Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Philips'den motosiklete adaptive lighting

Motovento
    REKLAM ALANI
    saykoshey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-12R, Hayane?
    Aslinda pazartesi'ye kadar beliyecektim ama gene neyse, heycandan bekliyemiyorum ve aciklama yapmak zorundayim.

Su an elimde hakkinda konusdugum sistemlerin resim yok, is yerinde cektim ama Philips'in kuralarina gore her bina icinde cekilen resim once guvenlik kontroldan gecmesi lazim, bende bunu bekliyordum.

Bilen var, bilmiyen var, su an arabarlarda "adaptive lighting" dedigimiz cihazlar var. Bunlar gitdigin yolun durumuna gore veya aldigin virajin sertligine gore aracin isiklarini oynatiyor ve boylece ondeki yolu maksimum aydinlatiyor. Mercedes, BMW ve Audi bu sistemleri optiyon olarak sunuyor.

Nasil calisdigini daha net anlamak icin su resimlere bakin:

Bunun yaninda birde "auto highbeam" (BMW Highbeam assist ismi altinda satiyor bunlari) bos yolda otomatik uzunlari yakan cihazlar var.

BMW Highbeam assist (otomatik uzun isiklari yakma asistani) kamera'si

Bu sistemleri yogun bir ArGe'den sonra motosiklete sigacak kadar kucukluge getirdik ve motosiklete uygun bir hale getirdik. Bu sistem okadar kucuki (resimleri gordukden sonra nekadar kucuk oldugunu anliyacaksiniz) motosikletin her hangi bir yanina takilabilir. Ve tek chip bir cozum oldugu (lambalarin guc kontrol sistemi bile chip icinde) icin cok hesapli.

Su an BMW ile konusmalar basladi ve BMW yeterli kadar ilgi gosterirse bu sistemleri en kisa zaman icinde BMW motosikletler ustunde bulacaksiniz ve boyle gece motosiklet surmesi daha zevkli ve guvenir olacak.

Gelecekde ne var diyorsaniz, su an nightvision (yani kizil otesi gece goruntusu) ustune arastirmalar basladi. Bu sistemler BMW ve Mercedesde var ama su anki sistemler asiri buyuk, pahali ve pek kullanisli degil. Philips'de bu sistemleri kucuk ve kullanisli bir hale getirip satis sunmaya dusunuyorlar, belki onumuzdeki yillarda bu sistemleri motosikletde goruruz.

Mercedes Benz 2007 model S class'larda optiyon olarak sundugu nightvision sistemi:

BMW'nin 2006 model (E60 ve E61) 5 seri, (E63 ve E64) 6 seri ve (E65) 7 serilerinde optiyon olarak sundugu nightvision sistemi:

Ve BMW'nin nightvision sistemi calisma aninda. Karanlik, hava sisli ve ustunde karsindan gelen arac uzunlari yakmis. Bu durumlarda yolu gecen yaya'yi cok ve cok gec gorursunuz, birde yagmur yagdiysa senaryo tamam. Birak yaya'yi yolun nasil gitdigini bile goremiyorsunuz, ilerde trafik lambasi oldugunu hic tahmin edermiydiniz? Nightvision sistemi ile yolun tamamini goruyorsunuz, ilerdeki trafik lambasini bile goruyorsunuz.

Yol kenarinda lastik degistiren surucu hic gorunmuyor bile.

HER TÜRK ASKER DOĞAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    gerçekten çok güzel bi sistem. sizin yolu daha iyi görmenizi sağlıyor. ayrıca karşıdan gelen sürücülerin de sizi daha iyi görmesini sağlıyor. farkı çok virajlı yollarda belli oluyor.
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

Mozaik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşmışsın hocam
    yarmışsın
    olay budur

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Gidondan farlı bir motor al , al sana adaptive lightning !

saykoshey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-12R, Hayane?
    Sadece suna izin verdiler, birde butun yazilarin tercumesini istediler. Allah allah, bir haber yetistirelim dedik basima neler geldi.

Neyse simdi aciklama yapmak icin vaktim yok, sonra neyin ne yaptigini aciklarim.
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    İlginçmiş,bak hele

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    şu nightvision süper olmuş be ya.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende çok beğendim sistemi,oldukça güzel ve gerekli olan bir sistem.Bikaç yıl içinde baya yaygınlaşır böyle bir sistem

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    bu lambayı en son kaça bırakıyon

hemde 2 tane alacağım ( biri yedek)

macrol 500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '05 Kawasaki z750s maviş :)
    ben bılıyodumda solemedım gusel bır fıkır aslında adaptive lighting motosıklete gusel gıder
    Kawasaki z750s O Bir Aşk

fraktal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha VİRAGO 535
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı
    Gidondan farlı bir motor al , al sana adaptive lightning !
    İşte budur!

rider89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hussar125
    çok süper bi sistem
    0 Rh (+)
    06 - 09

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler