Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektronik Ateşleme Devresi

Motovento
    REKLAM ALANI

Evet sayın arkadaşlar devreyi yaptım. Formda baya bi bu konu hakkında bir yigın cevap yazılmış. devreyi yaptım cillop gibi çalışıyor ısınma olayına gelincede eğer taş direnç el yakacak kadar ısınma yapıyorsa bu normaldir. Buda platinin sürekli tetikleme yapmasından kaynaklanıyor. Devreyi 6 voltluk akü ile test ettin ve elimde ateşleme bobini olmadığı için 25 w trafo ile test ettim. alkolü cayır cayır yaktı.
    http://img408.imageshack.us/i/grnt0244.jpg/
    http://img192.imageshack.us/i/grnt0245.jpg/
    http://img265.imageshack.us/i/grnt0246x.jpg/
    http://img821.imageshack.us/i/grnt0247.jpg/
    http://img168.imageshack.us/i/grnt0249.jpg/
    http://img80.imageshack.us/i/grnt0252z.jpg/

http://www.gaztube.com/video/15618/atesleme-sistemi
    http://www.gaztube.com/video/15619/a...-sistemi-deney

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Deniz Ser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba,
    Konu ilgimi çekti ama aklımda takılan birkaç şey var
    Elektronik ateşleme sisteminde platinin yeni görevinin anahtarma olacağını okudum yani platin ayarı diye bir şey olmayacak sadece avans ayarı geçerli olacak öyle değil mi ?
    Bir de elektronik ateşleme devresine sahip olan ve aküsüz çalışmayan bir motoru,akü olmadan çalıştırılması bu sayede mümkün olacak mı ? (Sanıyorum Jawa vb motorsiklerin motorları aküsüz çalışmıyor.) Teşekkürler.

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı Deniz Ser adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Konu ilgimi çekti ama aklımda takılan birkaç şey var
    Elektronik ateşleme sisteminde platinin yeni görevinin anahtarma olacağını okudum yani platin ayarı diye bir şey olmayacak sadece avans ayarı geçerli olacak öyle değil mi ?
    Bir de elektronik ateşleme devresine sahip olan ve aküsüz çalışmayan bir motoru,akü olmadan çalıştırılması bu sayede mümkün olacak mı ? (Sanıyorum Jawa vb motorsiklerin motorları aküsüz çalışmıyor.) Teşekkürler.
    Elektronik devreye geçtikten sonrada platini ayarının düzgün olması gerekir ancak platin üzerinden geçen akım düşeceği için platindeki yanma meme yapma gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. Manyetolu değilse bir motosikletin aküsüz çalışması çok zordur.

Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektronik devreye geçtikten sonrada platini ayarının düzgün olması gerekir ancak platin üzerinden geçen akım düşeceği için platindeki yanma meme yapma gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. Manyetolu değilse bir motosikletin aküsüz çalışması çok zordur.
    Çok teşekkürler
    Ancak elektronik ateşlemede platinin kontaklarını arasındaki mesefanin ne katkısı olacak ? Meksefe sisteminde platinin kontaklarının açılma mesafesiyle bağlantılı olarak ateşleme yapılıyordu yani 0.3-0.4 mm arasında ateşleme gerçeklişiyordu şimdi ise öyle bir durum yok ama niçin ayar gerektiyor ya da benim yanlış öğrendiğim bir şeyler var

Bu yanlış bir bilgi mi ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Elektronik ateşleme

Bu devre kullanıldığında platin kontakları üzerinden bobinde oluşan ters endüklenme akımı geçmeyeceği için aralık ayarının önemi yok.Eski usulde kıvılcım yapmasın,kontakları yanmasın diye aralık ayarı yapılırdı.Bu devre olunca bunu güç transistörü ile zener diyotlar bastırıyor.Aralık ayarının aç-kapa yapması yeterli akım akma zamanını sürücü transistör ayarlıyor.Platinin ne süreyle kapalı açık kaldığının önemi olmuyor.

Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu devre kullanıldığında platin kontakları üzerinden bobinde oluşan ters endüklenme akımı geçmeyeceği için aralık ayarının önemi yok.Eski usulde kıvılcım yapmasın,kontakları yanmasın diye aralık ayarı yapılırdı.Bu devre olunca bunu güç transistörü ile zener diyotlar bastırıyor.Aralık ayarının aç-kapa yapması yeterli akım akma zamanını sürücü transistör ayarlıyor.Platinin ne süreyle kapalı açık kaldığının önemi olmuyor.
    Çok teşekkürler sorumun cevabını elde ettim

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Ben bu Devreyi Peugeot 103 motor üstünde Çalşırmı????

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Devreyi Kurdum Denedim Süper Çalşıyor Ama henüz Prugeot 103 Üstüne Takıp denemedim Oda olucak ama inşAllah....Konu için Tşkrlr eğer Peogeot 103 Ütünde Çalşırsa çok İşime yarıcak...

Soru?

Bu Devre 92 model Puch 50 maxi s te işe yararmı Akü'm yok illa akü takmalımıyım

lazco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar bende bu devreyi burdan gördüm ve mz de kurdum iyi çalışdı hakaten bitik olan platinlerle iyi devirdi yapdı... fakat şu anda başak ber sorunum var 6 voltlu aküsüz simsonum var onunda platinli ateşlemesini elektronik yapamk isityorum bu devreyi kulanmaya karar verdim bunun için fakat aküsüz oluşu sorun yaparmı bilemiyorum devrenin dc volt çalışdığını biliyorum manyetonun ürettiği elektriği köprü diyotla doğrultum devreye vermeyi düşünoyorum nedersiniz ....
    kontrolsüz güç güçdeildir...

sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Beyler bende 2 zamanlı 350 cc cezet (jawa) motor var. Bununla çok uğraştık cross yaptık. Bence tek eksiği ateşleme sistemi çünkü onu tepmekten çok yoruldum artık. Bu başlıkta bahsi geçen ateşleme devresi benim motora uyarmı onu soracaktım. Teşekkürler.

lazco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sinan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sinan hocam teşekkür edrim ilgilendiğin için... şöyle yeni bir sorum olacak ki bu gidişle daha çok soracağım bu motoru köprü diyotla doğrultmayı denedim fakat olmadı volt metremde düzgün bir gerilim okuyamıyorum senin bu verdiğin devre nedir ve ben bunu nasıl kullanacağım amacımı biliyorsun sabit manyetolu aküsüz dalgalı akımım var ve ben bunu tam dc ye çevirmek isitoyrum ki eğer böyle bir şey olursa elektronik ateşlemeyi çalıştırabilrim hatta ve hatta akü takıp elektrikli marş eklemyi düşnüyorum saygılarımla....
    kontrolsüz güç güçdeildir...

s2000 yardımm!!!

iyi günler hocam ben nette s2000 değilde s2000N transistor buldum aynımıdır acaba yada başka bi transistörmü kullansam? özelliklerini veriyorum:
    S2000N için teknik bilgi
    S 2000 N = TRANSISTOR SILICON NPN / 1500V / 8A / 50W / 0.7US = S 2055A = S 2055AF

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı sinan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sina dostum çift silindirliye elektronik konjektör takmak istiyorum ancak devreleri incelerken kafam baya karıştı;
    Şöyleki 12 volt pozitif regüleli dc dinamo için hangisini kullanacağım bilemedim. Yukarıdaki gibi basit devrelerin zeneer diyodun 14 voltluk olanla değiştirsem dirençlerin ve kondansatörlerin değerlerini de değiştirmem gerekir mi? Aynı transistörlerle olur mu? Yoksa illa 12 volt için yapılmış bir devre mi bulmalıyım? Boxer da da orijinal dinamo var sadece konjektör değiştirilerek 12 volta çevrilmiş.

slm arkadaşlar bu devre otomobillerde de kullanılırmı bende bitane şahin war ona böyle bişi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim bi yardımcı olabilirmisiniz ????

Motosikleti
    jawa 350 ts /stly
    s.a arkadaşlar aranızaa bugün katıldım.benide aranıza kabul ederseniz sevinirim.bendede jawa 350 stly modeli var 2 manlı çit silindirli motorumu alalı 3 4 ay oldu ama dogru dürüst calıştıramadıdm.platinleri ve meksefeleri atıp elektironik ateşleme yapmak istiyorum torna ve mekanikten anlarım ama elektirik işinden pek fazla anlamam nasıl bir yol izlemem gerekiyo beni aydınlatırsanız sevirim şimdiden teşekkür edeiyorum.

gomoto

merhaba bende bi çapır 150cc var gomoto elektrik tesisatını çözemedim :'(

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:22 ----------

resimleri çekip göndericem sizlere :'(
    0541 849 91 40 bi arayan olursa motosikletimde olur :'(

devreyi yapmak istiyorum elektronikçiyim fakat bu devrenin ömrünün uzun olacağını sanmıyorum
    çünkü devrede eksiklikler var.

bobin uçlarına diyot takılması gerekiyor.sebebi ise bobine enerji verilip bırakıldığı zaman indüklemeden dolayı bobin geri voltaj verecektir ve s2000 transistörü yakacaktır.

devreyi deneyeceğin yakın zamanda

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler