Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arka disk sıkışıyor :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    derin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI FREEWIND XF650
    500 kilometrede 3 kez başıma geldi. Arka disk kaliperleri diski tam olarak bırakmıyor ve bu esnada da fren pedalı çok sertleşiyor. Bakım sırasında ustaya söyledim o da fren mekanizmasının üst kısmında bulunan üzerinde plastik bir tıpa olan vidayi gevşetip bir miktar hidrolik sıvısının dışarı akmasını sağladı ve tamam dedi. Ancak bu olaydan sonra 2 kez daha sıkıştı, ben de ustanın yaptığı gibi o vidayı gevşeterek diski serbest bıraktım.

Bu sorunun tam olarak neden kaynaklandığını ve ne yapılması gerektiğini biliyorsanız yanıtlarınızı bekliyorum.

(Yoksa hidrolik kalmayacak )

Teşekkürler.
    I'M BACK !!!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merkez arızalı gibi. Normalde geri çekmesi gerek. İç pistonun sıkılığı veya uyumsuzluğu olabilir. Bence komple değiştirin garantiden.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

gureli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir miktar hidrolik kaçırması değil olay hava yapmıştır diye havasını almaya çalışmış hidrolik gelince de sıkıştırmış , fakat hava gerilerde olabilir ve birinin freni pompalaması gerekir eksilen hidroliğin yerine takviye lazım yoksa aldığın havanın hiç değeri olmaz yine hava yapar (otomobillerde böyledir )

derin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI FREEWIND XF650
    Bugün 25 kilometrelik ev-iş yolunu arka fren pedalına hiç dokunmadan geldim ve ne oldu biliyor musunuz?

Disk yine de sıkıştı. İşyerinde motordan anlayan bir arkadaşım bana fren pabuçlarının normalde de bir miktar diske temas ettiğini ve uzun bir yolda bu sürtünmeden dolayı fren hidroliğinin ısıdan genleşip kaliperleri diske doğru bastırdığını söyledi. Gerçekten de fren mekanizması soğuyunca disk tekrar serbest kaldı.

Bana plastik bir çekiç ile fren mekanizmasını iyice bir dövmem gerektiğini söyledi.

Bu konuda fikri olan varsa lütfen benimle paylaşsın.

Teşekkürler.
    I'M BACK !!!

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Derin , Fren kaliperini dövmeyen dizini dövermiş denilsede ,

Sen fren kaliperine şiddet uygulama , yamulur daha kötü olur !

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler