Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

fan mı iyi hava soğutmamı?

Motovento
    REKLAM ALANI

merhaba akadaşlar

bir süredir çin malı motorları inceliyorum ve birini almayı planlıyorum incelerken bir ayrıntı dikkatimi çekti:

bazı modellerde fan soğutma yazıyor bazılarında hava soğutma sonuçta ikiside hava soğutması... hava soğutmanın motorun kafa rüzgarıyla motorun soğuması prensibi olduğunu biliyorum . ancak fan soğutmaa nedir nasıl çalışır yani dahamı iyidir dahamı kötüdür mantıkla hareket edersek eğer sadece fanb ile soğuyorsa çok kolay şişme yapıcaktır ancak hem kafa rüzgarı hemde fanla soğutuyorsa aynı mantığa göre daha iyi olabilir

kafam çok karıştı bana yardımcı olabnilirmisiniz? özelikle fan soğutması bilgisi olanlardan rica ediyorum ..

saygılar
    teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    POPCORN_90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    POPCORN 90
    Nasıl kullanacagına baglı eger uzun yol yacapaksan su suğutmalı yani senin dedigin gibi fan sogutmalı. Şehir içi kullanacaksan hava soğutmalı sorun cıkartmıyor şuana kadar bende sorun cıkartmadı benimkide hava sogutmalıdır..
    KANUNI [COLOR="Red"]POWER[/COLOR]

rider89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hussar125
    Scooterlarda fan ile soğutma motor çalıştığı anda başlar Ve motoru kapatana kadar durmaz...Otomobillerdeki ve bazı motorlardaki gibi değil fanlı sistem..Belirli bi derecede açılmıyo yani
    0 Rh (+)
    06 - 09

Alıntı POPCORN_90 adlı üyeden alıntı
    Nasıl kullanacagına baglı eger uzun yol yacapaksan su suğutmalı yani senin dedigin gibi fan sogutmalı. Şehir içi kullanacaksan hava soğutmalı sorun cıkartmıyor şuana kadar bende sorun cıkartmadı benimkide hava sogutmalıdır..

ben bunu anlmadım fan soğutması dedikleri su soğutmasımı oluyor bence başka bişey çünkü 2000 ytl lik bir çin motorunda sanırım su soğutması olmaz değilmi? benim anlamadığım yanı bu işte

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    popcorn senin motorda hava değil fan soğutma var
    scooterların motor içeride olduğu için fan soğutma vardı
    bana kalırsa duruma göre değişir
    fan soğutma su soğutma değildir
    fan vardır motora bakan
    şöyle anlatayım karşında vantilatör var yüzünü tutuyorsun

derin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI FREEWIND XF650
    Scooter motorları açıkta ve rüzgara maruz olmadıkları için suni rüzgar yaratmak için konulmuş fanlar vardır. Teknik olarak fan soğutmalı motor ile hava soğutmalı motor arasında fark olduğunu düşünmüyorum.
    I'M BACK !!!

anlıyorum şimdi meseleyi yani fan soğutmalı bir scootrer motoru yani direk olarak kafa rüzgarını almıyor aynı zamanda peki pek bir fark yok demiş bay derin peki benim sorumda şu performans açısından yani nasıl desem motor şişmesi vb. şeyler olurmu fan soğutmasında yani kısaca hangi tip soğutma daha sqağlıklıdır?

heytbecom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma
    Hava Soğutmalı Motor:
    Fan veye motorun dönem parçaları üzerine yerleştirilen pervane yardımıyla hareket ettirilen havanın , motorun ısınan parçaları üzerinde hareket ederek soğutma şeklidir.

-Yani ikiside aynı şey. Hava soğutmalı oluyor sonuçta.Diğer arkadaşların dedikleri doğruda doğru..Birinde ekstradan fanda eklenince mis gibi Fan soğutmalı motor oluyor..
    Otomot.NET Kurucusu - Tamindir.com Çalışanı - Siyahinazuma.com sahibi

hmm anlıyorum yani gene aynı şey demek istediğim fan soğutması yazanlarda hem fandan hem kafa rüzgarından yararlanılıyor bu demekki dahamı avantajlı?

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Biz aciklayalaim umarim yardimci olur

Hava sogutmali motor: Motor silindiri uzerine giydirilmis olan aliminyum alisimli bu bolme disaridan kat kat oturtulmus plakalar gibi gorunur.Acik hava ya maruz kalan motor bu ara katlardan hizla gecen soguk hava sayasinde kendini sogutur.

Fan sogutmali motor : Scooter ve geri monte edilmis kucuk cc li tum motorlarda gorulur.Motor kapali bir alan icinde oldugu icin yeterli hava sogutmasina sahip degildir ve davlunbaz motoruna benziyen bu motor ile kendini surekli o kapali anda olusan hava akimi ile sogutur.

Su sogutmali motor:En iyi sogutmayi versede en cok bozulma riskini tasiyan sistemdir.Genelikle cift silindir ve uzeri motorlar icin kullanilir.Motor blogu tama mi ile dis temastan yoksundur.Motor blogu icinde kannalar vardir 90 derece ulastiginda motor radyatorunde bulunan su elektrikli fanlar ile sogutulur ve motor blogu icerisinde kanalciklar icinde gezinerek motoru sogutur.Isi musrunun ve pervanelerin arizalanmasi esnasinda motoru yakma riski cok yuksektir.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

gerçekten çok yardımcı oldunuz teşekkürler anladığım kadarıyla fanlı sistemde motor kapalı bir alanda fan yardımı ile soğutuluyor peki gelmek istediğim nokta şu fan mı daha sağlıklı yoksa normal hava soğutmamı bunu sorabilmek için motoru söylemmek gerek sanırım çin malı bir motor için hangisi daha iyidir?

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Ya arkadaşlar benim bildiğim fan soğutma devamlı dur-kalk yapıldığı şehir içi kısa mesafelerde faydalı.Örnek vermek istersek pizzacılar/kebapçılar bu tarz bir kullanım karakteristiğine sahipler.Bu tip soğutmalı makineler sıvı soğutmalılardan daha maliyetsiz ayrıca.Ama uzun yolda şişme tehlikesi de enyüksek olan.Uzun yol yapan ve fazla ara yollara,dur-kalklara maruz kalmayan kuryeler ise hava soğutmalı kullanıyor,arada bir de dinlendirildiği takdirde sorunsuz.Sıvı soğutma ise ikisinin de avantajlarına sahip,belki tek dezavantajı da burdan geliyor-fiyatı.

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    motocycle dediğin doğru
    ben hatta hava soğutmalı motorun yazın dezavantaj yaratacağı düşüncesindeyim
    atıları eksileri var ikisininde ama

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence en sağlıklısı hava soğutmalı olanlar. Fan durdu, müşür yandı endişesi yok bas git arada durmak gerekiyor eeee bünyede dinlenmek ister. Ona benzin sana çay
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

heheh mauhaha haklısın :D ya aslında niy şöyle bişey yapmazlar hem fan hem hava soğutmalı olsun daha etkili olur :D fan bozuldumu durmak yok yola devcaö :D ha bide son olarak

motor çok ısınınca ve soğuyamazsa şişeceğini biliyorum ee diyelimki şişti bunu seten anladım o andan sonra ne yapıyım sağam çekiyim yoksa hemen bir yokuş bulup gaz vermeden aşağıyamı iniyim :D ?

-CRiminAL- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı derin adlı üyeden alıntı
    Scooter motorları açıkta ve rüzgara maruz olmadıkları için suni rüzgar yaratmak için konulmuş fanlar vardır. Teknik olarak fan soğutmalı motor ile hava soğutmalı motor arasında fark olduğunu düşünmüyorum.

Budur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler