Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rölanti Ayarı + Yağ Dengesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba dostlar kısa süre önce yeni bir Suzuki GSX-R600 aldığımı biliyorsunuzdur.Daha öncesinde 8 aydır kesintisiz kullandığım Cross motosikletimin tüm ayarlarını + bakımını eksiksiz yapabilirken takdir edersiniz ki daha önce hiç Supersport makina ile karşılaşmadığımdan bu yeni motosiklet hakkında hemen hemen hiç bir bilgiye sahip değilim.. Supersport kullanan veya daha önceden kullanmış arkadaşların tecrübelerine ihtiyaçım var.Hemen sorularıma geçeyim:

1- Motosikletin kanatımca roland ayarı doğru düzgün yapılmamış.Yani demek istediğim jikle çekili değil iken motosikletin çalışması tabir-i caiz ise ''SAAT'' gibi değil.Ama jikleti biraz çekip o akordu yapabilirseniz canavar gibi oluyor.Bunu ayarlamanın bir yolu var mıdır?Varsa nasıldır?Kolay mıdır?Veya hiç dokunmayıp bir Suzuki ustasına götürsem bu ayarı ne kadar sürede, ne zorlukla, ne ücrete yapar?

2- Motosikleti bildiğiniz gibi tanıdık bir abimden aldım.Bana 100-200 km önce motor yağının değiştirildiğini söylemişti.Ben yinede yeni bir motosiklet almanın heyecanı ve birazda tedirginliği ile elimde bulunan Castrol Magnatech yağdan ne olur ne olmaz düşüncesi ile 200-300 ml kadar motora ek yağ koydum.(Akıtmış mıdır,Eksiltmiş midir vs mantığıyla..) Bu motosikletin yağ oranını görebileceğim bir mili - tapası var mıdır acaba?(Sağ kısımda yağı koyduğum bölümde küçük bir pencere var fakat ora yağ olup olmadığını görmek - ölçmek bana imkansız gibi geldi?!) Fazla yağ koymanın az yağ koymak kadar tehlikeli olduğunun bilincindeyim.Yağsızlıktan iyidir diye düşünerek biraz ekledim.Kötümü ettim iyi mi ettim bilmiyorum?

3- Bayramı izleyen haftasonu eğer Antalyada bir Suzuki ustası bulabilirsem motosikleti götürüp içimin tamamiyle rahat etmesi için motosiklete 1 kez daha gözattırmayı planlıyorum.(Bakımları yeni yapıldı ama içim rahat etmedi.Tüm Varlığımı bu motosiklete yatırdım )Motosikleti aldığım abi bana Antalya Şevki Usta isminde birini önerdi bakalım hayırlısı... Şimdi ben motosikleti bu ustaya götürsem Roland + Yağ seviye merakımı giderip baktırmak için tahmini sizce ne kadar ödemeliyim?

Şimdiden Cevap Verecek olan dostlarıma teşekkür ederim.
    Saygılar & Sevgiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    1- Motosikletin kanatımca roland ayarı doğru düzgün yapılmamış.Yani demek istediğim jikle çekili değil iken motosikletin çalışması tabir-i caiz ise ''SAAT'' gibi değil.Ama jikleti biraz çekip o akordu yapabilirseniz canavar gibi oluyor.Bunu ayarlamanın bir yolu var mıdır?Varsa nasıldır?Kolay mıdır?Veya hiç dokunmayıp bir Suzuki ustasına götürsem bu ayarı ne kadar sürede, ne zorlukla, ne ücrete yapar?
    B uayarın cok kolay yapılması gerekiyor en azından benim motroda oyle sele atında rolatin ayarı icin vana var (sende var mı bilmiyorum)

Granajları söküp bakmak gerek sanırım.Haftasonu temizliğinde söker bakarım.
    Yağ olayını bir kaç senedir Supersport kullanan ve suanda R6'sı olan bi arkadaşımla konuştum MSN üzerinden gayet güzel anlattı.Seviyesi tam olması gerektiği yerdeymiş.Full ve Empty'nin tam ortasında.Bu soruyu es geçelim.

(Manyak korktum ama eksikse motor çok zarar görmüştür yatak sarmasına ramak kalmıştır dedi..Tası tarağı toplayıp motorun yanına koştum Motoru yan ayaklıktan kurtarıp bir kaç saniye dümdüz tuttum birden o pen*****ik yağ doldu nasıl sevindim nasıl sevindim!Pimpiriklenip alır almaz 200-300 ml yağ eklemekte iyi etmişim demek ki tam seviyeyi tutturmuşum! Süper! )

tek serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    su an yok
    bırıncısı motorun dengesız calısması senkron,hava ve bunlara ek olarak sıbop ayarlarının bozuk olmasındadır ama buyuk ıhtımalle hava ve senkron ayarlarını yaptırdınızmı duzelmesı lazım yaga gelınce kesınlıkle castrol magnetec kullanma castrol kullan ama motosıklet ıcın olandan kullan castrol cps kullan memnun kalırsın hıc merak etme benb ızmıtte oturuyorum eger burda otursaydın yag ıle bırlıkte hepsını 150 ytl ye cıkarırdık fazla yaga gelınce normal cızgısının bıraz ustunde tut fazla yagdan zarar gelmez ama tabı asırı olmaması sartı ıle ozellıkle sehır ıcı kullanıyosan asırı yag motoruna hararet yaptırabılır yardımcı olabıldıysem ne mutlu bana
    motorsikleti seveni bende severim herkese selam tek tekere devam

Castrol Magnatech kullanmadım yaf sadece daha önce değiştirdiğim Mobil-1 yağın üstüne 200-300 ml ekledim hepsi o Roland ayarı içinde Antalyada Şevki usta isminde birini önerdiler bakalım havalar bi düzelsin atlayıp gidicem Antalyaya baktırcam motosikletin ayarlarına tekrardan..

İlgin için teşekkürler Serhat Kardeş :

Motosikleti
    su an yok
    rıca ederım motorcu arkadasıma yardımcı olabıldıysem ne mutlu bana o senın dedıgın sevkı ustayı ben tanıyom sevkı akar olması lazım sanayı sıtesınde alanyada 98 senesınde 900 cc de zx-9 ıle drag sampıyonu olmustu galıba hatta gecen ay antalyaya sov ıcın gıtmıstım ramzeyın kask yoktu ve sevkı abımın kaskını almıstım gıdersen selam soyle gecen ay ılhan geles ıle bırlıkte gelmısler dersen sevınırım

Sen şehirler arası - deniz aşırı filan çalışıyor/tanışıyorsun herhalde dostum! Tanımadığın kişi yok anasını satim Eleman kocaelinde yaşıyor tanımadığı kişi yok! Motorcu dediğin böyle olur kanaatimce! : Burada 6 gündür aralıksız yağmur ve fırtına var. Ben yıllardır böylesini ne gördüm ne duydum. Bir tek Tsunamimiz eksik valla. Hava bir açsın yollar bir kurusun gideceğim. Motoru cillop gibi yapıp sonra tekrardan içini dışını çamur çirkef edip temizlemek hoşuma gitmiyor! Kendimi enayi gibi hissediyorum! Yağmur durana dek binmiyorum! Grevdeyim! (Zaten benzinde yetiştiremiyorum kerataya!)

Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Roland ayari da nedir? "rölanti" mi demek istiyorsun ?

Evet Sanırım Doğrusu Rölanti

Motosikleti
    su an yok
    evet ates abı fazla cevrem yok ama tanıyabıldıgım kısıler var tabıkı motosıklet camıasındakı yarısan ve racıng makınaları olanları tanımaya ve de tanısmaya calısıyorum sen dedıgım gıbı sevkı ustanın yanına gıt ıyı ustadır he bu arada selam soylemeyı unutma

Bugün gittik Antalyaya fakat Sevgili Şevki usta elden ayaktan düşmüş arkadaşlar onun yerine işleri Şeref ismindeki küçük oğlu devralmış.. Motora baktıramadık çünkü atölye kapalıymış.. Bu haberide Antalyada iyi ilişkiler içinde olduğum Sevgili Oğuz Motor - Oğuz abiden aldık.. Gelmişken 20 yıllık motoru motordan anlar diyerektin Oğuz abiye verdik motosikleti.. Motosikletin sağına soluna baktı test etti (Vur kıçına gitsin güzel motor dedi) Gelmişken Elimiz boş çıkmayalım dedik 1 tane kask+Renki Vizör satın aldık

Kask bu:

Motosikleti
    su an yok
    evet haklısın sevkı abı yarıstıgı yıllarda gercekten mukemel kalkıyordu fakat suna ınan SEVKI AKAR gercekten motosıklet camıaasında cok ıyı tanınıyordu halan daha oyle ama 2001 yılında bır yarısta kalktınktan sonra motorun dıreksıyonu dagılmaya basladı ve kontrol edemeyıp seyırcılerın ıcıne daldı ve ne yazıkı bu olay 1 ksıının olumuyle sonuclandı ondan sonra sevkı abı cok kotu oldu bu durum karsısında ve bır daha kendını toplayamadı o yuzden elden ayaktan kesılmıs denıyor onu ıcın yoksa sevkı abı su an yarıssa yıne derce yapar ve zevklı olur yarısını ızlemek fakat her ınsanın bır zaafı var ıste bu olaya cok takıldı hatta bana orda dukkanında anlattı gercekten ben bıle yıkıldım aglayasım geldı bana 98 yılında sampıyon oldugu kaskı vermıstı ve bana dedıkı bu kask varya sampıyona kaskı bende hatırasu cok buyuktur kendıne ve kaska dıkat et demıstı kulakları cınlasın gercekten onurlandım kaskı verdıgınde ınanırmısın su an bıle makeme devam edıyomus.allah kımsenın basına boyle kazalar nasıp etmesın bu arada aldıgın kask ne kadar soylersen sevınırım guzel kask eger bır daha gıdersen selam soylersın ILHAN GELES,SERHAT SARAÇ VE EMRAH YAVUZUN selamı var dersen sevınırım neyse kendıne ıyı bak :

Kask 160 € - Renkli Vizör 30 € Maal oldu. 2 Taksitte ödeyeceğim. :mtnet3

Motosikleti
    su an yok
    guzel kask ıyı fıyat bende de var nolan yanında akrep falan var sarılı gormusundur o kasklardan neyse kazasız ıyı gunlerde kullanmanı dılerım

Teşekkürler..

Hehe Akrepli Nolan Deme Aydın Çıldırır! Biliyorsun Scorpionlara özel bir ilgisi var Taktı kafasına en kısa zamanda gidip alacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler