Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İmmobilizer nasıl çalışır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bu olayı şunun için merak ediyorum. Yeni aldığım X-Max 2 seferdir marş basmıyor, elektrik geliyor, gösterge çalışıyor, herhangi bir uyarı lambası yanmıyor ama marş düğmesine basıyorum hiç bir şey olmuyor? Sanki düğmeye basmıyorum gibi ne bir ses, ne bir nefes. Sonra alakasız bir zamanda çalışıyor. Acaba anahtarı algılamıyor olabilir mi? (Başka immobilizer anahtarlarla yanyana koymayın diyor kılavuzda, kafası karışırmış, bende hepsi beraber duruyor) Böyle olsa bir uyarı ışığı falan yanmaz mı? Veya düğmede-kablolarda temassızlık mı var?
    Akü normal,bağlantıları sıkı, tüm fonksiyonlar, korna, sinyaller,farlar gayet güzel çalışıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    2011 ford focus aracımızda buna benzer bir sorun oluşmuştu.

Kafasına göre algılıyordu, bazen hiç sallamıyordu... Küfür ettirip duruyordu araç kendisine.

Servise götürüp durumu anlattığımda usta anahtarı aldı, aracın yanında kumandaya bastı bir şeyler yaptı kontağa soktu vs vs...

Sorun ortadan kalktı

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2011 ford focus aracımızda buna benzer bir sorun oluşmuştu.

Kafasına göre algılıyordu, bazen hiç sallamıyordu... Küfür ettirip duruyordu araç kendisine.

Servise götürüp durumu anlattığımda usta anahtarı aldı, aracın yanında kumandaya bastı bir şeyler yaptı kontağa soktu vs vs...

Sorun ortadan kalktı
    Algılamadığında gösterge tablosunda bir uyarı vermiyor muydu?

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    İmmobilizerli anahtar yapan yerlere götürüp test ettirin anahtarınızı..

Cep telefonu ile yan yana koyduğunuzda bile manyedik alan muhabbeti yüzünden anahtar bir süreliğine mortinşıtrayzengen olabiliyor.

Işık yandımı, yanmadımı hatırlamıyorum. Yanmamıştı yanılmıyorsam ama.

Normalde immobilizer ışığının sürekli yanması gerekli böyle bir hadisede...
    drtayfun bunu beğendi.

33mersin33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu olayı şunun için merak ediyorum. Yeni aldığım X-Max 2 seferdir marş basmıyor, elektrik geliyor, gösterge çalışıyor, herhangi bir uyarı lambası yanmıyor ama marş düğmesine basıyorum hiç bir şey olmuyor? Sanki düğmeye basmıyorum gibi ne bir ses, ne bir nefes. Sonra alakasız bir zamanda çalışıyor. Acaba anahtarı algılamıyor olabilir mi? (Başka immobilizer anahtarlarla yanyana koymayın diyor kılavuzda, kafası karışırmış, bende hepsi beraber duruyor) Böyle olsa bir uyarı ışığı falan yanmaz mı? Veya düğmede-kablolarda temassızlık mı var?
    Akü normal,bağlantıları sıkı, tüm fonksiyonlar, korna, sinyaller,farlar gayet güzel çalışıyor.
    Sizi scootürk sitesindende takip ediyorum sorununuzu o sitedede okumuştum. Ancak sizin sorununuzun immobilizer olduğunu düşünmüyorum. İmmobilizer kontak anahtarındaki şifreyi tanıyarak elektrik sistemindeki devreyi tamamlayan güvenlik sistemidir. İmmobilizer devredeyken marş basar ancak elektrik devresi tamamlanmadığından bujiye elektrik gitmez ve motor çalışmaz. Kontak anahtarı takılı değilken gösterge panelinde yanıp sönen bir ışık var kontak anahtarını takıp kontağı açtığında o ışığın sönmesi gerekli o ışık sönmüyorsa immobilizer devrededir ne yaparsan yap marş basar ama motor çalışmaz. Sen test et konteğı açtığında o ışık sönüyorsa immobilizer sağlamdır arızayı başka yerde ara kontağı açtığında o ışık hala yanıp sönmeye veya devamlı yanmaya devam ediyorsa motosikletin beynini değiştir beyin arızalıdır. Geçen yıl benim motorun immobilizeri arıza yapmıştı o sebeple konu hakkında bilgi sahibiyim.
    YAMAHA X MAX 250

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Haklısınız, kontağı açınca anahtar resmi olan ışık kayboluyor. Bu durumda mekanik temassızlık üzerinde yoğunlaşayım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler