Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

led stop ampülü voltaj sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    yamaha mt-25
    aliexpress den resimdeki ürünü alıp motorumdaki stop ampülü ile değiştirdim. söyle bir sıkıntı var. fren maneti sıkılı değilken hiç yanmıyor. led ampülü 12v dc adaptörle her iki ayağını kontrol ettim ledte bir sorun yok. motorumdaki duyu multimeter ile kontol ederken dc ile ölçtüğümde 12v, ac ile ölçtüğümde 25v gördüm. böyle bişi olabilir mi benim multimeter mı bozuk ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda spacy 2001
    Merhaba!
    Led ampuller artı ve eksi kutuplarını ters bağlarsan yanmaz ampulün dip kısımları artı olması gerekir birde aküler dc volt ürettiği için multimetre ile dc konumda ölçüm yapman lazım.Motordaki ampulu taktığın duyun dipleri artı olması lazım (Ac konumda ölçtüğün için 25 volt gösteriyor multimetre sağlam)

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    STOP+PARK ampulu, park lambaları açık iken bir tırnakta, park açık ve fren basılı iken her iki tırnakta da (DİP kısmında) 12 volt olmalıdır. İkisinde de 12 volt varsa ve ampul de yerine düzgün oturmuşsa o zaman ampul bozuktur. Ölçümü DC kademesinde yapıyoruz. Siyah uç şasede kırmızı uç DUY tırnaklarında olacak.. Bazen ampulun dibindeki tırnak dediğimiz lehimli olan yerler kısa kalır, böyleyse az bir lehim yaparak biraz doldurmanız gerekir.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    lehim ekleyerek ayakları yükselttim. fakat durum aynı, fren maneti sıkılı iken led yanıyor sıkılı değilken hiç yanmıyor. sönük yanması gerek . 12v dc adaptörle ledi deniyorum sönük ve parlak iki tırnakta çalışıyor. park tırnağı için 25v ac olabilir mi?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    led ampul çalıştığına göre motorun park tesisatinda enerji yok.

normal ampul calisiyor mu?

Motosikleti
    yamaha mt-25
    eski flemalı ampül çalışıyor.

Motosikleti
    Mobylette Bionik
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lehim ekleyerek ayakları yükselttim. fakat durum aynı, fren maneti sıkılı iken led yanıyor sıkılı değilken hiç yanmıyor. sönük yanması gerek . 12v dc adaptörle ledi deniyorum sönük ve parlak iki tırnakta çalışıyor. park tırnağı için 25v ac olabilir mi?
    Aynı sıkıntıyı bende yaşadım.Bobinden gelen akım AC dir.Motorda akü varsa DC ye dönüştürme regülatörü vardır mutlaka,bu ölçümde hem AC yi hemde DC yi görmenizi sağlar.Ama led sadece AC yi görür oradan alır yani 25 V elektriği görür oradan çeker,Led için gerekli olan sabit 12 Volttur ve 1 W güç çeker.
    Çözüm:Stop lambasına giden (+)kabloya Dc 12 V bir regülatör bağlanması gerekiyor.Regülatör hem AC gelen elektriği DC olarak verir hemde 12 Voltu sabitler.Bu regülatör 10 TL civarındadır.

Saygılarımla
    zuluman bunu beğendi.
    İmkansız diye bir şey yoktur,yeter ki öğrenmeye isteğiniz olsun...
    Gerçek tecrübeye işin ustasını dinlemeye başladığında ulaşırsın !!!

Motosikleti
    Kuba Superlight 200
    merhaba benzer bi sorun bende var...
    çakarlı led ampul aldım aliexpressden .. ampulde sorun yok çalışıyor..
    motora takıyorum ordada çalışıyor..
    fakat motoru çalıştırdığımda motor rölantısı artık voltajı mı bozuyor anlamadım devamlı çakar yapıyor devamlı yanması gerekiyor halbuki...
    ampul parklar açıkken normal kırmızı yanıyor, frene bastığımda çakar moduna geçiyor...
    motor yarım kontakken doğru çalışıyor ama motoru çalıştırdığım anda bozuluyor hem çakar yapıyor kısık bir parlaklıkta...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)