Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Zincir Temizliği Karmaşası...

Motovento
    REKLAM ALANI
    bsongoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle kendimi kısaca tanıtmam gerekirse;

18 Mart 2013'den beri motosiklet kullanmaktayım. Başlangıç olarak kymco xciting 250i'yi tercih etmistim. Ancak başıma tatsız bir hırsızlık olayı geldikten sonra Yamaha ybr 125 esd'ye zorunlu bir geçiş yaptım. Toplamda yaklaşık 10000 km yaptım.

Soruma gelecek olursak;

Şimdi sahip olduğum ybr'nin zincirini temizleyip yağlama vakti geldi. Ancak forumlara ve başlıklara baktığımda tam bir karmaşa, muamma ve bilgi kirliliği mevcut. Zinciri nasıl temizleyeceğimle ilgili kafamda net bir bilgi yok. Kimi wd-40 önerirken, kimi o olmaz gaz yağıyla temizle diyor. Bir digeri de gaz yağı olmaz mazot en iyisidir diyor. Neyse internette baya bi tarama yaptıktan sonra en iyi yöntemin gaz yağı olduğuna karar verdim ve gaz yağı temin etmek üzere bir tamirciye gittim ki ne desin.

'Gaz yağıyla temizleme zincirin anasini aglatirsin. Yagi degistirirken eski yagi zincire sur biraz bekle aksın, sonra normal yağ ile yagla'. Ve kafa tamamen karıştı

Bildiğinin dogruluguna emin olan arkadaslar su işe bi açıklık getirebilir mi acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    10 bin km dir yağsız mı kullanıyorsunuz zinciri..

bsongoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Hayır tabiiki. Yaptigim toplam yol 10000 km (onceki motor da dahil)

Ortalama 500 km araliklarla arkadasimdan edindigim malzemelerle temizliyorum. Ancak kendime malzeme edinmem gerekiyor ve agzi olan konusuyor tabiri caiz ise.

gazo0202 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 BMW 1.16d
    gaz yagi en iyisi diyorlar ama ben Ankara da bulamiyorum
    cenkito bunu beğendi.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    O tamirciyi değiştir bence. Tecrübe ettiğimle söylüyorum, ki internette okuduktan sonra denemiştim.

Gazyağı ile zinciri temizledim, ardından 10 numara yağ ile yağladım. 1 gün bekledikten sonra zincir yağı ile yağladım. Fakat zincir yağı bir türlü zinciri tutmadı. Yapışmadı zincire, aktı, sıçradı.

Başka bir seferinde gazyağı ile temizleyip, ipone ile yağladım. On numara oldu. Ne bir akma, ne bir sıçrama.

cenkito bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    klasik celik zincirde gaz yagı bulamazsanız da mazotla temizlik iyidir. hatta benzinle bile temizleyebilirsiniz.

ama o-ring yada x-ring li ise zinciriniz sadece gaz yagı

ben mazotla temizlik yaptıktan sonra 90 numara sanzıman yagı ile yaglıyorum.

az sıcratıyor ama iyi oluyor

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Merhaba,

enxdesign' nin dediği ve hatta resimlediği gibi yap!

Hiç problem yaşamazsın ve doğru da yapmış olursun...

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    bunda karmaşa falan yok kim neyi bulursa onla temizliyor ben bunla yaptım çok iyi oldu deyip onu öneriyorlar...
    moto sohbet bölümünde bir konu vardı 1 ay önce falandı galiba

hatırladığım kadarıyla
    gaz yağı ve wd40 zincirde herhangibi bir aşınmaya neden olmuyormuş
    mazotta %11 gibi uzama oluyormuş
    benzin zaten önerilmez oringleri bozduğundan ama benzin gibide temizlemeyende yok (böyle dedim diye benzin kullanma )
    ben 1.000-1500 kmde bir komple temizlik yapıyorum
    yağlama zaten otomatik 100 200 kmde bir yağlıyorum 140 no yağ ile

porsche911tt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm200
    Ybrde bildigim kadari ile oringli zincir yok ceme tamamen katiliyorum.eklemek gerekirse benzin tiner mazot sicak su sabun bunlar zincire zarar vermez oringliler haric.bunlardan birini kullanirken etrafa sicrama yapacagi icin en masumu mazottur gaz yagi heryerde bulunmayabiliyor.ben zinciri cikarip komple mazota yatiriyorum firca ile de girisiyorum.oringliler biraz hassas hic oringli temizlemedim.sadece shell spreyi vardi onu skiyordum
    cenkito bunu beğendi.

Rider95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F
    Geçen gaz yağı ile temizlemeyi denedim süper oldu.
    Gaz yağını bu camsil sıprey şişelerine koyduf fıs fıs pratik olsun diye.
    Arka dişliyi sıkıyorum zincir yagı su gibi akıyor.Zincir iyice demizlenince ,bir bezle iyice kuruladım sildim yaglar gitsin diye sonra özdilekten 16 liramı ne zincir yağı varmış ondan almıştım onu sıktım süper oldu. Zincirden 1 haftadır tık ses gelmiyor. Mükemmel oldu bence.Dişlide parlak duruyor sürekli.Sanki yeni gibi

Ama gaz yagına dikkat edin başka yere sıçramasın ben arka disk frene bulaşmış biraz, sabah okula giderken fren tutmuyordu iyice diski temizledim sildim öle düzeldi
    RODWIN250R bunu beğendi.

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    zincir temizleme spreyleri var fakat hem pahalı hemde tek seferde bitiyor, gaz yağının litresi en son 3,5 tl dı, bir litreyle 4 sefer temizlik yapabiliyorum, ekonomik olduğu için tercih ediyorum
    zinciri eski yağla temizle olayına girecek olursak, normal akışkan yağla temizlenmiş kaygan yüzeye, yapışma özelliği olan zincir yağı tutunamayacak ve yağlama amacına ulaşmayacaktır. tamircinin gaz yağına , zincir temizleme spreyine verecek parası yoksa ayrı mesele ve ben kendim temizleyecek olsam eski yağı nerden bulacam kızartma yağıyla mı temizleyecem

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    KLX250 var. Asfalt, yağmur, toprak, çamur allah ne verdiyse gidiyorum. Mazot ile temizleyip, gress ile yağlıyorum. 22.000km de zinciri ters düz yaptım Hala canavar gibi çalışıyordu fakat dişli değişimi yaptığım için zinciride değiştirmek zorunda kaldım. Bu kadar dikkat etmenize gerek yok, pazarlama taktiklerine kurban gitmeyin.

Sevgiler.
    gursus ve cenkito bunu beğendiler.

Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı porsche911tt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ybrde bildigim kadari ile oringli zincir yok ceme tamamen katiliyorum.eklemek gerekirse benzin tiner mazot sicak su sabun bunlar zincire zarar vermez oringliler haric.bunlardan birini kullanirken etrafa sicrama yapacagi icin en masumu mazottur gaz yagi heryerde bulunmayabiliyor.ben zinciri cikarip komple mazota yatiriyorum firca ile de girisiyorum.oringliler biraz hassas hic oringli temizlemedim.sadece shell spreyi vardi onu skiyordum
    ybr 125 in zinciri o-ringli düzelteyim dedim..Vatandaş neye bindiğini bilsin Yamaha beni pazarlama bölümüne almalı sattığım motor başına bana prim vermeli
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

Motosikleti
    CB650F
    Öncelikle gaz yağı petroller arasındaki en iyi ve en yumuşak maddedir zor bulunur solvent içermez ardından mazot gelir (gaz yağı yoksa mazot alın.) gaz yağı ile aynı zamanda jantınızıda partlata bilirsiniz çıkmayan kirleri çıkara bilirsiniz belzin ve w-40 dan kesinlikle uzak durun wd 40 bu iş için uygun değildir o-ringleri bozar.Ardından yağ konusuna gelirsek fırça ile yağ sürme olayı bana yanlış geliyor sprey kullanın markası önemli değil würth-berner-castrol-İpone gibi

Not:(hem yağlayıcı hem temizleyici ürünlerden uzak durun.)
    RODWIN250R bunu beğendi.

aranel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS - Burgman UH 200
    Hocam parçası ucuzsa motosikletinin gaz yağıyla temizle ama gaz yağının o-ringlerin çapını büyüttüğünü bil. Ha zincirin pahalıysa o zaman castrolün,würth ün özel zincir temizleme spreyleri var onlardan al devam ürünleriylede yağla. Ben inazumamda castrol zincir temizleme spreyiyle temizleyip würth kuru yağlayıcı kullanıyorum

Motosikleti
    rks 150
    özellikle bir malzeme alıp temizlenicek bişe degil bence dostum ben 2 motoruda ilk önce mazotla temizlerim sonra kuruturum havayla sonra yaglarım mazot benzin gaz yagı bunlar yag sökücü maddeler yanı birini digerinden ayıran bi özellik yok

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    YBR tecrübesi tamamlanmış bence, alın şaftlı bir motor, zincir konularını tebessümle okursunuz

ormankebabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-6n
    Temizleyici sprey kullanıyordum eskiden ama daha kir ve yağ zincirden akana kadar uçuyordu, pek güzel temizlemiyordu. Eylül'de gaz yağı aldım, işçiliği çok uzun sürüyor ama sonuç süper. Yarım saat gibi bir sürede tamamen kuruyarak zinciri yağlamaya hazır hale getiriyor.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    klasik celik zincirde gaz yagı bulamazsanız da mazotla temizlik iyidir. hatta benzinle bile temizleyebilirsiniz.

ama o-ring yada x-ring li ise zinciriniz sadece gaz yagı

ben mazotla temizlik yaptıktan sonra 90 numara sanzıman yagı ile yaglıyorum.

az sıcratıyor ama iyi oluyor
    mazot kesinlikle kullanmayın. mazotun içersindeki bir madde demiri resmen eritiyor ve kopma noktasına getiriyor.
    mazot kullandıgınızda zncirin daha hızlı ömrünü tamamlamasına neden olursunuz.
    en dogrusu gaz yagı. 1 litre gaz yagı ile 1 sene temizlik yaparsınız. castrolun chain spreyiyle 1 yıl boyunca kullanırsınız.
    tekrar söyluyorum mazot pası alır fakat zincirin belindeki suyu cekmiş oluyorsunuz
    # motosikletle.blogspot

Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mazot kesinlikle kullanmayın. mazotun içersindeki bir madde demiri resmen eritiyor ve kopma noktasına getiriyor.
    mazot kullandıgınızda zncirin daha hızlı ömrünü tamamlamasına neden olursunuz.
    en dogrusu gaz yagı. 1 litre gaz yagı ile 1 sene temizlik yaparsınız. castrolun chain spreyiyle 1 yıl boyunca kullanırsınız.
    tekrar söyluyorum mazot pası alır fakat zincirin belindeki suyu cekmiş oluyorsunuz
    Bi yaşıma daha girdim usta mazot ince yağ sayılır nasıl metali eritir..Benzin desen anlarımda mazot bu yahu bildiğin yağ..
    Barış Şuşut ve Konca bunu beğendiler.
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)