Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

8000 devirde kesiciye giriyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Yeni topladığım Cg 210 motor 8000 devirde kesiciye giriyo. Ben de eskiden karbüratörlü motorda kesici olurmu ya derdim ama aynen enjeksiyonlu motor gibi saydırıyo kesiciye girince. Boşta 8000 devirde yolda 5. viteste de 7500 devirde kesiciye giriyo. 150'lik karbüratör yetmiyo arada tıkanıyo diye 250'lik karbüratörü taktım ama daha kötü oldu. Acaba gaz pistonunun iğnesi 150'liğe göre mi ayarlı ? Bu karbüratörü gidip 150'lik motora da takanlar var diye ayarı 150'liğe göre mi yaptılar. Gaz iğnesini ayarlamam mı gerek ? Motorun sıkıştırma oranı oldukça yüksek, krankı da değiştirdiğim için pistonun alçakta kalması söz konusu değil.
    Karbüratörüm linktekinin aynısı http://www.kalyoncumotor.com/cg-250-...&category_id=0

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Silindir kapağında sorun kesinlikle.

Artık subap yaylarımı kısadır, yoksa silindir kapağımı kısa bilmiyorum.

Kesiciye girmesinin karbüratörle falan alakası yok. Silindir kapağı devir çevirmesine izin vermiyor.

Nerden mi biliyorum, aynısı bana da oldu ve tek değiştirdiğim şey silindir kapağıydı.

Düzgün bi silindir kapağı bul, muhtemelen sana sattıkları benim aldığım gibi aşırı kalitesiz.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    subaplar yüksek devirde geç kapanırsa kesiciye girmiş gibi olur motor..

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Kesici var mı ki kesiciye girsin ?

Motosikleti
    Alıntı viper17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silindir kapağında sorun kesinlikle.

Artık subap yaylarımı kısadır, yoksa silindir kapağımı kısa bilmiyorum.

Kesiciye girmesinin karbüratörle falan alakası yok. Silindir kapağı devir çevirmesine izin vermiyor.

Nerden mi biliyorum, aynısı bana da oldu ve tek değiştirdiğim şey silindir kapağıydı.

Düzgün bi silindir kapağı bul, muhtemelen sana sattıkları benim aldığım gibi aşırı kalitesiz.
    Eski karbüratörle 9000 deviri buldu hem de 5. viteste ama. Yaylarda bişey varsa da yayları değiştiririm. Kapak bloğunu değiştirmeye gerek yok.

boora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    kesici gibi yapıyorsa sorun üst kapaktan olabilir küçük geliyordur kapak. daha doğrusu subaplar ve kanalları küçük geliyordur. uzun rampa aşağı biraz sal kesiciye girdiği devirde biraz tekler felan sonra o deviride geçerse sıkıntı subapların küçük gelmesi

Motosikleti
    125'lik üst kapakla 150'lik silindiri 12000 km kullandım, böyle bişey yapmadı. 9000-9500 devir aralığında saatlerce sürüyordum motoru, en fazla da 10500 deviri gördüm 5. viteste. Sadece sıkıştırma oranının 11 olmasından dolayı rölantide durmayıp stop ediyordu uzun süre rölantide beklettiğimde. Silindir kapağım Cg 200, bundan da şüphem yok hem Youtube videolarından araştırdım hem de 8'lik egzoz saplaması sadece 200'lüklerde var.

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    125 lik kapakla 65,5 silindir topladım ben silindirin üstünden de aldırdım piston aşağıda kalıyordu. sonuç devir kesici meydana geldi subapları büyütmeyi tornacı kabul etmedi bende matkap ucuna takıla freze uç mu ne diyorlardı tam hatırlamıyorum onunla emme ve egzoz kanallarını genişlettim sonuç hüsran rampadaki o asılma gitti. sendeki de aynı soruna benziyor silindir 65,5 degilmiydi ? üst kapakta 63,5 luk standart 200 lük kapak sanırım

Motosikleti
    Üst kapak yarım küre çapı 59mm, benim silindir 65.5mm. Youtube'da Lifan Cg 200(63.5) tamir videoları var. Benim üst kapakla birebir aynı olduğu görülüyor dikkatli bakınca. Daha büyük Cg 200 üst kapak yok zaten. Bu arada karbüratör iğnesiyle oynamak bi işe yaramadı daha dengesiz çalıştı. Eski ayara getirdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

Hava filtresinin biraz etkisi var devir kesmede, hatta hava emişinin çevresindeki siyah bant bile etkiliyor filtre ile karbüratör arasına koyduğum hortumu tutturmak için sardığım. Bandıda çıkarınca 9000 deviri buldu, karbüratörün jetlerinin emişini zorlaştırıyomuş. Yine de az 9000 devir ama, 11000 deviri rahat bulması lazım. Motorda rahatsız edici bi titreşim yok, videoda ayak marşı dans ediyor ama hem marş miline sıktığım cıvata gevşemiş hem de çok sıkı bir parça değil zaten oynak baya. Yolda giderken eski karbüratörle 9000 deviri bulmuştum, çok bi titreşim yapmıyo. Artçı ayaklıkları dahil rahatsız edici titreşimi yok.

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    O motorda baska bir sey var sanki bendeki boyle degildi tofaslarin enjeksiyonlusundaki kesici gibi senin motor hava almiyor olabilir hava filtresini borusunu karburatorden tamamen sok rahat hava alsin motor birde oyle dene istersen

Motosikleti
    Facebook'da bir motor parçacısıyla görüştüm dedi ki motor boğuluyo, karbüratör iğnesini yukarı al 1 kademe. Akşam deneyeceğim.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Facebook'da bir motor parçacısıyla görüştüm dedi ki motor boğuluyo, karbüratör iğnesini yukarı al 1 kademe. Akşam deneyeceğim.
    iğne hangi çentikte idi simdi ?
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iğne hangi çentikte idi simdi ?
    Şu an ve videoda ortada, 5 çentikin ortasında. Bir üste alıp gazı kısıcam.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Şu an ve videoda ortada, 5 çentikin ortasında. Bir üste alıp gazı kısıcam.
    boguluyorda olabilir, bencede bir yukarı kaldırıp denemekde fayda var

benim makinada suan gaz kolu acık iken ne ayak marsı nede mars motoru motoru calıstırmıyor

sıkıstırma cok yuksek oldugundan dönmüyor, ama rolantide cok rahat calısıyor

benim iğne orta seviyede ancak çin malı karburatörlerin hepsi aynı olmayabilir

her ne kadar sözde aynı fabrikadan cıkma da olsalar
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

Motosikleti
    boguluyorda olabilir, bencede bir yukarı kaldırıp denemekde fayda var

benim makinada suan gaz kolu acık iken ne ayak marsı nede mars motoru motoru calıstırmıyor

sıkıstırma cok yuksek oldugundan dönmüyor, ama rolantide cok rahat calısıyor

benim iğne orta seviyede ancak çin malı karburatörlerin hepsi aynı olmayabilir

her ne kadar sözde aynı fabrikadan cıkma da olsalar
    Benim el marşı bile orjinal haliyle motoru çalıştırıyo ama bilyası bozuk olduğu için çok tercih etmiyorum, anca trafikte uygunsuz bir yerde stop ederse ayaktan çalıştıracak durumum yoksa elden çalıştırıyorum. Yakında alıcam yenisini marş dişlisinin. Sıkıştırma oranı aşırı değil ama normal seviyede. Üst ölü noktada silindir ile piston sıfır mesafede, üst kapak ile arada sadece contanın oluşturduğu boşluk var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:26 ----------

İğneyi bi tık yukarı kaldırınca kendine geldi motor. Resmen boğuluyomuş. 9750 deviri gördüm kesme de yapmadı. Subap ayarım tam olsaydı 11000'e vurdururdum. Fazla zorlanamaz ayarsızken, subaplarda az bişey boşluk var itecekler yerinden çıkar düşer bakarsın
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    sorununu hallettiğine sevindim
    benim aku 3,5 yıllık , birde ben debriyaj tasınıda değişmiştim,
    76-18 olan oranı 70-21 yapmıstım,
    benim motordaki su ankı zor calısma ya akuden yada oran değişiminden kaynaklı olabilir

Motosikleti
    Benim akü de 2 yıllık. Cub aküsü 5 amper. Farlar açık bile marş basıyo. Marş kitlemesi de orjinal.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Benim akü de 2 yıllık. Cub aküsü 5 amper. Farlar açık bile marş basıyo. Marş kitlemesi de orjinal.
    benim mars kitleme de 20 bilyalı belki ondan cevirmede zorlanıyor olabilir
    ama sadece sabah ilk marsda , pesinden normal alıyor oda
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

benim mars kitleme de 20 bilyalı belki ondan cevirmede zorlanıyor olabilir
    ama sadece sabah ilk marsda , pesinden normal alıyor oda
    konuyu hortlatacam ,cenkito benim en son aldığım marş kavrama da 8 bilyalı şimdi benim motorda el marşı ile çalışmıyor tık ediyor duruyor. önceden sorun yoktu 125 lik 3 bilyalı varken .motorcuda tesisatı hemen değiştirelim dedi .bu kavramayı orjinale çevirirsem sıkıntı gidermi acaba. yada 200 lük kavramanın rahat çalışması için marş motorunuda mı değişmek gerekiyor.

Motosikleti
    Alıntı samet6630 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konuyu hortlatacam ,cenkito benim en son aldığım marş kavrama da 8 bilyalı şimdi benim motorda el marşı ile çalışmıyor tık ediyor duruyor. önceden sorun yoktu 125 lik 3 bilyalı varken .motorcuda tesisatı hemen değiştirelim dedi .bu kavramayı orjinale çevirirsem sıkıntı gidermi acaba. yada 200 lük kavramanın rahat çalışması için marş motorunuda mı değişmek gerekiyor.
    200'lük yada 250'lik diye marş motoru yok demişti cenkito. Aynı marş motoruna 250'lik adı altında fazla para vermeyin. Normalde 125'lik marş sisteminin 200'lük motoru ilk harekette az bişey ıkınarak döndürse bile sorunsuz çalıştırması lazım. Bende öyle oluyo çünkü. 3 bilyalı marş kitlemesi sorun değil.
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)