Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

100 km/h de kalmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    2013 model MR 150 Vulture kullanıyorum malum. Motor 9 bin km'de falan, geçen yıl, çok zorlamadan 110 km hıza ulaşabiliyordu, az daha zorlasam o da biraz daha gidecekti ama zorlamıyordum, şimdi 100 km hızda kalıyor.

Baskı desem, debriyajı azcık sert kaçırınca yanlıyor,
    Motorda sorun var desem, 4. vitese kadar herşey normal, 4. viteste 90'ı biraz geçiyor, ama 5 e attığımda 7-8 km kadar daha hızlanıp orda kalıyor.
    Yakıt shellden, yağ shellden. 15/50 yağ kullanıyorum. Lastik havalarımı her hafta kontrol ediyorum. Acaba frenmi yapıyor, yoksa lastiklerin dönüşünü engelleyen birşey mi var diye kontrol ettirdim, herşey sağlam. Zincir yağlı, buji sağlam.
    Hava ayarı, subap ayarı sıkıntısı da yok, onlara da baktırdım.

162 cc, 100 km'de 3,5 - 4 lt civarı yakan bir motosiklet için bu sürat iyi ise sorun yok. Ancak bakıyorum, ybr 125 rampada ve kalkışta arkamda kalıyor, uzun düzlükte beni geçiyor. Biri bana bu işi açıklayabilir mi?

Not: Amaç ybrlerle yarışmak değil, ama motorun eskiye nazaran gitmemesi bence bir problemin işareti, ve o problem büyümeden çözmek istiyorum, yoksa nadiren 90'ın üzerine çıkıyorum. Çoğunlukla gideceğim yere etrafı seyrede seyrede gidiyorum.

Not: Dişliler dahil her şey orjinal.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    o yağ kalın değil mi ankara için belki ondan olabilir
    efendy06, crxforever, waffenSS ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı biyeybaraküs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o yağ kalın değil mi ankara için belki ondan olabilir
    Onu bende düşündüm de üstad, çoğu zaman motor hiç susmuyor, ısınıyor haliyle, ısınınca çok incelmesin diye onu kullanıyorum. Mesela Cumartesi günü 300 km civarı yaptım, çoğu çevre yolu olduğundan zaman zaman sıkıştırdım, hiç 100'ü geçmedi. Üstelik bu motora binenler 130 km hızdan bahsediyorlar ki, hadi diyorum göstergeleri fazla gösteriyordur (benimki 3 km kadar sapıyor, ölçtük, onu da hesaplıyorum) ama iyi tanıdığım arkadaşlar var aynı motorla 120 yapan ve bunu navigasyon ile ölçen.

110 yaptığım dönemde yağ 10/40 kullanıyordum, ilçede sadece castrol normal otomobil için magnatek bulabiliyordum, onu da tamirci önermedi, viskositesi farklıymış, motosikletin yüksek devir çevirmesi ve yüksek ısıda çalışmasına uygun değilmiş falan.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    uhhh karbüratörlü vn 800 6 lt -100 km diyor şehir içi naptın hacı sen . Sübap ayacılar gelin sizin konunuz bu .

neden 162 cc yaptın onu 150 cc ken biz onunla 130 la gidiyorduk hatta 3.viteste ön bile kaldırıyordu
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı mterayes26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uhhh karbüratörlü vn 800 6 lt -100 km diyor şehir içi naptın hacı sen . Sübap ayacılar gelin sizin konunuz bu .

neden 162 cc yaptın onu 150 cc ken biz onunla 130 la gidiyorduk hatta 3.viteste ön bile kaldırıyordu
    Ben yapmadım, orjinali 162 cc, MR 150 yazdığına bakma.

130 la gidebilmek kısmına hiç inanmadım, yaptığını söyleyenler var ama bence bu motorun harcı değil. Ama 100'ü de geçebilmesi lazım diye düşünüyorum.
    Ön kaldırmak bana göre değil, bir-iki kez yanlışlıkla tekere gelmişliğim var da, acayip tırsmışımdır her seferinde. Tekere gelmesin diye elimden geleni yapıyorum.
    30 tl benzin ile 150 km yaptım. Km'de 20 krş, tertemiz. 13 kuruşa düştüğü bir dönem biliyorum benzin fiyatı da hemen hemen aynıydı.

Sübap ayarı için 2 yere gittim, ikisi de ses yok, ayar gerektirse ses yapar dedi.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hava aarını düşündün mü? Motor sağlıklı bir şekilde redline girebiliyor mu?
    3 te ve 4 te redline kadar yaslanabiliyor mu? Hava ayarını biraz açmayı dene, gazı sonuna kadar kökle, devirin maksimum olduğu noktada bırak hava ayarını. Son hızı bilmem ancak hızlanmaya etki ediyor. Yanma kalitesi artacağı için üreteceği gücü de etkiler kanısındayım.

Benim oyum Hava ayarına.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yapmadım, orjinali 162 cc, MR 150 yazdığına bakma.

130 la gidebilmek kısmına hiç inanmadım, yaptığını söyleyenler var ama bence bu motorun harcı değil. Ama 100'ü de geçebilmesi lazım diye düşünüyorum.
    Ön kaldırmak bana göre değil, bir-iki kez yanlışlıkla tekere gelmişliğim var da, acayip tırsmışımdır her seferinde. Tekere gelmesin diye elimden geleni yapıyorum.
    30 tl benzin ile 150 km yaptım. Km'de 20 krş, tertemiz. 13 kuruşa düştüğü bir dönem biliyorum benzin fiyatı da hemen hemen aynıydı.

Sübap ayarı için 2 yere gittim, ikisi de ses yok, ayar gerektirse ses yapar dedi.

Sıkıysa ses nerden geliyormuş , ustanın g.tünden mi pardon yaa o pis kokan bir yellenme şekliydi . Deli gibi gazlıyorsan nırmal
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

Hava ayarı , zincir ömrü/gerginliği , diyip çekiliyorum.

Kavga etmeyin , son zamanlarda herkes bir garip , aman haa.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    162cc ile 100 km hızda kalamıyosan cidden sıkıntı var. Benim 150cc motorun sekmanları kaçak yaptığı halde dediğin hızı çok rahat geçiyorum düz yolda. Bu haliyle Cinnah caddesini 72km hızla çıkıyo aşağıdan 90'la girip ben orda 1.4 100 beygir arabamla o hızı yakalamakta zorlanıyorum.

waffenSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 390
    10 40 yag koy 110 a çık o yag ona çok kalın

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    5 vitesde redlineyi göremessin cg motor bunlar 600 lük ss degil

Rüzgarlı yolda 100-105

Rüzgarsız düz yolda 105-110 arası normal hızlar 130 lar için en az 10.000-11.000 devir cevirmen gerekir oda anca yokuş aşağıda olur rüzgarı arkana alırsan daha rahat gider 130 yapan arkadaş yokuş aşağı basmış sana düzde o hızları yapmış gibi anlatmış debriyaj balatasınada baktırabilirsin ben 10.000 kmde degistim motorun kalkışı bile çok değişti yağıda 10-40 la degiş

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:20 ----------

4 vitesde sündür diyeceğim 5 vitese atınca devir biraz düşüp hızın gene ortalama aynı olacak düşük cc için ruzgarın durumu yolun eyimi yükü önem taşıyor en iyisi 250 ccvye gec ben sattım karşıdan biri üflese hızım düşüyor yokuş yok bayır yok sollama yok uzun yol ıızdırap

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava aarını düşündün mü? Motor sağlıklı bir şekilde redline girebiliyor mu?
    3 te ve 4 te redline kadar yaslanabiliyor mu? Hava ayarını biraz açmayı dene, gazı sonuna kadar kökle, devirin maksimum olduğu noktada bırak hava ayarını. Son hızı bilmem ancak hızlanmaya etki ediyor. Yanma kalitesi artacağı için üreteceği gücü de etkiler kanısındayım.

Benim oyum Hava ayarına.
    Hava ayarı açık, 15 gün önce yaptırdım hava ayarını, baya uğraştılar. Egzozda kurum biriktiriyordu, dedim bu yakamıyor benzini şuna bir bakın. Hava ayarını yaptılar, şimdi kurum falan yok. 10 bin devirde redline giriyor gösterge, 9000 devirde kesiyor üst vitese geçiyorum.

Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava ayarı , zincir ömrü/gerginliği , diyip çekiliyorum.

Kavga etmeyin , son zamanlarda herkes bir garip , aman haa.
    Kavga etmeyiz niye edelim. Ben sorunumu yazdım, herkes fikrini söylüyor. Sonuçta sorunu bilsem zaten sormaz, kendim yapardım.

Sıkıysa ses nerden geliyormuş , ustanın g.tünden mi pardon yaa o pis kokan bir yellenme şekliydi . Deli gibi gazlıyorsan nırmal
    Ses işini bilemiyorum ama tekrar baktırcam. Yakıt olayına gelince, 1. vites hariç, 8 bin devre gelmeden büyütmüyorum vitesleri, ondan yakıyor o kadar biliyorum ama uzun yolda 90 ile gidince de yakıyor meret.

Edit: Yağ yakma falanda yok bu arada arkadaşlar. Her yağ değişiminde içinden çıkan yağ miktarını ölçtürüyorum. 1 litre koyup 1 litre alıyorum.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    abi sen dizel motor mu kullanıyorsun8 bin devir ne en çok 6 bilemedin 4 bin .

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi sen dizel motor mu kullanıyorsun8 bin devir ne en çok 6 bilemedin 4 bin .
    Dizel motorlar yüksek devirde mi kullanılır ?

otobeygir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 MR VULTURE / HONDA CBR 250R çokyakında
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2013 model MR 150 Vulture kullanıyorum malum. Motor 9 bin km'de falan, geçen yıl, çok zorlamadan 110 km hıza ulaşabiliyordu, az daha zorlasam o da biraz daha gidecekti ama zorlamıyordum, şimdi 100 km hızda kalıyor.

Baskı desem, debriyajı azcık sert kaçırınca yanlıyor,
    Motorda sorun var desem, 4. vitese kadar herşey normal, 4. viteste 90'ı biraz geçiyor, ama 5 e attığımda 7-8 km kadar daha hızlanıp orda kalıyor.
    Yakıt shellden, yağ shellden. 15/50 yağ kullanıyorum. Lastik havalarımı her hafta kontrol ediyorum. Acaba frenmi yapıyor, yoksa lastiklerin dönüşünü engelleyen birşey mi var diye kontrol ettirdim, herşey sağlam. Zincir yağlı, buji sağlam.
    Hava ayarı, subap ayarı sıkıntısı da yok, onlara da baktırdım.

162 cc, 100 km'de 3,5 - 4 lt civarı yakan bir motosiklet için bu sürat iyi ise sorun yok. Ancak bakıyorum, ybr 125 rampada ve kalkışta arkamda kalıyor, uzun düzlükte beni geçiyor. Biri bana bu işi açıklayabilir mi?

Not: Amaç ybrlerle yarışmak değil, ama motorun eskiye nazaran gitmemesi bence bir problemin işareti, ve o problem büyümeden çözmek istiyorum, yoksa nadiren 90'ın üzerine çıkıyorum. Çoğunlukla gideceğim yere etrafı seyrede seyrede gidiyorum.

Not: Dişliler dahil her şey orjinal.
    Motor yağı kitapçıkta yazan 10w-40 yarı sentetik motosiklet yağı olacak. Castrol Magnatec otomobil yağıdır. Motosikletlerin ıslak debriyaj olduğundan farklı yağ kullanman gerekir. Şİmdi aynı motordan bende kullanıyorum. 500 yağ değişiminde Motul, 1000 bakımında Castrol Power kullandım. Ustama kalsan bu senin yağlar çok ince yağ yakarsın dedi. Çok şükür bir şey olmadı. Motul 5000 10w-40 tavsiye ederim. Zİncirin gerginliği ve yağı tam olsun. Bu arada benim motor 110 da kesiciye giriyor.
    efendy06 bunu beğendi.
    mondial 150 mr vulture / 2014

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı otobeygir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor yağı kitapçıkta yazan 10w-40 yarı sentetik motosiklet yağı olacak. Castrol Magnatec otomobil yağıdır. Motosikletlerin ıslak debriyaj olduğundan farklı yağ kullanman gerekir. Şİmdi aynı motordan bende kullanıyorum. 500 yağ değişiminde Motul, 1000 bakımında Castrol Power kullandım. Ustama kalsan bu senin yağlar çok ince yağ yakarsın dedi. Çok şükür bir şey olmadı. Motul 5000 10w-40 tavsiye ederim. Zİncirin gerginliği ve yağı tam olsun. Bu arada benim motor 110 da kesiciye giriyor.
    Bütün gün boşuna uğraştık yani karbüratörle falan. 110 da kesiciye giriyorsa, benim motorun birşeyi yok demektir. Teşekkürler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)