Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

aktif uzun far pasif kısa far yakmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    yamaha mt-25
    benim motorda ikili ön far (kısa ve uzun olarak) ayrı ayrı yanmakta. yolda motorcu arkadaşlar sık sık farımın tekinin bozuk olduğunu düşünüp
    beni uyarıyorlar.
    aklıma şöyle bir fikir geldi.
    kısa far yandığında kısa fardan uzun fara kablo çekip akımı 6 veya 9 volta düşürüp uzun farı pasif yakmayı düşünüyorum.(flamana zarar verirmi bilmiyorum)
    tam tersini yani uzunları açtığımda kısalar pasif yanacak. tahminim 20-25watt ekstra tüketim olacak . stop ışıklarını lede cevirmiştim,
    ordaki kazançla telefi eder diye düşünüyorum.
    lm309 entegresi ile voltajı düşürebilirim. diyot kullanarak ters akımın oluşmasını engellerim. başka yaşayabileceğim
    teknik bir sıkıntı varmıdır.?
    yasdal bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    ampul tipin H4 ise isin daha da kolaylasir.

ampul tipi nedir?

Motosikleti
    yamaha mt-25
    .......... halojen 7

A.Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yolda motorcu arkadaşlar sık sık farımın tekinin bozuk olduğunu düşünüp
    beni uyarıyorlar.
    nasıl motorcuymuş onlar
    Sinan Aksu bunu beğendi.

toomuchcc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bazı motorların farlarının o şekilde dizayn edildiğini bilmeyen adam motorcu değildir. O kişilerin söylediklerine niye bu kadar takıldınız anlamadım.
    Uzun farın etrafındaki yansıtıcı yüzeyler farklı. Orda sürekli ışık yanarsa karanlık yerlerde karşıdan gelenin gözünü alırsınız.
    İlla iki farın birlikte yanmasını istiyorsanız cutoff'u keskin olan projektörlü bi-xenon alın iki tane.
    yasdal bunu beğendi.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Calisma seklini bilmeme ragmen ben de hic estetik bulmuyorum bu asimetrik far isini. Bi custom projesi fikrim var street triple gibi cift far yapmayi dusunuyorum. Herhalde ikisini de h4 yapip uzun kisa kullanicam. Her sekilde daha estetik geliyor

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yakın uzunları bak çalışıyor diyip geçin, elektrik tertibatı ile oynamayın bence. Allah başka dert vermesin

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    dediğini gecen sene fazer8 de yaptim.

isim kolaydi cunku ampul H4 idi, kisa fardan uzun far ampulunun bos bacagina hat çektim.

kisalar 2 farda yaniyor, selektor yapinca da uzun farin ampulunun uzunlar icin olan flamani devreye giriyordu.

fakat bu sekilde selektorun uyariciligi ve farkindaligi azaldi, geri soktum.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı toomuchcc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı motorların farlarının o şekilde dizayn edildiğini bilmeyen adam motorcu değildir. O kişilerin söylediklerine niye bu kadar takıldınız anlamadım.
    Uzun farın etrafındaki yansıtıcı yüzeyler farklı. Orda sürekli ışık yanarsa karanlık yerlerde karşıdan gelenin gözünü alırsınız.
    İlla iki farın birlikte yanmasını istiyorsanız cutoff'u keskin olan projektörlü bi-xenon alın iki tane.
    takıntı yapmadın aslında sadece bana bir fikir verdi. sanırım tam yapmak istediğimi anlatamadım. farın görselliğini değiştirmek adına kısalar açık iken aynı anda uzun farları tam güçte yakmayıp daha düşük voltaj ile park lambası gibi yakmayı düşündüm.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    benim motorda ikili ön far (kısa ve uzun olarak) ayrı ayrı yanmakta. yolda motorcu arkadaşlar sık sık farımın tekinin bozuk olduğunu düşünüp beni uyarıyorlar.
    Düşünsünler, uyarsınlar. Büyüyünce doğrusunu öğrenir veya alışırlar. Zamanında farlar açık otomobil kullanmaya başladığım zaman bu iş henüz yaygınlaşmamıştı, yoldaki hayırseverlerin tümü beni el kol hareketleri ile canhıraş bir şekilde uyarmaya çalışıyorlardı. Hatta bir arkadaşım kafası bir türlü basmayan bir trafik polisi ile fena halde takışmıştı.
    kısa far yandığında kısa fardan uzun fara kablo çekip akımı 6 veya 9 volta düşürüp uzun farı pasif yakmayı düşünüyorum.(flamana zarar verirmi bilmiyorum)
    Ne olur düşünmeyin! Akımı bilmem kaç volt'a düşürmekten bahseden kişi elektrikten anlamıyor demektir, tesisatınızı perişan edersiniz. Ayrıca flaman değil, filaman denir. Flamanlar Hollanda'da ve Belçika'nın kuzeyinde yaşayan bir halktır.
    tahminim 20-25watt ekstra tüketim olacak.
    Bu işler tahminle değil, hesap kitapla olur. Siz bilgi olmadan fikir üretiyorsunuz.
    lm309 entegresi ile voltajı düşürebilirim. diyot kullanarak ters akımın oluşmasını engellerim. başka yaşayabileceğim teknik bir sıkıntı varmıdır.?
    Maşallah elektrik elektronik konusundaki bütün bilginizi buraya dökmüşsünüz ama önce gerilim nedir, akım nedir, aralarında nasıl bir ilişki vardır, onu öğrenmelisiniz (sonra öğreneceklerinizi saymaya ömrüm yetmez)
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı etarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşünsünler, uyarsınlar. Büyüyünce doğrusunu öğrenir veya alışırlar. Zamanında farlar açık otomobil kullanmaya başladığım zaman bu iş henüz yaygınlaşmamıştı, yoldaki hayırseverlerin tümü beni el kol hareketleri ile canhıraş bir şekilde uyarmaya çalışıyorlardı. Hatta bir arkadaşım kafası bir türlü basmayan bir trafik polisi ile fena halde takışmıştı.
    Ne olur düşünmeyin! Akımı bilmem kaç volt'a düşürmekten bahseden kişi elektrikten anlamıyor demektir, tesisatınızı perişan edersiniz. Ayrıca flaman değil, filaman denir. Flamanlar Hollanda'da ve Belçika'nın kuzeyinde yaşayan bir halktır.
    Bu işler tahminle değil, hesap kitapla olur. Siz bilgi olmadan fikir üretiyorsunuz.
    Maşallah elektrik elektronik konusundaki bütün bilginizi buraya dökmüşsünüz ama önce gerilim nedir, akım nedir, aralarında nasıl bir ilişki vardır, onu öğrenmelisiniz (sonra öğreneceklerinizi saymaya ömrüm yetmez)
    yatağın tersinden kalktınız herhalde. bukadar saldırgan olmanıza gerek yok.

Motosikleti
    yatağın tersinden kalktınız herhalde. bukadar saldırgan olmanıza gerek yok.
    Yatağın düzünden kalktım da böyle saçmalıklar okuyunca tabiatıyla tersim dönüyor. Sizin saldırganlık dediğinize başkaları eğitim diyor. Bundan daha yumuşak bir şekilde anlatmak mümkün değildi. Hatalarınızın gösterilmesini saldırganlık diye niteliyorsanız sizin bileceğiniz iş, bu gidişle size "saldıran" çok olacaktır hayatta.

Orjinali nasılsa o şekilde kullanılmaya devam edilmeli.

mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Yatağın düzünden kalktım da böyle saçmalıklar okuyunca tabiatıyla tersim dönüyor. Sizin saldırganlık dediğinize başkaları eğitim diyor. Bundan daha yumuşak bir şekilde anlatmak mümkün değildi. Hatalarınızın gösterilmesini saldırganlık diye niteliyorsanız sizin bileceğiniz iş, bu gidişle size "saldıran" çok olacaktır hayatta.
    Şimdi daha rahat anlıyorsunuzdur sanırım beni. Bu da yeni bir deneyim oldu size (:
    Cellat uyandı yatağında bir gece || "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar || Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    Ataol Behramoğlu

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    takıntı yapmadın aslında sadece bana bir fikir verdi. sanırım tam yapmak istediğimi anlatamadım. farın görselliğini değiştirmek adına kısalar açık iken aynı anda uzun farları tam güçte yakmayıp daha düşük voltaj ile park lambası gibi yakmayı düşündüm.
    O zaman yaptiginiz selektor ise yaramaz. Ama farkli bir devre ile selektor butonuna normal akim verirsiniz, o ayri.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı numangokce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman yaptiginiz selektor ise yaramaz. Ama farkli bir devre ile selektor butonuna normal akim verirsiniz, o ayri.
    vazgeçtim zaten. neden iki farın beraber yanmadığını bir kawasaki forumunda okudum. gece sürüşlerde aynadan bakıldığında yakındaki ikili motosiklet farı uzaktan gelen bir araba farlarına benziyormuş ve bundan dolayı sürücüde araçtan uzaklığını yanlış algılıyormuş.
    yasdal bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı mozgur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi daha rahat anlıyorsunuzdur sanırım beni. Bu da yeni bir deneyim oldu size (:
    Doğrular kafanıza vuruldukça acıtıyor, değil mi? Boş yere dememişler, nush ile uslanmayanı etmeli tekdir...

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Yine konu okurken sürekli sağa sola sataşan şu arkadaşın mesajı görmüş, hasbinallaaah çekmiştim bir baktım profilde engelleme diye bi özellik var. Tavsiye ederim, deneyin. Forumda bir kaç arkadaş daha var bu şekilde dikkat çekmeye çalışan. Bu tür mesajları görüp "MT de bozdu abi" dememek için engelleyin gitsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:02 ----------

vazgeçtim zaten. neden iki farın beraber yanmadığını bir kawasaki forumunda okudum. gece sürüşlerde aynadan bakıldığında yakındaki ikili motosiklet farı uzaktan gelen bir araba farlarına benziyormuş ve bundan dolayı sürücüde araçtan uzaklığını yanlış algılıyormuş.
    Benim proje için düşündüğüm farlar altta Angelina ablanın kullandığı farlardan. Hiç aklıma gelmemişti bu algı işi. Yalnız bi çok scoter da çiftli yanıyor zaten bu meret yanlış hatırlamıyorsam. Ben hiç dikiz aynasında bu dediğiniz etkiyi hissetmedim. Ama yabana atılmayacak ihtimal.

UNdocab bunu beğendi.
    Gökhan YAŞDAL

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Doğrular kafanıza vuruldukça acıtıyor, değil mi? Boş yere dememişler, nush ile uslanmayanı etmeli tekdir...
    Bu agresif tavırlar forumda pek dosthane karşılanmaz.
    İnsanları fırçalamaktan başka bir meziyetiniz var ise bizlerle paylaşmanızı dileriz.
    Yok ise, tecrübelerime dayanarak, bu tavrınızdan dolayı yakında bir çok forum üyesi ile birbirinize girmeniz olası.
    İyi forumlar.
    zuluman bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Calisma seklini bilmeme ragmen ben de hic estetik bulmuyorum bu asimetrik far isini. Bi custom projesi fikrim var street triple gibi cift far yapmayi dusunuyorum. Herhalde ikisini de h4 yapip uzun kisa kullanicam. Her sekilde daha estetik geliyor
    Benden çalcam diyosun :p

Normlde karbüratörlü için olan bi statörüm var.Uzun vadede çift farı kaldırmaz ve yanar diye sırf bunun için farla beraber statör aldım.
    yasdal bunu beğendi.
    ver gazı... ver çoşkuyu

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)