Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites değiştirirken çıkan rahatsız edici ses !!

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar
    2015 Ocak ayında inazuma aldım gıcır gıcır
    sorun şu vites değiştirir iken tak diye ses çıkarıyor gözüm gibi baktığım motorumun canı acımıs gıbı hissediyorum ve artık yolda sürekli ona konsantre olmaya başladım gerçekten canımı sıkıyor bu normalmidir ? Özellikle 1. viteste 5 bin 6 devirde vites değiştiririken yapıyor bu sorunu.
    deneyiminiz ve düşünceleriniz benim için önemli
    İyi Forumlar Dilerim.
    Oktay Karateke

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Ses bir metala çarpıyor gibi mi? Zincirde çok bolluk var mı?
    Oktay Karate bunu beğendi.

Pek fazla tecrubem yok ama parmakla bakıyorum sorun yok gibi zincirde yani en fazla +- 0,5 cm oynar

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Harley'inden mondial'ine hepsinde vites geçişinde ses gelir. Dert etme

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    vites sesini duymadan bir sey demek zor, buyuk ihtimal ile normal bir ses. kemikli bir yapisi da olabilir.

fakat dediginiz dogru ise, 0,5 cm zincir boşluğu cok az.

3-4 cm olmasi lazim.

emrb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6
    gamyoncu abilerimiz gibi vites değiştireceğin sıra ara gaz ver hem sesi duymazsın hem vites daha güzel geçer zannımca

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Motoru geçireceğin vitesin devirlerine getirip orda hafif hafif gazı dalgalandırırsan hiç ses gelmez. Debriyajı çekip 1500 devirde vites değiştirirsen tabi ses gelir.

1 den 2 ye geçerken 4 bin veye 5 bin devirde dbriyajı çekip vitesi çekiyorum tak diye ses çıkıyor.

0.5 cm den kasıtım normal olması gereken ayardan en fazla 0.5 cm kaçıktır zincir ayarı ( servis manuelinde normal olması gereken zincir bolluğu 2-2,5cm olarak yazıyor. )

sesi duymamak için gazveririm problem yok ancak bu durum yani ses motora zarar veriyormu tak diye geçtiği an zincire ani bir yük biniyor zannımca buda zamanla zincir halkaları arasında esnemeye sebep olacaktır veya bu böyledir yapacak birşey yok zamanı gelince zinciri , dişli mekanizmanın değişmesi gerekecektir ?

cevaplarınız için teşekkür ederim

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Tak diye ses geldikten sonra motor vitese o zaman geçiyorsa uygun devirde vites attırmıyorsun bir defa 6.000 devirde vites artırmayı dene yine aynı problem olursa motorun arka dişlisini elinle kontrol et ileri geri oynama var mı diye var ise arka dişli takozlarında problem olabilir

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    2005 fazer aldım, 3. vitese kadar tak tak geçişlerde ses var, ondan önceki bir kaç 250 lik motorumda da vardı, karakteristik olabilir. takılma.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vites sesini duymadan bir sey demek zor, buyuk ihtimal ile normal bir ses. kemikli bir yapisi da olabilir.

fakat dediginiz dogru ise, 0,5 cm zincir boşluğu cok az.

3-4 cm olmasi lazim.
    Hocam 3-4 cm çok değil mi ben hep 2 cm falan idealdir diye biliyordum.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koyduğun yağ nedir ? en sevmediğim olay 600 cc altında vitesle oynamak

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam 3-4 cm çok değil mi ben hep 2 cm falan idealdir diye biliyordum.
    Motora oturduğunda genelde arka zincir biraz gerilir orta sehpada 3-4 cm boşluk zaten yolda 1-2 cm civarına düşüyor.
    Oktay Karate ve Onurhan D bunu beğendiler.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Bu zamana kadar kullandığım pek çok motorda vites geçişleri takır tukurdu. Hele şu an GV250'de boştan 1'e attığında motora taş atmışsın gibi ses çıkarıyor. İlk zamanlarda ben de çekiniyordum, sonra pek çok motorda aynı şeyle karşılaşınca kanıksadım. Ancak şöyle bir şey var, sürüş esnasında hele de uygun devirde değiştirince vitesi böyle bir ses gelmiyor. Vites geçişleri yine sert, kemikli ama ilk kalkıştaki boştan 1'e atmadaki gibi değil. Çok rahatsızsan servise danışmanda fayda var.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

koyduğun yağ nedir ? en sevmediğim olay 600 cc altında vitesle oynamak
    motor henüz 2.200 km de 1000 km bakımı yapılırken değişmişti yağı açıkçası bakımını suzuki servisinde yaptırdıgım için bakmadım yağğın markasına

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

Alıntı HAZZILHAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu zamana kadar kullandığım pek çok motorda vites geçişleri takır tukurdu. Hele şu an GV250'de boştan 1'e attığında motora taş atmışsın gibi ses çıkarıyor. İlk zamanlarda ben de çekiniyordum, sonra pek çok motorda aynı şeyle karşılaşınca kanıksadım. Ancak şöyle bir şey var, sürüş esnasında hele de uygun devirde değiştirince vitesi böyle bir ses gelmiyor. Vites geçişleri yine sert, kemikli ama ilk kalkıştaki boştan 1'e atmadaki gibi değil. Çok rahatsızsan servise danışmanda fayda var.
    evet ses boştan 1 e atmaktaki gibi değil aslında şöyle bir durum var mayıs sonu izmirden muğlaya oradan denizliye oradanda eskişehire eskişehirden de izmir e gideceğim yaklaşık 2000 km bir rotam var 1 haftada yapacağım bu rotada yolda kalmak gibi bir fobim var bundan dolayı endişe ve korku içerisindeyim yolda herhangi bir problem olduğu zaman elim nekadar anahtar tutuyo olabilsede bir sırt çantasıyla çıkmayı planladığım bu rotada altından kalkamayacagım problemler ile karşı karşıya kalmak beni gerçekten çok korkutuyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)