Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motosiklete 20w-50 yağ ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Arkadaşlar kafama takıldı.

Bildiğim kadarıyla motosikletlere 10-40 yağ kullanılır. Ancak az önce elimdeki bir broşürde performans tipi bir araç için (yüksek devirli olduğu gerekçesiyle) 20w-50 yağ önerilmiş. API SF sınıfı.

Madem 20w-50 deki 20, -20 derece 50 de +50 derece o zaman neden daha iyi olan bu yağ kullanılmıyor ?
    [COLOR="Blue"]Ne Kadar Yükseğe Çıkarsan, O kadar Yüksekten Düşersin. [/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    ben zaten 20-50 kullanıyorum. 10-40 nerden çıktı. çoğu kişi 20-50 kullanıyo bildiğim kadarıyla
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Regal-raptorun yağ kapağında 10w-40 yazıyordu. Hyosungdada aynısı.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=2967

Okusanıza burayı adam destan yazmış okuyon direk yağ uzmanı oluyon
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Sağol.
    Zaten onu okuduktan sonra kafam karıştı ya

ya ma ha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR 125
    benim motorun (yamaha ybr)kullanma klavuzunda 10 40 yazıyor.bende hep 10 40 kullanıyorum

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Genelce fazla kafa karıştırmadan önerim şöyle olur. Eğer ne kullanacağınızı bilmiyorsanız:

1.Hava soğutmalı nispeten ucuz motorunuz varsa 20-50 madeni yağ kullanın.

2.Su soğutmalı motorunuz varsa 10-40 her şartta (Türkiye genel iklim ortalamasına göre) yeterlidir.

3.Hava soğutmalı veya su soğutmalı yüksek devirli veya hacimli motorunuz varsa 15-50 full sentetik yağ kullanınız. Paraya kıyarım diyorsanız tüm motorlarda bu yağda kullanılabilir.

Not 1: Rodaj döneminde full sentetik yağ kullanmayınız. Parça alışmasını geciktirir. Rodaj döneminde madeni yağ veya en fazla yarı sentetik yağ kullanınız.

Not 2: Çok soğuk iklimlerde eğer motor kullanıyorsanız bu iklime uygun çok dereceli veya tek dereceli yağ kullanmanız gerekir.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Motosikletim olduğunda satana kadar Mobil 1 kullanmayı düşünüyorum. Rodaj döneminde full sentetik kullanmanın motor alışmasını geciktireceğini bilmiyordum. Özellikle Çin motor kullanan arkadaşlar bence motorlarını aldıklarında ilk önce içinde gelen yağı normal 20-50 markalı bir yağ ile değiştirsinler. İçerdeki yağın ne olduğu belli değil. Rodaj sonrası full sentetiğe geçebilirler. Motosikletler genelde otomobillere göre yüksek devirde çalıştıklarından full sentetik yağ kullanmanın ömür açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Motosikletler genelde otomobillere göre yüksek devirde çalıştıklarından full sentetik yağ kullanmanın ömür açısından faydalı olacağını düşünüyorum.
    Çok doğru. Özellikle devir ve yüksek sıcaklık aşınımı arttıran etkenler. Yüksek sıcaklıkta çalışan parçalarda yağ filmi daha çabuk yırtılır. Neticede aşınma meydana gelir. En kaliteli yağlar Tam sentetik olanlardır. Televizyonlarda gördüğünüz motor up, power up vb. katkı maddelerinin bileşenlerinin çoğunu tam sentetik yağlarda içerir.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

Forumdan Uzaklaştırıldı zydar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GN250
    benim motorun yağ kapağında 10w-40 yazıyo ben 30 numara yağ koydum bir sakıncası olurmu?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler