Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şansız yol maceram

Motovento
    REKLAM ALANI
    rm125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Kanuni Caracal 200 & 2001 Suzuki Volusia 800
    Marmaris`e sabah gidecektim. Çok yorgun ve uykusuz olduğum için yola çıkmadım.Sonra akşam üzeri uyandım. tekrar kontrolleri tamamladım.Eski başlıklarda olması lazım, zincir yağlama sistemini de monte ettim. Sabaha karşı yola çıkacaktım fakat uykusuz takıldım.Sabah benzinlikte teker havalarını kontrol edip depoyu fulledim.Sonra besmeleyle çıktım yola... eskişehirden marmarise eğlenceli yolculuk başladı. ilk 70 kmyi tamamladım bi mola verdim fakat motordan deli gibi yağ kokusu geldi.Silindir yağdan gözükmüyor ama az çıkmış.neyse tekrar marş afyon merkeze vardım.Motorda ciddi anlamda yağ kaçağı vardı.İyice inceledim. külpütör kapağından geliyor.Oringini değiştirmemiştim ondan diye düşünürken baktım 3 vidadan biri yan duruyor.Sol tarafı tutan vida kırılmış.Diğer iki vidayı sağlam sıktım.kaçak yapmıyordu.iyi dedim yola devam.Sonra gördüğüm şey karterde yağ azaltmış. Hiçbir yerde 2t dışında motosiklet yağı bulamadım. 20-50 dizel&benzinli yağı aldım. yağı tamamlayıp yola devam ettim. bi ara tabelaya bi baktım; Uşak`a 22 km yazıyor... Dalmışım yanlışlıkla uşak yoluna girmişim. GPS den yolu ölçtüm biçtim toplam bana 50 km kadar yol kazandırdı.Hep köy yollarından geçiyorum ama... Çivrilde tekrar depoyu fulledim. tam kaklık`a gelmeme 25 km varken motor gaz yememeye başladı.sağa çektim ve beklmeye başladım yok. karbüratürü söktüm taktım yok. Ateşleme bi var bi yok.2 saat uğraştım. Hava da bozdu. Şarjım da bitti. Yolda kımse de durmuyor... Moraller bozuk. En yakın tamirci 25 km ötedeymiş. Allahtan bi traktörcü abi sağolsun durdu. gel atayım merkeze dedi.abi sağol motoru bırakamam dedim.Römorkum olsaydı dedi... Sonra hiçbir şey düşünmeden sadece motor ittirmeye başladım 8 km elimde götürdüm.Çok feci yoruldum.zaten yağmur vardı, kasktan dolayı kafam kuruydu.bi rampa aşağı yol geldi atladım üstüne 14 km beleş yol gittim. Sonra tamirci ararken baya motor ittirdim. bi yerde durup hem çay içip hem teli şarj ettim.aileme durumu bildirdim.Herkes çalıştığı için iş yerini terkedemiyorlar...tamirci bulamadım. Sonra yanıma motosikletle bi abi yaklaştı.Tanıştık ismi Muhammetmiş.Allah razı olsun. tamirciye götürdü, evini açtı. misafir etcek oldu fakat ben ne olursa olsun bu motoru çalıştıracağıma inanıyordum. Neyse tamirciye gittik, adamlar biz iftara yetişcez bırak motoru yarın yapalım dediler. delircem çaresiz beklerken. Küfrede küfrede sökmeye başladım ne ettiysem olmadı. Sinirden ağlamak üzereyim. Bi tane daha tamirci bulduk o da, önce diğer tamirciye gittiğimizi duyunca ilgilenmedi. Ben de iyice hırs edip problemin nerden geldiğine araştırırken Bobin kablosuna düzenek kurmuştum hırsızlık olaylarına karşı. O kablodan biri çıkmış bana sırıtıyor... Hemen taktım bastım marşa çalıştı. muhammet abi bi yere kadar gitti. Gelicem dediydi. Sonra geldi. Bana yol üstünde denizlinin meşhur zafer gazozundan ısmarladı. Öyle bi makbule geçmişti ki... Sonra tekrar yola koyuldum.Saatler yollar katı geçti. Son molamı da Denizli kalede veriyim dedim.Baktım yağ kaçağı var ilave etmek için yağ tıpasını gevşettim. Baktım yağ var. Neyse oturdum çayımı falan içtim. Saat gece 12ydi. UYkusuzluktan başım ağrımaya başlamıştı bi yandan da yorgunluk derken. Bastım marşa 60 km sonra birden paffff diye ses geldi ve motorun yağsız çalıştığını hissettim durdum. bi baktım her yer yağ, deli gibi duman çıkıyor. telin ışığıyla baktım yağ tapası fırlamış.Üst taraftaki plastik tapa... Hemen zincir yağlamadaki yağı doldurdum ve 20-50yi de boşalttım. Işıkla arayıp buldum. Ama inanılmaz karanlık in cin top oynuyor... Sonra motorun sesi düzeldi. Ama inanılmaz macera oldu.Yolda insanlara el ediyorum kimse durmuyor...Şarjım tekrar bitti... Koyuldum tekrar yola.Tam çiçekli rampasına geldim. rampa aşağı inerken motordan pattt diye ses geldi. hiç bi şekilde çalışmıyor.Sadece hava emiş ses geliyor ve piston çok rahat dönüyor.rampa aşağı saldım tekrar... eve ittirerek vardım. Allaha şükür tek parça gelebildim. Duş alıp bi vurdum kafayı. Yattığım gibi kalmışım. aralıksız 18 saat uyumuşum. Ertesi gün, gündüz gözüyle motoru inceledim... Allah korumuş dedim. arka teker milinin somunu düşmüş ve mil 5 cm kadar dışa çıkmış.O yorgunlukla artık farkedemedim sanırım. Gerçi ittirirken hiç bi zorlanmada olmadıydı... Motoru söktüm bi baktım egzoz şişinin biri yok içine düşmüş.ONdan çalışmamış. sonra silindiri söktüm. Şişi aldım. başı kırılmış ve bloğun içine düşmüş. Gördüm bakınca. almaya çalıştım fakat sıkışmış hiç bi türlü alamadım.Bloğu şasiden ayırdım ters çevirip salladım en son yağ doldurup içineden kırılan parçayı çıkardım.Sonra arabanın arkasına attım. tornacıda diş açtıracağım bi kaç yer var onları tamamlayınca tekrar çaılışacak.BU arada piston silinidiri çizmiş.Ama bu yolculkukta tek iyi olan şey km yi 99.999 yaptım...

cenkito, smokaliptus ve babaduru bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    arayışta
    Öncelikle büyük geçmiş olsun, Allah beterinden korusun. Bir yandan da 99999 yapmak büyük başarı tebrik ederim. Verilmiş sadakanız varmış diyelim.
    rm125 bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Kardeş iyi denizlide muhammed abi yardımcı olmuş. Gündüz gözüyle çıkmakta her zaman fayda var.
    O arka tekerin mili de çok çok şans olmuş, iyi allah korumuş.
    Bayağı uğraşıyorsun motosiklet ile, elin yatkın, ama çok çok dikkat etmen lazım. Hatalarının üstüne gitmen lazım.
    Geçmiş olsun. Nasıl iyi miydi Zafer Gazoz
    rm125 bunu beğendi.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sana bisey olmaz korkma.

Yolun açık olsun
    MotorKafa ve rm125 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:09 ----------

Alıntı yüksel66 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle büyük geçmiş olsun, Allah beterinden korusun. Bir yandan da 99999 yapmak büyük başarı tebrik ederim. Verilmiş sadakanız varmış diyelim.
    Teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:32 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş iyi denizlide muhammed abi yardımcı olmuş. Gündüz gözüyle çıkmakta her zaman fayda var.
    O arka tekerin mili de çok çok şans olmuş, iyi allah korumuş.
    Bayağı uğraşıyorsun motosiklet ile, elin yatkın, ama çok çok dikkat etmen lazım. Hatalarının üstüne gitmen lazım.
    Geçmiş olsun. Nasıl iyi miydi Zafer Gazoz
    Allah korudu. Yoksa ciddi kazalara sebep olabilirdi.elim anahtar tutuyor allaha Şükür. Sanayide aradigin tüm alet erdavata sahibim.aslinda babamin da ben yancisiyim. Motor Çinli ama takim taklavat amerikan ve alman kullanıyoruz. Çok teşekkür ederim. Sevdim Gazozu hele bi de tam yerinde içtim ya

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:36 ----------

Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana bisey olmaz korkma.

Yolun açık olsun
    Eyvallah Teşekkürler

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Motosikletin ben miyadımı doldurdum abi sal artık beni diye bağırıyor sana. Bence onu dinle. Bahsettiğin arızaların her biri başlı başına kazaya sebebiyet verebilecek seni düşürüp öldürebilecek arızalar. Aman diyim. Sen sıklıkla karşılaştığın için, motora alışık olduğun için pek önemsememiş gibi duruyorsun ama normalde motosikletler bu tip arızalar vermezler. Bir an önce kurtulmaya bak. 100 bin km yapmışsın, o motorun parasını on kere çıkarmışsın zaten binerek. Bence emeklilik zamanı gelmiş. Zorlama, sana zarar vermeden vedalaş derim ben.
    rm125 bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    gecmiş olsun tayfun
    iyi-buyuk macera olmus sana
    hemde helal olsun, baska ne denir bilemiycem

rm125 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletin ben miyadımı doldurdum abi sal artık beni diye bağırıyor sana. Bence onu dinle. Bahsettiğin arızaların her biri başlı başına kazaya sebebiyet verebilecek seni düşürüp öldürebilecek arızalar. Aman diyim. Sen sıklıkla karşılaştığın için, motora alışık olduğun için pek önemsememiş gibi duruyorsun ama normalde motosikletler bu tip arızalar vermezler. Bir an önce kurtulmaya bak. 100 bin km yapmışsın, o motorun parasını on kere çıkarmışsın zaten binerek. Bence emeklilik zamanı gelmiş. Zorlama, sana zarar vermeden vedalaş derim ben.
    Ömrünü tamamladi fakat bağımlılık yapti bende. Çok sıkıntılı olmaya başladı benim için. Şimdi satsan satilmaz atsan atilmaz. Ailem de yeşil ışık yakarsa makineyi degistirecegim fakat cevap olumsuz olursa dikkat ederek sadece şehir içinde(Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile hemen karsisinda olan evim arasinda) kullanacagim.zkullanacagim. Zaten ise basladim. otelin resepsiyonda işbaşı yapiyorum. 3 ay para biriktirip bişiler düşünecegim bU arada tüm mt ailesine sesleniyorum. Marmarise gelirseniz haberleselim bi cayimi içmeden gitmeyin

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:35 ----------

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gecmiş olsun tayfun
    iyi-buyuk macera olmus sana
    hemde helal olsun, baska ne denir bilemiycem

Abi çok çok teşekkür ederim sayenizde... sizin tecrubelerinizi kullanip ben de bişiler aktarmaya çalışıyorum
    cenkito bunu beğendi.

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    motor sağlam bakım istiyor dostum. düzgün bakım sonrasında bir 100.000km daha gider.
    bu arada zincir yağlama sistemine öldüm bittim. uzun zamandır aklımdaydı, şimdi seninkini gördüm. kesin bende bir tane yapacağım.
    sadece motor giderken hafif hafif zinciri yağlasa varya... öfff süper olurdu
    rm125 bunu beğendi.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Tayfun fethiye ye senin yolun düşerse çaylar benden
    kesin ara
    rm125 bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Haydarda iyimiş
    rm125 bunu beğendi.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çinli ile 100000km.

haydar fikri güzel. ben de ekleyeyim motora
    rm125 bunu beğendi.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)