek. Elinizden geliyorsa kendiniz yapın. Gelmiyorsa buraya gelin illaki bir çözüm çıkıyor.

Elinizden gelmiyor olması da bir bahane olmasın bakımlarını yaparak eliniz alışacak ve zamanla birçok şeyi öğreneceksiniz.

Bundan sonrası için de yukarıda söylediklerim geçerli.

Ufak defek bir takım anahtar ve birkaç tornavida ile bir de lokma takımı alarak işe başla.

Motorun sorunlarını buraya ve google amcaya getir bırak sen de sök tak işleriyle ilgilen.

Sonuç değişmese bile paran cebinde kalmış olacak ve bir sonraki motorun için çok şey öğrenmiş olacaksın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki Vulcan 750, Asya Scooturk, KTM 50 cc
    Alıntı mikail_6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar. Gecenlerde ayni aciklamayla motorun ilanini gordum. Cok can sıkıcı bi durum gecmis olsun. Vn750 malesef muhendislik olarwk kusurlu, kendisi ve kendine has yedek parca uretimi durmus bir motosiklet. Keske almadan once modeli bir arastirip ne gibi zorluklari olur neyle basacikman gerekecek bilgi edinseydin. Neyse is isten gecmis. Saglam hali performansli bir motor ama acikcasi kronik sorunlari (arka silindirin hararet nedeniyle conta yakmasi vs) toplandiktan sonra da canini sikacak. Vn750 seleflerine gore zaten yuksek devirli calisan bir motor. Yine seleflerine gore sivi+hava sogutmali degilde yalnizca sivi sogutmali olmasi, fabrikasyon radyator ve faninin yetersiz olmasi ciddi bi hararet sorunu yaratiyor. Cok ayrintili bilgim olmamasiyla beraber subaplarinin da sorun cikardigini gordum, sebebi nedir bilmiyorum. Motorcular genelde dosttur ama vefa yoktur. Dili yanan motorcular motoru elden cikarmak namina baskalarinin da basini yakar sizde de oldugu gibi. Vn750 TR piyasasinda cok olan bir motor degil. Parca sikintisi var. O nedenle saglam parcalari ayiklayip sahibinden vs gibi bir yerde ya da en azindan forumda bir konu acarak bu hayirsiz evlatla ugrasan mevcut vn750 kullaicilarinin isini kolaylastirabilirsin, zira elinden gelmedigi icin ileride acacagi ufak tefek problemleri icin yine ustaya gotureceksin, vn750 yi bilmeyen usta motorun icine daha beter edecek. Yine kisir dongu... Hak adalet onemli ise senin icin, baskasina satma derim...
    çok teşekkür ederim değerli fikirleriniz için.. yaklaşık 1 aydır topluyoruz. sente ayarı ve egzantrik zinciriyle çözeceğimize inanıyoruz..
    inadım inat

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:12 ----------

Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun olan olmuş. Bundan öncekine yorum yapacak olsam direk suçlu sizi gösterirdim. Sebebi de 3 yıl da bir motor yapılmaz mı arkadaş. Ne arızaymış. Neyse...

Burdan alınacak dersler ne satıcıya ne tamirciye güvenmeyeceksin. Yıllardır bu forumda yazarım ve defalarca da tekrar etmişimdir. En son çare ustaya gitmek. Elinizden geliyorsa kendiniz yapın. Gelmiyorsa buraya gelin illaki bir çözüm çıkıyor.

Elinizden gelmiyor olması da bir bahane olmasın bakımlarını yaparak eliniz alışacak ve zamanla birçok şeyi öğreneceksiniz.

Ufak defek bir takım anahtar ve birkaç tornavida ile bir de lokma takımı alarak işe başla.

Motorun sorunlarını buraya ve google amcaya getir bırak sen de sök tak işleriyle ilgilen.

Sonuç değişmese bile paran cebinde kalmış olacak ve bir sonraki motorun için çok şey öğrenmiş olacaksın.

Merhaba Sinan bey.. evet önceki cevaplarıda okuduysanız suçumu zaten kabul etmekteyim.. anti parantez, hırsızda suçlu.

evet zorunlu olarak izlemem gereken yolu öğrenmiş oldum.. başa gelen bilir.. forum un kıymetini bir kez daha anladım.. iyiki varsınız...

vladimir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr500r
    Böyle bir toplumda yaşıyor olmak en acısı...
    Salurbey bunu beğendi.

ukiran35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yok
    vah vah vah tüh tüh tüh, sen bence onu sat kurtul; senden öncekinin sana yaptıgı gibi yap. Ama belkide motoru bozan sensindir.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çalışmasını merakla bekliyorum bizimle videosunu paylaşın

PatientZer0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şu an yok
    Geçmiş olsun.Bu yazıyı okuyan birçok kişiye bir hayat dersi,bir nasihat vermiş oldunuz.Motor,araba,ev,arsa bunların hepsini alırken detaylı kontrollerini yaptırmak gerekiyor.Herşeyde üçkağıt var.Çok dikkatli olmak lazım.

Motosikleti
    pulsar 200NS
    Valla hocam ben bu yazılanları okuduktan sonra 2 el motor alırken bir kere daha dikkatli olunacağını öğrenmiş bulunmaktayım, ALLAH sabırlar versin. Bende son aldığım motorun 2 3 tane kusurunu gördüm, satıcıya sorduğum halde hiçbirinden bahsetmedi. Malesef satıcı fiyat düşeceğinden yada vazgeçileceğinden motorunun kusurlarını söylemezler. Ya bi ustaya göstereceksin, ya da sen motordan anlıyor olacaksın. Kolay gelsin

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vah vah vah tüh tüh, üzüldüm gerçekten. bu usta vahlamasını, sizin adar usta gezmesem de, ben de hep duyuyorum. yetkili servise gitseniz hem garantili hem daha ucuz tutarmış ama bilemezsin tabiki böyle olacağını, çok geçmiş olsun.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    Alıntı ukiran35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vah vah vah tüh tüh tüh, sen bence onu sat kurtul; senden öncekinin sana yaptıgı gibi yap. Ama belkide motoru bozan sensindir.
    bana yapılanı başkasına asla yapmam.. noterden çıktıktan 10 dakika sonra ortaya çıkan bir sorun.. lütfen yazdığım süreci iyi inceleyin..

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:14 ----------

Alıntı senolas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla hocam ben bu yazılanları okuduktan sonra 2 el motor alırken bir kere daha dikkatli olunacağını öğrenmiş bulunmaktayım, ALLAH sabırlar versin. Bende son aldığım motorun 2 3 tane kusurunu gördüm, satıcıya sorduğum halde hiçbirinden bahsetmedi. Malesef satıcı fiyat düşeceğinden yada vazgeçileceğinden motorunun kusurlarını söylemezler. Ya bi ustaya göstereceksin, ya da sen motordan anlıyor olacaksın. Kolay gelsin
    haklısın.. büyük hata ettim ceremesini çekiyorum.. paylaşımımın amacı derdimi ve yaşadıklarımı paylaşarak sizleri uyarmaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:22 ----------

Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalışmasını merakla bekliyorum bizimle videosunu paylaşın
    evet yeni bir ustadan sonra (contalardan yağ kaçırıyor) başka bir usta buldum.. nakil yaptırıyorum...

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Yazılmış ama yazmak istiyorum,ayıplı mal satan,bunu kar sayan,düzenbaz,hırsız,vicdansız bir toplum olduk. Alıcının gerekli kontrolleri yaptırması gerekiyor,tamam ama satıcı burda dolandırıcı. Ahlaksızlık diz boyu,benim gözümde hırsızlıktan farkı yok.

2.el motor almayı düşünenler önce satıcıyı analiz etsinler. Bu ancak konuşurak olur,muhabbet esnasında sorucaginiz sorulara gelecek cevaplar,tavrı biraz da olsa fikir verir. Sonra teknik ekpsertiz kesinlikle,artık bunu söylemekten dilimizdr tüy bitti. Birinci sahibi olsun,evrakları herşeyi düzenli olsun. Bende sattım motorumu,alan arkadaşlar hala teşekkür mesajları yolluyor.

Size geçmiş olsun,çok sıkıntılı süreç ve 3 yıl ciddi süre. Kolaylıklar diliyorum.
    Sebasti bunu beğendi.

Motosikleti
    Aprilia RSV 1000
    Benim merak ettiğim bir konuvar mesela beyfendi haklı olarak mahkemeye verdi diyelim ustalarda şahitlik yaptı ve satıcının arızalı sattığı belirlendi diyelim; eğer satan şahıs derseki cevap olarak

"Ben satarken arızalı olduğunu söylemiştim alan kişide biliyordu ben yaptırırım diyerek göze alarak aldı motoru derse" kim neyi ıspatlayacak.

Malesef başımıza ne gelirse insanlara güvenmekten geliyor. bu konuda hiçbir düzen olmadığı için bu tarz çakallar çok piyasada.
    Sebasti bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Ders alınması gereken bir olay olmuş. Bizim, sizin gibi dürüst ve iyi kalpli insanlar bu tür hatalara düşebiliyor ama önemli olan ders almak.

Siz pahalı bir şekilde öğrenmişsiniz, üzerinden yıllar geçmiş, tamir ettirme süresince motosiklet kullanmışmıydınız? Yoksa senelerdir binmeyi mi bekliyorsunuz? Eğer ikincisi ise, sabrınıza hayran kaldım. Ben olsam kafayı sıyırır, motosikleti bana satan adamı bulup 5 kişiyle beraber hastanelik ederdim herhalde. 3 sene boyunca iyi sabretmişsiniz çok geçmiş olsun.

esetabu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 honda cbr 650f
    ben motorumun 2 ufak plastik parcasi kirildi, yolda giderken biri carpti vites yamuldu yok arka fren pedali bukuldu diye kahrolurken yazdiklarini okuduktan sonra ne diyecegimi bilemedim.

insanda ne heves kalir ne bisey. artik herkes serefsiz. herkes pislik pesinde.
    tanidigim hatta arkadasim olan duzgun tipler bile satarken banane diye satiyor motorunu. kazasi varsa saklamaya calisiyor ugrasiyor.
    cok garip.

ben de ilerde motorumu satarsam ters bisey olur da sorunu falan olursa nasil yaptiririm ve en temiz sekilde satarim alan herifte guzel guzel biner diye dusunuyorum daha simdiden.

gidisat kotu...

Alıntı Sebasti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    07/05/2012 tarihinde TAİ de çalışan bir vatandaştan Kawasaki Vulcan 750 Motoru ulus rüzgarlıda inceleyerek beğendim. Duruşu sesi tam istediğim gibi bir makine olduğu için hiç tereddüt etmedim. Çok acelesi vardı ihtiyaçları vardı. Bende hemen notere gidelim işi halledelim dedim. İşte serüven bundan sonra başladı..

Noterde alım yaptıktan sonra bindim motora eve doğru yol alacaktım fakat duman attığını fark ettim. Daha 1 km gitmiştim ki. Stop etti. Uğraştım çalışmadı. Aradım aldığım vatandaşı bilmem ben abi dedi.. Buda herhalde benim gibi pek anlamayan biri dedim ve en yakın ustaya ulaşarak motoru sevk ettik. Usta Motorun açıldığını ve iyi toplanmadığını söyledi. Biraz yüksek devirde çalışıyordu. Elektrikten kaynaklandığını söyledi yeni sargı alınması gerektiğini belirtti. Yeni sargı aldık derken rahatsız edici çalışmasından dolayı yok abi bu olmadı yeni yaptıracaksın dedi. Gittik yeni yaptırdık. Taktık içinde iyi tornalanmadığı yada sarılmadığı için zarar vermiş (neye nasıl bilmiyorum) orjinalini almam gerektiği ni söylediler. Bu arada zaten ben 1500 tl harcamıştım bile..

Motoru aldığım ve Hakkımı helal etmediğim şahıs ustaya baktırsaydın banane diyerek telefonu kapattı.

Görüntüsüyle güven veren Ankara Gimat ta servisi olan Hızır usta ya götürdüm. 3-5 gün orada gereksizce bekleyince al hayırlı olsun yaptım dedi. 1-2 km gittim sonra tekrar arıza yaptı. Geri Hızır ustaya aldırdık. Motoru açmam gerek dedi. Bu olaylar yaklaşık 3 ay sürdü. 250 TL ödedim. Bende İstanbul Maltepe de Servisi olan yakın arkadaşım Ramoto Ramazan a göndermeye karar verdim.

Ramoto Ramazan a gönderdiğimde motorun akü, ayak debriyaj kolu vb parçalarının eksik olduğu söylendi ve taşıma esnasında stop lambalarının kırıldığı tespit edildi.. önemsemedim çalışsın kolay dedim.

Ramoto Ramazan kendisi iş yeri sahibi yanında çalışan Haluk usta işe koyuldu. Şunun şurası bunun burası derken motoru açtı şu parça ömrü bitmiş şu parça kırılmış şu parça yenilense iyi olur derken ebay la kanka oldum. Bu süreç 2 yılıma ve 2500 tl parama maloldu. En sonunda arkadaşımı arayarak ben motoru aldırmak istiyorum kardeş çok uzadı dediğimde motoru 3-5 parça olarak ve motorunu kolide teslim aldırdım.

İstanbul Kaynarca da Murat ve Süleyman ustanın metnini duyduğum için onlara gönderdim.. oda diğer ustalar gibi vah vah vah tüh tüh tüh ne yapmışlar buna (bir önceki usta için) dierek sen merak etme o kadar güzel olacak ki sürerek getireceğim Ankara ya dedi. Önden acil 3-5 verildi motor 3 hafta içinde toplandı(söylenen) yine eksik parçalar ebay vb yine akü cıvata ampül kablo ıvır zıvır.. elektrik tesisatınıda yenileyelim derken 2-3 bin de 7 ay içinde oraya gitti. Artık durduğu yerde ilerleme sağlamadığı için güler yüzle acilen ne olursa olsun teslim almak istediğimi belirttim. Tek parça halinde Ankara ya getirttim. Her şeyi tamam fakat karbüratöre elini kapatınca çalıştırabilirsin sonra ona bir kapak uydursunlar hiçbir şeyi yok dedi.

Ankara ya motoru getirttim Şaşmaz da Batıkent tarafındaki Hüseyin ustaya götürdüm (nakliye) oda başladı vah vah vah tüh tüh tüh tüh (önceki ustaya kızarak) 1000 tl para istedi 800 e anlaşıp ödeme yaptım.. teslim aldık bindik şaşmazdan yakıt aldık söğütözünde evin önüne geldik durduğumuz anda yağ ve suyu tamamen boşalttı. Aradım Hüseyin usta yı elimden gelen bu dedi.

Sonra İstanbul Kaynarcadaki ustayı aradım olayları anlattım. Vah vah vah tüh tüh tüh diyerek sadece basit bir conra sııntısı olduğunu söyledi. Madem öyle size yeniden göndereyim size zahmet yeniden bir bakın dedim (kerizim keriz..) attım nakliyeye gönderdim oraya.. yine vah vah vah tüh tüh tüh dedikten sonra başladılar 2-3 ay yarın pazartesi Cuma diye bekledim 500 tl de onlara bayılarak ne olursa olsun diyerek yeniden aldım. Ankara ya nakliyeyle getirttim. Ostim de Motorcu Murat ustaya götürdüm vah vah vah tüh tüh tüh ilk bana getirseydin ben Kawasaki servisinde çalıştım dedi. Neyse pişmanlıklar fayda etmez. 1 ayda ancak bakabildi en son başında 2-3 saat beklediğim için motoru çekti uğraştı çalıştırdı. Fakat motor tek subap çalışıyordu. Ha bu arada akü vb türü malzemeler yine eksikti. Neyse siboplarının çok kötü olduğunu söyleyerek değişlştirdi. Ben karbüratörde arıza olduğunu sözylediklerini belirterek geçmişini anlattım. Yeni karbüratör alalım dedi. Bende artık tükenmiştim.
    Ankara Polatlı da Kemal usta var. Motoru oraya götürmeye karar verdim. Bu arada değiştirdiği çin malı siboplar için 100 tl Ostim deki Murat ustaya ödeme yaptım.

Murat usta vah vah vah tüh tüh tüh ten sonra inceleme yaptı abi bu motor kurcalanmış karbüratörde sorun yok tek subap çalışıyor ben yapamam dedi.

Şuan Motor Polatlı OSB de savunma sanayi işi yapan firmamızda 30/11/2015 tarihinde getirilerek istirahate alınmıştır.

Siz Olsanız ne yaparsınız?
    yanlış anlamayın ama bir hata bir kere yapılır iki kere yapılır. siz de oraya buraya dağıtılacak para çokmuş gibi geldi. o kadar para verip 3ünden de yapılmadan teslim almışsınız. o parayı verdiyseniz bin kerede uğraşırsa yapmadan teslim almam şahsen. bu bütçeyle keşke sıfır alsaydınız o zaman...

Motosikleti
    Mondial Zn125(2007)- Ktm Duke 250 (2017)
    o motordan artık bir cacık olmaz türkiye üzerinde ellemeyen usta kalmamış en güzeli yak gitsin

Motosikleti
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Merhaba Sinan.. motor yıllardır usta usta geziyor.. bu motordan pek anlamadıkları için kurcalayan toplayıp bırakıyor..
    en son tam toparlandı dedim ki bu kez contalardan 5 noktadan yağ kaçırmaya başladı. her defasında conta kestirmekten bıktım. bu kez orjinal contasını arıyorum.. google amcadada bulamadım.. fikrin varsa ve yardımın olabilirse sevinirim..

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Benim anlamadığım şey şu neden motosikleti aylarca bekletip tamir etmeyen ustalara para veriyorsunuz veya verdiğiniz parayı geri istemiyorsunuz? Adamlar yapmaları gereken işi yapmamışlar, parayı da hak etmiyorlar.
    Hem motoru aylarca bekletmek nedir yahu? Bir motor bir gün içinde tamamen sökülüp toplanabilir. Parça temini de 2 hafta sürse en fazla 1 ayda işin bitmesi lazım.

Motosikleti
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim anlamadığım şey şu neden motosikleti aylarca bekletip tamir etmeyen ustalara para veriyorsunuz veya verdiğiniz parayı geri istemiyorsunuz? Adamlar yapmaları gereken işi yapmamışlar, parayı da hak etmiyorlar.
    Hem motoru aylarca bekletmek nedir yahu? Bir motor bir gün içinde tamamen sökülüp toplanabilir. Parça temini de 2 hafta sürse en fazla 1 ayda işin bitmesi lazım.
    ya demek siz ustalar yönünden çok şanslısınız.. yılın 12 ayı maalesef ilgilenemiyorum elbette (çalışıyorum) ama motor hep ustalarda bekliyor.. şimdi aracımı tamir ettirdiğim ustama götüreceğim.. :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:23 ----------

Alıntı Brock07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o motordan artık bir cacık olmaz türkiye üzerinde ellemeyen usta kalmamış en güzeli yak gitsin
    sizin için güzel ve eğlenceli olacağına şüphem yok..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Ders alınması gereken bir olay olmuş. Bizim, sizin gibi dürüst ve iyi kalpli insanlar bu tür hatalara düşebiliyor ama önemli olan ders almak.

Siz pahalı bir şekilde öğrenmişsiniz, üzerinden yıllar geçmiş, tamir ettirme süresince motosiklet kullanmışmıydınız? Yoksa senelerdir binmeyi mi bekliyorsunuz? Eğer ikincisi ise, sabrınıza hayran kaldım. Ben olsam kafayı sıyırır, motosikleti bana satan adamı bulup 5 kişiyle beraber hastanelik ederdim herhalde. 3 sene boyunca iyi sabretmişsiniz çok geçmiş olsun.
    benim başka motorlarımda var.. onu tamir ettirme sürecinde diğer vasıtalarımı kullandım. elbette kişiye zarar vermek kısa vadede mantıklı fakat benim vicdanım elvermez.. dahada sabretmeye devam ediyorum (yeni bir ustaya gidecek)

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    geçmiş olsun anlamayan ve bu durumlara düşmeyen bilemez, klavye başında dövseydin, sövseydin, dava açsaydın, ustaya saldırsaydın ,paranı isteseydin gibi cümleler kolay ama işin içine girince öyle olmuyor ,dava açsan hem maddi hem manevi süreç olacak ,kesin kazanmak konusuda muallakta, satanı dövsen gene başına iş çıkacak, gözün kara olursa o ayrı, ustalar desen birçoğu sökme takma değişim işinden anlıyor, motor indirip toplamak ülkemizdeki ustaların çoğunu aşıyor, profesör usta bulmak lazım :D, usta denilen zerzevatın biri kayışı değişecek motorumun karbüratör ayarını bozuyor, yan yan bakıyorum görmüyor sanıyor, böyle şerefsizler çook, usta motoru bozuyorki daha çok para almak için, bunlar adı üstünde usta aq,, kardeş zaten baştan hata yapmışsın ,sonraki süreçtede hatalar yapmışsın, bundan sonra daha düzgün dürüst birisini bulmaya çalış ve motorundaki hatalar için sadece bir kişiye git, senin motoruna çok kişi ellediği için kolay çözülecek bir sorun bile, zor çözülür olmuş yada kendin bir yer ayarla, kendin ilgilen, ben bazı ustaların uğraşmayıp veya çözemedikleri şeyleri, kendim çözüyorum, araba tamircimin dükkanını kendim kullanarak hallediyorum, tabi vakit bulursam, zaten Türkiye de usta bulmak zor ,Ankara da daha da zor ,motor toplayacak usta bulamazsın, birçoğu bakım ustasıdır çakma yani :D
    Sebasti bunu beğendi.

Tai'deki elemanın adını vermelisiniz.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler