Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Dr 800 Ile Yeniden

Motovento
    REKLAM ALANI
    profi66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR800 / 990ADV
    Bundan en az üç yıl kadar önceydi (görüyormusunuz tarihi bile net hatırlayamıyorum!) DR800'ümün 5.vites problemi vardı(daha doğrusu 5.vites yoktu) ve artık bu problemi çözmeye kararvermiştim. Motor tamamen dağılacaktı bu işlem için, e öyleyse hazır dağıtılmışken motor da sıfırlanabilir diye düşündüm. O günlerde de yine bu günkü gibi babama dahi güvenmiyorum motor konusunda, bir-iki birbilene danıştık neler yapabiliriz diye, kimi kendini ağırdan sattı, kimi alaya aldı, kimi sakın siz dağıtmayın dedi kimi de (sayıları az da olsa) siz yaparsınız bu işi dedi.
    Dedi ya eh tamam artık yeterlilik sertifikasını aldık yaparız biz bu işi diyerek ilk etapta motor alındı şase üzerinden, fotolar çekildi, detaylar not alındı, daha önce dört silindir oto motoru toplama deneyimim olmuştu ancak bu yine de içime bir ürperti veriyordu. Efendim parçalar gözden geçirildi tek tek ve eksikler tesbit edildi. Doğruca yedek parça ithalatçısı tarık hocanın yolu tutuldu ve metal kapak contalarından atkı ve ekzantirik zincirlerine kadar bir çok parçanın yenisi alındı.
    şimdi sıra işin zor tarafına gelmişti dağıtmak çocuk işi ama toplamak öylemi? Sökerken önünüze minik bir segman yada pul parçası hatta bir pim pat diye düşebiliyor, problemdeğil ancak toplarken o parçanın yerini bulana kadar akla karayı seçiyorsunuz (tabii bu arada bir çok sözüm ona ustanın yaptığı gibi "gereksiz parçaları eleme" yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz). Tekrar konuya dönecek olursak silindir ve kapak rektefiyeye gönderildi, v.s. aşamalar dan sonra motor toplama işini tamamladık (çoğul yazdığıma aldanmayın sakın bu işlemlerin çoğunu yalnız başıma yaptım yalnız toplama aşamasında SAAB servisinde teknisyenlik yapan yeğenimin taze dimağından ve el becerisinden oldukça fazla istifade ettim)
    Motoru toplamıştık toplamasına da iyi bir duygusal yükün de altından kalkmıştık. Buraya kadar herşey normal gelişmişti ancak motorun tekrar şaseye yerleştirilmesi aşamasında olan oldu; saygıdeğer arkadaşlarım kanıma girdiler "madem bu kadar masraf ettin gel sen bunun hazır motor inmişken şasesini de boya dediler, demez olsaydılar Kalktım onların dolduruşuyla motorun üstündeki bütün aksamları söktüm bu boya sevdasına.
    O gün bu gündür DR800 koliler halinde durur, şaseyi de boyadım bitirdim ancak bir türlü nasip olmadı marş düğmesine dokunabilmek, bazan zaman oldu moral olmadı bazan da hiç fırsat bulamadım taa ki önceki güne kadar,
    çalışan bütün motorlarım su koyvermişti, DR ise şasesi bir tarafta, maşası ve motoru diğer tarafta mahzun mahzun bana bakıyordu "TAMAM" dedim artık seni toplama zamanı gelmiştir.
    Ve bu gün "ÜÇ YIL SONRA İLK MARŞ"
    Bir babanın sılaya dönen evladına kavuşması gibi bir duyguydu o gümbürtüyü duyduğum an hissettiklerim; paylaşmak istedim
    Üç yıl önceki fotoları aradım PC de ancak bulamadım,
    ilk foto ikinci gün sabahı DR kendi ayakları üzerinde ancak yalnızca motor bloğu şase üzerindeki yerine oturtulmuş. 8) mahzun mahzun beni bekliyor köşesinde.

kendi tekerleri üzerinde garajdan ilk çıkış, tarihi bir an onun ve benim için.

artık test aşaması; ilk marş için herşey hazır, havafiltrekutusu takıldı, egzost (susturucular ve headers hariç) takıldıi elektrik tesisatı test için hazırlandı.

gün sonu hava karadı artık yavruları garaja çekme zamanı.

bugün hiç foto çekemedim ancak, egzostları tam takım yerlerine bağladım,
    headers ve son susturucular,bağlantı elemanları tek tek temizlendi 800 derece yanmaz boya ile boyandı.
    İşin en ilginç yanlarından biri kolilerden çıkan parçaların monte edileceği yerleri keşfetmek, montaj sırasında bir noktada eksiklik olduğunu hissetmek ve oraya gelecek parçayı tahmin edebilmek, şimdiye kadar bir aksilik olmadı umarım böyle devam eder.

"Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz.
    Benim sizden istediğim şey,
    yorulmamak değil,
    yorulduğunuz zaman da,
    durmadan yürümek,
    yorulduğunuz dakikada da
    dinlenmeden beni takip etmektir."
    M. Kemal ATATÜRK

Elektrik tesisatı daha önce komple bant ile sarılmış, ufak tefek değişiklikler yapılmış, o nedenle yalnızca bantlamaları sökerek tesisatı orjinaline en uygun şekilde makaronladım.
    aşağıdaki fotolarda ilk halinden son haline kadar değişik görünümler yer alıyor. Bu işlem üç günümü aldı ancak yanlış anlamayın bütün günümü bu işe ayırmadım.

Tasisatın düzenlemeden önceki hali.

tesisatın en son hali,

Bu akşam yerine monte etmeyi düşünüyorum, eğer bir aksilik olmazsa.
    Ve tabiiki tekrar marşa basmak.

yorulmamak değil,
    yorulduğunuz zaman da,
    durmadan yürümek,
    yorulduğunuz dakikada da
    M. Kemal ATATÜRK
    cenkito bunu beğendi.
    YAŞAMAYI SEVİYORUM!!!!!!!
    mpank

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Güzel çalışma. Devamını bekliyoruz.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Güzel çalışma. Devamını bekliyoruz.
    Hemde acil
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    tebrikler, güzel çalışma olmuş. devamın bekliyoruz elbetteki
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    eline sağlık arkadaşım.güzel bir çalışma.şimdi o motoru kullanırken alacağın zevk de ikiye katlandı.sürerken aklına bu zorlu günler geldikçe daha bir keyifle, daha bir sahiplenir olarak süreceksin motosikletini...
    devamını bekliyor ve başarılarının devamını diliyoruz...
    (hazır sökmüşken bir de nitro taksaydın bari )) )
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

Motosikleti
    DR800 / 990ADV
    Alıntı Luxor adlı üyeden alıntı
    eline sağlık arkadaşım.güzel bir çalışma.şimdi o motoru kullanırken alacağın zevk de ikiye katlandı.sürerken aklına bu zorlu günler geldikçe daha bir keyifle, daha bir sahiplenir olarak süreceksin motosikletini...
    devamını bekliyor ve başarılarının devamını diliyoruz...
    (hazır sökmüşken bir de nitro taksaydın bari )) )

hocam herşeyden önce ilginize teşekkürler,

luxor hocam bilen bilir ki bu makinanın 0-160 km arası nitroya ihtiyacı olmaz
    mpank

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    toplanabilicekmi bu motor

alplion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    buell 1125R
    vay be bu iş hem büyük cesaret hemde büyük bi sabır istiyo devamını bekliyoruz

Motosikleti
    DR800 / 990ADV
    01/06/2006 günün raporu:

Bu gün ufaklığın okula kaydı için sağlık raporu almamız gerekiyordu, öncelikle bu işi hallettik, daha sonra da onu peşimize takmakla halt ettik.
    günümüz beyefendiye hizmetle geçti, bu nedenle dr üzerinde pek bir aşama kaydedemedim. Bu günün icraatları ufaklığa pw50 ile tur attırmak, kolilerden grenaj parçalarını çıkartmak, kuyruk demirini boyamak olarak özetleyebiliriz. Kısaca kaybedilmiş bir gün siz siz olun eğer işiniz yoğun ise ufaklıkları peşinize takmayın.

ufaklığın canı sıkılmış 8) 8) 8)

artık sokak arabayla dolduğu için tur da atamıyor pw50 siyle (laf aramızda arkadaş dört teker kullanıyor pw'yi henüz denge mevhumundan habersiz gerçi böylesi şimdilik daha güvenli.)
    bu arada 3 yıldır ilk defa bugün kendisi çalıştırdı motorunu :D :D :D
    arka planda günün tek icraatı olan temizlenip zımparalanıp boyanan kuyruk demiri görünüyor.

Koliden boyaları silinmiş astarlanmış yan kapaklar çıkıyor önce, hatırlıyorum üzerlerinde bayaa kalın macun tabakası vardı, oysa ne kırıkları var ne çizikleri yalnızca boyaları bozulmuş, şimdi yeniden boyanacaklar.

Bu da yine üç yıl önceikinci el olarak aldığım siperlik, benimki bunun yanında bayaa kötü durumdaydı.
    mpank

Arvasi3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLR 250[Kırmızı gülden ayrıldık]
    Profi Hocam alayım bir şese motor bende benimkinide ufak ufak toplayalım olurmu
    Dağlar ve yollar haydi ne duruyorsunuz bizi bekliyor endurocular

Motosikleti
    DR800 / 990ADV
    Alıntı Arvasi3 adlı üyeden alıntı
    Profi Hocam alayım bir şese motor bende benimkinide ufak ufak toplayalım olurmu

Hasan hocam selamlar, yaparız birşeyler yalnız ben her öğleden sonra oralara gelemem haberin olsun

yorulmamak değil,
    yorulduğunuz zaman da,
    durmadan yürümek,
    yorulduğunuz dakikada da
    M. Kemal ATATÜRK

07,06,2006 RAPORU;

Bir süredir aktif olarak ilgilenemedim, bir iki küçük müdehale haricinde, o nedenle çok fazla bir ekleme olmayacak aslında.
    ancak bugün yeni bir arkadaşla tanıştım DR800 sahibi ve birlikte birşeyler paylaştık daha çok onunla ilgili olacak yazacaklarım.

Hoş geldin Oğuz DOĞRU (gece) DR800 FANCLUB TR yolunda ikinci tuğla yerine yerleştirildi sanırım.

Oğuz ile telefonlaşıp buluşmadan önce benim dr nin kuyruk demirini yerine monte etmiştim.

Daha sonra oğuz ile aramızda gelişen sohbeti takiben benimkini brakıp oğuzun makinesini boyamaya başlıyoruz, tabiiki boyayı etrafa bulaştırmamak için olabildiğince maskeleme çalışması yapıyoruz öncelikle;

maskelemenin ardından boyama işlemi gerçekleşiyor ve boyanın kurumasını beklerken biz bir sirkeci yapıp dönüyoruz.

ve sonuç:

Artık hava karamakta herkes kendi yoluna, güle güle Oğuz

yorulmamak değil,
    yorulduğunuz zaman da,
    durmadan yürümek,
    yorulduğunuz dakikada da
    M. Kemal ATATÜRK
    mpank

PHAETONW12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tek silindirli en büyük makine bu galiba değilmi,dr big,güzel gidiyor,tebrik ederim

Motosikleti
    DR800 / 990ADV
    dün makina ilk kez tesisatı monte edilmiş olarak, kendi aküsü ile çalıştı, gelişmeler, anlatım ve resimler pek yakında ve hatta videolar

elektrık tesısatının son halı, bır ıkı kucuk detay harıc tamalanmıs durumda.

yorulmamak değil,
    yorulduğunuz zaman da,
    durmadan yürümek,
    yorulduğunuz dakikada da
    M. Kemal ATATÜRK
    mpank

PHAETONW12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam ben tam merak sardım dr big'e ,sen bırakmışsın galiba bu işleri,fazer'i satınca almayı düşündüğüm motorlardan biri,bu kadar emek verip bizimle bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim,eğer alırsam bol bol başını ağrıtırım haberin olsun

lordskeldan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650
    üstad eline emeğine sağlık
    gerçekten çok güzel bir paylaşım
    şu motor kısmından korkmasam,
    dağitcam bende ama ....

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    küf kokulu bir topik daha tarihin derinliklerinden bize sesleniyor
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    as 150 t 'idi as 220 t oldu ahmet abim sağolsun :D:)
    bi endurodada neon gördümya artık ölsemde gam yemem....

şaka maka işlerini bitirince hoşuma gitti sende bi sistem düz bu oyuncağa :D

tebrikler, ben böyle dağısaydım ancak rüyamda toplardım

ellerine sağlık hocam çok güzel olmuş
    :bestmt:

belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL DRİFT L
    bittim resmen harika bir işlemler dizisi tebrikler
    One Turk .. Against The World .. !!..
    elverengin@gmail.com

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler