Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha YZF R25 ProNix Koruma Takozu Montajı

Motovento
    REKLAM ALANI
    SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Arkadaşlar bu çok basit bir işlem çoğunuz için, biliyorum. Ancak bazı servislerin bu işlem için 50 TL servis ücreti aldığını duyunca bende montajı kendi yapmak isteyen arkadaşlar olursa diye böyle bir konu açayım dedim.

koruma takozumu motoliz.com dan aldım. Markası ProNix.

Kendi takacak arkadaşlar sizlere lazım olacak malzemeler şunlar:

alyan anahtar seti
    alyan anahtarına takabileceğiniz 30-40 cm boyunda bir boru. civatayı sökmek için alyanın boyu kuvvetlice tutmaya yetmiyor. Civata sıkı takılmış. Alyan ucuna boru takıp çeviriseniz çok daha rahat sökülecektir. "Bende herkül bileği var, boruya gerek yok" diyenlere bu parça şart değil
    lokma takımı.( takozun yanında gelen civata alyan başlı değil altıköşe başlı ve takozun içerisinde kalıyor. sıkmak için lokma şart.

ister alt taraftaki grenajı sökün ister sökmeyin. Ben sağ tarafı söktüm elim alışsın hemde motoru çıplak göreyim diye.
    sol tarafı takarken hiçbir grenajı sökmedim.

Buyrun resimli açıklamaya geçeyim :

İlk önce gerekli malzemeler:

alyanın ucuna takılmış boru :

cırcırlı lokma seti hazır:

takacağımız takoz:

buda takozun civatası (takozla birlikte geliyor):

rahat çalışmak için motosikletimi önce arka sehpaya aldım.

baştan da belirttiğim gibi ben hem çizilmesin hemde motor kısmını çıplak göreyim diye sağ taraftaki grenajların bir kısmını keyfi olarak söktüm.

Kral çıplak !!!

Ya allah deyip abanıp takacağımız yerdeki civatamızı söküyoruz. ardından takozla birlikte gelen civatayla birlikte takozumuzu takıyoruz:

güzelce takozu taktık civatamızı sıktık, mavi kapağımızı alyanla sıkıp yerine takıyoruz :

sağ taraf bitti geçmiş olsun. Grenajları da takıp işi bitirdik.

Sol tarafta hiçbir grenaj sökmedim:

önce citamaızı söktük:

aynı şekilde lokmamızla sıkıyoruz ve sol tarafta tamamdır:

Evet arkadaşlar olay bu kadar basit. Allah kullanmayı nasip etmesin, takozlarımız asfalta hiç değmesin inşallah.

Herkese iyi günler dilerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mahyo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT 250
    Koruma takozu gerçekten işe yarıyor mu yoksa sadece görüntü için aksesuar mı?
    Gerçekten güzel duruyor
    Dikkatli bakıyor musunuz?

Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elinize sağlık güzel çalışma olmuş..

Motosikleti
    Alıntı mahyo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koruma takozu gerçekten işe yarıyor mu yoksa sadece görüntü için aksesuar mı?
    Gerçekten güzel duruyor
    Hocam takozun malzemesi ve işçiliği güzel. Takoz sanırsam siyah delrinden imal edilmiş. İç kısmına bağlama civatasının geçtiği yere de çelik boru çakılmış, civata içinden geçiyor. Çok yüksek hızlarda ne kadar korur tartışılır ancak düşük hızlarda veya durduğu yerde devrilmelerde işe yarayacağını düşünüyorum.

Bu takozu satan firma da Yamaha Kardeşler motosiklet. Hiçbir işe yaramayacak bir parçayı koruma takozu diye satacaklarını da düşünmüyorum.
    İnşallah öyle birşey yapmazlar yani

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:52 ----------

Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık güzel çalışma olmuş..
    Teşekkür ederim hocam

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    bu koruma takozu işinde hep çelişkide kalıyorum.
    acaba diyorum takınca, nasılsa takoz var diyip fazla umursamadan kullanırda sık sık motoru devirir miyim,
    yoksa takmadım diye, devirirsen grenajlar çizilir aman diyip de sürekli aklıma getirdiğim için yine düşürür müyüm acaba..
    şu anda takılı değil ve 1 kez bile devirmedim çok şükür
    (maşaallah maşaallah )

Blindfire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Kaza yapmaktan ziyade durdugu yerde motoru yan devirirsek faydasını görürüz, onun haricinde takoz var diye de, keskin bir viraj alayim, hız yapayim demem şahsen

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    Hocam tşkler süper anlatım

Motosikleti
    Aman hocam takoz var diye gaza gelip yanlayacak değiliz zaten Ama takozun şu artısı var, dalgınken motosikleti kaygan hafif eğilimli bir yere bırakırsın, kayar devrilir, devrildiği gibi sinyal kırılmasın manet yamulmasın, grenaj kırılmasın, yani kısacası durduk yere büyük masraf çıkarmasın...

Birde Allah göstermesin, dar alanda manevra yaparken çukur vs birşey yüzünden kayıp motosiklet ayağınızın üzerine devrilse, ayağınız motosikletin tüm yükü altında kalmaz, azda olsa bu koruma takozu bir boşluk sağlar diye düşünüyorum.

Yani benim motosikletime takoz takmamdaki amaç bu, belki başkası takoz takar sonra gider teker yapar,bilemem. ne demiş bir bilge: " herkesin hayatına kimse karışamaz "

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:32 ----------

Alıntı YouSuffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam tşkler süper anlatım
    rica ederim hocam

Peki nereye takicagimizi nerden buluyoruz?

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Paylaşım güzel olmuş hocam elinize sağlık 👍🏻

mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki nereye takicagimizi nerden buluyoruz?
    Motora takiliyor. Zaten belli.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ne zevkli iş.. keşke herkes motoruna yaptıklarını böyle fotoğraflarla anlatsa
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Alıntı mustafa42121 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora takiliyor. Zaten belli.
    Her motorda motora mi takiliyor? Motora zarar vermez mi buyuk bir darbede

mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her motorda motora mi takiliyor? Motora zarar vermez mi buyuk bir darbede
    2 cesit var heralde biri şaseye baglaniyo. Hatta grenajı deliyorlar. Daha saglikli oluyormus. Darbede bisey olmaz heralde belki o demirleri egebilir.

Kalitesiz bir koruma takozunun bağlantı yerinde de ciddi bir paslanmayla kırıldığını gördüm. Hemde çok düşük hızda araba sürterken. @SuleymanE Ne düşünürsün abi bu konu hakkında? Sağlam mıdır bu pronix almayı önerir misin?

Motosikleti
    Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kalitesiz bir koruma takozunun bağlantı yerinde de ciddi bir paslanmayla kırıldığını gördüm. Hemde çok düşük hızda araba sürterken. @SuleymanE Ne düşünürsün abi bu konu hakkında? Sağlam mıdır bu pronix almayı önerir misin?
    Hocam şöyle izah edeyim konuyu, yüksek süratte yapılan kazalarda koruma takozu motorunuzu tam anlamıyla korumayı vaad etmez. Hatta gereğinden uzun takozlar motor sürüklenirken yerdeki bir çukura vs ye takılıp motorunuzun takla atmasına bile sebep olabilir.

Koruma takozunun asıl işlevi nispeten daha düşük süratlerde düşmeniz veya dururken motoru yan yatırmanız halinde tüm motor ağırlığının yan grenajlara binmemesi ve grenajların parçalanmaması için.

Pronix takozları takmadan önce inceledim. Dış kısmı siyah renkli delrin (veya benzer türevi olan sağlam plastik bir malzeme). İç kısmına (civatanın geçtiği deliğe) ise çelik bir boru çakılmış. Yani takoz dıştan göründüğü gibi sadece plastik değil. Takozu taktıktan sonra açıkta metal kısmı kalmıyor, dış kısım komple plastik, yani içteki civatanın içinden geçtiği metal kısmın pas yapması çok zor bir ihtimal.

Herhangi bir kaza yapmadığım veya malzemeyi teste sokmadığım için kesin ve net konuşamam ama şöyle bir ele alıp incelediğimde bana sağlam ve kaliteli hissi vermişti.
    Kullanım sırasında da herhangi bir sorun yaşamadım. Motoru sattığım arkadaşla arada sırada görüşüyorduk, oda herhangi bir sorundan bahsetmedi. Geçenlerde oda satmış motoru 600lük racing almış, emektar eski motorumun en son durumunu bilmiyorum

Bence tercih edilebilir. Malzeme kalitesi ve işçiliği iyi duruyordu. Ama yine belirteyim, herhangi bir kaza anında ne sonuç verir, yeterli korumayı sağlar mı???
    "evet yüzde yüz korur, evet çok sağlamdır" diyemem.

Ben motor yan ayaktayken düşerse veya kaygan zeminde düşük hızda yana yatırırsam korusun diye takmışdım takozları.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam şöyle izah edeyim konuyu, yüksek süratte yapılan kazalarda koruma takozu motorunuzu tam anlamıyla korumayı vaad etmez. Hatta gereğinden uzun takozlar motor sürüklenirken yerdeki bir çukura vs ye takılıp motorunuzun takla atmasına bile sebep olabilir.

Koruma takozunun asıl işlevi nispeten daha düşük süratlerde düşmeniz veya dururken motoru yan yatırmanız halinde tüm motor ağırlığının yan grenajlara binmemesi ve grenajların parçalanmaması için.

Pronix takozları takmadan önce inceledim. Dış kısmı siyah renkli delrin (veya benzer türevi olan sağlam plastik bir malzeme). İç kısmına (civatanın geçtiği deliğe) ise çelik bir boru çakılmış. Yani takoz dıştan göründüğü gibi sadece plastik değil. Takozu taktıktan sonra açıkta metal kısmı kalmıyor, dış kısım komple plastik, yani içteki civatanın içinden geçtiği metal kısmın pas yapması çok zor bir ihtimal.

Herhangi bir kaza yapmadığım veya malzemeyi teste sokmadığım için kesin ve net konuşamam ama şöyle bir ele alıp incelediğimde bana sağlam ve kaliteli hissi vermişti.
    Kullanım sırasında da herhangi bir sorun yaşamadım. Motoru sattığım arkadaşla arada sırada görüşüyorduk, oda herhangi bir sorundan bahsetmedi. Geçenlerde oda satmış motoru 600lük racing almış, emektar eski motorumun en son durumunu bilmiyorum

Bence tercih edilebilir. Malzeme kalitesi ve işçiliği iyi duruyordu. Ama yine belirteyim, herhangi bir kaza anında ne sonuç verir, yeterli korumayı sağlar mı???
    "evet yüzde yüz korur, evet çok sağlamdır" diyemem.

Ben motor yan ayaktayken düşerse veya kaygan zeminde düşük hızda yana yatırırsam korusun diye takmışdım takozları.
    Dediğinize hak veriyorum hocam. Sonuçta kazadan korumak için değilde hani biraz daha kazacıklardan korumak diyelim biz ona bende şimdi öyle bir düşünce içerisindeyim. Fakat hangi marka hangi şekilde almak gerekir bilemiyorum. Bir bilene sormak lazım diye düşündüm İnternette 80 liraya da var 180 liraya da hepsi birbirinden farklı ve dayanıklı anlaşılan. reklam olmasın https://urun.n11.com/yedek-parca/pro...ozu-P120328513 bu arkadaşa bakıyorum şu sıralar. Sizin önerdiğiniz bir takoz var mıdır yada ?

Motosikleti
    Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediğinize hak veriyorum hocam. Sonuçta kazadan korumak için değilde hani biraz daha kazacıklardan korumak diyelim biz ona bende şimdi öyle bir düşünce içerisindeyim. Fakat hangi marka hangi şekilde almak gerekir bilemiyorum. Bir bilene sormak lazım diye düşündüm İnternette 80 liraya da var 180 liraya da hepsi birbirinden farklı ve dayanıklı anlaşılan. reklam olmasın https://urun.n11.com/yedek-parca/pro...ozu-P120328513 bu arkadaşa bakıyorum şu sıralar. Sizin önerdiğiniz bir takoz var mıdır yada ?
    Bende zamanında çok araştırdım, forumda da R25 başlığı altında tartışmıştık bu mevzuyu. Bizim ülkede satılanlar arasında en işe yarar takoz olarak bunu gördüğüm için bu modeli tercih etmiştim. Yolladığın linkteki modeli tavsiye ederim.

Forumda arattım da aslında senin soruna cevap olarak şöyle bir başlık var, tamda bu takozla ilgili :

http://www.motosiklet.net/forum/moto...yapmis-mi.html

Bence gayet başarılı şekilde vazifesini yapmış

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)