Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites geçişinde gelen ses ve zincirin aşırı sallanması sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba,son günlerde vites geçişleri acaip sertleşti ve ses çıkarmaya başladı. bugün orta sehpaya alıp çalıştırdım vitese taktım 1 ve 2 de gazı açtım ve zincirin aşırı derecede aşağı ve yukarı sallandığını,ön dişliden takır tukur sesler geldiğini gördüm (ses özellikle gaz kısıp açarken çoğalıyor) resmen paltır küldür ses geliyor sanki zincir atacak o derece. yakın zamanda zincir dişli seti aldım ön dişli hariç hepsi takıldı (yeni gelen ön dişli yerine oturmayınca mecbur eskisi tekrar takıldı) servise de bi türlü yolum düşmedi değiştirmek için. ne yapmalı? 26 bin kmdeyim daha 2 hafta önce castrol 10 50w yağ koymuştum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    zincirin çok gevşek sanırım..uygun seviyede gerdirmelisin..

eğer zincirin ve dişlinde aşındıysa uyum sorunundan da ses yapar..yukarı aşağı sallantı gevşeklikten...
    Osırıs bunu beğendi.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    dostum ön dişliyi kapağın altına bak ve durumunu kontrol et,

ama bırde ön dişliyi sıkıca tut ve yukarı aşağı salla,
    belki şanzuman dişlilerinin çıkış milindeki bilyadağılmış olabilir...
    Osırıs bunu beğendi.

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zincirin çok gevşek sanırım..uygun seviyede gerdirmelisin..

eğer zincirin ve dişlinde aşındıysa uyum sorunundan da ses yapar..yukarı aşağı sallantı gevşeklikten...
    evet zincir gevşemiş,bugün bol rampalı bir gezi yapmıştık iyice salmış kendini.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:32 ----------

Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum ön dişliyi kapağın altına bak ve durumunu kontrol et,

ama bırde ön dişliyi sıkıca tut ve yukarı aşağı salla,
    belki şanzuman dişlilerinin çıkış milindeki bilyadağılmış olabilir...
    ön dişli kapağını öyle bi sıkmış ki açamadım bendeki tornavidayla,ön dişli hariç hepsi yeni takıldı,oringli zincir taktırdım

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    hocam şimdi motor durduğu yerde veya sehpada zinciri gevşek durur motora bindiğinde gerginleşir ve düzgün ayarlıysa 1 2 cm aşağı yukarı oynamalı....
    zinciri gerdikten sonra motorun üstüne oturup zincirin gerginliğine tekrar bakmalısın...
    sehpadaki duruma göre gerersen oturduğunda daha çok gerileceğinden hele artçılı zinciri ön ve arka dişliyi hem zorlayıp hemde çabuk yıpratır.
    Osırıs bunu beğendi.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı Osırıs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet zincir gevşemiş,bugün bol rampalı bir gezi yapmıştık iyice salmış kendini.

ön dişli kapağını öyle bi sıkmış ki açamadım bendeki tornavidayla,ön dişli hariç hepsi yeni takıldı,oringli zincir taktırdım
    ya yağsız kaldı ya da uyduruk bir zincir olmalı ki sen farkedene kadar yeni takıldığı halde bi dünya uzamış.
    Osırıs bunu beğendi.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Alıntı canerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam şimdi motor durduğu yerde veya sehpada zinciri gevşek durur motora bindiğinde gerginleşir ve düzgün ayarlıysa 1 2 cm aşağı yukarı oynamalı....
    zinciri gerdikten sonra motorun üstüne oturup zincirin gerginliğine tekrar bakmalısın...
    sehpadaki duruma göre gerersen oturduğunda daha çok gerileceğinden hele artçılı zinciri ön ve arka dişliyi hem zorlayıp hemde çabuk yıpratır.

üzerine bindiğimde de aynı usta çatırdıyor gaz açarken,böyle bi boşluk varmışta onu doldurup kavrıyormuş gibi oluyor

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    Alıntı Osırıs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üzerine bindiğimde de aynı usta çatırdıyor gaz açarken,böyle bi boşluk varmışta onu doldurup kavrıyormuş gibi oluyor
    ön dişliden sorun ozman
    Osırıs bunu beğendi.

Alıntı canerol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ön dişliden sorun ozman
    bugün göstereyim dedim ama sicim gibi yağmur var şansıma zincir dişli değişiminde ön dişliyi bırakmasaydım,onu da değiştirseydim keşke.. motor evde şuan sarıp sarmaladım bi süre kullanmicam

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    Alıntı Akın Boşnak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün benimkindede öyle ses ve sallantı vardı düz yolda giderken 2 kez zincir attı gidip ayarlattırdım şuan çok iyi durumda ses yok sallantı yok
    aynı durum bendede var.ustaya sordum.teker mili gevşediğinden atıyordur dedi.milin oraya kaynak yaptır destek olsun dedi ne kadar doğrudur ?
    Osırıs bunu beğendi.

Arkadaşlar sorun arka dişlinin vidalarındanmış,bayağı bi gevşemiş onları sıkınca sıkıntı kalmadı. hazır söktürmüşken takozlarıda değiştim
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)