Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kanuni Bretons 125 - Hız, Yakıt Ayarları - Usta abilerden yardım istiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Kanuni Bretons 125 kullanıcısıyım, motorumda asırı derece hız düşüklüğü ve aşırı çok derecede yakıt tüketimi var.

Mesela 1litrelik benzınle 15km yol zorla gıtmektedir.
    Bunun için önerileriniz nedir ?

Hız konusunda ise motosiklet 100'lük bir motorla denedik kişinin motoru açık fark attı.
    Motosikletin hangi parçalarıyla oynarsak(değiştirme) hız yükseltebilirim.

Usta abilerimden bu konuda yardım beklıyorum.

İYİ FORUMLAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mtgemlik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar-Rks 150s- Tvs apache rtr 200
    Motorun kaç kmde.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yakıt konusunu ustaya kontrol ettir çok fazla yakıyor

Motosikleti
    Cevap vermemişsin ama ben yinede olasılıkları yazayım. İlk iş subap ve karbüratör ayarı yaptır. Bujini ve ateşlemenide bir kontrol et. Bunları yaparsan sorunun kalmayacaktır.

Alıntı mtgemlik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun kaç kmde.
    7000 km de

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yakıt konusunu ustaya kontrol ettir çok fazla yakıyor
    Ettirdim, karburator felan temizlediler. Sorun halen devam ediyor en ufak biz düzelme yok. Sanayıde ne kadar tamırcı varsa hepsıne tek tek gosterım hıcıbrınden olumlu sonuc alamadim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:13 ----------

Cevap vermemişsin ama ben yinede olasılıkları yazayım. İlk iş subap ve karbüratör ayarı yaptır. Bujini ve ateşlemenide bir kontrol et. Bunları yaparsan sorunun kalmayacaktır.
    Karbüratör'de neler yaptırmam lazım? Buji ve ateşleme de hızla alakası olabılır mı kı ?
    Yada hız için aşama aşama neler yapmam lazım kesın bir olumlu sonuca ulaşmak için ?

Motosikleti
    Alıntı kaptanblack adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    7000 km de

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Ettirdim, karburator felan temizlediler. Sorun halen devam ediyor en ufak biz düzelme yok. Sanayıde ne kadar tamırcı varsa hepsıne tek tek gosterım hıcıbrınden olumlu sonuc alamadim

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:13 ----------

Karbüratör'de neler yaptırmam lazım? Buji ve ateşleme de hızla alakası olabılır mı kı ?
    Yada hız için aşama aşama neler yapmam lazım kesın bir olumlu sonuca ulaşmak için ?
    Dostum ilk iş subap ayarı yaptır. Buji, bobin, buji kablosu bunları kontrol et. Karbüratörü temizlediler demişsin ama iyi ayar yapmamış olabilirler.

Dostum ilk iş subap ayarı yaptır. Buji, bobin, buji kablosu bunları kontrol et. Karbüratörü temizlediler demişsin ama iyi ayar yapmamış olabilirler.
    Subapları kontrol ettiklerini söylemiştiler, Tekrar baktırırım.

Bir konuda görmüştüm Buji, bobin, buji kablosu hakkında yazılar gördüm. Aynı şeyi siz de bahsettiniz. Bunlar nedir ne işe yarar ?
    Birde metalik çok iletken bir marka varmış bu kablolarda o ne demek bu konu üzerinde rica etsem biraz acıklama yaparmısınız

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende bretons125 var 100 km de 3 litre yakıt yakıyor kullanıma göre bu rakam düşebiliyor

Motosikleti
    Alıntı kaptanblack adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Subapları kontrol ettiklerini söylemiştiler, Tekrar baktırırım.

Bir konuda görmüştüm Buji, bobin, buji kablosu hakkında yazılar gördüm. Aynı şeyi siz de bahsettiniz. Bunlar nedir ne işe yarar ?
    Birde metalik çok iletken bir marka varmış bu kablolarda o ne demek bu konu üzerinde rica etsem biraz acıklama yaparmısınız
    Bobin dediğimizin asıl ismi Endüksiyon bobini. Yanlış bilmiyorsam statörden aldığı elektriği yükselterek bujiye gönderiyor. Buji motorun can damarıdır, motorda bir sorun varsa bujiye bakarak anlayabiliriz. Senin dediğin metalik iletkende iridyum buji ve buji kablosu olabilir. İridyum bujinin ateşlemesi daha etkilidir. Bu sayede silindir içindeki karışımı daha iyi yakıyor. Bazı takan arkadaşlar performans çok farketti diyor. Bazıları ise hiç bişey farketmedi aynı diyor. Ama yakıtı azda olsa farkeder. Subap ayarına gelirsek, çok ince bir ayardır. İyi bir ustaya yaptırmanı tavsiye ederim.

gargaburun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr125 2007,kuba hasat scooter 100cc
    Motorun çalışması nasıl?
    Marş a basınca kolay aliyormu ?
    Seyir halinde iken fren yapıp durup gazı kapattiginda motor stop ediyormu?

Bobin dediğimizin asıl ismi Endüksiyon bobini. Yanlış bilmiyorsam statörden aldığı elektriği yükselterek bujiye gönderiyor. Buji motorun can damarıdır, motorda bir sorun varsa bujiye bakarak anlayabiliriz. Senin dediğin metalik iletkende iridyum buji ve buji kablosu olabilir. İridyum bujinin ateşlemesi daha etkilidir. Bu sayede silindir içindeki karışımı daha iyi yakıyor. Bazı takan arkadaşlar performans çok farketti diyor. Bazıları ise hiç bişey farketmedi aynı diyor. Ama yakıtı azda olsa farkeder. Subap ayarına gelirsek, çok ince bir ayardır. İyi bir ustaya yaptırmanı tavsiye ederim.
    Hmm o zaman ilk önce iyi bir sübab ayarı yaptırayım, daha sonra için hız yükselmesiyanı motorun yolda giderken uzaması ıcın ne yaptırmam lazım?
    Bu ön dişli arka dişli varmış. Mesela benım motorum 130 yaptı dıyelım orada kalıyor. Diğer motor ise durmadan uzuyor yolda

Motosikleti
    125 lik motordan fazla birşey beklememek lazım. Çokta zorlama motoru, anca motoruna zarar verirsin. Bende kanuni seyhan 125 kullanıcısıyım. Bütün bakımlarını kendim yaparım. Şuan 36000 kmde ve saat gibi maşallah. Gidişinden, yakıtından, çekişinden gayet memnunum. Sadece bir keresinde çok zorladım 130 km hızı gördüm. Bu klasmandaki motorların cabı belli, çokta zorlamamak lazım. Yalnız seni 100 cc lik motor geçiyorsa o işte bir keleklik vardır. Sen kaç km ile giderken 100 lük motor seni geçti? Düz yolda tek kişi kaç km hıza çıkabildin?

125 lik motordan fazla birşey beklememek lazım. Çokta zorlama motoru, anca motoruna zarar verirsin. Bende kanuni seyhan 125 kullanıcısıyım. Bütün bakımlarını kendim yaparım. Şuan 36000 kmde ve saat gibi maşallah. Gidişinden, yakıtından, çekişinden gayet memnunum. Sadece bir keresinde çok zorladım 130 km hızı gördüm. Bu klasmandaki motorların cabı belli, çokta zorlamamak lazım. Yalnız seni 100 cc lik motor geçiyorsa o işte bir keleklik vardır. Sen kaç km ile giderken 100 lük motor seni geçti? Düz yolda tek kişi kaç km hıza çıkabildin?
    İbre 140'ı az geçmişti, motosiklet ibresi doğrumu değilmi bilemem ama 140 'ı aç geçti adamın orjınal 100 luk motoru solladı baya bır fark attı

Motosikleti
    O ibreye pek güvenme derim. Başka bir araç veya gps ile ölçüm yaptınızmı.

Alıntı gargaburun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun çalışması nasıl?
    Marş a basınca kolay aliyormu ?
    Seyir halinde iken fren yapıp durup gazı kapattiginda motor stop ediyormu?
    Çalışması normal,
    Marş basınca çalışıyor,
    Seyir halinde iken gazı temellı bırakınca bazen durabılıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:53 ----------

Hayır yapmadım, ama o 100 lük geçti yanı.
    Sizden ricam şu hız arttırma konusunda yardımcı olmanız

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    orj. 100 cc 4 zamanli bir motor 140 150 yapamaz ya sizin gostergede yanlislik var yada o motor orj. degil

Hayır yapmadım, ama o 100 lük geçti yanı.
    Sizden ricam şu hız arttırma konusunda yardımcı olmanızı ıstıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:41 ----------

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orj. 100 cc 4 zamanli bir motor 140 150 yapamaz ya sizin gostergede yanlislik var yada o motor orj. degil
    Benım motor 125cc ibre 140 ı geçti, 100 luk olan motor bayagı bır farkla solladı

gargaburun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr125 2007,kuba hasat scooter 100cc
    125lik motorunuz 140 yaptı ve 100lük scooter sizin motoru geçti doğrumu anladım ?

Motosikleti
    Bu işin içinde bir iş var ama hadi hayırlısı.

Alıntı gargaburun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125lik motorunuz 140 yaptı ve 100lük scooter sizin motoru geçti doğrumu anladım ?
    scooter değil kuba cita

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)