Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yurt Dışından Postayla Aksesuar Getirtmek.

Motovento
    REKLAM ALANI
    LesPaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    Merhaba arkadaşlar. Yurt dışından kendim için mont getirtmeyi düşünüyodum.
    CNR'daki MotoShow'da bir tane Alpinestar mont beğendim. Giydim denedim ve bedenimi buldum. Bana söylenilen fiyat fuar indirimiyle beraber 360 YTL idi.
    Tabi mont denerken, montu almayı düşündüğüm internet sitesindeki markalara göre mont baktım.
    Sitenin adı http://www.kneedraggers.com
    daha önce bu siteden eldiven ve depo üstü çanta da almıştım. Gayet güvenilir ve sağlam çalışan bi site.
    Aldığım montun fiyatı 155$, o zamanın döviz kuruyla 205 YTL idi.
    aldığım mont ise buhttp://www.kneedraggers.com/details/...1-ALP04-2.html
    Her neyse, montun bana geliş hikayesini anlatayım.
    Öncelikle bu site bir Amerikan sitesi.
    Amerika'da oturan bir tanıdığım var. O kendi kredi kartıyla montu bu siteden sipariş ederek Amerika'daki kendi adresindan teslim aldı. Daha sonra kendisi montu paketleyerek bildiğimiz normal postaya verdi (kargo değil!).
    Postaya verildiğinde kendisine bir Tracking Number (Takip Numarası) verildi. O bana bu numarayı söyledi. Böylece ben de, http://www.ptt.gov.tr adresinden İnteraktif İşlemler/Yurtdışı Gönderi Takibi kısmından paketin durumunu takip edebildim.
    Kendisi paket bilgilerini girerken, Hediye (Gift) olarak işaretlemiş. Böyle olunca gümrük vergisi ya hiç olmuyo ya da daha az oluyo. Ancak ben gümrük vergisi ödedim! Hediye olarak işaretlese de, paketin üstüne ürünün fiyatını yazmak gerekiyo. Burası önemli!!! Paketin üstüne 160$ olarak yazmış (Abartmamak koşuluyla ne kadar az yazılırsa o kadar iyiymiş, ben de bugün öğrendim. sebebine birazdan gelicem).
    Sonuçta paket postalandı. 20/04/2006 tarihinde postalanan paketi ben ancak bugün alabildim.
    Sebebine gelince, gümrükte ve kargo bölümünde yaşanan karşıklık.
    Her neyse, paket geldiğinde ve almaya hazır hale geldiğinde, evinize bir kağıt geliyor. Paketin hangi tarihte gümrüğe geldiğini ve 7 gün içinde alınması gerektiği yazıyor üstünde. Ancak Gümrük Postada'ki kadın bunun önemli olmadığını, her halükarda alabileceğimi söyledi. Zira benimki oldukça geç geldi
    Aslında paket 11 Mayıstan beri benim almam için hazırmış ancak şehiriçindeki postadaki karışıklık yüzünden ihbarname daha bugün benim elime geçti (26/05).
    Kağıdın bugün geldiğini görünce derhal Cevizlibağdaki Gümrük Postaya gittim (Kağıtta Cevizlibağ'dan alınacak yazıyordu). Elimdeki kağıdı hemen girişteki sevimli ve de cana yakın teyzeye verdim. Önündeki kağıtlardan benim adıma olan posta girdi kağıdını buldu ve bana verdi. Paketlerin olduğu bölüme gitmemi söyledi.Gittim kağıdı verdim ve beklemeye başladım. Çok fazla değil. Daha sonra ismim okundu. Bana gelen paket bulunmuştu. Gözümün önünde paket açıldı ve içindekinin ne olduğuna bakıldı. Bir deftere notlar alındı. Masadaki kadın ödemem gereken vergiyi hesapladı. Giysiler için %10 muş bu vergi. İşte bu yüzden paketin üstünde yazan değer önemli. Abartmamak koşuluyla mümkün olduğu kadar az yazdırın bu değeri yollayan kişiye. Çok az yazdırırsanız da bu sefer paketi açınca kıllanırlar
    Tekrar elime bir kağıt vererek beni ilk uğradığım masaya yönlendirdi. Orda da birşeyler yaptılar. Sonra vezneye yönlendirildim. Veznede 160$/10=16$ vergi ödedim. Yani 24,5 Ytl. Oradan da beni en son paketi alacağım yere yönlendirdiler. İmza attım falan filan, bir de 1.75 YTL koli parası mı ne bişey ödedim paketi alırken. En sonunda paketi teslim aldım.
    Daha sonra binadan çıkar çıkmaz koliyi parçalayarak açtım ve kışlık içliğini çıkartarak derhal üstüme giydim ve evimin yolunu tuttum.
    Tüm bu işlemler karışık gözükse de aslında çok fazla beklemiyorsunuz.
    Artık bazı şanslı insanlarınkini oturdukları bölgeye göre Acıbadem Posta'ya da yolluyorlarmış. Yani denk gelirse Cevizlibağ değil de oradan da alabilirsiniz.
    Bir de, montun gelmesi bu kadar gecikince bana en yakın postane olan Üsküdar Postane'ye başvurdum. Normal şartlarda 20 günde paket elinizde oluyor.
    Üsküdar postanedeki abi de sağolsun çok ilgilendi. Bilgisayardan Tracking Number ile kontrol etti ama çok enteresandır ki, hiçbir şekilde kaydını bulamadık sadece gönderildği tarih ve saat çıkıyordu.
    Biz de bunun üzerine, eski usülden REKLAMASYON denilen bir dilekçe yazdık. Bu dilekçeyle postanın maruz kaldığı bütün işlemler tek tek belgelenecekmiş. Sonuç da yine eve postayla bildirilecekmiş. Allahtan mont geldi de bunun sonucunu beklememe gerek kalmadı
    Ayrıca yurt dışından yollarken montu sigortalı olarak yollamış bizim tanıdık.Bu sayede, kaybolma ya da başka bir durumda en kötü ihtimal belirttiğiniz değerden paranızı geri alıyorsunuz.
    İnternetten sipariş verip de bir aksesuar almak isterseniz de sanıyorum durum pek fazla değişmez. O yüzden bunları anlatmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Kargoyla gelirse tabi ki böyle aksaklıklar olmaz diye tahmin ediyorum.
    Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Aklınıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

işte aldığım mont

cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /
    and you can do the same thing if you please

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ErbayXP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ST200
    çok iyi oldu bunları yazman... bende bir kaç sitede çok güzel aksesuarlar buldum.. almayı düşünüyorum...

teşekkürler...
    [SIZE="2"][B][FONT="Comic Sans MS"][COLOR="RoyalBlue"]there are 10 types of people in this world, those who understant binary and those who don't[/COLOR][/FONT][/B][/SIZE]

ashes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    google arama motoru
    lespaul paylaşım için çok saol

Forumdan Uzaklaştırıldı ozaktasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HondaCB900F,HondaCBR125,Kymco Süper8,Sym Xs125
    Bu çok iyi oldu teşekkürler bizde tanıdık arkadaşa sipariş verelim..

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aferin les ... ama resim yok olammış koyda bakalım monta bi
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Muzo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 MC
    Les Paul Saol,
    o zaman ben Almanyadan ismarlayim www.louis.de den orda bi ton Arkadas var 50 Euroya Yazlik sik Montlar var. Demek onlar belki daha cabuk gelir. Yakin ya ondan yani bende var ama Kislik bide yazlik alirim 25 Euro yada buldum onu da artcilara veririm...

Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    Barış abi aldığım montun linkini vermiştim de, ondan koymadım resmini
    neyse ekliyorum şimdi
    Valla tanıdığınız varsa hiç durmayın derim. Genelde en az 100 YTL karlı oluyo.
    Zaten aynı üründen 1 tane 2 tane getiriyosanız sorun yok. Ticaretini yapacağınızı düşünürlerse o zaman vergiyi bindiriyolarmış bunu da üsküdar postanedeki abi söyledi
    1 tane 2 tane bişey olmaz, önemli olan piyasa değeri 300 Euro'yu geçmeyecek aldığın şeyler ve çok sayıda olmayacak dedi.
    Bir de, ülkelere göre değişiyormuş gerçekten. Yani avrupa ülkelerinin bazıları çok hızlı çalışıyormuş. Kimisi kısa zamanda gelirken, bazı avrupa ülkelerinden gelmesi Amerikayla aynı sürede oluyormuş.
    ancak bunlar hangi ülkeler bilmiyorum.
    cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    les olum sen bu montu ısmarlayalı yıl oldu len anca mı aldın

bende diyom ki kim böyle gereksiz bilgilerle dolu bi başlık açmış sonra bi baktım a a bizim les

şaka bi yana iyi günlerde kullan
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    5x kırdırma kafanı
    o kadar uğraştım yazdım, hasta etme adamı

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    lesim hayırlı uğurlu olsun,aktif olarak montu denemek durumunda kalmazsın işallah(kaza yapmazsın demek istiyorum yani )

Valla tanıdığınız varsa hiç durmayın derim. Genelde en az 100 YTL karlı oluyo.
    senin arkadaşın bizimde arkadaşımız ..ucuza mont almak isteyen arkadaşlar kimi bulacağını artık biliyolar..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Valla ben bu paket işine ve bizim posta ve gümrük idarelerine pek güvenemiyorum.

Hele bir de gelen malzemenin uymaması sorunu var ki, genelde bizim burada "yeni getirttim ama olmadı" gibi bir satış ilanı ile son buluyor

Kurda sormuşlar "ensen niye kalın" diye, "kendi işimi kendim görürüm de ondan" demiş.

Benim sorunum daha ziyade, uygun ebatların olmamasından dolayı....
    Mesela, mont XXL veya XXXL kask daha beter 64-65

Ben de işim gereği sıkça yurtdışına çıktığımdan, gideceğim yerdeki dükkanları araştırıp, oralardan alıyorum.

Hem istediğim ebat oluyor ve deneyerek alıyorum, hem de ucuza geliyor.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

ledo abi be bi gidişinde bu kardeşinide düşünürsün demi

Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Abi mont'un fiyatı hariç kargo vs ye ne kadar harcadın ben onu merak ettim. Bu arada mont çok hoşuma gitti ya... Güle güle kullan
    Okan ACAR

Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    ledo abi, dediğin gibi genelde yurt dışından getirilenlerin bedeni uymuyo ve satmak zorunda kalıyo insanlar.
    o yüzden ben fuarda gidip montu denedim ve bedenimi öğrendim, ona göre sipariş verdim.
    Carcharoth, montun fiyatı 155 dolardı. amerika içindeki kago ücreti 8 dolar kadar. amerikadan buraya posta ne kadar tuttu tam olarak bilmiyorum. ben ödemedim onu, gönderen ödedi sağolsun. o yüzden bilemiyorum. ama çok birşey tuttuğunu sanmıyorum. bence yine de burdan almaktan karlı.

womanrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    zat150
    les.im süpeeerrrr çok güzel güle güle ii günlerde kullan
    ...............

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    aynı anlattığın şekilde, ben de almanyadan kullanılmış video getirttim.
    ilgiçtir, gümrük almadılar fakat, 28 ytl ardiye ücreti aldılar.
    montun çok güzel. güle güle kullan.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    evet ilginç gerçekten. aslında eve gelen kağıtta gümrük muaf olarak paketiniz gelmiştir gibi bişey yazıyodu.
    ama paketi açıktan sora yazdılar vergiyi. gümrük vezne alındı kağıdı duruyo hatta.
    ama çok da önemli değil. montum geldi ya önemli olan o. çok aşırı bir miktar almadılar zaten.

Motosikleti
    AN 400 BURGMAN

vergi muafiyeti

Alıntı lespaul_84 adlı üyeden alıntı
    evet ilginç gerçekten. aslında eve gelen kağıtta gümrük muaf olarak paketiniz gelmiştir gibi bişey yazıyodu.
    ama paketi açıktan sora yazdılar vergiyi. gümrük vezne alındı kağıdı duruyo hatta.
    ama çok da önemli değil. montum geldi ya önemli olan o. çok aşırı bir miktar almadılar zaten.

Normalde bu montu sana bir şahıs gönderseydi gerçekten vergi ödemeden çekebilirdin. Fakat Bedeli ödenerek tüzel bir kişilikten alınan ürünlerden %10 maktu vergi alınır. Her ne kadar vergi alınkması işimize gelmesede işin arkasında bir çok bürokrasiden yırtmış oluyorsunuz. Fakat aklınızda bulunsun. Yurt dışından bu tür malzemeler getirmek istediğinizde bedeli de 300 EUR un altında ise yılbaşı ve bayram gibi özel günlerden 1 ay önce ve sonra aralığında getirmeye çalışın. Bunun yanında eğer imkanınız varsa ürünü alacağınız ülkedeki birisi sizin için alsın ve normal hediye gönderir gibi adınıza postaya versin ve mutlaka koliye hediye ibaresi koysun. Ancak bu şekilde hiç verig ödemeden bu ürünü alabilirsiniz ve tabi içinde fatura filanda olmasın. Biraz da teknik olacak ama bunun gibi bir durumda hala vergi alınmak istenirse sizden 2000/53 sayılı bakanlar kurulu kararının 32. maddesine istinaden kendinizi savunun.
    Tamer İrevül
    34 BD 5272
    BURGMANYA :bounce:

Buyukbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Buna bir ek de benden;
    Evet 300 EURO gerçek kişilerden hediye olarak alabiliyorsunuz ama bir de tüzel veya gerçek olsun, hediye kapsamında gelmeyen ürünlerden 100 EURO'yu geçmeyen malzemeler için de gümrükten muafsınız. Yani ister 300 EUR hediye, ister 100 EUR normal herhangi bir malzeme getirtin gümrük ödemiyorsunuz.
    Amerikadan buraya kargo 30-50 usd arası. Hem de hızlı (7-9 gün arası) olarak gönderim sağlanabiliyor.
    les, eğer senden vergi alındıysa, gönderi ya hediye olarak işaretlenip gönderilmemiştir veyahut ptt canı istemiş almıştır. 2. durumda dava açma hakkın var.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler