Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kam mili (eksantrik mili) gelen ses

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kaangngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CharlesFenOB
    Tvs apachemde 6bin 7bin devirden sonra ısındıktan sonra çıtırtı sesleri geliyo zırr zırr yapıyo servis kan mili dedi ilerleyen kilometrelerde kesilebilir dedi sorun yaratmaz dedi ben bundan rahatsızım sorun yaratırmı sizce uzun yolda felan ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kan mili değil Kam milidir o
    Örneğin motora subap ayarını sentil çakısı ile yaparken subap ayar civatasını dibine kadar sıksan istenilen ayara gelmiyorsa eksantrik mili aşınmış olur.
    Eksantrik mili kesmesi önceden belirti gösteren bir durum değildir, eğer keserse ve kesildiği yerde mil sabit kalırsa subapları eğer, pistona zarar verir hatta piston kolunu bile eğebilirsin. Bazı durumlarda eksantik milini kesmiş ancak mili döndürmeye devam ettiği zamana da denk geldim.. Bu durumda motor düzgün calısmaz, subap zamanlamasında kaçıklık oldugundan gaz yemez.
    Motorun rolentide çalışırken subap sesi daha çok duyulur, üst devirlerde azalır..
    Sana tavsiyem farklı bir motor ustasına götürüp sesi dinletmen, ilk etapda subap ayarı yaptırman.

Motosikleti
    CharlesFenOB
    Alıntı Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kan mili değil Kam milidir o
    Örneğin motora subap ayarını sentil çakısı ile yaparken subap ayar civatasını dibine kadar sıksan istenilen ayara gelmiyorsa eksantrik mili aşınmış olur.
    Eksantrik mili kesmesi önceden belirti gösteren bir durum değildir, eğer keserse ve kesildiği yerde mil sabit kalırsa subapları eğer, pistona zarar verir hatta piston kolunu bile eğebilirsin. Bazı durumlarda eksantik milini kesmiş ancak mili döndürmeye devam ettiği zamana da denk geldim.. Bu durumda motor düzgün calısmaz, subap zamanlamasında kaçıklık oldugundan gaz yemez.
    Motorun rolentide çalışırken subap sesi daha çok duyulur, üst devirlerde azalır..
    Sana tavsiyem farklı bir motor ustasına götürüp sesi dinletmen, ilk etapda subap ayarı yaptırman.
    Servise giderken gaz yemiyodu çalıştırirken bile ilk defa jikleyi çektim kan mili yanlış yazmışım peki şimdi ne yaptırmam lazım ?

İhmal etme, söktür gerekeni yaptır daha cok masraf cıkarmadan

onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    yoksa benim sorunum da mı bu.. motor soğukken gaz yemiyor boğuluyor gibi oluyor ani gaz verince jikleyi çekince sorun kalmıyor ısınınca jikleyi de kapatabiliyorum. hafiften sübab sesim de var..

Motosikleti
    CharlesFenOB
    Alıntı onuRRtas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yoksa benim sorunum da mı bu.. motor soğukken gaz yemiyor boğuluyor gibi oluyor ani gaz verince jikleyi çekince sorun kalmıyor ısınınca jikleyi de kapatabiliyorum. hafiften sübab sesim de var..
    Hocam öyle bi sorunum vardı evet. biraz geç cevap oldu ama parça anca geldi değiştirdim eksantrik milini ama ses gene geliyor 6 bin 7 bin devirde çıtr çıtır yapıyor ama eskisi gibi değil sesi azaldı. tiger egsoz taktım taktıktan sonra gazı verince geç gaz yiyodu o sorunumu hallettim subap ayarı yapıldı ama eksantrik düzelmedi yarın servise gidicem tekrar baktırcam

Motosikleti
    rks 150
    hafiften sübep sesi normaldir rks yidinlesen bide damperli kamyon gibi hava kaçagı var sanki biryerden

Motosikleti
    CharlesFenOB
    Alıntı sinadra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hafiften sübep sesi normaldir rks yidinlesen bide damperli kamyon gibi hava kaçagı var sanki biryerden
    Yok ya ben bu sese gıcık oluyorum. Yarın düzeltene kadar durucam serviste artık 3900 km motorda eksantrik arızalanıyor. bu sorun rodajdan çıkınca oluştu yada hep vardı ben anlamıyordum artık bilmiyorum. subap ayarı yapıldı hesapta gidişi değişti motorun biraz seri gitsin diye ayarlattım az fazla yakar dedi olsun dedim gene yarın baktırcam inşallah tekarar değişmesi gerekmez.

porsche911tt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm200
    Sifirmi almistin km kacta ikinci el aldiysan km oynanmis olabilir.kam mili yagsiz kalmadiysa kolay kolay asinmaz tvsde zaten bujinin ordan yaglama rekoru ust kapagi yaglar yagsizlik gecirmis ise motorun onu bilemem subap ayarida yerindeyse ve degistigi halde hala ses varsa ya senin kulagin cok hassas ya da ustanda sorun var.sogukken ses yok isininca varsa subap ayarinin sikilastirilmasi lazim.isininca varsa onemli degil ariza degildir ayar lazimdir
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    CharlesFenOB
    Sıfır aldım motoru subap ayarı yapıldı ama tutmadı heralde ısınınca çıtırdama yapıyor soğukken normal .

Motosikleti
    mondial mcx roadracer
    o sıkıntı benim mcx de de var egzantrik mili değişti ses gitmedi zincirde gergin bulamadım sorunu bi türlü

Alıntı çiğköfteci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o sıkıntı benim mcx de de var egzantrik mili değişti ses gitmedi zincirde gergin bulamadım sorunu bi türlü
    Egzantrik rulmanından geliyordur

Motosikleti
    mondial mcx roadracer
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzantrik rulmanından geliyordur
    eyvallah da çözümü nedir acaba acemiyim motor konusunda

Zincir aşırı gerginse ,rulman tarafı aşağı yukarı vurabiliyor. Eğer subaplarda sıkıntı yoksa ,muhtemelen dediğim yerden geliyordur. Ses çok fazla değilse sıkıntı olucağını sanmam.

Motosikleti
    mondial mcx roadracer
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir aşırı gerginse ,rulman tarafı aşağı yukarı vurabiliyor. Eğer subaplarda sıkıntı yoksa ,muhtemelen dediğim yerden geliyordur. Ses çok fazla değilse sıkıntı olucağını sanmam.
    sübaplarda var heralde çünkümotor zor çalışıyo bide motorla giderken sık aralıklarla sürtünmemi desem sübapmı desem bi ses var ve beni rahatsız ediyo motor sıcakken sanırım ses artıyo egzantirik zincir gergisini sonuna kadar sıkmıştım

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    kam milinden neden ses gelir, yağsız kalması gerek ama yağsız kalınca ordan önce başka yerlerden ses gelirdi. eksantrik kepinden olabilir belki diyeceğm ama motor yeni olduğu için bu ihtimali saymıyorum. eksantrik zincirine ve gergisine bi bakılabilir. sübap ayarıda motor soğukken mi yapıldı? başka bi serviste tekrar yaptır motor soğukken yapılır haberin olsun.

Motosikleti
    mondial mcx roadracer
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kam milinden neden ses gelir, yağsız kalması gerek ama yağsız kalınca ordan önce başka yerlerden ses gelirdi. eksantrik kepinden olabilir belki diyeceğm ama motor yeni olduğu için bu ihtimali saymıyorum. eksantrik zincirine ve gergisine bi bakılabilir. sübap ayarıda motor soğukken mi yapıldı? başka bi serviste tekrar yaptır motor soğukken yapılır haberin olsun.
    Valla abi suğukken elle yaptılar tutmadı sıcakken yaptılar tutmadı ben yapmaya çalıştım ama pek beceremedim sanki motor ısınınca ses çoğalıyo bide zor çalışıyo

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)